Ahmose Ahmose komentáře u knih

Letní strom Letní strom Guy Gavriel Kay

Rozhodol som sa, že nebudem Letní strom hodnotiť hviezdičkami, pretože som ho nezvládol dočítať, ale možno neskôr sa k nemu vrátim. Mám však potrebu napísať upozornenie pre čitateľov a tak píšem toto hodnotenie.
Toto nie je jednoduchá oddychová fantasy, autorov štýl je veľmi špecifický a mne osobne nesedí, v rámci jednej kapitoly sa striedajú pohľady viacerých postáv, ktoré nám nie su skoro vôbec predstavené a aj výber slov je veľmi špecifický. Preto kniha vyžaduje vašu plnú pozornosť a myslím, že je skôr vhodná pre starších čitateľov, možno skor literárnych fantasy fajnšmekrov, ktorý už naozaj väčšinu fantasy literatúry prečítali a teraz už len hľadajú niečo zaujímavé, niečo uplne iné ako všetko ostatné.

21.05.2020

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

O tejto kontroverznej knihe počul snáď každý. Pri jej čítaní si vyžaduje, aby mal človek otvorenú myseľ, pretože prináša veľa zaujímavých otázok, ale zároveň netreba zabudnúť, že je to predsalen fikcia.
Kniha má samozrejme pár múch - postavy sa občas správajalú nelogicky, ale v tomto prípade to nie je pre mňa natoľko závažné, aby som kvoli nim ztrhol celú hviezdičku z hodnotenia. Da Vinciho kód bol pre mňa veľmi príjemné čítanie, pri ktorom som sa ani chvíľu nenudil, rozšíril som si obzory o pár historických súvislostí a postavy som si veľmi obľubil. Odporúčam !!!

18.05.2020 5 z 5

Cilkina cesta Cilkina cesta Heather Morris

Po prečítaní Tetovača z Auschwitzu som hneď siahol po jeho voľnom pokračovaní - Cilkinej ceste. Pokiaľ ste ho nečítali, ale chcete si prečítať Cilku vôbec to nevadí, potrebné informácie o Cilke v prvom diely sa dozviete vo forme flashbackov.
Za mňa je táto kniha o veľa lepšia ako Tetovač, je vidieť, že autorka na sebe zapracovala a štýl rozprávania je oveľa lepší, bez ťažkopádneho rozbehu či pocitu, že sa na postavy dívam odniekiaľ z dialky. Plus opäť platí, že to pekne odsýpa, námet je originálny a postava Cilky veľmi sympatická. Tu nemám čo vytknúť, určite odporúčam prečítať.

07.05.2020 5 z 5

Tetovač z Auschwitzu Tetovač z Auschwitzu Heather Morris

Túto knihu hodnotím ako dobrú, ale nie skvelú. Je to veľmi zaujímavý príbeh založený na skutočnosti, ale nie celkom komplexne rozprávaný. Začiatok knihy je pomerne ťažkopádny, potom sa to našťastie rozbehne, ale celú dobu, čo som knihu čítal som mal pocit, že medzi mnou a postavami je akési neviditeľné sklo, akoby som to celé len z dialky pozoroval a nedokázal som sa do Laleho ani Gity vôbec vžiť.
Našťastie knihu zachránil fakt, že sa číta veľmi dobre, pekne to odsýpalo, postavy boli sympatické a námet originálny, takže na tých 80% to u mňa nakoniec vyšlo. Mimochodom knihu som si vybral vďaka čitateľskej výzve 2020 - Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou, čiže ak neviete akú knihu do tejto kategórie, tak odporúčam túto.

07.05.2020 4 z 5

Kráľ Lear Kráľ Lear William Shakespeare

Toto dielo rozhodne patrí medzi autorove slabšie, samozrejme je treba brať do úvahy, že je to dráma určená pre hru na javisku, ale to nič nemení na veci, že som sa docela nudil. Ak ešte len začínate so Shakespearom, rozhodne nezačínajte Kráľom Lear, mohlo by vám znechutiť celého Shakespeara a k lepším dielam by ste sa už nedostali. Odporúčam skôr Hamleta, Macbetha alebo Othella.

24.04.2020 3 z 5

Anjeli a démoni Anjeli a démoni Dan Brown

Viem, že veľa ľudí si myslí, že Dan Brown je zlý autor píšuci nekvalitné knihy s nekvalitnými postavami s neuveriteľným, až nereálnym dejom. Taktiež viem, že hlavne veriacich jeho knihy rozčuľujú, za mňa sú však Anjeli a Démoni skvelý mysteriózny triler plný napätia, krvy, tajomna, ale aj s kopou faktov, aj keď niektoré sú prekrútené alebo prikrášlené. Kniha sa číta veľmi ľahko, dej je dynamický a pokiaľ máte radi renesančné umenie, tak ani chvíle, kedy autor hovorí o sochách vas nebudú nudiť. Obe hlavné postavy boli od začiatku veľmi sympatické a celkovo nemám veľmi čo vytknúť, možno trošku natiahnutejší záver. Určite sa chystám čítať aj ďalšie knihy zo série. Odporúčam !!!

23.04.2020 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Žiadnu paniku !!! Než ma ukamenujete za počet hviezdičiek, ktoré som dal tejto knihe, upozorňujem, že nie vždy všetko sadne všetkým. Síce sa kniha nachádza v rebríčku top 100 najlepších kníh a radí sa už pomaly medzi klasiku, ale mne osobne sa až tak nepáčila. Téma, príbeh a prostredie, kde sa dej odohráva sú síce nádherné, ale žiaľ celé to zabili nekonečné filozofické úvahy, často krát o ničom a predovšetkým veľmi kvetnaté stále sa opakujúce frázy. Vďaka tomu bol dej až neuveriteľne rozvláčený a čítalo sa to veľmi ťažko. Neviem, možno k tomu prispel aj slovenský preklad, možno som na túto knihu nemal správnu náladu alebo možno som ešte príliš mladý aby som vedel ocenit jej kvality. Každopádne sa k nej tak skoro nevrátim.

14.04.2020 3 z 5

Macbeth Macbeth William Shakespeare

Macbeth je bezpochyby Shakespearova najtemnejšia hra, nie len preto, že tam vystupujú čarodejnice a démoni, čo je na tú dobu veľmi neobvyklé ale aj preto, že hlavný hrdina je už od začiatku napoli zatratený. Nehovoriac, že s touto hrou sa spája aj povera o Macbethovej kliatbe a preto o nej herci nehovoria inak ako "The Scottish Play." Hodnotit diela niekoho ako je Shakespeare a dať im menej ako 5 hviezdičiek je trošku drzé , ničmenej som sa rozhodol dať hre 4 hviezdičky. Keď hru porovnám s Hamletom, Othellom alebo Romeom a Júliou príde mi predsa len trochu slabšia. Tie postavy su pomerne ploché a chýba im iskra, a akosi mi žiadna z postáv nebola sympatická. To však nemení nič na tom, že sa toto dielo oplatí prečítať. Téma túžby po moci má aj dnes veľa čo povedať dnešnému čitateľovi.

09.04.2020 4 z 5

Othello Othello William Shakespeare

Toto je úžasné, geniálne a aj dnes stále veľmi aktuálne dielo. Možno nemá toľko hlbokých myšlienok ako Hamlet, ale čo sa týka deja páči sa mi ešte viac ako Hamlet a oveľa viac ako Romeo a Júlia. Je to príbeh o žiarlivosti, závisti, intrigách a prečítate ho jedným dychom. "A načo by bol dôvod žiarlivcovi ? Pre žiarlivca je dôvod žiarlivosti sama tá žiarlivosť. Ten netvor, čo sa oplodní sám aj sám sa porodí." Nad touto myšlienkou budem ešte nejaký čas uvažovať. Ak sa pýtate či si prečítať Othella, tak ja hovorim jednoznačne ÁNO !!!

06.04.2020 5 z 5

Prokletá pevnost Prokletá pevnost Markéta Prášková

Väčšinou bývam skeptický keď siaham po knihe od českého alebo slovenského autora, v tomto prípade som však veľmi milo prekvapený. Dlho som mal chuť na nejaké "klasické" oddychové fantasy plné čarodejníkov, drakov, kúziel a hrdinských skutkov v krásnom prostredí bez výrazného politikárčenia a zrady všade navôkol. Táto kniha presne toto všetko má a myslím, že hlavne v týchto nie práve najľahších časoch pri nej človek príde na iné myšlienky a oddýchne si pri nej. A čo si budeme hovoriť... tá obálka je neskutočná, keď som ju uvidel tak som vedel, že tú knihu musim mať vo svojej knižnici. Jediný zápor, ktorý by som zmienil je, že kniha v sebe nemá mapu Agarveny, pomohla by v orientácií a lepšej predstave. Každopádne odporúčam !!!!

21.03.2020 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

V knihe nájdeme 4 poviedky, veľmi temné poviedky, o ešte temnejších stránkach ľudskej povahy. Poviedky som ohodnotil nasledovne:
1. poviedka -1922 - 4.5* - Podľa mňa najtemnejšia, najdesivejšia a ako jediná poviedka, po ktorej som mal neodkladnú potrebu ísť sa osprchovať. 0.5 hviezdičky dole za pre mňa trošku zbytočnú dlžku poviedky.
2. poviedka -Velký řidič - 5* - Za mňa najlepšia poviedka zo všetkých, síce nie tak strašidelná ale King sa v nej krásne pohráva s čitateľom a ten si to uvedomí až nakoniec.
3. poviedka - Prodlužovaní času - 2* Rozhodne najslabšia poviedka, veľmi divná, pointa mi akosi utiekla, postavy mi boli všetky veľmi nesympatické.
4. poviedka - Dobré manželství - 4* Poviedka nie je tak dobrá ako prvé dve ale stále veľmi zaujímavá, 1 hviezdička dole, lebo ma autor uplne nepresvedčil, že by mohli postavy reagovať ako reagovali, prišli mi trochu "umelé".
Ak sa chcete pozrieť na temné zákutia ľudskej povahy, rozhodne odporúčam !!!

13.03.2020 4 z 5

Tieň kostí Tieň kostí Leigh Bardugo

Prvý diel kultovej fantasy série zo sveta gríš od autorky Vranej šestky mal dobrý začiatok, klišé YA stred a celkom slušný koniec. Je vidieť, že je to autorkyn debut, napísala ju ešte pred Vraňou šestkou a sama sa na nej eštelen učila písať. Rozhodne ale stojí za prečítanie a uvidíme čo prinesie ďalší diel.

15.02.2020 4 z 5

Čas opovrhnutia Čas opovrhnutia Andrzej Sapkowski

Ságu o Zaklínačovi ťahám už 2 roky, vždy prečítam jednu knihu a musím si dať pauzu. Tieto knihy majú vysoké hodnotenie a ja som si stále hovoril, že : "no ďaľší diel už bude lepší." No, nemôžem si pomôcť aj keď sa mi príbeh ako taký páči, Sapkowskeho štýl písania mi jednoducho nesedí, nevyhovuje a tie skoky v deji ma rozčuľujú, využíva veľmi zložité, skoro nezapamätateľné mená, takže vo vedlajších postavách sa vždy strácam a tým aj pochopenie politiky a intríg ide mimo mňa. Na druhú stranu posledné dve kapitoly boli veľmi pekne prepracované a dynamické. Ďaľší diel, Krst ohňom, mám síce kúpený, ale uvidím kedy budem v čítaní pokračovať.

14.02.2020 3 z 5

Spev o Achillovi Spev o Achillovi Madeline Miller

Prvá tretina knihy ma popravde veľmi nebavila, zobrazovala až skoro idylický život dvoch chlapcov a poriadne sa tam nič nedialo, druhá tretina mi miestami pripomínala telenovelu a až v tretej tretine sa dej skutočne rozbehol a ja som pochopil na čo tie prechádzajúce dve tretiny boli, Patrokles a Achilles mi počas nich prirástli k srdcu, pomaličky, nenápadne, bez toho aby som si to uvedomoval. Krásný, magický, podmanivý, brutálny príbeh, ktorý vás nenechá chladnými.

26.01.2020 4 z 5

Portrét Doriana Graya Portrét Doriana Graya Oscar Wilde

Úžasné dielo !! Na túto knihu som sa chystal už od roku 2017 , ale až nedávno som si ju konečne kúpil a dobre som spravil. Za prvé preto, lebo keby som ju čital pred týmy troma rokmi, tak by ma neoslovila, pretože by som bol na ňu primladý. Za druhé preto lebo je to naozaj užasné a aj dnes stále aktuálne dielo a možno dnes ešte aktálnejšie ako vtedy. Za tretie preto, lebo by som neveril, že dekadencia v próze môže byť taká dobrá. Dej je v podstate veľmi jednoduchý, celé sa to točí hlavne okolo 3 postáv. Ale Dorian Gray nie je postava, ktorá ma najviac zaujala. Najzaujímavejšou postavou je Lord Henry, ktorý práve vysloví asi najznámejší výrok : "Jediný spôsob, ako sa zbaviť pokušenia, je podľahnúť mu."
Na druhú stranu, toto nie je kniha pre každého, pokial uznávate skor tradičné a konzervatívne hodnoty, ani sa do tohto diela nepúšťajte, nebude sa vám páčiť.

11.01.2020 5 z 5

Melmoth Melmoth Sarah Perry

Ohodnotiť Melmoth pre mňa nie je vôbec jednoduché, za prvé preto, lebo to nie je uplne obyčajný gotický román, za druhé preto, lebo je to moja prvá kniha od tejto autorky a za tretie preto, lebo mám tú česť napísať k nej prvé hodnotenie. Je to kniha príbehov v príbehu, ktorý začína v súčasnosti , ale obsahuje veľa flashbackov do období pred desaťročiami až storočiami . Je plný temnej atmosféry, strachu a hlavne melanchólie. Všetky postavy, aj keď sú v spoločnsoti iných, sú veľmi osamelé a majú svoje tajomstvá.
Nebudem klamať, podľa anotácie som očakával trošku iný príbeh, ale sklamaný nie som. Kniha sa mi páčila, ale rozhodne som si ju nezamiloval. Na začiatku som nechápal čo sa deje, to človeka donuti čítať ďalej, jadro príbehu sa mi páčilo aj keď sa postavi občas správali nelogicky a záver bol opäť zvláštny ako začiatok. Škoda, že sa nedá dať 3,5 hviezdičky, kniha neurazí, ale ani extra nenadchne.

30.11.2019 3 z 5

Máni Steinn. Chlapec, ktorý nebol Máni Steinn. Chlapec, ktorý nebol Sjón (p)

Tenká knižka, ktorá nás donúti na chviľu zastaviť, zamyslieť sa a uvedomiť si, že môžeme byť vďačný za to čo máme. Príbeh o chlapcovi z Islandu, čo miluje kino a filmy, ale keďže je chudobný - býva kdesi v podkroví so starou mamou, tak mu nezostáva iné východisko, ako zarábať tým, že sa začne "predávať" a keď príde epidémia, odpratávať mrtvoly... Skvelé čítanie, rozhodne odporúčam !!!

17.11.2019 5 z 5

Amber: Kroniky Amberu 1–10 Amber: Kroniky Amberu 1–10 Roger Zelazny

Toto je hodnotenie za celý Corwinov cyklus, teda prvých päť kníh.
Kroniky Amberu sú opisované ako "najfarebnejšia, najexotickejšia a najnezabudnuteľnejšia sága" a ja si dovolím pridať ešte "najoriginálnejšia a najzložitejšia."
Svet Amberu alebo presnejšie svety Amberu sú vytvorené bravúrne, muselo to stáť kopu hodín premýšľania, kretivity a energie. Sú to svety, kde nič nefunguje tak ako sme zvyknutý, neplatí tam fyzika ani biológia, čas plynie inak, slnko výchazda na západe, život je smrť a hore je dole. Skutočný zážitok !
Po stránke postáv to už, ale až taká sláva nie je. V prvých 3 knihách vám nebude ani trochu jasná motivácia, prečo dané postavy konajú tak ako konajú ani na čej sú strane. Čo by nevadilo, ale ako sa hovorí "menej je niekedy viac" pretože tu som sa už v tých vztahoch, kto , s kým, kedy a ako človek začne strácať. Človek očakáva nejaký výraznejší zvrat, konflikt, epickú bitku, milostný románik či vraždu, niečo čo zrazu zamieša karty, prekvapí a vyrazí vam dych, žiaľ ničoho z toho sa poriadne nedočká. Premýšľaľ som či sérií udeliť 3 alebo 4 hviezdičky. Za tú originalitu som sa rozhodol pre 4. Určite odporúčam prečítať aspoň túto prvú knihu ságy, zažiť to prostredie to stojí za to.

10.11.2019 4 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Toto je hodnotenie za celý Corwinov cyklus, teda prvých päť kníh, nie len túto knihu !

10.11.2019 4 z 5

Černý tulipán - zkrácené vydání Černý tulipán - zkrácené vydání Alexandre Dumas, st.

Po pravde som po tejto knihe stiahol pre 2 veci : 1. Dej sa odohrava v Holandsku a tak sa mi hodilo ČV2019 (kniha o vašem oblibenem miste, zemi) 2. Bola na Martinuse v zlave. Musim povedať, že ma dost sklamala, moju pozornost si udržala hadam prvych 40 stran a potom to šlo už dolu vodou a mal som problem sa ju prinutit vobec čitat až som si povedal dosť a knihu som nedočytal. Ako už bolo spominane v komentaroch pod mojim, táto kniha je parodia sama na seba. Postavy vedu hlupe dialogy viac menej o ničom, dej je neskutočne predvidatelny a nudný, postavy sa spravaju iracionalne a neskutočne naivne. Velmi slabe!!!

07.11.2019 1 z 5