24 hodín v starovekom Ríme

24 hodín v starovekom Ríme https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422444/bmid_24-hodin-v-starovekom-rime-oRF-422444.jpg 4 14 6

Jeden deň v živote ľudí, ktorí tam žili. Spoznajte skutočný Rím prostredníctvom 24 hodín v živote jeho obyvateľov. V tejto pútavej a zároveň náučnej knihe nám historik a autor bestsellerov Philip Matyszak predstaví ľudí, ktorí tam žili a pracovali. Každú dennú a nočnú hodinu spoznáme novú postavu – cisára, slúžku, gladiátora, astrológa, posla, výrobcu vodných hodín, kňažku, otroka, senátora či strážnika a mnohých ďalších, a dozvieme sa fascinujúce podrobnosti z ich každodenného života. V príbehoch občanov antického Ríma pred našimi očami ožíva svet tohto legendami opradeného dôležitého mesta svetovej histórie.... celý text

Literatura faktu Literatura naučná Historie
Vydáno: , Eastone Books

24 Hours in Ancient Rome , 2017

BorknagarSK
26.09.2023 5 z 5

Po Egypte a Aténach to bola pre mňa tretia zastávka pri putovaní dejinami opísaných perom Philipa Matyszaka a rovnako ako predchádzajúce, nesklamala ani táto. Nechcem písať o nejakých nedostatkoch, či mi v tejto, či predchádzajúcich knihách z tejto edície, niečo chýbalo, alebo mi vadilo, beriem ju takú, ako je. Stále je to pútavý a jednoducho vstrebateľný opis života ľudí z daného obdobia a lokalizácie. Ak človek hľadá nejaké informácie, ktoré dostane do hlavy lusknutím prstov, toto je to pravé, orechové. Rovnako najvyššie hodnotenie, bez debát.
A ešte jedna prosba na pána Matyszaka, mal by ste sa mrknúť po Vikingoch, Keltoch, Indiánoch, obyvateľov strednej, či južnej Ameriky... Námetov je viac ako dosť...

Rassmussen
08.01.2023 5 z 5

Tato knížka se mi dostala do ruky zcela náhodně během mojí návštěvy v Bratislavě. Jako člověka z oboru historických věd mě nesmírně potěšila. Spolknul jsem ji za tři dny, jelikož autorův styl beletristického psaní propletený se spoustou zajímavých faktů mi opravdu vyhovoval. Ovšem člověku,který se o dané téma aktivně nezajímá,může předmětná kniha připadat nezáživná. Z mého pohledu ji ale musím hodnotit na 100%.

Ivan53
21.08.2022 5 z 5

O knihe som sa dozvedel skrz jutubový kanál Dejepis inak. Práve prehľadné spracovanie obyčajného (prostého) života v dávno zaniknutom štáte si vyžaduje dokonalé poznanie prameňov i neskoršej spisby, a pán Matyszak je očividne naslovovzatým odborníkom. Ocenil by som niečo podobné z Germánie či z prostredia ostrovných Keltov, ale aj Rimania stoja za to, keď to niekto pútavo podá.

Ahmose
21.04.2021 3 z 5

Toto je prvá kniha zo série 24 hodín v Starovekej knihe dejín. Na jeseň minulého roka som z tejto série čítal knihu 24 hodín v starovekých Aténach a tá sa mi páčila viac. Na knihe je vidieť, že autor s týmto konceptom ešte len začínal a nebol s nim ešte celkom zžitý. Samozrejme po stránke presnoti prezentovaných historických faktov si knihu netrúfam hodnotiť, nie som historik. Ale v porovnaní s Aténami mu niektoré z príbehov prišli napísané trošku ťažkopádne a kostrbato. Myslím si, že to bolo spôsobené tým, že autor sa snažil prednostne prezentovať historické fakty a beletrizovaná časť niektorých príbehov ostala miestami nedotiahnutá. Taktiež mi v knihe chýbala kapitola, ktorá by čitateľovi trochu osvetlila, ako fungovalo Rímske vojsko.
Každopádne aj napriek negatívam, ktoré kniha má, ju milovníkom starovekej histórie odporúčam. Stále totiž platí to, čo som písal aj minule. Toto je podľa mňa presne ten spôsob, akým by sa mala história učiť na školách.

Starmoon
17.12.2020 5 z 5

Skvelý spôsob, ako prerozprávať dejiny jedného časopriestoru. Cez príbehy 24 ľudí, ktoré sa odohrávajú v priebehu 24 hodín, som pochopila a dozvedela sa o danom Ríme viac, ako z mnohých kníh predtým. A bola som neskonale vďačná, že obývam iný časopriestor.

Igwarr
31.07.2020 5 z 5

Musím oceniť originálny spôsob spracovania knihy, ktorý ma ozaj prekvapil. Toto dielo je napísané jednoducho a prehľadne, aby sa do deja vedel zahĺbiť i človek, ktorý nečíta veľa.

Z názvu 24 hodín sa v knihe nachádza 24 kapitol, z ktorých každá sa venuje inej osobe s rôznych ekonomických i spoločenských vrstiev starovekého rimana. Prežijete teda s každou osobou jednu hodinu z ich bežného každodenného života, počas ktorej ju spoznáte nie len z hľadiska povrchného, ale i z hľadiska psychického. Dozviete sa aké má daný človek povinnosti, spôsoby, radosti i strasti. Okrem toho sa v kapitolách nachádzajú zrozumiteľné vysvetlivky i náučné okienka, ktoré Vám ponúknu informácie o danom povolaní, odohrávajúcej sa udalosti, predmete, tradícii alebo podobne. Preto si myslím, že autor si zaslúži veľký rešpekt.