Telo/čas hier

Telo/čas hier https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499674/bmid_telo-cas-hier-5mX-499674.jpg 5 5 2

Písanie Andrewa McMillana je surové a naliehavé. Jeho básne fungujú ako chválospevy mužského tela - mužského priateľstva a mužskej lásky -, sú plné svalov, občas šokujú, vždy sú však hlboko dojemné. Vo svojich intímnych, niekedy až bolestivo úprimných básňach nás autor vracia do obdobia detstva a skorého dospievania. Zisťuje, akými cestami dospievame a ako dorastáme do svojich sexuálnych a dospelých identít. Uvažuje o prechodových rituáloch, o dilemách a traumách, ktoré nás tvarujú - či už ide o poruchy príjmu potravy, masturbáciu, alebo stratu panenstva. Zároveň skúma, ako prostredníctvom tela mapujeme cestu k nájdeniu vlastného ja. Andrew McMillan (1988) je jeden z najvýraznejších autorov súčasnej mladej britskej poézie. Vydal tri zbierky básní - telo (2015), čas hier (2018) a pandemonium (2021). Za svoju tvorbu získal množstvo významných cien. V súčasnosti pripravuje vydanie svojho debutového románu. Vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.... celý text

Ahmose
25.07.2023 4 z 5

Básne prakticky nečítam, toto je jedna z mála výnimiek potvrdzujúcich pravidlo, preto aj túto recenziu berte prosím s rezervou. Nebudem klamať, túto zbierku som si kúpil čisto na základe obálky. Ako napovedá názor, zbierka je rozdelená na dve časti, telo a čas hier. Druhá časť sa mi páčila oveľa viac ako prvá. Priznám sa, že v tej prvej časti som niektoré básne asi ani nepochopil a je dosť poznať, že sú staršie. Všetky básne v zbierke sú relatívne krátke a písané voľným veršom, takže občas máte pocit, že čítate kratučké poviedky. Najviac sa mi páčili básne Prvý sexting, Veci vyslovené v šatni a báseň Dôvernosti. Básne sú intímne, úprimné, niektoré ladené optimisticky, iné viac bolestivé. Skrátka také, aký je sám život a hlavne dospievanie. Klobúk dole pred prekladom, myslím, že je naozaj kvalitný. Ak hľadáte niečo nové, niečo mimo komfortnú zónu či skrátka niečo úplne iné, tak táto zbierka určite splní vaše očakávania. Odporúčam !

sika444
25.08.2022 5 z 5

Odvážné básně svou otevřeností, silné emocemi, hluboké pravdivostí pocitů a postojů člověka, který se snaží žít důstojný život v souladu se svou přirozeností. Některé mají velkou poetickou sílu. Zdá se mi, že překlad je velmi citlivý a působivý.

homosexualita

Autorovy knížky