Posledné leto v meste přehled

Posledné leto v meste https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502444/mid_posledne-leto-v-meste-0uK-502444.jpg 4 90 90

Leo Gazzarra sa túla uličkami Ríma ako vystrihnutými z Felliniho. Nádejný mladík, takmer vždy bez práce a ambícii, sa v alkoholovom opare necháva unášať večným mestom, medzi barmi a príbytkami bohatších priateľov, bez ktorých by asi umrel od hladu. Keď v deň svojich tridsiatych narodenín stretne zvodnú Ariannu, svet sa mu obráti hore nohami. Celú noc jazdia ospalým Rímom, popíjajú, raňajkujú a zase popíjajú. Netrvá to však dlho a osudová kráska sa mu začne pred očami strácať v záhyboch milovaného mesta, ktoré s každým ránom páli spomienky na včerajší večer. Posledné leto v meste medzi prvými objavila talianska spisovateľka Natalia Ginzburg. Román spisovateľa a scenáristu Gianfranca Calligaricha prvýkrát vyšiel už v roku 1973, ale až po takmer päťdesiatich rokoch sa z neho stala literárna senzácia, ktorú čitatelia a čitateľky na celom svete zaraďujú medzi klasiky ako Veľký Gatsby alebo Kto chytá v žite. Doslov k aktuálnemu vydaniu knihy napísal André Aciman... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Literárna bašta

L'ultima estate in città , 1973

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Posledné leto v meste. Přihlašte se a napište ho.

mysa.cek
15.04.2024 5 z 5

skvelé čítanie, existenciálne, melancholické, prehriate rímskym slnkom a prevoňané morom.
páči sa mi také to, "filmové" písanie, keď si takmer každý obraz viete úplne do detailu predstaviť.
a presne ako píše @Roubas, pripomína mi Fanteho Bandiniho..
záver bol už len čerešničkou na veľmi vydarenej torte, ktorá mi chutila od prvého do posledného sústa.

"Mesto ti pôjde v pätách, povedal, niet takej lode, čo by ťa vzala do tých ostatných, povedal, prestaň dúfať, nie je loď, niet takej cesty pre teba, a keď si si život znivočil tu v tomto malom kúte, prišiel si oň aj na celej Zemi."

Ahmose
05.08.2023 1 z 5

Z tejto knihy som značne rozpačitý. Priznám sa, že si nie som celkom istý, čo touto knihou chcel autor povedať. Ak to má byť kniha o alkoholizme, tak podľa môjho názoru na čitateľa veľmi nezapôsobí. Chýbajú tomu konkrétnejšie opisy toho, čo alkohol s človekom skutočne robí. Ak to mala byť autobiografia, tak potom dobre, ale trochu nuda. A ak to má byť kniha o samote a kontraste samoty v skupine ľudí, tak sú na trhu lepšie knihy ako táto. V knihe je cítiť doznievajúce pôsobenie existencializmu a možno aj avantgardných smerov, hlavne expresionizmu. Štýlom akým je napísaná, mi pripomína knihu Kto chytá v žite. To ma privádza k myšlienke, že toto je typ knihy, ktorý ocení určite špecifické publikum čitateľov, do ktorého ja nepatrím. Posledné leto v meste má na internete pomerne dobré recenzie. Žiaľ, ja som jeho čaro neobjavil.

freejazz
04.07.2023 4 z 5

po čase príjemný literárny zážitok. trochu mi vadil ten všetko prerážajúci existenciálny smútok, ale inak fajn, živé postavy, živé potácanie sa životom bez jasného cieľa a predstavy a vlastne s vedomím, že cieľ nie je potrebný, že cieľom sa raz možno stane sama cesta - ak však do nej nezasiahne niečo, čo ju preruší, spomalí alebo zastaví.

Knižní novinky (49. týden)

29.11.2020

Ve kterém patře bydlí Bůh?

Město bylo tak prázdné, že bylo slyšet, jak paláce stárnou.

Čtenáři jsou vymírající druh. Borges je nazývá černými labutěmi a tvrdí, že dobrých čtenářů už je teď míň než dobrých spisovatelů. Nebezpečí spočívá v něčem jiném. Knihy zanechávají rozdílný dojem v závislosti na duševním rozpoložení, ve kterém je čteme. Kniha tě napodruhé může osvítit jen proto, že jsi v mezidobí prožila zklamání nebo podnikla nějakou cestu anebo ses zamilovala. Zkrátka se ti stala nějaká běžná nehoda.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Posledné leto v meste v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech4x