Hana

Ak existuje niečo, čo preveruje ozajstnosť ľudského života, potom je to utrpenie. A ak existuje niečo, čo život znehodnocuje, potom je to utrpenie, ktoré človek spôsobuje iným. Lenže čo keď je napriek tomu nevinný? Čo keď je to všetko len zhoda okolností a človek je iba bezmocným nástrojom osudu? Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vyberie k rieke voziť sa na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mĺkvej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, čo popláva ďalej s prúdom jej života ako ľadová kryha. Príbeh, vychádzajúci zo skutočných udalostí, podáva Alena Mornštajnová v strhujúcom tempe a so zmyslom pre dramatickosť, až má čitateľ pocit, že sleduje napínavý film. Zostáva iba otázka, či sa kryha osudu nakoniec predsa len roztopí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454686/big_hana-JfO-454686.jpg 4.810829

Kniha Hana

Ann58
včera

Původně jsem toho chtěla napsat hodně, ale došla mi slova. Obsah knihy ve mně bude rezonovat ještě dlouho. Smekám před autorkou a jdu si utřít slzy...

JancaKube

První kniha v životě, kterou jsem si přečetla dvakrat. Mohu rict, ze to je moje nejoblibenejsi kniha. Moc me bavi, propojeni casu a osob. Takovej ten woow okamzik, kdx vam dojde ze tahle osoba je vlastne ta z minulosti (ci budoucnosti) o ktere uz jste cetli. Pro me hodne silna kniha a jeste dlouho na ni budu opet myslet. Myslim, ze by kniha mela byt jako povinna literatura na strednich skolach. Az po precteni tohoto pribehu mi doslo, jak strasne ponozujici a znicujici bylo jednani nekterych obcanu jeste pred valkou a na zacatku valky. Je to strasne. Je to smutne a vazim si kazdeho dne, ktery prozivam v pohodli, teple a demokracii. Covid necovid. To co se delo tenkrat je neskutecne.

Keika

Tuhle knihu jsem si vybrala převážně kvůli hodnocení a povědomému jménu spisovatelky a rozhodně jsem nešlápla vedle. Rozdělení kapitol tak akorát, což velice oceňuji a be každý autor to umí. Kniha se četla jedním dechem, překvapovala a byla tak lidsky napsaná, mistrně zařazená do historie, že jsem tomu příběhu naprosto uvěřila. Klobouk dolů a pokud to ještě nikdo nezfilmoval, rozhodně by to stálo za to!

RoseJP

Od knihy jsem čekala trochu víc, vzhledem k tomu, jak byla propagovaná a na žebříčkách nahoře, ale v závěru jsem byla spokojená i tak. Děj rychle ubíhá a i když autorka mění dějové linie, neztratila jsem se a nevadilo mi to. Něco mi tomu ale přesto chybělo, jen nedokážu popsat co :D (proto nedávám plné hvězdičky)
Časem chci dát šanci dalším knížkám od autorky.

eliska8983

Kniha je úžasné čtivá, psaná přesně tak, aby čtenáře chytla a nepustila. Dej se sice střídá v čase, což mi u drtive většiny knih vadí, ale autorka střídá časy tak mistrně, že se v knize vůbec neztracite. Postupně vás seznamuje s postavami, s událostmi, a tedy vás skákání v ději nijak nemůže překvapit, totéž přechody z kapitol, kdy si náhodně autorka vybírá, jestli nás něčím překvapí tam na konci kapitoly, tam na začatku, tam zase na začátku a tam nechá konec kapitoly zase vyplynout.
Určitě si nemyslím, že se jedná o zdimacku na city, jak to zde někteří hodnotící píšou. Určitě jsem při knize nebrecela a nepřipadá mi, že by autorcin zamer byl zdimat z lidí city, ba naopak - předat jim historii zasazenou do čtivé podoby do proklesleneho vývoje různých postav.
Někteří hodnotící zde vytýkají autorce výběr tématu a že holocaust byl popsán stokrát. Ano, v literatuře se téměř vše opakuje stokrát. Umění je to napsat jako paní Mornštajnová, s vkusem, citem, ctivosti, grácií, pochopením tak, aby zaujala mladé i starší
Velmi podařená kniha.

(* A jako bonus jsem ve Valašském Meziříčí a dodává to knize opět jakýsi bližší vztah. :))

Adelka92

Knihu jsem dostala jako dárek a byla jsem z ní velmi překvapená, přečetla jsem ji za pár hodin. Přestože nerada čtu knihy s takovou tématikou, tato kniha mě od začátku upoutala a už nepustila. Velmi silný a čtivý příběh.

Cechratka

Dobrou stránkou této knihy je, že když se ji rozhodnete přečíst, nezabere vám to hodně času. Během pár stránek se dostanete do jiné doby a k jiným postavám. Díky tomu je kniha čtivá a skoro nic v ní nepůsobí zbytečně. Na druhou stranu je díky tomu velmi plochá, nad ničím se nezastaví, ničemu nedá pořádně prostor. Prostě jede dál.
Nejvíc mi u ní vadilo, že působí jako vydírání na city čtenáře, jako by hlavním úkolem bylo je rozplakat, a proto autorka postupně přidává jednu katastrofu za druhou. Je toho tolik, až je to únavné a protivné. Věřím, že právě díky této možnosti si pořádně zaplakat, je tato kniha tak opěvovaná, ale i když jsem se k plačícím řadám připojila, musím říct, že rozhodně nepociťuji touhu se k této knize vracet, právě naopak.

stojinek

První kniha, kterou jsem cetla od této autorky.recenze mě zaujaly a kniha sama o sobě v podstatě také, být dějové linie byly jasně předvídatelné a ničím zvlášť překvapující.
Téma války, strachu, bolesti a utrpení bylo pojato tak akorát...bez zbytečných detailů a historických fakt.
Kniha byla čtivá, ale nevím, zda se k této autorce ještě někdy vrátím.