Ahmose Ahmose komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na rozdiel od iných kníh, ktoré som o holokauste čítal sa Hana neodohráva celú dobu v koncentračnom tábore, ale z väčšej časti zobrazuje dôsledky, ktoré mali na obyvateľstvo holokaust a následný komunistický prevrat v bežnom živote. Bol som veľmi milo prekvapený, ako mi sadol autorkin štýl. Kniha sa číta naozaj veľmi dobre, dovolím si tvrdiť, že autorkin štýl písania čitateľovi sadne bez ohľadu na vek, pohlavie či koľko toho má prečítaného. Skutočne si myslím, že táto kniha je univerzálna a že si v nej každý nájde to svoje. Skrátka a jednoducho, opäť raz jedna z tých kníh, ktoré otvárajú oči. Odporúčam !

28.02.2021 5 z 5

Stíhači Stíhači Ján Spišiak

Stíhači boli pre mňa veľmi milým prekvapením. Krátke, milé, jednoduché, to sú tri slová, ktorými by som charakterizoval túto knihu. Myslím, že Stíhači sú kniha ako stvorená na oddych, viem si ich dokonale predstaviť ako ľahké, letné čítanie niekde na pláži pri mori. Je vidieť, že autor sa v prostredí hokeja orientuje veľmi dobre. Jeho štýl je svižný, príbeh má dynamiku a pekne odsýpa. Nebudete mať čas sa nudiť.
Samozrejme pokiaľ budete očakávať nejaký wau moment, z ktorého vám padne sánka, budete sklamaný, preto chcem ešte raz zdôrazniť, že Stíhači sú naozaj oddychovka, pri ktorej môžete vypnúť.
Čo mi v knihe chýba, je že by to chcelo dať na začiatok alebo koniec zoznam hráčov, pretože mimo základnej pätice som sa v nich občas strácal.
Veľkým plusom knihy sú veľmi sympatické postavy a príjemný pocit, ktorý po dočítaní budete mať. Pre fanúšikov hokeja povinná jazda. Odporúčam !

21.02.2021 4 z 5

Ty krásna, temná Vanessa Ty krásna, temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Okolo tejto knihy bol na jeseň veľký humbuk. Krátko po vydaní sa vypredala, pred Vianocami vyšlo druhé vydanie a aj to je už vypredané. Všetky tie úchvatné recenzie sľubujúce silný, nezabudnuteľný príbeh neklamali, ale nepamätám si, že by vo mne niekedy nejaká kniha vyvolala toľko rozporuplných pocitov, ako táto. Na strane jednej sa mi veľmi páči autorkin štýl, použitý jazyk, chválim slovenský preklad, veľmi sa podaril. Autorke sa krásne podarilo vykresliť patologický vzťah medzi študentkou a učiteľom. Na strane druhej, nech bol Jacob Strane akokoľvek vypočítavý, zákerný a deviantný, opýtal sa a Vanessa bola tá, čo nepovedala nie. Jednoducho som si za celú dobu nevedel nájsť k Vanesse sympatie. Potom je tu ešte druhá vec, ktorá sa mi nepáčila a to boli veľmi dlhé, niekedy až päťdesiat stranové kapitoly.
Môj subjektívny názor na charakter Vanessy a dlžku kapitol však nemení nič na tom, že táto kniha má svetu čo ponúknuť a emocionálne vás vyžmýka. Ak by som bol bohatý, asi by som bol schopný nakúpiť veľa kusov tejto knihy a potom by som ich rozdával po školách a ľudom, hlavne mladým ľudom na ulici. Mám totiž pocit, že takýchto krásnych, temných a hlavne naivných Vaness chodí po svete veľa. Odporúčam !

15.02.2021 4 z 5

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Stuart Turton

Klasická anglická detektívka s netradičnou zápletkou.

„Zajtrajšok môže byť taký, aký si vyberiem...Môže byť možnosťou, ako byť odvážnejší, láskavejší a ako naprávať krivdy. Ako byť lepší, než som dnes.“

Mala to byť oslava, no večer sa skončil tragédiou. Nad hlavami hostí vybuchuje ohňostroj a Evelyn Hardcastlová, mladá a krásna dcéra majiteľov panstva, padá mŕtva k zemi. Evelyn však nezomrie iba raz. Tento deň sa bude opakovať znova a znova a zakaždým sa skončí osudným výstrelom, až pokým Aiden, jeden z hostí, nevyrieši zločin. Vyriešiť túto záhadu nie je jednoduché. Aiden sa totiž zakaždým ráno prebudí v tele iné hosťa a udalosti prežíva na novo, vždy z iného uhla pohľadu. Aby toho nebolo málo, niekto z hostí sa rozhodol, že mu už nikdy nedovolí odísť.
Táto kniha je výnimočná, originálna a autor to má dokonale premyslené, ale ako sa hovorí, menej je niekedy viac. Zo začiatku mi trvalo hodnú chvíľu než som sa vo všetkých postavách zorientoval, tie vzťahy medzi nimi mi prišli trochu prekombinované a niektoré scény sa opakovali až príliš často. Za to uberám jednu hviezdu. To však nemení nič na tom, že rozuzlenie príbehu je skvele vygradované, nečakané. Bonusové body za postavu Aidena, ktorý mi skvele sadol a za to, že vraha som neuhádol. Odporúčam !

IG: @brano_meliska

17.01.2021 4 z 5

Toto je náš príbeh Toto je náš príbeh Ashley Elston

Oddychovka
Námet knihy je veľmi zaujímavý. Päť chlapcov šlo po noci bujarej zábavy na poľovačku. Vrátili sa len štyria. Držia spolu a nepriznajú, kto vystrelil guľku, ktorá zabila ich kamaráta. Mladá stážistka a fotografka v právnickej kancelárii Kate sa snaží záhadu vyriešiť a pri tom zistí niekoľko zaujímavých vecí, ktoré sa týkajú aj jej života. Zaradiť však túto knihu medzi trilery mi príde trošku prehnané. Podľa mňa to má bližšie k detektívke, za celú dobu sa nedočkáme v podstate žiadnej veľkej akcie či záhadného zvratu. Postavám chlapcov tiež chýba akákoľvek hlbšia charakteristika, takže človek si len ťažko vytvorí vlastnú teóriu o tom kto by mohol byť vrahom. Ak hľadáte niečo pri čom budete chcieť vypnúť a nebudete nad tým musieť vôbec rozmýšľať, tak toto je presne pre vás. Priemer.

08.01.2021 3 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

"Kde sú včely, tam sú kvety, kde sú kvety, tam je nový život a nádej."

Príbeh je napísaný z pohľadu Nuriho, ktorý sa živí ako včelár v najväčšom Sýrskom meste Aleppo. To, rovnako ako celú Sýriu jedného dňa zaplaví hrôza - občianska vojna. Keď pri výbuchu bomby príde o syna a jeho manželka o zrak pochopí, že ak chcú prežiť, musia utiecť.
Toto je jedna z tých kníh, ktoré človeku otvárajú oči. Včelár z Aleppa sa nečíta najľahšie, použitý jazyk je pomerne kvetnatý, až poetický. Keď si však na neho zvyknete, otvorí sa pred vami aj keď smutný, no zároveň tak krásny príbeh. Ukáže vám tému utečeneckej krízy z úplne inej prespektívy, než ako o nej píšu média.
Ak by som mal jednoducho zhrnúť o čom je táto kniha, je to kniha o zraniteľnosti a sile nádeje na nový začiatok. ODPORÚČAM!!!

04.01.2021 5 z 5

Posledný let Posledný let Charlotte McConaghy

"Zvieratá sa naučili prežiť čokoľvek okrem nás." Príbeh sa odohráva v budúcnosti, kedy v prírode neostali skoro žiadne divoké zvieratá. Buď ich vyhubili ľudia priamo, ale doplatili na globálne otepľovanie, odlesňovanie alebo znečistenie vôd. Franny Stoneová sa vydáva do Grónska, pevne rozhodnutá nájsť posledný kŕdeľ Rybárov dlhochvostých a sledovať ich pri migrácii do Antarktídy a popri tom bojuje s vlastnými démonmi z minulosti. Prvýkrát som sa stretol s knihou žánru Ecofiction a som si istý, že tak skoro po ďalšej nesiahnem. Smútok, depresia, beznádej. Čo sa mi na knihe páči je veľmi originálny námet a spracovanie. Táto téma je veľmi aktuálna a aj keď sme si nie veľmi ochotný pripustiť, presne do takejto budúcnosti smerujeme. Taktiež záver knihy bol veľmi pekný, až poetický.
Čo sa mi nepáči je hlavná postava Franny Stoneová, tak nudnú, plochú, nemastnú-neslanú hlavnú postavu som ešte asi v žiadnej knihe nezažil. Je to strašná škoda, že sa autorka tak zamerala na vykreslenie okolností deja na úkor lepšieho prepracovania postáv, pretože kniha mala veľký potenciál, ale takto si myslím, že ju veľa ľudí odloží skôr, ako príde k záveru. Proste ich unudí. Trocha sklamanie, námet knihy mal na viac.

19.12.2020 3 z 5

Rod zeme a krvi Rod zeme a krvi Sarah J. Maas

Od tejto knihy som nemal žiadne veľké očakávania, zaujala ma hlavne vďaka svojej obálke. V žiadnom prípade som však nečakal, že ma tak chytí a zaradí sa medzi najlepšie knihy, ktoré som tento rok čítal a už vôbec nie, že sa zaradí do môjho rebríčka TOP 10 najlepších kníh, aké som kedy čítal. Tak ako sa aj píše aj v ostatných recenziach, prvých 70 strán sa mi veľmi napáčila, strácal som sa vo veľkom množstve postáv. Vydržte to a hovorím vám, že to stojí za to ! Mesto Luny u mňa získalo hneď niekoľko prvenstiev. Je to moja prvá kniha od Sarah J. Maas, prvá kniha, ktorej sa podarilo ma rozplakat 2x za jeden večer a to ja som docela kus ľadu a prvá kniha, kvôli ktorej som ostal hore skoro do druhej rána, lebo som ju proste nemohol odložiť, kým som ju nedočítal dokonca. Zároveň je to prvá kniha, o ktorej som presvedčený, že by ju určite nemali čítať deti, akože naozaj určite je to 18+, miestami je naozaj dosť vulgárna, je plná alkoholu, drog a sexu, rozhodne nič pre konzervatívne povahy. Ak ste však s týmto v knihách v pohode, tak sa dočkáte skvelej zápletky a hlavnú dvojicu postáv budete milovať. ODPORÚČAM !!!!!!!!!

12.12.2020 5 z 5

Stratený symbol Stratený symbol Dan Brown

Výnimočne začnem negatívami. Sratený symbol je v porovnaní s Anjelmi a Démonmi a Da Vinciho kódom slabší. Na začiatku mi dosť dlho trvalo, kým som sa začítal, potom, keď sa dej rozbehol a nabral grády, ma kniha veľmi bavila a následný záver ma trošku sklamal. Celkovo bola táto kniha v porovanní s predchádzajúcimi dvoma docela vláčna, zdlhavá a miestami ťažkopádna, hlavne posledných cca 50 strán by sa dalo pekne vtesnať do jednej kapitoly.
Čo sa však týka môjho celkového dojmu z knihy, tak ten je dobrý. Nechýbalo napätie, tajomno, zaujímavé informácie o slobodomurároch, výborne prepracovaný šialený záporák a vďaka tejto knihe presne viem, na ktoré miesta sa pôjdem pozrieť, ak sa niekedy ocitnem vo Washingtone. Čisté hodnotenie by bolo tak 3,5 hviezdičky. Odporúčam, ak ste čítali prechádzajúce diely, ak nie, tak radšej siahnite po tých.

29.11.2020 4 z 5

24 hodín v starovekých Aténach 24 hodín v starovekých Aténach Philip Matyszak

Keďže starovek je moje najobľúbenejšie obdobie dejín a obzvlášť staroveké Grécko milujem, som z knihy nadšený. Želám si aby sa dejepis na školách učil formou, akou je písaná táto kniha. Autor neopisuje len suché fakty, ale dozvedáme sa ich zaujímavou beletrizovanou formou. Každá kapitola je písaná z pohľadu inej osoby, napríklad chrámového strážcu, lekára, bežca, hoplita či dokonca kurtizány. Strávime hodinu v ich spoločnost, spoznáme ich nie len z hladiska povrchného ale aj psychického a pri pohľade na ich život zistíme, ako vyzerali skutočné staroveké Atény. Zároveň sa v každej kapitole nachádzajú vysvetlivky a veľkým plusom sú aj náučné okienka, kde autor vysvetľuje udalosť, osobnosť, predmet či trádíciu. Vďaka tejto knihe sa dozviete kopu širších súvislostí. Hneď som si musel kúpiť aj dve predchádazjúce knihy zo série - 24 hodín v starovekom Ríme a Egypte. ODPORÚČAM !!!!

16.11.2020 5 z 5

Toto nie je len kniha o chorobe, starnutí a umieraní, ale predovšetkým je to kniha o živote a uvedomení si, že život je premiéra a žiadna repríza už nebude. Kniha má 150 strán a myslel som, že to bude jednohubka, ktorú prečítam za jedno poobedie, nestalo sa. Čítal som ju po kúskoch celý týždeň. Kniha vás donúti sa zamyslieť nad životom, ale nie v takom tom zmysle, že vás bude napomínať, čo všetko robíte zle, alebo vám vnucovať, čo by ste mali robiť, ako býva zvykom pri tomto filozofickom žánri. Skôr sa vám snaží povedať, že aj keď ste urobili nejakú chybu, môžte sa ju pokúsiť napraviť a ak to už nejde, predovšetkým si sám sebe odpustiť. Nie so všetkými myšlienkmi v knihe sa viem stotožniť, ale myslím si, že vyvolať diskusiu bolo tiež Morrieho cieľom a nesmieme zabudnúť, že je to memoár, je to skutočný príbeh, takže aj z úcty k pánovi profesorovi dávam päť hviezdičiek.

08.11.2020 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Ťažko sa mi hodnotí kniha, ktorá je prvým dielom z osem/deväť dielnej série. Kniha má poctivých 707 strán a podľa môjho skromného názoru by jej ani trochu neuškodilo, keby mala o 200-250 strán menej. Začiatok sa mi páčil, prostredie Škótskej vysočiny (Highlands) vytvára skvelú atmosféru. Potom sa nám v jednej kapitole dej výrazne zamotá a hneď na to sa nám objaví zhruba sto nekonečných strán o ničom. A to je hlavný problém tejto knihy, obsahuje kopu kapitol, ktoré tvoria len výplň, ale čitateľovi nič nedajú, postavy sa v nich nikam neposunú, ani v nich nepadne zaujímavá myšlienka.
Ďaľšia vec, čo knihe podľa mňa chýba, je Jamieho pohľad. Miesto tých kapitol o tom, ako hlavná hrdinka trhá na zahrade burinu či je obed by bolo určite lepšie vložiť kapitoly písané práve z jeho pohľadu.
Veľký plus knihy je hlavná dvojica, Claire a Jamie, tieto dve postavy som si veľmi obľúbil a práve kvôli nim si neskôr chcem prečítať aj druhý diel. Ďalšou výhodou knihy je ľahkosť s akou je písaná. Skutočne nehrozí, že by ste sa v deji nejak stratili, všetko je písané tak, aby ste to pochopili na poprvé. Toto je zároveň aj trošku nevýhoda, pretože tým pádom je dej dosť predvídateľný, ale je to ľúbostný román takže čo by sme chceli však ? Každopádne keď Cudzinku porovnám s knihami od Lucindy Riley, ktoré majú podobnú tému cestovania do minulosti, tak sa mi páči viac Rileyina tvorba.

31.10.2020 3 z 5

Zajatie búrky Zajatie búrky Leigh Bardugo

Celkom nerozumiem prečo má táto kniha nižšie hodnotenie ako prvý diel, dokonca som sa stretol s názormi, že je to najslabšia kniha od Bardugo. Mne sa tento diel páčil o dosť viac ako prvý. Je komplexnejší, dlhší, zachádza hlbšie do politiky a mocenskej dynamiky sveta Gríš. Vystupuje tu tiež viac postáv a záver je oveľa šokujúcejší a čitateľský zážitok o to intezívnejší. Samozrejme na päť hviezdičiek to opäť nie je. Dve hlavné postavy, Alina a Mal majú počas celej knihy zlú náladu a viac menej len štekajú, buď jeden na druhého alebo po ostatných. Ešte pri Aline to viem pochopiť, autorka sa podľa mňa snažila takto vložiť isté prvky dekadencie a rozpoltenosti, ale Mal ? Správal sa ako idiot. Každopádne záver je brutálny a neviem sa dočkať kedy vyjde tretí diel.

04.10.2020 4 z 5

Tyranova hrobka Tyranova hrobka Rick Riordan

Napriek veľa 5-hviezdičkových hodnotení, ja si nemôžem pomôcť, pre mňa séria Apolónov pád je v porovnaní s Percy Jacksonom a Bohoch Olympu slabšia. Autor sa síce opäť púšťa do odvážnejšich zvratov a prvýkrát mi v tejto knihe postava Meg neprišla neznesitelná, ale už cítim únavu série. Som zvedavý ako sa to skončí a teším sa na posledný diel.

20.09.2020 4 z 5

Dvojitý kríž Dvojitý kríž Chris Carter

Moja prvá kniha od Chrisa Cartera a rozhodne nie posledná, príbeh ma chytil od samotného začiatku, presne niečo takéto som hľadal. Dej má skvelú dynamiku, zápletka veľmi zaujímavá, postavy su veľmi sympatické, krvi tam je za mňa tak akurát aj keď je pravda, že ja znesiem veľa. Kto je vrah som síce tušil, ale nevedel som prísť na motív. Kniha splnila všetky moje očakávania. Akurát ma mrzí, že v slovenčine sú zatiaľ vydané len tri diely. ODPORÚČAM !!!!!

11.09.2020 5 z 5

Snehuliak Snehuliak Jo Nesbø

Snehuliak má skvelú tému, zápletku, temnú atmosféru, tajomného psychoaptického vraha a inteligentného vyšetrovateľa, má skrátka všetky atributy, ktoré by z nej mohli urobiť výbornú detektívku. Čo však príbehu chýba je dynamika, inak povedané, neodsýpa to, prvé 2/3 sa neuveriteľne vlečú a aj keď sa to v poslednej tretine rozbehne už to u mňa na záchranu lepšieho hodnotenia nestačí. Ďaľší problém je, že mi nesadol autorov štýl, v rámci jednej kapitoly skáče medzi viacerými postavami a občas aj obdobiami a prekážalo mi to, občas som sa proste strácal. Po ďaľších Nesbovych knihách už nesiahnem.

10.08.2020 3 z 5

Búrková sestra Búrková sestra Lucinda Riley

Po prečítaní Siedmich sestier som ihneď siahol po pokračovaní a músim povedať, že Búrková sestra sa mi páčila menej. To, že kniha sa číta veľmi dobre, príbeh je pútavý a postavy veľmi sympatické platí, avšak dejová linka odohrávajúca sa v minulosti mi tentokrát nesadla. Musím priznať, že svet divadelného orchestra a klasickej hudby mi je vzdialenejší než som si myslel, bolo to pre mňa príliš abstraktné a päť generácii Halvorsenovcov sa mi miešali do jednej kopy. Mrzí ma, že dejová linka odohrávajúca sa počas druhej svetovej vojny nedostala viac priestoru a naopak dejová linka zasadená do konca 19. storočia bola veľmi rozťahaná. Dejová linka v prítomnosti a hlavná postava Ally však celú knihu zachraňujú a zvyšujú jej skóre.

30.07.2020 4 z 5

Sedem sestier Sedem sestier Lucinda Riley

Po tejto som siahol na odporúčanie kamarátky a mnohých dobrých recenzií, ale bol som veľmi skeptický, pretože som očakával klasický klišoidný, presladený, idealizovaný romaná určený hlavne ženám. Na moje veľmi veľké prekvapenie táto kniha nie je ani jedno z toho. Samozrejme romantická dejová linka tu hrá hlavnú rolu, ale ani zdaleka to nie je ten typ čo už na strane päť viete ako to dopadne, je vidieť, že autorka má všetko premyslené a aj keď som si zhruba v polovici myslel, že som to prekukol dopadlo to celkom inak.
Postavy sú veľmi sympatické a prostredie exotickej Brazílie sa dokonale hodí na letné čítanie. Drobné nedostatky kniha určite má, ako napríklad miestami sa vyskytujúce klišé frázy, ale to môže byť čiastočne vina aj prekladu. Nebolo to však tak časté aby som kvoli tomu strhol celú hviezdičku. Mimochodom kniha sa hodí aj do ČV2020 - Kniha, ve které se odehrává svatba nebo pohřeb. Odporúčam !!!

30.06.2020 5 z 5

Nedaj sa! Vzostup a pád Simona Snowa Nedaj sa! Vzostup a pád Simona Snowa Rainbow Rowell

Ani neviem kde mám začať , asi bude najlepšie od začiatku. Prvých 130 strán je totálna nuda, myslel som, že ju ani nedočítam, druhá časť, keď sa objaví Baz je mierne lepšia, pretože Baz je jediná postava, ktorá v knihe za niečo stojí a len vďaka nemu nedostala kniha hodnotenie "odpad." Mimo Baza a Simona mi boli všetky postavy nesympatické a prišli mi otravné. Hlavná postava Simon sa správa ako kretén. Jednoducho táto kniha je paródia sama na seba, plná klišé a korunu tomu všetkému dal záver knihy. Toto je veľmi nepodarená napodobenina Harryho Pottera. Našťastie kniha bola v akcii a tak nestála veľa, lebo by ma tie peniaze veľmi mrzeli. NEODPORUČAM !!!!

10.06.2020 odpad!

Čarovné zaklínadlo Čarovné zaklínadlo Chris Colfer

Hoci nepatrím do cieľovej skupiny, viem, že je to kniha určená hlavne deťom, nemôžem si pomôcť, toto by ma zrejme nebavilo ani moje dvanásťročné ja.
Kniha má celkom solídny začiatok, ale po ňom sa už dočkáme len neuveriťeľne predvídateľného príbehu. Samozrejme príbeh má dynamiku, takže čítať sa to dá, akurát už po pár stranách budete vedieť čo sa stane a ako to dopadne.
Za mňa slabší priemer a na pokračovanie sa v najbližšej dobe nechystám.

05.06.2020 3 z 5