Tiene medzi nami

Tiene medzi nami https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471500/bmid_tiene-medzi-nami-rSg-471500.jpg 4 34 7

Temná fantasy romanca roka 2020! Alessandra už má po krk toho, ako ju všetci podceňujú. Rozhodne sa zviesť Tieňového kráľa – získať korunu a po svadbe ho zabiť. Opatrne sa vpletá do dvorného života, no chrániť si musí najmä vlastné srdce. Kráľ ju totiž okúzľuje viac a viac. Jeho zelené oči a havranie vlasy. Alessandra spriada plány plné intríg a úskokov, zatiaľ čo sa urputne snaží nezamilovať do muža, ktorého plánuje zabiť. No o kráľov život usilujú mnohí, preto ho musí za každú cenu ochrániť. Aspoň kým sa nenaplní jej túžba po moci.... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

The Shadows Between Us , 2020

Veve721
04.06.2022

Koupi této knížky jsem vážně olitovala. Přestože jsem ji měla doma dávno před tím, než se objevily první zmínky o plánovaném slovenském překladu, ještě dlouho po jeho vydání jsem pořád neměla dočteno. A nebylo to jen proto, že v angličtině čtu pomaleji - ten příběh byl prostě naprd.

Hlavní hrdinka Alessandra je nám autorkou popisována jako kruťácká prospěchářka, jejíž jediným cílem je nabalit si krále, aby ho následně mohla zabít a získat tak moc nad královstvím. Její taktikou je však zřejmě unudit krále k smrti nekonečnými popisy oblečení (kterými je první polovina kniha doslova přecpaná) nebo snězením dezertu ještě před hlavním chodem. Tím totiž všem předvedla svou emancipovanou stránku. Ne, ne a ne! Podle anotace jsem očekávala badass hrdinku, ale dostala jsem nafoukanou feministku, kterou zajímají jen hadry. Neustále nám sice omílá, jak je strašně nebezpečná, ale při první kapce krve už se jí třepou ručky a potřebuje utěšit.

A Shadow King? Škoda slov. Místo kruťáckého dobyvatele světů sledujeme plachého chlapce, který před povinnostmi utíká k hraní s pejskem. Je sice zlatý, ale čtenář má spíš touhu ho litovat, než uznávat. Autorka navíc nevěnuje samotnému kralování moc prostoru. O království ani sousedních zemích se nedozvíme zhola nic a zdi paláce ledva opustíme.

Děj je největší slabinou - je plochý, dialogy nudné, world-building neexistuje a temnou atmosféru byste hledali marně. Jde o červenou knihovnu psanou slohem prvňáčka na základce, zbytečně natahovaným nekonečnými popisy oblečení. Druhá polovina naštěstí působila mnohem čtivěji a zlepšila můj celkový dojem. Světlým momentem byla králova reakce na Alessandřino tajemství (vraždu jejího milence), která mě nejen pobavila, ale výjimečně i ladila k jeho údajnému charakteru. Jenže tato drobnost nedokázala zastřít fakt, že příběh připomínal spíš rozpracovaný koncept než výsledné dílo. Zajímavý nápad autorka absolutně nedokázala vytěžit, což je škoda. Mohlo to být fakt super... Jenže nebylo.

SknihouVrukách
29.12.2021 4 z 5

Táto knižka v lete obletela slovenský bookstagram, ale to by som nebola ja, keby som sa k nej nedostala o pol roka neskôr. Inak influencla ma na ňu Mara z @kniznenebo.

Pokiaľ ste nevedeli tak toto je enemies to lovers príbeh. Tento trope milujem a aj tu som si ho veľmi užila. Veľmi sa mi páčilo, že obidve hlavne postavy boli zloduchovia. Hlavná hrdinka Alessandra bola fakt, že badass. A Kallias ? To je jeden úžasný chlap. Proste autorka zobrala všetky najlepšie tropes a dala ich do jednej knihy. Čo sa týka fantasy sveta, tak nečakajte nič prelomové a originálne. Fantasy stránka tejto knihy je veľmi jednoduchá a myslím si, že toto je ten typ fantasy, ktoré chcete čítať, keď potrebujete vypnúť. Začiatok knihy bol veľmi dobrý a asi to bola aj moja najviac obľúbená časť kniha. V strede to mierne škrípalo, možno ma to niekedy mierne nudilo, ale koniec bol zase super. Podľa mňa sa na konci stali aj dobre zvraty a konečne tam bola romantika, na ktorú som čakala celú knihu. Niektoré strany som čítala s otvorenými ústami. Akurát škoda, že kniha nebola dlhšia, keďže mi niektoré veci prišli nedotiahnute a občas sa niečo až príliš rýchlo stalo.

Autorka píše veľmi dobre a oddychovo. Keď som už mala čas na čítanie tak mi stránky mizli pod rukami. Nemôžem zabudnúť spomenúť tú krásnu obálku. Atmosféra tejto knihy bola taktiež úžasná. Kniha vo mne zanechávala taký temný pocit aj vďaka všetkým intrigám.

Určite knižku odporúčam pokiaľ chcete čítať nejaké nenáročnej fantasy v týchto zimných dňoch 4/5

Tenebris_Draco
02.11.2021 4 z 5

Uznávám, nebyla to kniha, která by byla nějak výjimečná nebo snad nějaká bomba. To netvrdím. Přesto jsem se ani moc nenudila. Možná to bylo obdobím, ve kterém jsem to četla, možná chutí pustit se do něčeho zvláštnějšího. Každopádně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Nemohu této knize dát ani 3,5 hvězdičky, když jsem četla o tolik horší příběhy než je tento. Je pravda, že to místy nemělo využitý potenciál, přesto mohu tvrdit, že nebyla zase až tak špatná. Jen by chtělo více propracovat svět a postavy.
Tudíž, jestli si chcete přečíst nějakou knihu se zápornějšími postavami v hlavní roli, můžete zkusit tuto.

Ahmose
10.09.2021 3 z 5

Počas prvých strán čítania tejto knihy som si hovoril, že čo je zas toto za výplod ? Ale potom si povedal, že zabudnem na svoje očakávania a pokúsim sa prijať to, čo mi autorka naservírovala. Celkový koncept knihy je zaujímavý a sľubný, hlavná postava je celkom sympatická a kniha sa veľmi dobre číta, ale zároveň má kniha hneď niekoľko veľkých ALE.
Prvým je, že sa v knihe nenachádza prakticky žiadny world-building. Čitateľ sa dozvie kopu informácií o šatách, šperkoch a topánkach a plesoch, ale nie len, že sa nedozvie skoro nič o svete, kde sa dej knihy odohráva, ale nedozvie sa skoro nič ani len o fungovaní na samotnom zámku. Druhým negatívom knihy je samotný tieňový kráľ Kallias, nemôžem si pomôcť, ale celú dobu mi prišiel taký, ako sa hovorí, nemastný-neslaný. Treti problem, ktory s knihou mám je, že láska medzi hlavnými postavami na mňa pôsobila strašne umelo. A čo sa týka záveru, očákaval by som niečo trochu menej rozprávkové (keď už je to tá temná romanca).
Aby som to nejak zhrnul, Tiene medzi nami neurazia, ale ani extra nenadchnú. Za mňa slabší priemer. Ak ale hľadáte niečo, pričom môžete úplne vypnúť, tak by sa vám kniha mohla páčiť.

Naias
08.09.2021 2 z 5

Autorkine naivné predstavy boli striedavo zábavné a iritujúce, a to je celý môj dojem z knihy. Tricia Levenseller chcela stvoriť drsnú hrdinku, schopnú akejkoľvek špinavosti, ale Alessandra je taká presvedčivá ako krokodílie slzy. A tie jej dômyselné intrigy! Nie sú postavené ani tak na vode, ako skôr na vzduchu, a držia pohromade len vďaka izolepe. Autorka si zrejme predstavuje, že ak urobí akciu A, vyvolá reakciu B a vôbec jej nenapadne, že nepôsobí uveriteľne, keď postavy reagujú, ako im to hlavná hrdinka nalinkovala. Mimochodom, jej národnosť som uhádla bez problémov, len Američanka dokáže spáchať taký mix dvornej etikety a demokracie. Nemám nič proti tomu, ak si autor vo vlastnom svete vytvorí vlastné pravidlá etikety, ale mal by s nimi čitateľa oboznámiť a nie plodiť nezmysly, navyše nelogické. (Sluha akokoľvek dôležitého šľachtica by si v žiadnom prípade nedovolil vyhodiť kráľa, ktorý prišiel na návštevu, nehovoriac o tom, že priblížiť sa k tomuto kráľovi na meter a pol znamená rozsudok smrti, takže i ten najdrzejší sluha by si to dvakrát rozmyslel a potom zdrhol, pre istotu so šperkami domácej panej vo vrecku.) A to nehovorím o tom, ako si autorka opakovane odporovala, robilo to na mňa dojem, že trpí stratou pamäte a nevie, čo napísala pár desiatok strán predtým. Hrdinka je veľmi emancipovaná, fajn, prečo nie, lenže šírenie osvety by jej určite nešlo ako po masle, zvlášť, ak ide o stret s vžitými názormi a ešte k tomu so zákonom. Okrem toho má zaujímavý zvyk rozdávať na všetky strany rady, ktoré ohurovali jej okolie svojou rafinovanosťou a mňa svojou triviálnosťou. Napätia som si moc neužila – veď už po prečítaní anotácie je jasné, ako to dopadne – len som bola zvedavá, či na hrdinku praskne všetko, alebo či sa jej dačo napriek totálnej neschopnosti podarí utajiť. Napísala by som niečo aj o atmosfére, ale žiadnu som si nevšimla. Na druhej strane, nebolo to presladené, ale inak sú Tiene medzi nami obyčajná youngadultovská červená knižnica veľmi mierne ochutená fantasy (mágie je tam tak za pol čajovej lyžičky), ničím nevybočujúca z radu. Temnota? Kde?

Libris_Na_Ex
28.08.2021 5 z 5

Jsem někde mezi 4,5 a 5 hvězdičkami a racionálně by to asi mělo být spíš na těch 4,5, ale tak moc jsem si to užila, že to asi nechám na těch 5.
Jeden velký klad téhle knihy je pro mě to, že si to na nic nehraje a je to prostě temná fantasy romance. Nejsou tady žádné velké války, žádná přeplácaná nebo komplikovaná magie (ehm ehm Dvory ehm ehm). Co si budem romantické fantasy se nečtou, protože chceme vidět velkou krvavou válku, ale protože si prostě chceme užít romantiku mezi hlavními hrdiny, s překážkami a ohrožením na životě, které jejich magický svět skýtá. To je pro mě hlavní rozdíl mezi contemporary a fantasy romancemi. V contemporary se většinou pohádají a zase usmíří, zatím co ve fantasy se o ně opravdu bojíte.
A tady všechno funguje skvěle. Tieňovému králi hrozný nebezpečí z každé strany a u Alessandry nikdy nevíte, jaký kostlivec se skříně zrovna vyplave na povrch. Magie tady není nijak komplikovaná a perfektně dokresluje atmosféru celého příběhu. Což je oslí můstek k dalšímu velkému plusu - Atmosféra.
Celá kniha je neskutečně atmosférická - jste na temném zámku, plném plesů, krásných šatů a intrik.
Hlavní hrdinové nejsou perfektní a dělají věci, u kterých si nemůžete říct, že jsou to hrdinové dětských snů. Ale nejsou plochý, šablonovití a okoukaný a na konec jim vlastně budete fandit.
Co říct nakonec? Asi jenom to, že jsem neskutečně ráda, že jsem se ke knize dostala a zpříjemnila mi dva dny na dovolené.

Effie
24.07.2021 5 z 5

Tak tohle jsem si opravdu užila. Postavy, příběh, prostředí, intriky. Prostě to miluju.

dark fantasy pro dospívající mládež (young adult) romance

Tricia Levenseller
americká, 1991
2021  74%Tiene medzi nami
2022  78%Čepeľ tajomstiev
2024  0%Vládkyně oceli

Kniha Tiene medzi nami je v