Ahmose Ahmose komentáře u knih

Mesto osamelosti Mesto osamelosti Olivia Laing

Mesto osamelosti je výnimočná a neskutočne obohacujúca kniha. Žánrovo by som povedal, že je to niečo medzi esejou, reportážou a možno aj recenziou. Predstavuje spojenie osobného príbehu s umeleckým výskumom doplneného o psychologické prvky. Kniha sa veľmi dobre číta. Druhú polovicu som zhltol za jeden večer. Je to jedna z tých kníh, ktoré vás nenechajú len tak sedieť. Pri čítaní som si musel googliť diela umelcov, prebudila vo mne veľkú zvedavosť a túžbu vedieť o nich viac. Dokonca som vďaka nej objavil ďalšie, úplné iné dve knihy, ktoré si chcem prečítať. Tému osamelosti autorka spracovala veľmi jemne, citlivo a zároveň prakticky. Nehovorí o nej ako o abstraktom pojme, ktorý sa nás tak nejak všetkých dotýka, ale ukazuje ju na životoch a dielach skutočne žijúcich ľudí. Okrem toho sa venuje aj témam LGBT, chudobe, izolácie, diskriminácie, epidémie HIV a psychickým chorobám. Nemusíte sa však báť, že by sa jednalo o depresívne čítanie. Mesto osamelosti poskytuje aj určitý nadhľad a nádej. Toto je bezpochyby jedna z najlepších kníh, aké som tento rok prečítal a aké som vôbec v živote prečítal. Výborná a odvážna kniha, ktorá bezpochyby stojí za prečítanie, odporúčam.

06.09.2023 5 z 5

Dívka, had, trn Dívka, had, trn Melissa Bashardoust

Po prečítaní pomerne zlých recenzií na túto knihu som bol značne skeptický. Knihu som však mal vo svojej Gone with unread books challange a dá sa povedať, že som po nej siahol hlavne preto, aby som to mal za sebou. Na moje prekvapenie mi to zas také katastrofické neprišlo. Je pravda, že world-building sa rovná hotovej nule a samotný príbeh je predvídateľný, ale je to rozprávka, takže mi to až tak nevadilo. Väčšina zlých recenzií vychádza zo sklamania v romantickej linke od čitateliek, ktoré sa YA venujú primárne. Potvrdzujem, romantiky je tu naozaj minimum. Mne osobne veľmi sadla postava princeznej Soraye. Trochu zatrpknutá, vystrašená a aj sebecká postava, ktorá si počas príbehu prejde vývojom a naučí sa, že jej kliatba môže byť aj darom. Myslím, že vývoj postavy je najdôležitejším aspektom, ktorý očakávam v dobrej YA. Toto rozhodne nie je kniha, ktorú si musíte prečítať, aby bol váš čitateľský život kompletný. Nič-menej, je to skvelá oddychovka na leto alebo čítanie po náročnom dni.

04.09.2023 3 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Všeobecne sa dá povedať, že ak siahnete po knihách Angely Marsons, tak sklamaný rozhodne nebudete. Dôkazom toho je, že autorke v češtine vyšla už 14. kniha. Celé 2/3 knihy som si bol istý, že tento diel dostane plné hodnotenie. Skvelá rukojemnícka dráma, gradovalo to, hltal som každé slovo. Nevedel som sa dočkať ako sa príbeh rozuzlí a príde k odhaleniu veľkého tajomstva z minulosti. Nič-menej, v poslednej tretine akoby autorka stratila dych. Napätie sa vytratilo a začalo to byť vláčne. Samotná záver knihy bol síce akčný, ale nemyslím si, že bolo nutné to nasilu ukončiť, tak ako to autorka urobila. Myslím, že cieľom bolo čitateľa šokovať, ale na mňa to nefungovalo a vyznelo to naivne. To je však jediná vec, ktorú môžem knihe vytknúť. Kým v prvých dvoch dieloch som sa nevedel s hlavnou vyšetrovateľkou celkom stotožniť. V tomto diely sa Kim správala ako ozajstný profesionál a tým si ma konečne získala na svoju stranu. Vraj už to bude každým dielom len lepšie a lepšie. Určite odporúčam.

31.08.2023 4 z 5

Parfumérka z Paríža Parfumérka z Paríža Alka Joshi

Toto bolo veľmi príjemné letné čítanie. Predchádzajúcemu dielu sa síce nevyrovná, ale atmosféra knihy bola plná vôní a veľmi dobre sa čítala. Dynamika tejto knihy je pomalšia. Trošku mi vadilo, že prakticky celá prvá tretina sú Radhine spomienky na to, čo sa stalo v predchádzajúcich dvoch dieloch. Čitateľovi to síce osvieži pamäť, ale trochu ma to nudilo. Veľmi sa mi páčilo ako autorka vykreslila postavu Radhy. Práve cez ňu spracovala tému materstva, skĺbenia kariéry s rodinou, ktorú musí riešiť prakticky každá žena a tiež začlenenia cudzinca do novej komunity. Zároveň je to príbeh o rodine, indickej kultúre a niekedy zbytočne zložitých medziľudských vzťahoch. Samotná zápletka nie je veľmi napínavá, je to trochu dráma pre drámu, ale ako celok to funguje dobre. Veľké plusové body za prostredie parfumérie, za mňa veľmi originálne. Pekné zakončenie celej trilógie.

28.08.2023 4 z 5

Skrinka času Skrinka času Nikki Erlick

Táto kniha spracováva viacero etických a morálnych otázok a ľudskú populáciu stavia do situácie, v ktorej každý musí urobiť rozhodnutie, ktoré už nejde vrátiť späť. Na to, že sa jedná o autorkin debut je kniha veľmi kvalitne napísaná. Autorka krásne nastavila zrkadlo dnešnej spoločnosti. Ukázala ako sa k obrovskému problému stavia politika, duchovenstvo, ale zároveň aj ukazuje postoj konšpirácií, médií a samozrejme jednotlivcov. Pri čítaní som viackrát myslel na obdobie pandémie, kedy sme z rôznych zdrojov počúvali často aj protichodné informácie. Možno aj to autorku inšpirovalo k napísaniu tejto knihy. Niektoré postavy mi v knihe sadli viac, iné menej. Autorka nám dáva možnosť všetky spoznať do hĺbky a vytvoriť si na ich správanie názor. Miestami bola Skrinka času trochu nudná. Niektoré pasáže venované politike mi prišli zdĺhavé a niektoré myšlienky sa viackrát opakovali a tým knihe ubrali na dynamike. Veľmi ma mrzí, že sme sa nedozvedeli odkiaľ sa skrinky vzali. Možno to pre niekoho bude nepodstatné, ale mne tam táto informácia veľmi chýbala. Skrinka času je nepochybne zaujímavá, veľmi originálna a komplexná kniha, ktorá rozhodne stojí za prečítanie.

24.08.2023 4 z 5

Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování Magdalena Grzebałkowska

Vojenka predstavuje súbor dvanástich kratších reportáží zachytávajúci život detí počas druhej svetovej vojny z rôznych krajín sveta. Okrem krutej, všeobecne známej téme koncentračných táborov sa venuje aj oveľa menej známym udalostiam. Nájdete v nej reportáž o transporte španielskych detí do Sovietskeho zväzu, o životoch japonských prisťahovalcov v USA, o živote dieťaťa jedného z najvýznamnejších nacistov v Poľsku či príbeh ženy, ktorá kvôli vojne nevie odkiaľ pochádza ani ako sa skutočne volá. Chcel by som vás upozorniť, aby ste sa pri čítaní nenechali odradiť hneď prvou reportážou. Tá sa mi vôbec nepáčila a prišla mi divná. Myslím, že pri nej ešte sama autorka nevedela, ako chce zbierku koncipovať. Tiež si myslím, že by bolo dobré niektoré reportáže skrátiť. Inak sa jedná o naozaj silnú, emotívnu knihu ukazujúcu koľko zla je človek schopný napáchať. Vojenka je kniha, ktorá otvára oči, rozširuje vedomosti a ja ju všetkým odporúčam.

21.08.2023 4 z 5

Krámek s fantazií Krámek s fantazií Tabitha Bird

Túto knihu autorka napísala v rámci vyrovnávania sa so smrťou babičky. Krámek s fantazií je krásny, citlivý príbeh s niekoľkými dejovými linkami, ktoré sú hneď od začiatku zamotané a postupne sa rozpletajú. Túto knihu treba čítať pomaly a pozorne, dopriať si na ňu čas a myslím si, že je potrebné mať aj správnu náladu. Atmosféra je melancholická, ale vďaka obchodíku čarovná. Veľmi sa mi páčili konkrétne opisy tovaru, ktorý obchodík ponúka, napríklad Muffiny na dobrú noc alebo jablčný drobenkový koláč plnený nesplnenými snami. Nenechajte sa však pomýliť, nie je to feel good fantasy. Kniha má oveľa bližšie k magickému realizmu a väčšinu času je smutná. Postavy sú rôznorodé, nie všetky mi boli sympatické, ale myslím, že to bolo aj autorkiným cieľom. Každý by si mal nájsť tú, s ktorou sa vie stotožniť najviac. Kniha v sebe nesie veľké posolstvo, obsahuje veľa krásnych myšlienok a je nabitá emóciami. Pokiaľ prežívate v živote náročnejšie obdobie alebo máte chuť si trochu zaspomínať na blízkych, ktorý tu už nie sú, smelo do toho. Možno vás rozplače, ale na záver pohladí na duši.

19.08.2023 5 z 5

Syn světla Syn světla Christian Jacq

Hoci by sa to mohlo na prvý pohľad zadať, nejedená sa o žiadnu historickú epickú výpravu plnú akčných a bojových scén. Práve naopak, kniha zachytáva život v egyptskom paláci, obsahuje veľa politiky a ukazuje nám vnútorné fungovanie ríše. Práve preto si myslím, že nesadne každému. Nie je to však kniha plná nudných opisov. Prakticky stále sa niečo deje, akurát je nutné aby čitateľ uvažoval medzi riadkami a uvedomoval si, že každá z postáv chce niečo dosiahnuť a nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Na postavy som si musel zvyknúť. O žiadnej sa nedá povedať, že by bola dobrá alebo zlá, dokonca ani samotný Ramzes. Čo sa týka jazyka a štýlu, tak si myslím, že by kniha mohla byť napísaná lepšie. Dialógy v knihe padajú jeden za druhým a miestami som mal fakt čo robiť, aby som sa nestratil v tom, čo kto povedal. Celkovo knihu hodnotím veľmi kladne a som veľmi zvedavý na pokračovanie. Pre fanúšikov starovekej histórie povinná jazda. Odporúčam.

14.08.2023 4 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Budem sa opakovať, keď napíšem, že Carterove knihy sú pre mňa stávka na istotu. V tomto diely je to však prvýkrát, kedy po dočítaní cítim veľmi jemné sklamanie. Nie preto, že by bola kniha zlá, ale téma počítačov a hackerstva mi je dosť cudzia. Navyše mi prišlo, že je to celé zobrazené akosi z rýchlika. Chýbali mi tam Hunterove úvahy o prípade a aj možnosť hádania, kto z podozrivých by mohol byť páchateľom. Je to však dané vyšetrovaným prípadom ako takým. Jednoducho povedané, som už rozmaznaný predchádzajúcimi knihami. Inak je to samozrejme Chris Carter na akého sme zvyknutí. Je to brutálne, napínavé, premyslené a kniha sa výborne číta. Samotný námet - myšlienka skrytého zla, sile internetu a túžby po moci nad druhými ľuďmi je niečo, čo dnes už nie je úplne nové, ale napriek tomu sa kniha prakticky nedala odložiť. V rámci série je kniha za mňa síce zatiaľ najslabšia, ale to stále nemení nič na tom, že sa jedná o skvelý krimi triler. Odporúčam !

11.08.2023 4 z 5

Ostrov stratených stromov Ostrov stratených stromov Elif Shafak

Po dočítaní tejto knihy som bol značne rozčarovaný a rozladený, a musím sa priznať, že som podľa anotácie čakal úplne iný príbeh. Kniha je rozdelená na tri, respektíve štyri dejové linky. Minulosť písaná z pohľadu Kostasa a Defne, zahrňujúcu aj príbeh Jusufa a Yorga, prítomnú linku písanú z pohľadu Ady a nakoniec pohľad figovníku, ktorý sa prelína v oboch časových rovinách. V tejto knihe sa na 300 stranách rieši veľmi veľa silných tém. Krvavá história Cypru, stret dvoch kultúr a náboženstiev, LGBT, vyrovnávanie sa so smrťou blízkeho človeka a v neposlednom rade ekológia a globálne problémy. Do tohto všetkého autorka zahryzne, ale nič nerieši do hĺbky, len tým tak nejak prepláva. Ďalším problémom je, že kniha je napísaná šablónou typickou pre ekologicky ladené knihy. Triádu, jeden rodič prírodovedec vorkoholik, druhý mŕtvy a dieťa, ktoré zhltlo všetku múdrosť sveta, som už videl viackrát. Tým sa dostávam k poslednému problému knihy, postava Ada. Nesympatická, drzá a zároveň úplne zbytočná postava. Kniha má však aj svoje pozitíva. Veľmi oceňujem nápad zakomponovať ako rozprávača strom. Originálna a zároveň najlepšie napísaná postava knihy. Ostrov stratených stromov sa veľmi dobre a rýchlo číta. Jazyk je kvetnatý, obohatený o metafory a veľmi pekné filozofické myšlienky. Atmosféra, ktorá sa nesie celou knihou je skoro magická a celé to doplňuje nádherná obálka. Potenciál kniha mala veľký, autorka ho však do istej miery premrhala. Priemerné.

07.08.2023 3 z 5

Posledné leto v meste Posledné leto v meste Gianfranco Calligarich

Z tejto knihy som značne rozpačitý. Priznám sa, že si nie som celkom istý, čo touto knihou chcel autor povedať. Ak to má byť kniha o alkoholizme, tak podľa môjho názoru na čitateľa veľmi nezapôsobí. Chýbajú tomu konkrétnejšie opisy toho, čo alkohol s človekom skutočne robí. Ak to mala byť autobiografia, tak potom dobre, ale trochu nuda. A ak to má byť kniha o samote a kontraste samoty v skupine ľudí, tak sú na trhu lepšie knihy ako táto. V knihe je cítiť doznievajúce pôsobenie existencializmu a možno aj avantgardných smerov, hlavne expresionizmu. Štýlom akým je napísaná, mi pripomína knihu Kto chytá v žite. To ma privádza k myšlienke, že toto je typ knihy, ktorý ocení určite špecifické publikum čitateľov, do ktorého ja nepatrím. Posledné leto v meste má na internete pomerne dobré recenzie. Žiaľ, ja som jeho čaro neobjavil.

05.08.2023 1 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Táto kniha bola jedno veľké milé prekvapenie. Na to aká je kniha krátka, tak autorka bravúrne zvládla rozvinúť príbeh do hĺbky. Využila celkom jednoduchú zápletku s veľmi sympatickými hrdinami, ktorú obohatila o vtipné hlášky, hlbšie myšlienky, trochu romantiky a samozrejme tému spoznávania seba samého. Vytvorila tak úžasný letný príbeh, ktorý sa veľmi dobre číta a pohladí na duši. Od začiatku je vidieť, že autorka to má premyslené a presne vie, kam smeruje. Nečakajte od tejto knihy žiadny prekvapivý plot twist, z ktorého padnete na zadok. Nebude sa konať ani žiadna prehnaná dráma. Celá kniha má príjemné tempo a zvraty sú rozložené rovnomerne, bez zbytočného vyhrotenia. Strašne ma mrzí, že Léto mezi řádky nevyšlo v čase, keď som mal ja tých 17-18 rokov. Na koniec nesmiem zabudnúť spomenúť nádhernú obálku. Viac takýchto kníh prosím! Odporúčam!

04.08.2023 5 z 5

Telo/čas hier Telo/čas hier Andrew McMillan

Básne prakticky nečítam, toto je jedna z mála výnimiek potvrdzujúcich pravidlo, preto aj túto recenziu berte prosím s rezervou. Nebudem klamať, túto zbierku som si kúpil čisto na základe obálky. Ako napovedá názor, zbierka je rozdelená na dve časti, telo a čas hier. Druhá časť sa mi páčila oveľa viac ako prvá. Priznám sa, že v tej prvej časti som niektoré básne asi ani nepochopil a je dosť poznať, že sú staršie. Všetky básne v zbierke sú relatívne krátke a písané voľným veršom, takže občas máte pocit, že čítate kratučké poviedky. Najviac sa mi páčili básne Prvý sexting, Veci vyslovené v šatni a báseň Dôvernosti. Básne sú intímne, úprimné, niektoré ladené optimisticky, iné viac bolestivé. Skrátka také, aký je sám život a hlavne dospievanie. Klobúk dole pred prekladom, myslím, že je naozaj kvalitný. Ak hľadáte niečo nové, niečo mimo komfortnú zónu či skrátka niečo úplne iné, tak táto zbierka určite splní vaše očakávania. Odporúčam !

25.07.2023 4 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Táto kniha ma veľmi milo prekvapila a skvele mi sadla do nálady. Jedná sa o temný retelling na Malú morskú pannu. Na to, že je Pieseň sirény YA si autorka dala záležať a vymyslela svet s celkom dobre premysleným náboženstvom. World-building samotný nie je síce rozvrhnutý ideálne, niektoré opisy boli monotónne. Nad niektorými naivne popísanými detailmi ohľadom kráľovstva som sa musel pousmiať, pretože tak by žiadna monarchia naozaj fungovať nemohla, nič-menej pre dej samotný to nebolo dôležité. Kniha má skvelú atmosféru. Hlavné postavy sú sympatické. Veľmi oceňujem, že príbeh je písaný z pohľadu oboch postáv a môžeme tak sledovať ich vývoj. Nie som si celkom istý, aký postoj mám zaujať voči Lirinim siláckym rečiam pár sekúnd predtým, ako dostane nakladačku. Ťažko povedať či to bol autorkin zámer alebo si to neuvedomila. V iných knihách by mi to určite vadilo, v tomto prípade mi to prišlo komické a dobre som sa bavil. Myslím si, že je dôležité mať na túto knihu náladu a asi ju nebrať celkom vážne. Je to proste rozprávka pre mladých dospelých a na to, že sa jedná o debut, tak si myslím, že je to slušné. Hodnotím slabšími štyrmi hviezdami. Pamätáte si ešte na knihu Tiene medzi nami ? Toto je podobné, len lepšie.

25.07.2023 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Túto knihu som počúval vo forme audioknihy. Zo začiatku som z nej bol úplne unesený. Neskutočne ma bavila atmosféra, ktorá sa knihou niesla a zaujímalo ma ako sa celý príbeh vyvinie. Bol som si istý, že kniha dostane plné hodnotenie. Nakoniec sa tak ale nestalo. Kniha mi od určitého bodu prišla zdĺhavá. Viem, že hlavnou témou knihy je samotná sklenená izba, ale predsa len sa jedná o milostnú drámu odohrávajúcu sa počas druhej svetovej vojny. Jednoducho to chcelo pridať do deja trochu viac zvratov alebo niektoré pasáže skrátiť. Hlavne časť po vojne bola dosť suchá. Dĺžka knihy je však jediná výčitka, ktorú voči Sklenenej izbe mám. Je obdivuhodné ako sa autorovi podarilo zachytiť históriu vily. Je trošku smutné, že tento príbeh musel napísať zahraničný autor a nedokázal to nikto z českých alebo slovenských. Jedná sa síce o fikciu, ale inšpirovanú príbehom, ktorý sa odohral pod našimi oknami. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, jedná sa o dosť únavnú knihu a preto si od autora chcem dať na istú dobu pauzu. V budúcnosti by som však určite chcel siahnuť po jeho ďalších knihách.

24.07.2023 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Z tejto knihy som nadšený. Takto si predstavujem ideálnu fantasy. Prvý diel Mistborna čitateľovi predstavuje úvod do obrovského a komplexného sveta Kosmíru. Tento svet obýva viacero národov žijúcich na rôznych planétach, je tu viacero magických systémov a všetky spája jeden mýtus stvorenia. Tento diel sa však zameriava na jednu konkrétnu planétu s jedným, pomerne zložitým magickým systémom, ktorý ma autor dopodrobna premyslený a postupne ho čitateľovi predstavuje. Robí to veľmi nenásilne, takže človek hltá každú informáciu a chce vedieť viac. Hlavné postavy sú veľmi dobre vykreslené. Postava Kelsiera je od začiatku veľmi sympatická, trošku mi pripomína Nikolaja z Griše. Vin mi na začiatku veľmi nesedela. Bola úzkostlivá, možno až trochu depresívna, čo sa vzhľadom na traumy, ktoré zažila dá pochopiť, ale vidieť svet z jej pohľadu nebolo celkom príjemné. To sa však postupne mení, táto postava prechádza veľkým vývojom. Autor ani z jednej postavy neurobil neporaziteľného superhrdinu, naopak, obe postavy sa dopúšťajú chýb a nesú následky. Vedľajšie postavy sú vykreslené slabšie, ale vzhľadom na počet strán si myslím, že nebol priestor to urobiť lepšie. Dej ma skvelú dynamiku, je plný akcie a napätie autor udržuje do poslednej chvíle. Prakticky nemám tejto knihe čo vytknúť.

20.07.2023 5 z 5

Transport do Samarkandu Transport do Samarkandu Guzel Jachina

Táto kniha je pre mňa obrovským prekvapením. Jedná sa o mnohovrstvový román typu cesta. Ústredným motívom je vonkajšia a predovšetkým vnútorná premena postáv. Hlavné postavy - náčelník transportu Dejev a komisárka Biela sú obaja presvedčený komunisti, no ich pohľad na svet je výrazne odlišný. Práve časté strety medzi týmito dvoma postavami sú ukážkou bizarnosti, ktorú ukrýva tento režim. Narýchlo zostavená vlaková súprava a celé osadenstvo vlaku už len dotvárajú celkový kontext. Autorka čitateľa zoznamuje s veľkým množstvom národov žijúcich na území SSSR. Celý príbeh je surový, zobrazuje hlad, chudobu, choroby, nervové vypätie a smrť číhajúcu na každom rohu. Predovšetkým musím vyzdvihnúť filozoficko-etický presah knihy. Kniha nám ukazuje konflikt medzi racionalitou a humanitou. Autorka sa však jednoznačne nestavia ani na jednu stranu, ale necháva čitateľa, nech sa rozhodne na ktorú stranu sa postaví. Vynikajúca kniha, ktorá bude významným kandidátom na to najlepšie, čo som tento rok prečítal. Akurát škoda, že v knihe nie je mapa kadiaľ presne viedla trasa vlaku. Ak Guzeľ Jachina nedostane za toto Nobelovu cenu, tak už neviem.
Ešte dodám, že autorka otvoreným dopisom odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu.

18.07.2023 5 z 5

Tá, čo sa vracia Tá, čo sa vracia Donatella di Pietrantonio

Jednoznačne nevšedný príbeh s naozaj zvláštnou atmosférou. Autorka sa nám rozhodla vyrozprávať príbeh o zložitých rodinných vzťahoch a o tom, že život na dedine naozaj nemusí byť idylka. Ukazuje nám, ako môže neradostné detstvo človeka ovplyvniť na celý život. Momenty, kedy mi bolo hlavnej hrdinky nesmierne ľúto sa striedali s pasážami, kedy sa mi nad absurditou celej situácie chcelo smiať. Najhoršie je však uvedomenie, že takýto príbeh sa v 70. rokoch v Taliansku mohol skutočne odohrať. Štýl, ktorým je kniha napísaná je strohý, úderný a veľmi dobre sa číta. Autorka neplytvá slovami na opisy a čitateľovi povie len to, čo naozaj potrebuje vedieť. Zvyšok necháva na jeho fantázii. Hoci by sa to mohlo na prvý pohľad zdať, knihe nechýbajú emócie. Knihu som prečítal za jedno poobedie. Napriek tomu, že sa nepochybne jedná o veľmi kvalitnú knihu, tak som jej nedokázal dať plné hodnotenie. Záver mi prišiel tak trošku odstrihnutý. Mal som pocit, že medzi postavami ešte ostalo niečo nevypovedané. Nič-menej vám túto knihu určite odporúčam.

16.07.2023 4 z 5

Polnočná ruža Polnočná ruža Lucinda Riley

Polnočná ruža je milé odpočinkové čítanie. Je to tak trochu rozprávka pre dospelých. Na začiatku čitateľa upútajú vône a farby exotickej Indie, na ktoré naviaže staré rodinné tajomstvo, romantická linka a intrigy. Tempo príbehu je príjemné, tak ako býva u autorkiných kníh zvykom a kniha sa dobre číta. Toto je desiata kniha, ktorú som od Lucindy Riley prečítal a musím povedať, že má asi najmenej dotiahnuté postavy. Okrem hlavnej hrdinky sú všetky ploché, čiernobiele a nie vždy konajú celkom logicky. Záver knihy je bezpochyby prekvapujúci a dojemný, nič-menej na mňa pôsobil neuveriteľne. Aby som to nejak zhrnul, Polnočná ruža nie je dokonalá a autorka napísala lepšie knihy ako je táto. Svoju rolu na mojich dojmoch možno hrá aj to, že som len pred nedávnom prečítal Atlasa, ktorý bol výborný. Ak však hľadáte na nejakú odpočinkovú knihu na leto, tak táto je určite skvelou voľbou.

09.07.2023 4 z 5

Elektra Elektra Jennifer Saint

Elektra, druhá kniha, ktorú som od autorky čítal, sa nesie v podobnom duchu ako Ariadna. Opäť nám dáva do popredia silné ženské hrdinky v nádhernom prostredí antického Grécka. Oproti prvej knihe je dej plynulejší a všetka akcia nie je naprataná do posledných strán knihy. Najviac ma bavila dejová linka Klytaimnéstry - manželky mykénského krále Agamemnóna. Môžeme v nej vidieť prerod z mladej princeznej zatienenej krásou svojej sestry v nebojácnu kráľovnú. Postava Kassandry po dejovej stránke veľa vody nenamúti, ale jej psychológia je najlepšie vykreslená. Ukazuje nám, že: hlas dieťaťa akokoľvek pravdivý, neznamená nič v ušiach tých, ktorí zabudli počúvať. No a napokon tu máme samotnú Elektru. Nejedná sa o postavu, ku ktorej by si čitateľ mohol vytvoriť nejaké extra veľké sympatie. Je to veľká manipulátorka a jej zaslepená láska a obdiv k otcovi bude pre väčšinu ľudí nepochopiteľná. Na to, aby človek dokázal pochopiť jej konanie sa musí na jej príbeh pozrieť optikou starovekých Grékov a zasadiť si ho do celkového kontextu. Vzbura dieťaťa voči otcovi bola považovaná za hybris (prekročenie medzí) a hrozil za to boží trest. Rovnako ako v Ariadne aj tu strhávam bod za slabo napísané mužské postavy. Viem, že by to knihu spravilo hrubšou, ale naozaj by je to významne pridalo na hodnote. Kniha samotná je po vizuálnej stránke klenot. Jedna z najkrajších kníh, ktoré v knižnici mám. Odporúčam.

07.07.2023 4 z 5