Ahmose Ahmose komentáře u knih

Tiene medzi nami Tiene medzi nami Tricia Levenseller

Počas prvých strán čítania tejto knihy som si hovoril, že čo je zas toto za výplod ? Ale potom si povedal, že zabudnem na svoje očakávania a pokúsim sa prijať to, čo mi autorka naservírovala. Celkový koncept knihy je zaujímavý a sľubný, hlavná postava je celkom sympatická a kniha sa veľmi dobre číta, ale zároveň má kniha hneď niekoľko veľkých ALE.
Prvým je, že sa v knihe nenachádza prakticky žiadny world-building. Čitateľ sa dozvie kopu informácií o šatách, šperkoch a topánkach a plesoch, ale nie len, že sa nedozvie skoro nič o svete, kde sa dej knihy odohráva, ale nedozvie sa skoro nič ani len o fungovaní na samotnom zámku. Druhým negatívom knihy je samotný tieňový kráľ Kallias, nemôžem si pomôcť, ale celú dobu mi prišiel taký, ako sa hovorí, nemastný-neslaný. Treti problem, ktory s knihou mám je, že láska medzi hlavnými postavami na mňa pôsobila strašne umelo. A čo sa týka záveru, očákaval by som niečo trochu menej rozprávkové (keď už je to tá temná romanca).
Aby som to nejak zhrnul, Tiene medzi nami neurazia, ale ani extra nenadchnú. Za mňa slabší priemer. Ak ale hľadáte niečo, pričom môžete úplne vypnúť, tak by sa vám kniha mohla páčiť.

10.09.2021 3 z 5

Medzi dvoma kráľovstvami Medzi dvoma kráľovstvami Suleika Jaouad

Jedna z náročnejších kníh, ale určite jeden z najlepšie napísaných životopisov, aký som tento rok čítal a aký som vôbec čítal. Nie je to však kniha pre každého. Hlavne prvá polovica knihy je naozaj depresívna, plná emócií a môže v čitateľovi vyvolať naozaj nepríjemné pocity. Na druhú stranu, ak sa na ňu odhodláte, určite jej kúpu neoľutujete. Môžem vám sľúbiť, že vám poskytne veľmi výnimočný pohľad. Opäť je to jedna z tých kníh, ktoré otvárajú oči. Autorka má podľa mňa veľký spisovateľský talent a kniha sa číta veľmi dobre. Použitý jazyk a štýl je jednoduchý, priamy a úderný. Ak už by som naozaj mal niečo vytknúť, tak jedine, že by som niektoré pasáže trochu skrátil, dodalo by to knihe trochu viac dynamiky. Naozaj výnimočná a inšpiratívna kniha, ktorá dáva slovnému spojeniu „začať odznova“ úplne nový rozmer. Odporúčam.

29.08.2021 5 z 5

Volavka Volavka František Kozmon

Zvieracia krimiséria od môjho obľúbeného Františka Kozmona pokračuje ďalším dielom, ktorý je plynulým pokračovaním predošlej knihy – Červ. Dnes začnem trošku netradične a to hodnotením obálky. Volavka má podľa mňa doteraz najkrajšiu obálku z celej série.
Tým, že Volavka plynule nadväzuje na Červa, hodnotí sa mi trošku ťažko bez toho, aby som sa neopakoval. Dej tejto knihy je trošku pomalší, ale autor si krásne udržal štandard, na ktorý sme si mali možnosť zvyknúť v predchádzajúcich dieloch. Ani chvílu som sa nenudil. Hlavné postavy boli opäť perfektné. Na tejto sérii sa mi najviac páči, že sa tam neriešia len vraždy, ale máme možnosť prežívať s postavami aj ich súkromné životy. Ďalšie významné plus odo mňa je, že som neuhádol páchateľa. No a ten záver ? To bol šok. Už teraz sa teším na ďalší diel.

12.08.2021 5 z 5

Krst ohňom Krst ohňom Andrzej Sapkowski

Asi zo žiadnou sériou, ani knihou, nemám taký špecifický vzťah ako so Zaklínačom. Na jednej strane milujem ten svet, tie postavy, ten príbeh ako celok. Na strane druhej mi autorov štýl písania strašne nesedí a vždy trvá strašne dlho, kým sa do knihy začítam. Preto sa mi táto kniha opäť strašne ťažko hodnotí. Pre mňa osobne je najväčším kameňom úrazu, že celá kniha je rozdelená na sedem dlhých kapitol v rámci, ktorých sa striedajú pohľady viacerých postáv z rozličných miest a niekedy aj časov. Nemôžem si pomôcť, strašne mi to vadí. Oveľa radšej mám, keď sú kapitoly kratšie a daná kapitola písaná vždy z pohľadu jednej postavy. Som si plne vedomý, že tu hrá rolu čisto môj subjektívny faktor, nie že by bola kniha objektívne zlá. Aby som to teda nejak zhrnul, séria Zaklínač je iná, ako ostatné fantasy série a človek si na ňu musí zvyknúť, určite nesadne každému, ale ak nad ňou uvažujete, určite za pokus stojí.

12.08.2021 3 z 5

Zjazvený kráľ Zjazvený kráľ Leigh Bardugo

Zjazvený kráľ predstavuje priame pokračovanie trilógie Griša a ja nemôžem povedať nič iné, iba že som absolútne nadšený. Je vidieť, že autorka od svojho debutu prešla dlhú cestu. Dej knihy je síce v porovnaní so základnou trilógiou alebo Vraňou šestkou pomalší, ale myslím, že o to viac som si ho vychutnal. Milujem tie postavy a svet. Veľmi oceňujem, že autorka napísala aj kapitoly z pohľadu Zoje, vďaka ktorým sme sa o nej konečne dozvedeli niečo viac. Úplne najzaujímavejší však bol návrat Niny a jej dejová linka. Nina v tomto diely rozbehla vlastnú, veľmi nebezpečnú hru a ja sa už teraz neviem dočkať pokračovania. Odporúčam všetkým milovníkom fantasy kníh a fanúšikom trilógie Griša.

18.07.2021 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Minulý rok táto kniha zaplavila instagram vo veľkom. Hovorili sa o nej samé superlatívy. Aké je to skvelé, aké je to vtipné, najlepšie vo svojom žánre, originálne... Touto recenziou pôjdem proti prúdu, ale musíte pochopiť moje sklamanie, keď miesto toho vyššie spomínaného, nájdem len priemernú, miestami podpriemernú love story medzi dvoma chlapcami.
Najprv som si hovoril, že možno je to mnou...že možno som už young adult pristarý alebo, že moje očakávania boli naozaj veľké. Ono tá kniha samozrejme mala potenciál byť naozaj skvelá, ale autorka ho nedokázala využiť. Ano, na jednu stranu postavy boli sympatické, bolo to milé, miestami aj vtipné, dobre sa to čítalo, ale nerozumiem ako sa mohlo stať, že kniha má cez 400 strán a je tak slabo prepracovaná. Bolo to veľmi povrchné. Stále som čakal, že príde nejaký ten zlomový wau moment, ktorý sa ale nekonal.
Ako letná oddychová kniha... dobre, ale nájdu sa lepšie knihy s LGBT tematikou.

11.07.2021 2 z 5

Nekorunovaní králi Sicílie Nekorunovaní králi Sicílie Stefania Auci

Nesmierne zaujímavá kniha. Osobne som veľký fanúšik historických románov a mám veľmi rád takéto podanie histórie, a nevadí mi ani pomalšie tempo príbehu. Veľmi kladne hodnotím dejepisnú vsuvku na začiatku každej kapitoly, ktorá doplňa celkový historický kontext. Za čo ale hviezdičku strhávam, sú často sa opakujúce opisy obchodovania, podpisovania zmlúv a dodávky nového tovaru. Som názoru, že autorka sa miesto toho mohla trochu viac venovať vnútornému svetu postáv ako takých. Myslím si, že to robilo knihu miestami zbytočne zdĺhavou a neosobnou. To však nemení nič na tom, že Floriovci sú výborný historický román zasadený do krásneho prostredia Sicílie 19. storočia a milovníci Talianska a histórie by si ho nemali nechať ujsť.

11.07.2021 4 z 5

Bzukot včiel Bzukot včiel Sofía Segovia

Nádherná kniha, ktorá však potrebuje čitateľovu trpezlivosť. Prvé strany sú pomerne náročné, než si človek zvykne na autorkin štýl a aj samotný literárny smer – magický realizmus. Preto knihu neodporúčam začiatočníkom, ani niekomu, kto hľadá oddychové čítanie. Ak sa však už pre ňu rozhodnete a prehryziete sa náročnejším úvodom, otvorí sa pred vami krásny príbeh s veľmi silnými myšlienkami, hlbokým posolstvom, ktoré vo vás bude rezonovať ešte dlho po dočítaní. Rovnako musím pochváliť nádhernú obálku. Bzukot včiel je horúcim kandidátom na zaradenie medzi mojich top 5 kníh, ktoré som čítal tento rok a možno aj top 10, ktoré som čítal celkom. Dojímavé, strhujúce, krásne.

10.06.2021 5 z 5

Červ Červ František Kozmon

Rovnako ako z Vlka aj z tejto knihy som nadšený a možno ešte o trochu viac. Autor rozbehol viacero dejových liniek čím knihe zabezpečil skvelú dynamiku a pripravil si pre nás skvelú dávku napätia s originálnym motívom. Mareka Wolfa som si obľúbil už pri čítaní Vlka, ale po tejto knihe som ho zaradil medzi mojich najobľúbenejších knižných hrdinov. Aj vedľajšie postavy sú veľmi dobre vykreslené a vďaka tomu, že v sebe nesú pozitívne, ale aj negatívne vlastnosti, pôsobia na čitateľa skutočne. Neviem sa dočkať pokračovania. Naozaj by som chcel zdôrazniť, že knihy od Františka Kozmona patria k tomu najlepšiemu, čo na slovenskom krimi knižnom trhu máme a ich kúpu určite nebudete ľutovať. Už sa veľmi teším na pokračovanie.

02.06.2021 5 z 5

Cesta domov Cesta domov Sebastian Fitzek

Nečítal som autorove ostatné knihy, takže nemôžem porovnávať jeho tvorbu, ale som sklamaný. Prvých 40 strán som myslel, že knihu odložím. Potom sa dej rozbehol a ďalších asi 160 strán ma veľmi bavilo. Atmosféra bola hutná a paranoja oboch postáv sa stupňovala. Taktiež oceňujem dobré vykreslenie psychológie postáv. A potom prišlo posledných 80 strán, kde bol dej prekombinovaný a napriek tomu, že som knihu čítal pozorne, tak som sa v tom stratil. Nevedel som sa dočkať kedy to skončí. Mám pochybnosti či všetky detaily v závere logicky sedia. Premýšľal som či dám knihe dve alebo tri hviezdičky, ale za krásnu obálku, napínavé jadro a originálnu tému som sa sám so sebou dohodol na slabých troch hviezdičkách. Ak by ste sa ma ale opýtali či by som si knihu prečítal znova, odpoveď by znela, nie.

27.05.2021 3 z 5

Vlk Vlk František Kozmon

Na túto knihu som počul veľa pozitívnych ohlasov. Išiel som do nej s veľkým očakávaním a ona nielenže ho naplnila, ale ho aj ďaleko presiahla. František Kozmon je podľa mňa jeden z mála slovenských autorov, ktorý by mohol konkurovať svetovým. Trochu som sa obával či mi nebudú chýbať predchádzajúce súvislosti, predsa len sa jedná o štvrtý diel série. Tieto obavy mi, ale vyfučali z hlavy v momente, keď som prečítal prvé kapitoly. Čítanie Vlka som si skutočne vychutnával. Autor si dal záležať na detailoch, postava Mareka Wolfa je veľmi sympatická a hoci v knihe nie je napätie a brutalita na každej stránke, nebudete ju vedieť odložiť. Odporúčam všetkými desiatimi a už teraz sa teším na pokračovanie.

10.05.2021 5 z 5

Modlitba za krutých Modlitba za krutých Andrea Rimová

Moje prvé stretnutie s knihou autorky, ktorej vo vydavateľstve motýľ vyšlo už 11 kníh a zároveň prvé stretnutie so žánrom temná romanca. Na knihe sa mi najviac páči ako krásne autorka vykreslila postavy a medziľudské vzťahy. Dokázala vytvoriť charaktery, ktoré pôsobia skutočne a zároveň nie sú nudné. Myslím si, že vo vzťahoch, ktoré mala hlavná postava či už s rodinou, alebo priateľmi sa nájde nejeden čitateľ. Samotná hlavná postava Laury pôsobí veľmi autenticky. Ďalším veľkým plusom knihy sú krátke kapitoly, ktoré robia knihu veľmi plynulou a dynamickou.
Ak by som už mal niečo vytknúť, tak jedine možno trochu skrátiť časti, ktoré popisujú Laurino cestovanie a naopak dať trochu viac priestoru času, ktorý trávi Laura s Viktorom. Ale to je ozaj len drobnosť.
Čo sa týka celkového dojmu, tak prakticky počas celej doby čítania som mal pocit, že čítam príbeh, ktorý sa naozaj stal. Zápletku knihy som až do konca neodhalil, čo je len ďalší dôkaz toho, že autorka to mala skvele premyslené. Odporúčam!

03.05.2021 5 z 5

Kým vychladne káva Kým vychladne káva Toshikazu Kawaguchi (p)

Autor nám postupne vyrozpráva príbeh štyroch návštevníkov kaviarne, ktorý sa rozhodnú využiť jej magickú službu. Rozpovie nám príbeh o žene, ktorá nechala svojho snúbenca odísť na opačný koniec sveta. Príbeh manželov, z ktorých jeden ma Alzheimerovu chorobu. Ďalej sestier, ktoré k sebe našli cestu, keď bolo príliš neskoro a na koniec najťažší, no najkrajší príbeh ženy, ktorá stojí pred obrovskou životnou dilemou.
Autorov štýl nie je dokonalý. Je cítiť, že je to jeho prvotina, ale nezaprie v sebe dušu dramatika. Odporúčam čítať tak, že si predstavite, že sa to celé odohráva na javisku v divadle. Aj keď sú príbehy postáv smutné, zanechajú vo vás príjemný, hrejivý pocit. Myslim, že pre fanúšikov magického realizmu, japonskej literatúry a kávy, je toto povinná jazda.

29.04.2021 4 z 5

24 hodín v starovekom Ríme 24 hodín v starovekom Ríme Philip Matyszak

Toto je prvá kniha zo série 24 hodín v Starovekej knihe dejín. Na jeseň minulého roka som z tejto série čítal knihu 24 hodín v starovekých Aténach a tá sa mi páčila viac. Na knihe je vidieť, že autor s týmto konceptom ešte len začínal a nebol s nim ešte celkom zžitý. Samozrejme po stránke presnoti prezentovaných historických faktov si knihu netrúfam hodnotiť, nie som historik. Ale v porovnaní s Aténami mu niektoré z príbehov prišli napísané trošku ťažkopádne a kostrbato. Myslím si, že to bolo spôsobené tým, že autor sa snažil prednostne prezentovať historické fakty a beletrizovaná časť niektorých príbehov ostala miestami nedotiahnutá. Taktiež mi v knihe chýbala kapitola, ktorá by čitateľovi trochu osvetlila, ako fungovalo Rímske vojsko.
Každopádne aj napriek negatívam, ktoré kniha má, ju milovníkom starovekej histórie odporúčam. Stále totiž platí to, čo som písal aj minule. Toto je podľa mňa presne ten spôsob, akým by sa mala história učiť na školách.

21.04.2021 3 z 5

Na dvore z tŕňov a ruží Na dvore z tŕňov a ruží Sarah J. Maas

Na Dvore z trňov a ruží je prvý diel série na motív Krásky a Zviera so štipkou Popolušky a myslím, že ako úvodný diel postavil celkom solídny základ. Ako som sa už presvedčil pri Meste Luny, Maas naozaj vie písať. Svet Férov, ktorý vytvorila je zaujímavý, originálny, nie je síce až tak dopodrobna vykreslený, ale je to prvý diel, takže sa to dá odpustiť. Dej je pútavý, má spád takže sa to číta v podstate samo. Hviezdu dolu dávam za to, že to bolo dosť predvídateľné. Chýbal mi tam moment prekvapenia, ktorý by ma „posadil na zadok.“ Čo sa týka hlavnej hrdinky, tak mam svoje výhrady. Feyre je silná, odhodlaná, krásna, ale má celú knihu podstatne viac šťastia, než rozumu. Som veľmi zvedavý na ďalší vývoj postáv. Hlavne Luciena a Rhysanda. Celkovo mám z knihy veľmi dobrý dojem. Milovníkom fantasy odporúčam !

10.04.2021 4 z 5

Antonius a Kleopatra Antonius a Kleopatra William Shakespeare

Vždy keď čítam Shakespeara, tak jeho hry porovnávam medzi sebou a staviam si tak vlastný rebríček, aby som bol schopný dať aj iné hodnotenie ako päť hviezdičiek, pretože Shakespeare bol majster pera a všetky hry sú majstrovké diela.
Už podľa názvu si kniha priam pýta porovanať ju s Romeom a Júliou. Ich láska je mladá, naivná, nárazová a plná nerozvážnosti. Naproti tomu Antonius a Kleopatra už dávno nie su deti. Svojho času to boli mocní panovníci. Láska a moc - vražedná kombinácia. Veľmi milo ma prekvapilo, že dej hry je zamotaný viac, ako sme u Shakespeara zvyknutí a mrzí ma, že si človek momentálne nemá možnosť zájsť do divadla a pozrieť si predstavenie naživo. Vypočuť si tie dôkladne vyberané slová, poetické myšlienky a dokonalé rozhovory, ktoré v dnešnej dobe už asi okrem divadla nikde nenájdete.
Štyri hviezdičky dávam len preto, lebo sa mi hra nepáčila až tak ako sa mi páči Hamlet alebo Othello. Nečítala sa s takou ľahkosťou. Takže sú to štyri hviezdičky v ramci kategórie Shakespeare, nie v rámci kníh celkovo.

05.04.2021 4 z 5

Povstanie ničoty Povstanie ničoty Leigh Bardugo

Táto kniha sa mi hodnotí veľmi ťažko. Na strane jednej svet Gríš milujem a zamiloval som si niektoré postavy. Štýl Leigh Bardugo mi veľmi sedí a dobre sa to číta. Na strane druhej, ako ohodnotiť knihu, kde vám hlavná postava prišla nemastná, neslaná a celkovo vám až miestami liezla na nervy ? Taktiež som celú dobu očakával epický záver, veľkú bitku a ani tá sa žiaľ nekonala podľa mojich predstáv.
Zhrnul by som to asi tak, že toto nie je rozhodne to najlepšie čo Bardugo napísala a tiež to nie je ani najlepší diel série. Myslím ale, že ak ste fanúšik fantasy literatúry, prečítať sériu ako celok sa rozhodne oplatí, keď už pre nič iné, tak pre zoznámenie so svetom Gríš a postavami, ktoré potom budú vystupovať v Zjazvenom Kráľovi.

28.03.2021 3 z 5

Kat Kat Chris Carter

"Viem, čo ťa dokáže vydesiť na smrť," zašepkal

Z tejto knihy som nadšený. Milujem Carterov štýl. Ďaľší skvelý detektívny triler. Kapitoly sú pomerne krátke, čo knihe dáva skvelú dynamiku. Dvaja hlavný detektívi - Hunter a Garcia sú veľmi sympatická dvojka, myslím, že nejde si ich neobľúbiť. Do deja postupne vstupuje viacero zaujímavých postáv, ktoré vďaka tomu aké sú, rozširujú pole potenciálnych páchateľov. Ten, kto vraždí, má svoje kroky dôkladne premyslené, je evidentné, že na spáchanie brutálnych činov sa poriadne pripravoval a že každú z obetí dobre poznal. Pracuje totiž s ich strachom. Bonusové body za to, že som neuhádol vraha
Upozorňujem, že autor si neberie servítku a naturalisticky opisuje obete vrážd, takže viem si predstavit, že Carterov štýl nesadne každému. Ale ak vám toto nevadí, tak vám Kata môžem len doporučiť!!!!

22.03.2021 5 z 5

Inferno - Peklo Inferno - Peklo Dan Brown

„Najtemnejšie miesta v pekle sú vyhradené tým, čo v čase morálnej krízy zaujímajú neutrálny postoj.“

Čítať Inferno v čase svetovej pandémie naberá celkom iný rozmer, ako čítať ho v normálnych časoch. Žiaľ som aj napriek tomu ostal po dočítaní sklamaný. Inferno je zo série zatiaľ piatich kníh rozsahom najdlhšie, ale ani zďaleka nedosahuje kvality Anjelov a Démonov alebo Da Vinciho kódu. Dan Brown síce využíva svoj klasický vzorec : charizmatický profesor Langdon + krásna vedkyňa + šialenec a konšpiračná teória a on to aj zo začiatku fungovalo a fungovalo by to aj ďalej, ale od polovice knihy som nadobudol pocit, že autor si niečo vymyslel a potom zrazu nevedel ako z toho von. Inferno je podľa mňa zbytočne prekombinované.
Samozrejme kniha má aj pozitívne stránky, tak ako v každej Brownovej knihe som sa opäť dozvedel niečo nové z histórie a dejín umenia a samozrejme pridal Florenciu na zoznam miest, ktoré chcem navštíviť. Takže ako to zhrnúť ? Ak už máte predchádzajúce tri diely prečítané, kľudne siahnite po tomto, ak ste sa však s Danom Brownom ešte nestretli, touto knihou nezačínajte.

14.03.2021 3 z 5

Tieňová sestra Tieňová sestra Lucinda Riley

Séria Sedem sestier je založená na starogréckom mýte o Plejádach, sprievodkyniach bohyne Artemis, ktoré vynikali krásou. Tieňová sestra je príbeh tretej sestry – Asteropé (Star) D'Aplièse. Tá sa po náhlej smrti milovaného otca – tajomného miliardára, ktorého jeho šesť dcér volalo tatko Slaný, ocitne na životnej križovatke. Otec adoptoval svoje dcéry z rozličných kútov sveta. Každej z nich zanechal list s indíciou, podľa ktorej sa môžu dopátrať skutočného pôvodu. Identita siedmej sestry ostáva pre nás zahalená tajomstvom.
V Tieňovej sestre, rovnako ako predchádzajúcich dvoch dieloch, je dej rozdelený na dve linky. Prvá, odohrávajúca sa v súčasnosti, v tej sa Star rozhodne nasledovať stopu, čo jej zanechal otec. Tá ju zavedie do londýnskeho antikvariátu a otvorí jej cestu do celkom iného sveta... A druhá, odohrávajúca sa pred vyše sto rokmi v Londýne a edwardowskom Anglicku.
Lucinda Riley vie písať majstrovsky. Pri čítaní vás prevedie sviežou zelenou anglickou krajinou, až budete mať pocit, že tam naozaj ste. Celé sa to číta veľmi ľahko, dej má svižnú dynamiku a tie postavy... Po dlhom čase je toto jedna z tých kníh, z ktorej postavami by som sa chcel stretnúť osobne. Kniha plná záhad, historických detailov, nešťastnej lásky a okúzľujúcich miest.

09.03.2021 5 z 5