Ahmose Ahmose komentáře u knih

Cesta kolem světa za 80 dní Cesta kolem světa za 80 dní Jules Verne

Neviem či som čítal inú knihu ako ostatný, ale celkom nerozumiem prečo má táto kniha tak vysoké hodnotenie. Pre mňa to bola totiž poriadna nuda, niekoľko strán som preskakoval, nekonečné opisy a dialógy tiež za veľa nestáli a hlavný, asi najväčší problém knihy je, že ani jedna z postáv mi nebola ani trochu sympatická. Čo už, knihu som si vybral na základe ČV2019 (cestopis) a nesadla mi. Určite som ale na autora nezanevrel a v budúcnosti ešte siahnem po niektorej z jeho knih.

07.09.2019 2 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Kniku som si vybral kvoli ČV2019 (Kniha, která obdržela Man-bookerovu cenu) a neľutujem, že som si vybral práve Pí a jeho život. Ale musím povedať , že je to jedna z mála kníh, pri ktorej sa mi filmové spracovanie páči viac. Kniha mi prišla totiž dost zdlhavá, rozťahaná a miestami som sa naozaj musel do čítania nútiť. Celkový dojem je ale dobrý. Je to príbeh, ktorý je iný, plný krásnych myšlienok a z toho záveru mi padla sánka. Takže tie 4 hviezdičky sú naozaj zaslúžené.

02.09.2019 4 z 5

O pôvode druhov O pôvode druhov Charles Darwin

Pri všetkej úcte k pánovi Darwinovi, s prihliadnutím na obdobie, kedy bola kniha napísaná viac ako 3 hviezdičky dať nemôžem. Kniha sa číta veľmi ťažko a to nie som uplne laik, pretože v kruhoch prírodných vied sa pohybujem už istý čas, aj keď nie priamo v evolučnej biológii. Viem pochopiť prečo toto dielo svojho času spôsobilo taký rozruch a je to docela zaujímavé čítanie, ale Darwinove myšlienky sú už dávno prekonané a čo mi najviac na knihe vadí, že sa v knihe informácie často opakujú a zbytočne rozvádzajú do takých podrobností, že sa v tom človek stráca.

09.08.2019 3 z 5

Zlomení anjeli Zlomení anjeli Gemma Liviero

Strhujúci, smutný príbeh troch ludí, z rôznych miest, rôzneho veku a rôznym spoločenským postavením, ktorých životy na chvílu spojila vojna. Hoci je príbeh vymyslený aj tak si myslím, že zasiahne každého, pretože tie charaktery sú až neuveriteľne skutočné. Ako už býva zvykom, v knihách odohrávajúcich sa v tomto období, nebýva na konci happy end, tu to celkom neplatí, kniha sa v podstate končí šťastne, ale aj tak vo vás po dočítaní ostanú trpké pocity a to je len dôkaz kvality tejto knihy a dôkaz toho, že aj ľudia, ktorý vojnu prežili, ale zažili na vlastnej koži zverstvá či stratili svojich blízkych sa už nikdy z toho celkom nespamätali. Knihu by som určite zaradil do povinnej literatúry.

24.06.2019 5 z 5

Kniha o cintoríne Kniha o cintoríne Samko Tále (p)

Tak ako mnohí ďaľší, aj ja som po tejto knihe siahol vďaka ČV2019 (kniha, ktorá má v názve slovo kniha) a neľutujem, že som si vybral práve ju. Kniha sa číta rýchlo a ľahko. Téma vývoja slovenskej spoločnosti za posledných 30 rokov je zaujímavá a v podaní postihnutého Samka Tále veľmi originálne spracovaná. A to je práve to, čo na knihe najviac ocenujem - jej originalita. Nikdy som nič podobné nečítal ani o ničom podobnom nepočul. Ničmenej mi 170 strán prišlo aj tak dosť. Posledných 50 strán som sa už docela nudil a aj záver som čakal trošku iný. Je to dielo, ktoré v slovenskej literatúre nemá obdoby a preto rozhodne odporúčam prečítať.

01.06.2019 3 z 5

Horiaci labyrint Horiaci labyrint Rick Riordan

Tento diel je lepší ako diel predchádzajúci, pán Riordan sa v tejto sérií púšťa do odvážnejších dejových zvratov, ako v seriách Percy Jackson alebo Bohovia Olympu, ale napriek tomu táto séria podľa mňa nedosahuje takú kvalitu ako dosiahli Bohovia Olympu. Apolóna alias Lestera mám veľmi rád, ale postavu Meg si stále neviem obľúbiť, lezie mi na nervy a to až tak, že si želám aby konečne vypadla z deja akýmkoľvek spôsobom. Som veľmi zvedavý, čo prinesie ďalší diel.

04.05.2019 4 z 5

Pán Zlatého domu Pán Zlatého domu Salman Rushdie

Nerád knihe udelujem 1 hviezdu, ale túto knihu som nezvládol dočítať. Táto kniha je vlastne akýsi súbor úvah a väčšinu kapitoly vždy tvorí dynamický opis toho čo sa deje. Dialógov medzi postavami je minimum a ak aj sú nejaké, tak sú často nezmyselné a každý si ide to "svoje". Celé mi to pripomína absurdnú drámu - Čakanie na Godota. Otázka znie či celá naša spoločnosť nie je jedna absurdná dráma ? Možno som na túto knihu primladý (mám 20 rokov) alebo nemam momentálne správne psychické rozpoloženie, každopádne kniha mi nesadla, určite sa k nej nevrátim. Za mňa neodporúčam !!

16.03.2019 1 z 5

Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania Haruki Murakami

Môj prvý Murakami a rozhodne nie posledný. Kniha sa mi veľmi páčila, zápletka je v podstate jednoduchá, ale zároveň kniha obsahuje kopu hlbokých myšlienok. Na knihu však treba podľa mňa aj správne psychické rozpoloženie, pretože ak by mal človek nejaký problém alebo by prežíval podobnú situáciu, tak by kniha mohla naň pôsobiť, hlavne zo začiatku veľmi deprimujúco. Dávam 4 hviezdičky pretože kniha obsahovala aj pár zdlhavých opisov a hluchých miest ale aj napriek tomu veľmi odporúčam ! Myslím si, že každý si v nej nájde to svoje.

23.02.2019 4 z 5

Zlodej tetovaní Zlodej tetovaní Alison Belsham

Triler nie je žáner, ktorý čítam bežne ! Po všetkých tých fantasy, historických a svetovej klasike som dostal chuť na niečo súčasné a táto kniha ma zaujala svojou obálkou. Očakával som napätie, strach, krv, zaujímavé prostredie, neobvyklú tému a sympatické postavy. Táto kniha presne toto všetko má, čiže za mňa maximálna spokonosť. Odporúčam !!!

27.01.2019 5 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Ohodnotiť túto knihu pre mňa nie je vôbec jednoduché. Dlho som premýšľal koľko hviezdičiek jej dať, pretože hoci sa mi príbeh páčil a postavu Simona som si obľúbil, nemôžem si pomôcť niečo mi v tom príbehu chýbalo. Príbeh je reálny, uveritelný a v živote sa predsa veci väčšinou dejú "normálne", ale mňa práve na knihe záujme to prekvapivé "nenormálne" a iné , čo mi tu nejak chýba. Inak je to veľmi milá kniha, ktorá stojí za prečítanie a človek si pri nej oddýchne, oveľa lepšia ako Will Grayson, Will Grayson. Za mňa 80% ale viac určite nie !

20.01.2019 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Vražda v Orient-exprese je proste detektívna klasika , ktorú prečítate za chvílku. Detektívky nie sú úplne môj obľúbený žáner, ale toto sa mi páčilo, taká oddychovka, kapitoly sa čítajú prakticky samé, dej nie je až taký zložitý, nevystupuje tu žiaden masový psychopatický vrah a napriek tomu sa nenudíte a rozmýšlate kto by len mohol byť vrahom. Je pravda, že keby som na začiatku vedel kto je vrah, tak knihu asi nedočítam. Celkový dojem je ale dobrý a preto odporúčam !

29.12.2018 4 z 5

Temné proroctvo Temné proroctvo Rick Riordan

Pri kúpe tejto knihy som vedel do čoho idem a kniha nesklamala,bolo to vtipné , jednoduché, pár napínavých momentov a obľúbené postavy opäť v akcií. Na druhú stranu, toto rozhodne nie je to najlepšie, čo Riordan napísal a tentokrát sa mi záver knihy veľmi nepáčil a hlavne sa mi doteraz v žiadnom predchádzajúcom diele nestalo, že by mi niektorá postava liezla tak neskutočne na nervy ako Meg, fakt mi tam nesedí. Uvidíme čo prinesie pokračovanie. :-)

22.12.2018 3 z 5

Kráľovstvo podvodníkov Kráľovstvo podvodníkov Leigh Bardugo

Po prvom diely som išiel do druhého s veľkým očakvánim (laťka bola nastavená vysoko) a teda môžem povedať, že som veľmi príjemne prekvapený. Druhý diel je ešte lepší ako prvý. Opäť nechýbalo napätie a dej ma neskutočne bavil. Postavy sa nedá nezamilovať. Skutočne sa nestáva, že by si človek obľúbil všetky postavy, ale tu to inak nejde.
Dnes je ťažké nájsť kvalitné fantasy, ale séria Vrania šestka k nim určite patrí ! Odporúčam !!!!!

31.07.2018 5 z 5

Vrania šestka Vrania šestka Leigh Bardugo

Dávam 4 hviezdičky, pretože prvá polovica knihy sa mi čítala ťažko a trvalo mi 3 mesiace kým som sa dostal do polovice. Druhá polovica knihy - to už bola iná káva, príbeh sa rozbehol a doslova som ju zhltol za jeden deň. Postavy sú sympatické, nechýba napätie a človek sa pri čítaní cíti ako na horskej dráhe. Som zvedavý, čo prinesie druhý diel !

29.06.2018 4 z 5

Krev polobohů Krev polobohů Rick Riordan

Čítal som aj sériu Percy Jackson aj Bohovia Olympu a myslím ,že táto kniha je zo všetkých najlepšia. Celkovo je príbeh úžasný a výborne napísaný :-) nechýba napätie, človek sa aj z chuti zasmeje a dej sa hýbe nestojí na mieste. Myslím ,že na svoje si prídu všetci milovníci fantasy a dobrodružných príbehov :-) . Túto sériu jednoznačne odporúčam.

09.03.2018 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Uprimne celkom nerozumiem množstvu komentárov, ktoré knihu chvália, mne osobne sa príbeh nepáčil. Prvá polovica knihy sa čítala tak nejak sama, je venovaná detstvu hlavného hrdinu, jeho výcviku, spoznávaní priateľov. Hrdina je zo začiatku veľmi sympatický. V druhej polovici knihy sa dej začína zamotávať, ale zároveň sa autor mnohým veciam venuje veľmi plytko a iné menej dôležité rozpisuje na veľa strán. Hrdina sa v priebehu druhej polovice mení na zatrpknutého slabocha, ktorý sa bojí postaviť svojej viere, za ktorú bojuje, hoci dávno vie, že je to celé založené na klamstve a všetko začína brať ako svoj osud a nič s tým nehodlá robiť. Viera v knihe zohráva veľmi dôležitú rolu, ale na druhú stranu je velmi slabo vykreslená. Do konca knihy som sa napríklad nedozvedel čomu sú niektoré rády zasvätené. To isté sa týka politiky. V krkolomných menách vedlajších postáv som sa strácal. Prirovnávať knihu k sérií Pieseň ľadu a ohňa je veľmi trúfalé. Kniha má samozrejme aj svoje pozitíva akčné bojové scény a pekné prostredie. Napriek tomu, že mi príbeh nesadol, čítal som aj oveľa horšie knihy ako je táto. Za mňa 75%.

18.02.2018 4 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Toto je kniha o jednoduchej žene, ktorá sa dostala do veľmi zložitej situácie a to ju zmenilo. Zo začiatku mi bola hlavná postava nesympatická, ale časom som si ju dokázal obľúbiť. Trochu mi chýbál šťastný koniec na záver, ale tak toto je svetová klasika - taliansky neorealizmus a v živote sa človek nie vždy dočká šťastného konca. Pri čítaní tejto knihy som si opäť raz uvedomil, že aká to bola príšerná doba a čoho všetkého sú ludia schopný a, že by som nechcel takéto niečo prežiť.

24.12.2017 5 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Táto kniha je podľa môjho názoru veľmi zvláštna, rovnako ako bol zvláštny aj jej autor. Na jej čítanie jednoducho musíte mať náladu, proste to nie je typ knihy "sadnem a čítam", vo svojej podstate je to vlastne veľmi milé dielo, ktoré je sondou do psychiky jedného teenegera, ktorý si hľadá miesto vo svete a stále na niečo frfle. Keďže sám som vo veku ako je aj hlavná postava tak vidím,že niektoré veci sa nezmenili a sú aktuálne aj dnes, a miestami v tých úvahách človek vidí aj seba samého.

09.12.2017 3 z 5

Kosti na prach Kosti na prach Kathy Reichs

Ak by niekto očakával príbeh ako zo seriálu Kosti, tak bude veľmi sklamaný. Veľkým prínosom knihy je, že veľa dozvedáme o minulosti Dr. Brennanovej, ktorá ale nemá zo seriálovou okrem povolania skoro nič spoločné a zápletka je na začiatku tiež veľmi zaujímavá. Postupne však kniha podľa mňa strácala grády a záver mi prišiel trochu zvláštny taký "nemastný neslaný" ako sa hovorí. Ďaľším pre mňa osobne veľkým mínusom knihy je často sa vyskytujúca francuzština a krkolomné názvy inštitúcií a často aj frázy v nej mi veľmi prekážali. Viem, že takto rozhovory a prostredie vyzerajú reálnejšie, ale menej je niekedy viac. Rozhodne to nie je najhoršia kniha akú som kedy čítal ale ....

23.09.2017 3 z 5

Oltář ztraceného ráje Oltář ztraceného ráje James Rollins (p)

Táto kniha je moja prvá kniha od Rollinsa, ktorú som čítal, no určite nie posledná. Dej je svižný, akčný a téma je veľmi zaujímavá. Prvá polovica knihy ma však bavila o čosi viac ako tá druhá. Dej je trochu predvídateľný. To však nič nemení na tom, že vo mne vyvolávala miestami veľmi zvláštne pocity, dobrý umelecký zážitok plus som sa aj niečo nové naučil. Celkovo hodnotím knihu ako veľmi dobrú a myslím, že stojí za prečítanie.

18.08.2017 4 z 5