Ahmose Online Ahmose komentáře u knih

1793 1793 Niklas Natt och Dag

Myslím, že pokiaľ niekto po tejto knihe siahne s cieľom prečítať si dobrú detektívku, bude sklamaný. Detektívna zápletka je sama o sebe priemerná a navyše pomerne rozťahaná. Čo sa mi však na knihe páčilo, je výborne popísaná dobová atmosféra. S postavami prechádzame tými najchudobnejšími časťami mesta, spoznávame spodinu, zlodejov, prostitútky. Človek až cíti smrad toho mesta. Veľmi rýchlo som si obľúbil oboch hlavných vyšetrovateľov. Veľmi sympatické a skvele vykreslené postavy s dobrými aj zlými vlastnosťami. Nemal by som problém uveriť, že sa jednalo o skutočne žijúcich ľudí. Trošku ma mrzí dlžka knihy. Autor sa rozhodol do deja vložiť dejovú linku, ktorá je síce zaujímavá, ale s hlavnou zápletkou nemá vôbec nič spoločné (možno v ďalšom diely, uvidíme). Príde mi to škoda, lebo táto dejová linka zbytočne naťahuje dej a pri tom by mohla byť skvelou samostatnou kratšou novelou.
Kniha je naozaj prepracovaná, verím, že aj historicky veľmi presná a dokáže sa čitateľovi dostať pod kožu a vyvolať znechutenie mnohými spôsobmi. Pridanou hodnotou audioknihy je interpret pán Daniel Bambas, ktorý ju narozprával bravúrne. Odporúčam a ja sa už čoskoro chystám na ďalší diel.

05.08.2022 4 z 5

Projekt vlk Projekt vlk Lars Berge

Je vidieť, že autor si dal záležať pri zháňaní materiálov k reportáži. Oslovil viacero odborníkov na chov divokých zvierat. Prečítal množstvo dokumentov, kníh, spisov a ako sám tvrdí, navštívil nejeden archív. Zúčastnil sa aj súdneho pojednávania. Kniha sa číta relatívne rýchlo. Je písaná publicistickým štýlom a text je prekladaný osobnými úvahami, alebo úvahami odborníkov, ktorých oslovil.
Za knihou sa nepochybne skrývajú nekonečné hodiny práce. Napriek tomu mi pri čítaní, okrem prvej kapitoly, chýbala v knihe autentickosť, sugestívnosť a bezprostrednosť. Kniha totiž neobsahuje ani jeden priamy rozhovor s pozostalými, riaditeľom zoo či kolegami. Ako čitateľa by ma zaujímalo ako vnímali obeť, čo si myslia, ako sa cítia? Autor na konci knihy uvádza, že ani rodina, ani kolegovia obete mu neboli ochotný poskytnúť rozhovor, ale zároveň sám píše, že vie o prípade ženy, ktorá podobný útok prežila. Prečo ju teda aspoň písomne nekontaktoval ?
Projekt vlk je nepochybne pozoruhodná kniha, obsahuje viacero dôležitých tém a dáva široký priestor na zamyslenie. Vykresľuje veľmi komplexnú problematiku. Absencia priamej konfrontácie však robí aj túto, na počet strán krátku knihu, zdĺhavou a vyvoláva dojem neúplnosti.

23.07.2022 3 z 5

Kráľovstvo hriešnych Kráľovstvo hriešnych Kerri Maniscalco

Táto kniha je dobrou letnou jednohubkou. Myslím, že som urobil chybu, keď som od nej očakával viac a z toho pramení moje jemné sklamanie. Kniha začína veľmi sľubne. Čitateľ sa zoznamuje s hlavnou postavou, fungovaním mágie a celý tento proces je popretkávaný vôňami talianskej kuchyne. Ako však kniha plynula, tak som mal pocit, že hlavná hrdinka postupne akosi stráca iskru. Kým zo začiatku na mňa pôsobila inteligentne, vyspelo a zodpovedne, tak postupne sa sklzla na uvažovanie naivného dvanásťročného dievčatka. A toto nie je zrovna vývoj postavy, ktorý by som v knihe rád videl. Inak čo sa týka štýlu písania, použitého jazyka, ostatných postáv a celkového dojmu, tak som celkom spokojný. Aj keď som si myslel, že Kráľovstvo hriešnych sa bude niesť v oveľa temnejšej atmosfére a že autorka pôjde oveľa viac do hlbky. Ak hľadáte knihu na pláž, k bazénu, niečo pri čom budete chcieť vypnúť, ale nemáte chuť na klasickú presladenú romantiku, tak si myslím, že Kráľovstvo hriešnych by mohla byť správna voľba.

23.07.2022 4 z 5

Hmlový ostrov Hmlový ostrov Viktória Moser

Ako prvé musím pochváliť nádherné vizuálne spracovanie tejto knihy. Farebne vyvážená obálka. Úvod každej kapitoly je zdobený jedinečnou ilustráciou a niektoré strany sú zdobené jemnými ornamentami. Dej knihy ako taký, je priamy, bez výraznejšich bočných dejových liniek a číta sa naozaj rýchlo. Jedná sa teda o ľahkú, oddychovú fantasy, ktorú môže bez obáv čítať aj mladší čitateľ. Jazyk je jednoduchý, obohatený o niekoľko úplne nových slov, ktorých zoznam nájdete v slovníku v zadnej časti knihy. Čo si na knihe cením úplne najviac, je originálny magický systém mysľomágie, ktorý až hraničí s vedou. Je vidieť, že si autorka dala záležať a všetko má premyslené do najmenších detailov. Na knihe, hlavne na postavách sa dá spoznať, že sa jedná o autorkin debut. Hlavná postava sa veľakrát správala detinsky a jej reakcie mi pripadali neuveriteľné. Tiež v tretej tretine knihy mi jedna kapitola nedávala celkom zmysel. Celkový dojem je ale dobrý a v sérii vidím okrem priestoru na zlepšenie aj veľký potenciál. Teším sa na pokračovanie.

23.07.2022 4 z 5

Psychológia masových vrahov Psychológia masových vrahov Andrej Drbohlav

Moje druhé stretnutie s autorom a musím povedať, že táto kniha sa mi páčila ešte viac ako ta prvá. Je síce kratšia, ale prípady sú v nej spracované podrobnejšie. Celkovo mi príde oveľa prepracovanejšia, než jej predchodca. Veľmi milo ma prekvapila kapitola, ktorá sa venuje najznámejším diktátorom z histórie. Nikdy mi nenapadlo sa na nich dívať v takomto kontexte. Okrem známejších masových vrahov, ako napríklad Anders Breivik či Olga Hepnerová spracúva aj menej známe prípady. Najviac ma osobne zaujala kauza Tian Mingjian, ktorú sa komunistickému režimu takmer podarilo ututlať. Veľmi poučné čítanie, ktoré rozširuje obzory. Mám pocit, že autor v tejto knihe volí trošku zrozumiteľnejší, ale stále odborný jazyk, čím robí knihu dostupnejšou ešte širšiemu publiku. Kniha je doplnená o fotografie a je veľmi pekne, prehľadne graficky spracovaná. Autor odviedol veľký kus kvalitnej práce a pokiaľ si chcete rozšíriť vedomosti, Psychológiu masových vrahov vám môžem len a len odporučiť.

23.07.2022 5 z 5

Gideon Devátá Gideon Devátá Tamsyn Muir

Podľa anotácie sa malo jednať o nespútaný sci-fi román plný šermiarskych súbojov, politických intríg a lesbických nekromantiek. V skutočnosti sa jedná o strašnú zlátaninu veľmi slabého sci-fi a stredovekého fantasy. Príde aj vám táto kombinácia divná ? Kiež by to bol jediný problém. Autorka čitateľa hneď od začiatku hodí do deja bez toho aby sa unúvala čokoľvek vysvetliť. Kniha má skoro 450 strán a za celú dobu sa nedozviete absolútne nič o tom ako ten svet funguje, aký je vzťah medzi rytiermi a nekromantmi, ako fungujú nekromanti, koľko druhov nekromantov je, pretože z príbehu je jasné, že ich je viac... Aby toho utrpenia nebolo málo, celým príbehom sledujete Gideon, ktorá sa snaží byť strašne drsná a cool... No drsná bola asi ako hladká múka. Mnohé recenzie sľubujú more vtipov. Žiaľ, vtipný mi prišiel až hodnotný jeden. Všetky ostatné boli skôr trápne pokusy Gideon byť drsná. Anotácia sľubovala šermiarske súboje. Nuž... áno, sú tam. Problém je len v tom, že by sa dali zhrnúť tak na 2-3 strany. Finálový boss fight je síce obsiahlejší, ale už som bol z celej knihy tak strašne otrávený, že už mi to bolo srdečne jedno. Veľkú časť knihy tvoria opisy toho ako Gideon chodí po chodbách a schodoch hore-dole. Keby to prostredie bolo aspoň zaujímavé, ale v živote mi nenapadlo, že budem čítať na jednej strane o tom ako sa celý hrad rozpadá a plesnivie a súčasne sú v ňom zabudované najmodernejšie laboratória... Aj keď je pravda, že tento popis sedí na nie jednu slovenskú nemocnicu. Aby toho nebolo málo, korunu tomu všetkému nasadila úplne príšerná úprava textu a gramatické chyby a preklepy, ktoré udreli do očí aj mne a to som Slovák, dysgrafik, ktorý to čítal v Češtine.
Pri čítaní tejto knihy som trpel. Absolútne nerozumiem, ako je možné, že toto vyšlo a ešte je to aj prekladané, a má to pokračovanie. Škoda papiera, farby a peňazí. Absolútne neodporúčam.

23.07.2022 odpad!

Ženy zo zámku Lafayette Ženy zo zámku Lafayette Stephanie Dray

Po prečítaní tejto knihy som na chvíľu stratil reč. Táto kniha je fenomenálna a som neskutočne rád, že vydavateľstvo Tatran nám na slovenský knižný trh prinieslo tento poklad. Na začiatok musím povedať, že toto nie je kniha na dva večery. Je potrebné ju precítiť. Toto je kniha, pri ktorej sa zasmejete aj si pri nej poplačete. Vďaka autorkinmu výbornému štýlu písania budete mať pocit, že stojíte hneď vedľa hlavných hrdiniek. Budete cítiť dobovú atmosféru. Budete s nimi prežívať každý jeden moment a čítať so zatajeným dychom. Nehovoriac o tom, že hlavné hrdinky sú tak výborne napísané, že ich nejde nemilovať a nefandiť im. Obsahuje aj veľké množstvo krásnych myšlienok. Toto všetko vytvára fantastický čitateľský zážitok. Naozaj výnimočný historický román, ktorý si zaslúži pozornosť a ktorý všetkým odporúčam bez ohľadu na pohlavie alebo vek. Jasný kandidát na knihu roka 2022.

04.07.2022 5 z 5

Dračia hliadka Dračia hliadka Brandon Mull

Pre mňa osobne veľmi príjemný návrat do sveta Fablehaven po viac ako desiatich rokoch. Kto ma sledujete už dlhšie, tak viete, že je to moja srdcovka a séria, ktorá stála za zrodom k mojej láske ku knihám. Ešte príjemnejšie je zistenie, že autor ani v tomto voľnom pokračovaní nestratil iskru a prvý diel Dragonwatch si drží vysoký štandard pôvodnej série. Ten úžasný magický svet, sympatické postavy, autorov štýl a použitý jazyk, ktorí sa číta úplne sám. Trošku ma mrzí, že autor nevyužil príležitosť dej posunúť o pár rokov a urobiť tak postavy staršie. Príde mi, že obe hlavné postavy konajú aj myslia oveľa vyspelejšie, než by konal a myslel teenager v ich veku. Na druhú stranu radšej vyspelé mladšie postavy, ako naivné staršie. Extra musím pochváliť vydavateľstvo za rozhodnutie ponechať sérií pôvodné, krásne prepracované obálky. Ak ste už prečítali Fablehaven a páčil sa vám, tak som si istý, že prvý diel Dragonwatch vás nesklame.

19.06.2022 5 z 5

Severské mýty: Bohovia, príšery a hrdinovia starých Vikingov Severské mýty: Bohovia, príšery a hrdinovia starých Vikingov Matt Ralphs

Nádherne spracovaná publikácia, ktorá mladším aj starším čitateľom priblíži svet severských bohov, hrdinov a príšer, na ktorých verili starí Vikingovia. Kniha je písaná chronologicky. Autor začína predstavením stredu vikingského vesmíru, bájneho stromu zvaného Yggdrasil. Nasledujú príbehy o stvorení sveta, bohov, obrov, ľudí a príšer. Veľmi prehľadne predstavuje jednotlivých bohov, ich schopnosti, osobnosti, atribúty a nechýbajú ani príbehy s nimi spojené. Skutočným pokladom knihy sú však úžasné ilustrácie od ilustrátorky Katie Ponder, ktoré zdobia každú jednu stránku knihy. Táto kniha by určite nemala chýbať v knižnici pravého fanúšika severskej mytológie.

19.06.2022 5 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Nádherne prerozprávaný grécky mýt o bájnej čarodejnici. Autorke sa podarilo napísať príbeh Kirké tak, akoby sa naozaj stal. Mal som pocit, že sedím pri ohni a ona mi ho rozpráva. Musím však upozorniť, že sa nejedná o žiadne akčné fantasy. Dej je skôr pomalý, obsahuje viacero opisov prírody, charakterov bohov a vnútorných úvah. Jazyk je kvetnatejší, než by sa na prvý pohľad zdalo. Kniha je útla, ale okrem Kirké v nej vystupuje pomerne veľké množstvo postáv z mytológie a mnohé sú menej známe. Viem si preto predstaviť, že niekto sa v tých menách bude strácať. Z knihy cítiť bylinky, prírodu, kúzla, históriu a lásku v rôznych podobách. Naozaj som mal pocit, že stojím na ostrove Aiaia. Záver bol emotívny a nechýbala mu hlbka. Viem, že autorkina druhá kniha Spev o Achillovi sa teší väčšej obľube, mne osobne sa však Kirké páčila o dosť viac. Určite odporúčam.

05.06.2022 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Najslávnejší román Daphne du Maurier je pre mňa obrovským sklamaním. Ja síce objektívne chápem, prečo kniha v časoch, keď vyšla vyvolala ošiaľ a stala sa klasikou, ale nemôžem si pomôcť, je to strašná nuda. Mrtva a živá je pomerne obsiahly román, ktorý sa nesie alebo skôr snaží sa niesť v tajomnej, ponurej atmosfére. Akákoľvek snaha o napätie je však úplne zničená hlavnou postavou. Tá okrem toho, že je neuveriteľne naivná, nezrelá, tak si aj obyčajný sedliacky rozum necháva na špeciálne príležitosti. Viem, že to bol do určitej miery autorkin zámer, vytvárala tým priestor na jej prerod, ale ten už pre mňa prišiel príliš neskoro. To obrovské kvantum textu plného nudného fňukania absolútne neschopnej ženskej vás otrávi. Ostatným postavám chýbali emócie. Celé to rozprávanie je vláčne, obsahuje veľa myšlienkových pochodov hlavnej hrdinky, ktoré sú úplne o ničom a celú dobu sa mi v hlave niesla myšlienka „trochu života do toho umierania.“ Dávno som nebol nejakou knihou takýto znechutený. Som si vedomý, že kniha bola napísaná pred takmer sto rokmi a že nie som úplne cieľovou skupinou, ale toto naozaj nemôžem nikomu odporučiť. Strašné !

05.06.2022 1 z 5

Nerova pevnosť Nerova pevnosť Rick Riordan

Veľmi nerád to píšem, ale séria Apolónov pád je v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma sériami slabšia. Autor si samozrejme zachováva svoj vtipný, veľmi ľahký a zrozumiteľný štýl písania a postavy sa nedá nemilovať (okrem Meg), ale už je toho cítiť únava série. Veľakrát som mal pri čítaní pocit, že autor buď varí z vody alebo vykráda sám seba. Niektoré situácie, ktoré mali vyznieť vtipne vyzneli skôr dosť trápne. Obzvlášť druhý diel – temné proroctvo bol extra slabý. Na druhú stranu ale musím podotknúť, že najodvážnejšie dejové zvraty sa zo všetkých troch autorových sérii venovaných gréckej a rímskej mytológii nachádza práve tu. Konkrétnejšie v treťom a štvrtom diely. Riordan v nich dosť pritvrdil. Myslím si tiež, že žiadna postava neprešla takým veľkým vnútorným prerodom ako Apolón. Ak už teda máte prečítaného Percyho a Bohov Olympu môžete skúsiť dať šancu aj tomuto, ale pripravte sa, že už to nebude to pravé orechové.

05.06.2022 4 z 5

Rozkvet impéria Rozkvet impéria Stefania Auci

Druhý diel začína presne tam, kde skončil prvý. Nie je o nič horší, ale ani lepší. Nesie sa v rovnakom duchu, štýle, jazyku a žiaľ aj s tým istým nedostatkom, ktorý mi vadil v prvom diely. Autorka miesto toho aby dala postavám väčšiu hlbku a my sme sa niečo dozvedeli aj o ich vnútornom svete zaťažuje text opismi obchodovania, podpisovania zmlúv a rokovaní. Zaradila síce oveľa viac častí z pohľadu Ignaziovej manželky, takže máme možnosť dozvedieť aj niečo o domácnosti a súkromnom živote, ale nedáva veľmi priestor na vytvorenie nejakého vzťahu k postavám. Myslím si, že cieľom autorky nie je ani tak napísať román ako skôr kroniku tohto významného talianskeho rodu. Ťažko sa mi hodnotí kniha, ktorá je po historickej stránke kvalitná a veľmi rýchlo sa číta, ale ten literárny zážitok zďaleka nie je taký, aký by mohol byť. Každopádne milovníci histórie si prídu na svoje a kniha si zaslúži pozornosť, len ma mrzí, že autorka sa veľmi nesnažila niekam posunúť.

05.06.2022 4 z 5

Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom Oliver Sacks

Nerád to píšem, ale z tejto knihy som trochu sklamaný. Viem, že autor bol predovšetkým lekár a nie spisovateľ, ale kniha je písaná veľmi ťažkopádne. Má 256 strán a prelúskaval som sa ňou dva mesiace, čo je teda fakt dosť. Prečítal som popri nej kopu iných kníh, pretože to bolo fakt únavné čítanie. Ak by som bol úplný laik, možno by som si knihu užil viac. No vďaka štúdiu medicíny som si dosť často uvedomoval, aká je už kniha zastaralá a niektoré teórie už dávno prekonané. Predsa len kniha vyšla prvýkrát pred štyridsiatimi rokmi. Aby som knihu ale iba nehanil, má aj svoje pozitíva. Krásne zobrazuje autorov ľudský prístup ako lekára k pacientovi. Čitateľ má vďaka knihe možnosť aspoň čiastočne nahliadnuť do mysle ľudí, ktorí o ňu „prichádzajú“. Človek sa pri jej čítaní trochu zastaví a zamyslí. Viem si predstaviť, že v čase, keď vyšla prvýkrát, bola skutočným unikátom. Určite ju neodporúčam každému, ak vás ale namotala anotácia a ste veľmi zvedavý, čo presne je táto kniha zač, rozhodne to nebudú vyhodené peniaze.

05.06.2022 3 z 5

Králova mlha Králova mlha Aleš Diviš

Kráľova hmla je úvodný diel do novej výpravnej českej fantasy série Leviar. Už na prvý pohľad zaujme nádhernou obálkou. Stredoveký svet Sylothys a magický systém Leviar, ktoré autor vytvoril sa mi veľmi páči. Čitateľ sa postupne o nich dozvedá dôležité informácie, ktoré ako skladačka, do seba zapadajú. Mám však tušenie, že to najdôležitejšie ešte len príde. Štýl, ktorým autor píše sa číta veľmi príjemne. Text nie je strohý, ale nie je ani zaťažený zbytočne dlhými opismi. Postavy sú sympatické, hoci som mal tendenciu vnímať ich viac ako kolektív, než ako jednotlivcov. To je na jednu stranu super, pretože konečne kniha, kde to nie je len o jednom vyvolenom, na druhú stranu mi tam trochu chýbala postava, ktorá by to odľahčila, priniesla trochu viac humoru. Možno by som očakával aj miestami trošku oplzlejší jazyk. Je však poznať, že pán Diviš si to uvedomuje, pretože ku koncu knihy sa to výrazne zlepší, keď postava Yogrif dostane trošku viac priestoru. V sérii vidím veľký potenciál. Veľmi príjemná oddychová fantasy. Odporúčam !

13.05.2022 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Maková vojna je najlepšia fantasy kniha, ktorú som za posledný rok prečítal. Z anotácie by sa mohlo zdať, že okrem toho, že je to fantasy inšpirovaná históriou Číny, neprináša nič originálne. Nenechajte sa zmiasť ! Magický systém, ktorý autorka vymyslela skutočne stojí za to. Šamanizmus umožňuje šamanovi pozvať do svojho tela niektorého z bohov a používať jeho schopnosti. Háčik je však v tom, že pokiaľ raz začne tieto schopnosti používať, nevyhnutne sa z toho jedného dňa zblázni. Autorka vytvorila postavy, ktoré sú komplexné, morálne šedé a dosť sympatické. Prejdú veľkým vývojom. Prostredie, v ktorom sa dej odohráva bolo dosť surové, exotické, ale zároveň dobre uveriteľné. Vďaka dôkladne premyslenej histórii som to autorke žral aj s navijakom. Nechýba ani pár veľmi trefných filozofických úvah a vtipných hlášok. Milovníci romantických liniek si tu ale na svoje neprídu. Romantických fantasy, ale máme na trhu viac než dosť. Výborné, náročnejšie fantasy čítanie. Teším sa na pokračovanie. Odporúčam !!!!

13.05.2022 5 z 5

Niečo malé, čo každú chvíľu vybuchne Niečo malé, čo každú chvíľu vybuchne Paolo Cognetti

Spoločným znakom poviedok je, že mladé postavy niečo stratili, niečo im chýba, no zároveň nachádzajú lásku. Lásku k druhému, sebe samému, lásku k bohu a tým získavajú istým spôsobom nezávislosť od toho, čo ich ťaží. V knihe nechýba sugestívnosť, drsnosť a stret s krutou realitou. Štýl písania Paola Cognettiho je na slová pomerne strohý. Nedáva si veľa práce s vysvetľovaním okolností či opismi postáv. Necháva čitateľa nech si sám vytvorí obraz, ale miestami to môže chýbať. Smer, ktorým sa autor uberá nie je v každej poviedke jasný a z niektorých koncov som bol rozpačitý. Pristihol som sa, že častejšie premýšľam či vôbec správne chápem, čo chcel autor povedať. Je potrebné čítať medzi riadkami. Odporúčam, ak chcete skúsiť niečo iné, vystúpiť z svojej knižnej komfortnej zóny, ale sú na trhu lepšie zbierky poviedok.

13.05.2022 3 z 5

Slnečná sestra Slnečná sestra Lucinda Riley

Napriek tomu, že postava Elektry je zo všetkých sestier najkomplexnejšia a najuveriteľnejšia, v poradí už šiestu knihu série Sedem sestier hodnotím zatiaľ ako najslabšiu. Dôvodom je jej historická dejová linka. Bola totiž suchá ako vyprahnutá africká krajina, kde sa príbeh odohrával. Tempo knihy je dosť pomalé, postavy ploché, mimo toho, že sa to odohráva Afrike ten príbeh nebol ničím extra zaujímavý. Súčasná dejová linka s Elektrou je výrazne lepšia, čím zachraňuje knihe hodnotenie. Prinášala smršť emócií a spracúva pomerne náročnú tému závislosti. Autorka si samozrejme aj v tomto diely zachovala výborný štýl písania. Opäť nám ukázala aj iné formy lásky, než len tá partnerská. Škoda tej historickej časti.

21.04.2022 3 z 5

Spev vtákov Spev vtákov Christy Lefteri

Ako sama autorka hovorí, toto je kniha o všetkých formách väznenia, o spôsobe akým sa všetci môžeme uväzniť v určitých spôsoboch videnia a bytia. Spracúva tému chudobných žien, ktoré sa rozhodli odísť zo svojej domoviny (väčšinou na ďalekom východe), opustili svoju rodinu a prišli do Európy aby zarobili peniaze. Často sa však stávajú obeťami podvodu, obchodovania s ľuďmi alebo minimálne predsudkami domáceho obyvateľstva. Autorka oproti svojej prvej knihe, Včelár z Aleppa, zvolila úplne iný jazyk. Kým tam bol pomerne kvetnatý a čítal sa ťažšie, tu je naopak úderný a kniha sa číta naozaj rýchlo. Musím povedať, že obe hlavné postavy mi boli od začiatku až do konca knihy nesympatické, ale autorke nešlo o to aby si ich čitateľ obľúbil. Predstavovali len vzory pováh, s ktorými sa ženy ako Niša často dostávajú do kontaktu. Petra, jej sebecká zamestnávateľka, pre ktorú predstavovala len lacnú pracovnú silu a Jannis, jej milenec, ktorý síce tvrdil, že ju miluje, ale netušil s kým sa Niša stretáva vo voľnom čase a ani čím si musela prejsť. Spev vtákov je opäť raz kniha, ktorá otvára oči. Som neskutočne rád, že ju vydavateľstvo Tatran vydalo. Je to problematika, o ktorej som doteraz nemal ani tušenia. Môžem len a len odporučiť.

21.04.2022 5 z 5

Brány do Atén Brány do Atén Conn Iggulden

Brány do Atén sú pre mňa veľkým prekvapením. Podľa anotácie som očakával, že sa bude jednať o epický historický román, no dostal som niečo oveľa lepšie. Autor v knihe podrobne vykresľuje mentalitu vyššie postaveného človeka žijúceho v starovekých Aténach. Ukazuje nám fungovanie štátu, snemu a dáva čitateľovi možnosť byť svedkami aj súdneho procesu. Napriek tomu, že spracúva historické fakty, nemá tendenciu k učebnicovej suchosti. Príbeh je zameraný na politické intrigy, úskoky a spojenectvá. Na boj samozrejme príde tiež. Postavy sú prepracované, každá má svoje dobré aj zlé vlastnosti a koná s určitým motívom. Vydavateľstvo Tatran nesklamalo a opäť nám prinieslo kvalitný historický román zasadený do môjho najobľúbenejšieho obdobia dejín, teda do staroveku. Táto kniha je kandidát do mojich top 10 najlepších kníh za tento rok. Odporúčam !

05.04.2022 5 z 5