Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454686/bmid_hana-JfO-454686.jpg 5 13499 3487

Ak existuje niečo, čo preveruje ozajstnosť ľudského života, potom je to utrpenie. A ak existuje niečo, čo život znehodnocuje, potom je to utrpenie, ktoré človek spôsobuje iným. Lenže čo keď je napriek tomu nevinný? Čo keď je to všetko len zhoda okolností a človek je iba bezmocným nástrojom osudu? Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vyberie k rieke voziť sa na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mĺkvej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, čo popláva ďalej s prúdom jej života ako ľadová kryha. Príbeh, vychádzajúci zo skutočných udalostí, podáva Alena Mornštajnová v strhujúcom tempe a so zmyslom pre dramatickosť, až má čitateľ pocit, že sleduje napínavý film. Zostáva iba otázka, či sa kryha osudu nakoniec predsa len roztopí…... celý text

edimka
17.03.2017 5 z 5

Souhlas s hs777. Každá kniha o stupínek lepší, než předešlá. Moc se těším na další skvosty od této autorky. Za mě 10 hvězd.

hs777
16.03.2017 5 z 5

Už předchozí dvě knihy Aleny Mornštajnové byly úžasné, tato je snad ještě lepší. Je to přesně ta kniha, u které čtete každé slovo dvakrát, jen aby neskončila. Přečtěte si komentář uživatelů V28 a Lenisko a pak rovnou do knihkupectví :-). Knihy českých autorů jsou skvělé a ani nepotřebují lákací nálepky na obálce.

V28
15.03.2017 5 z 5

Po Slepé mapě a Hotýlku další skvělá knížka. Při čtení knih Aleny Mornštajnové máte pocit, že není nic jednoduššího, než si vzít tužku, papír a napsat/vyprávět příběh.
Od prvních stránek, které vás okamžitě vtáhnou do příběhu, bylo jasné, že veselé čtení to nebude a nebylo. Hned potom, co se vzpamatujete z úvodu a z toho, jak moc může každé naše rozhodnutí ovlivnit nejen náš život, ale i životy druhých, následuje v podobném stylu rozkrytí vztahů hlavních postav. A opět jsou tu špatná rozhodnutí a snad ještě horší charaktery lidí od kterých to nečekáte. Nejhorší na tom je asi to, že lidi, kteří vám ublíží nejvíc, si snad ani neuvědomí jak moc vám zasáhli do života, že to oni pohnou kolem vašeho života špatným směrem.
Jsou tu hezké komentáře, myšlenky o zfilmování knih Aleny Mornštajnové, rád bych je taky viděl, ať už jako film nebo minisérii. Co HBO, tam by to snad nemohlo dopadnout jako Zloději zelených koní.

klaraMF
15.03.2017 5 z 5

Velmi čtivá kniha.. První co jsem od této autorky přečetla. Oddychovka to tedy není, už daným tématem. Ale holokaust a pocit viny, líčení charakterů ať je pro každého aspoň k zamyšlení.

magnolia
14.03.2017 3 z 5

Je to moje první přečtená kniha od této spisovatelky, neodolala jsem té magické obálce i tajemství, které slibovala anotace. Začetla jsem se lehce a nejprve se mi líbil jednoduchý způsob vyprávění o malé Miře, později o její babičce a mamince. Hana je zpočátku jen okrajově zmiňovaná, ale později se o ní dovíme všechno (a nejen o ní). Kdybych věděla, o čem bude román, asi bych se do čtení nepustila - ne každý, kdo odsuzuje hrůzy holocaustu, o nich dokáže také číst (a zvláště před spaním). Přes toto silné téma a dramatické osudy, mi vyprávění celkově nějak nesedlo. Už se ke knize asi nevrátím, i když jsem ráda, že nyní vím, komu ji doporučit a komu zase ne. Ale další (Hotýlek) od této autorky zkusím, už proto, že je to kniha darovaná.

lenisko
08.03.2017 5 z 5

A tak si říkám, proč dávat přednost zahraničním titulům, když se i u nás vydává kvalitní literatura a kolik lidí vůbec zná Alenu Mornštajnovou - paní spisovatelku? Její román Hana je opět originální, uvěřitelný a její styl psaní mě nenudí, ba naopak, je hodně čtivý. A co víc? Příběh se odehrává v mém rodném městě, což ještě více umocňuje čtenářský zážitek, protože v knize poznávám místa, kde hlavní hrdinka žije, kde prožívá největší štěstí i bolest. I díky tomuto románu vím, že česká literatura není na ústupu, že se zde rodí kvalitní spisovatelé, jen je mi líto, kolik čtenářů dává přednost větší mediální reklamě, krásnějším obálkám, slavnějším jménům...
Líbí se mi myšlenka, že by se romány od Aleny Mornštajnové daly krásně zfilmovat, dokážu si také představit nějakou minisérii či seriál... Stejně jako kniha Jozova Hanule od Květy Legátové, která se stala předlohou k filmu Želary, tak i tyto romány mají šanci, aby se dostaly do širšího diváckého povědomí. Jen je někdo objevit (viz komentář od Vichis).

Vichis
03.03.2017 5 z 5

Autorka je PANÍ SPISOVATELKA! Knihu HANA jsem přečetla jedním dechem - stejně jako její předešlé knihy Slepá mapa a Hotýlek. Alena Mornštajnová je výborná vypravěčka, její příběhy jsou propracované do posledního detailu - ať už se jedná o originální Obsah v Hotýlku nebo název poslední knihy. V jednom rozhovoru autorka říká, že HANA je nejen jméno hlavní postavy, ale také hana (pocit provinění), který hrdinka prožívá. Mám ráda knihy, nad kterými musí člověk přemýšlet i dávno po přečtení. A přesně takové jsou knihy Aleny Mornštajnové.
Kéž by její knihy objevil někdo od filmu. Myslím, že silné příběhy Slepé mapy, Hotýlku i Hany by se skvěle vyjímaly na plátně.