Ahmose Ahmose komentáře u knih

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

Posledný diel prvej éry Mistborna je za mnou a ja sa musím priznať, že ma trošku sklamal, ale naozaj iba trošku. Tretia kniha sa odohráva dva roky od udalostí v druhej. Zobrazuje vojnu, strategické plánovanie a pokus o záchranu sveta. Rovnako ako v predchádzajúcich knihách aj tu platí, že dej je pomalý. Kým však v prvom diely je to dané tým, že autor buduje svet a v druhom nám ukazuje politiku a fungovanie dvora, tak tu svojím spôsobom stále niečo dialo, ale ako celok ten dej proste stál a miestami ma frustroval. Celé je to podľa mňa dané tým, že Sandersonov štýl písania je dobrý, ale nie dokonalý. Jeho štýl je príliš jednoduchý na typ obsahu, ktorý je v knihe zachytený. Koniec knihy je síce epický a všetky otázky sú zodpovedané, ale chýbali mi tam emócie. Ak by som to mal napísať úplne jednoducho, tak tento diel sa mi páčil, ale nezamiloval som si ho. Čo sa týka postáv, tak tie sú úžasné. Séria ako celok naozaj krásne zachytáva ich vývoj. Autor ukázal, že má výbornú predstavivosť a dokázal, že celý dej mal dobre premyslený. Pre skalných fanúšikov fantasy povinná jazda. Veľmi sa teším na ďalšie knihy od autora.

15.02.2024 4 z 5

Belladonna Belladonna Adalyn Grace

Na túto knihu som sa veľmi tešil. Anotácia evokovala gotický román s temnou a originálnou zápletkou. Potenciál to určite malo. Tejto knihe ale strašne škodí samotný fakt, že je to YA literatúra. Keby sa autorka odvážila a námet temnej kliatby dotiahla a domyslela do plných dôsledkov, mohol to byť výborný dekadentný príbeh. Takto to po relatívne slušnom začiatku skĺzlo k typickej YA knihe, ktorá ma síce neurazila, ale zas ani nejak extra nenadchla. Kniha sa napriek relatívne krátkemu rozsahu dotýka viacero tém, duchovia, vražda, jedy, ale aj spoločenské postavenie a normy, romantika. Nie je to ideálne. Celé je to také kostrbaté, dosť predvídateľné a romantická linka mdlá. Výhodou knihy je, že hlavná hrdinka je celkom sympatická a nemyslí si, že požrala všetku múdrosť sveta. Ak ste čítali knihu Dívka, had, trn, tak by som povedal, že toto je na veľmi podobnej úrovni. Oddychovka do pochmúrneho počasia.

12.02.2024 3 z 5

Svetlo, ktoré nevidíme Svetlo, ktoré nevidíme Anthony Doerr

S knihami zasadenými do obdobia druhej svetovej vojny sa v poslednej dobe roztrhlo vrece a pre čitateľa, ktorý je v tejto tematike začiatočník môže byť ťažké sa rozhodnúť, kde má začať. Svetlo, ktoré nevidíme rozhodne patrí k tomu lepšiemu, čo na slovenskom trhu aktuálne máme. Výhodou tejto knihy je, že nezachytáva koncentračné tábory ani výraznejšiu brutalitu, takže je vhodná aj pre slabšie povahy. Príbeh je veľmi dobre vystavaný a vďaka krátkym kapitolám čítanie odsýpa. Krátke kapitoly a časté preskakovanie v deji sú však zároveň príčina, pre ktorú knihe strhávam jednu hviezdu. Dejová linka s Marie-Laure ma bavila výrazne viac, ako dejová linka s Wernerom a práve časté preskakovanie z jedného do druhého spôsobilo, že som sa do knihy nevedel celkom ponoriť. Ono totiž tie kapitoly sú naozaj krátke, väčšinou tak na 3-4 strany a niektoré majú dokonca len pol strany. Autorovi sa inak podarilo krásne zachytiť atmosféru prímorského mesta. Záver príbehu je veľmi pekný, dojímavý, ale bez zbytočného pátosu. Krásny, dalo by sa povedať, že až krehký príbeh s atypickou hlavnou hrdinkou. Určite odporúčam.

08.02.2024 4 z 5

Trón zo skla Trón zo skla Sarah J. Maas

(SPOILER) Túto recenziu, prosím vás, berte ako recenziu od človeka, ktorý čítal najskôr autorkinu neskoršiu tvorbu a teraz sa vrátil k jej začiatkom... V porovnaní s autorkinými ostatnými knihami je Trón zo skla, podľa mňa, slabý, ale zároveň obľúbený. Premýšľal som či má vôbec zmysel túto recenziu vôbec vydávať, ale potom som si povedal, že možno je nás viac, čo sme série od Maas čítali v inom ako chronologickom poradí.
Čo sa týka sveta, tak v tomto diely sa čitateľ nedozvie žiadne zásadné informácie o tom ako funguje. Spomína sa pár vecí okolo histórie. Je tam taký ľahký náčrt politiky kráľovstva, ale v podstate to pre ten príbeh samotný, zatiaľ, nie je zvlášť podstatné. Mágia v tomto svete existuje. Je viazaná na kúzelné runy, ktoré teda ovláda iba pár ľudí a pre súčasného kráľa nie sú títo ľudia žiadúci. Či je tá mágia všemocná alebo má nejaké hranice sa nedozvieme, ale opäť, pre hlavnú dejovú linku je to skôr okrajové.
Samotná hlavná hrdinka je veľmi sebavedomá osoba, údajne svetoznáma nájomná vrahyňa, ktorej správanie a myšlienkové pochody tomu absolútne nezodpovedajú. Nerozumiem ako môže najlepšiu nájomnú vrahyňu na svete prekvapiť človek tým, že počas spánku jej vojde do komnaty alebo príde spoza rohu chodby. Alebo ako môže byť najlepšia nájomná vrahyňa taká hlúpa, že keď jej niekto počas turnaja, ktorého účastníci zomierajú za záhadných okolností, pošle vrecúško bonbónov, tak ona ich proste zje bez toho, aby sa zamyslela nad tým, že by mohli byť otrávené. Takže hlavná hrdinka si ma skutočne nezískala. Vedľajšie postavy, hlavne princezná Nehemia, mi prišli zaujímavejšie.
Kladiem si otázku prečo musela mať kniha, kde je podstatných reálne tak prvých 40 a posledných 120 strán dokopy 375 strán. Mimo tie dva úseky je prakticky všetko vata, kde človek musí čítať o tom ako hlavná postava chodí po chodbách alebo sedí v komnate a sem-tam si odbehne na turnaj, kde vyrieši úplne prvoplánovú úlohu. Naozaj som sa väčšinu času nudil. Kniha sa ako taká nečítala zle. Už z tohto dielu je poznať, že autorka má talent. Je tam zároveň cítiť, že je to prvotina, ktorá pôvodne vyšla niekde na Wattpade. Myslím si, že keby som predtým nečítal Mesto Luny a Dvory, tak túto knihu ocením oveľa viac. Tak isto, pokiaľ hľadáte fantasy o nájomných vrahoch, tak určite odporúčam skôr sériu Nikdynoc. Premýšľam či v sérii Trón zo skla vôbec pokračovať. Zatiaľ som sa nerozhodol.

05.02.2024 2 z 5

Niekto sa nájde Niekto sa nájde Dušo Martinčok

Prvá päťhviezdičková kniha v tomto roku a som veľmi milo prekvapený, že sa jedná o poviedkovú zbierku od mladého slovenského autora Duša Martinčoka. Pri poviedkových zbierkach sa mi prakticky vždy stáva, že niektoré poviedky sa mi páčia viac, iné menej a to celkové hodnotenie vyjde ako priemer. V tomto prípade to však neplatí. Všetkých desať poviedok je výborných. Sú veľmi citlivo a ľudsky napísané, dojemné. Atmosféra v knihe je väčšinou nostalgická. Obzvlášť musím vyzdvihnúť poviedky Zoja sa vracia, Pre prípad dožitia a Kvety noci, sú naozaj výborné. Jednotlivé poviedky je potrebné čítať tak, ako sú zoradené v knihe. Každá má síce uzavretý dej, ale pri čítaní v inom poradí by ste sa pripravili o ich vzájomné prepojenie a tým aj o tú pridanú hodnotu. Zbierka obsahuje veľa krásnych myšlienok. Autorovi sa v nej podarilo prepojiť viacero dôležitých tém ako starnutie, osamelosť, ale aj intimitu, sexualitu a predovšetkým vzájomnú toleranciu a pochopenie. Úžasná kniha, ktorá chytí za srdce. Najlepšia poviedková zbierka akú som kedy čital. Určite všetkým odporúčam.

29.01.2024 5 z 5

Priania malého chlapca Priania malého chlapca Tomáš Vereš

Táto obálkou nenápadná knižka v sebe ukrýva inšpiratívny príbeh chlapca, s ktorým sa život skutočne nemaznal. Autor čitateľovi na pár stranách predstaví príbeh malého výtržníka, pouličného vandala, ktorý sa vďaka okolnostiam aj vlastnej snahe mení v schopného mladého muža učiaceho sa zodpovednosti. Celý príbeh je veľmi dynamický. Nachádza sa v ňom niekoľko skokov v čase a veľmi ma prekvapilo, že napriek tomu, že tá kniha nemá veľký počet strán, tak sa mi postava Toma dostala pod kožu. Myslel som na neho ešte niekoľko dní po dočítaní. Kniha Priania malého chlapca má aj motivačno-psychologický ráz. Hlavná postava bojuje s depresiami, chudobou a rieši existenčné problémy. Zároveň, ale v druhej polovici knihy má čitateľ možnosť vidieť, že aj z toho najväčšieho dna sa dá vyhrabať, ak človek chce a vytrvá. K celej knihe mám v podstate len dve výhrady. Prvou je, že možno by som si vedel predstaviť, keby niektoré pasáže boli trošku viac rozvinuté, ale to je drobnosť. Druhá vec, ktorá ma trápi trochu viac je štylistika. Nie som síce redaktor, ale podľa mňa by knihe prospela profesionálna jazyková úprava. Miestami bolo naozaj cítiť, že sa jedná o doslovný preklad z angličtiny. Podnetná kniha o hľadaní samého seba, budovania sebavedomia a prekonávaní tráum. Odporúčam hlavne fanúšikom Môjho príbehu alebo Polnočnej knižnice.

25.01.2024 4 z 5

Vodonoh Vodonoh Dávid Manga

Táto kniha ma veľmi milo prekvapila. Jedná sa horor zasadený do, pre mňa neznámeho, vodáckeho prostredia. Už od prvej kapitoly je vidieť, že autor sa v tomto prostredí veľmi dobre orientuje. Atmosféra je, vďaka prológu, hneď od začiatku pomerne skľučujúca a postupne graduje. Ilúzia krásneho prostredie lužných lesov sa vytráca a k slovu sa dostáva strach a temnota. Myslím, že by bol z tejto knihy skvelý film. Psychadelické pasáže by na filmovom plátne alebo v podobe grafického románu určite ešte oveľa viac vynikli. Trošku mám výhrady k postavám. Sú pomerne nevýrazné a neutkvejú človeku nejak viac v pamäti, ale vzhľadom na krátky rozsah knihy to nejak zásadne nevadí. Jazyk je úderný, autor používa predovšetkým krátke vety, slangové výrazy a výrazy z maďarčiny typické pre daný región. Vďaka tomu je kniha dynamická a jazyk pestrý. Možno by bolo dobre, keby sme sa o Vodonohovi a rituáloch dozvedeli o trošku viac. Po dočítaní som mal pocit, že nie úplne všetky moje otázky boli zodpovedané, ale inak veľmi dobrá kniha. Určite odporúčam

22.01.2024 4 z 5

Ořechy na cukroví Ořechy na cukroví Michaela Kalivodová

Táto kniha je napísaná formou zápiskov. Nie je to vyložene denník, ale dosť sa mu to blíži. Je veľmi autenticky napísaná a je v nej veľmi hodnoverne vykreslené uvažovanie a psychológia staršej osoby. Je obdivuhodné, že to dokázala tak mladá autorka. Napriek tomu, mám s knihou jeden zásadný problém. Niektoré scény sa v knihe opakujú, predovšetkým sú to scény týkajúce sa pečenia, komentovanie nadváhy a zdôrazňovanie dobrého vzťahu hlavnej postavy s Magdou. Ja rozumiem, že ľudské myšlienky sa často točia v kruhu, ale fakt nepotrebujem čítať čo päť strán o týchto veciach. Kniha má len 248 strán a ja som sa aj tak pri čítaní nudil. Myslím si, že základom je nečakať od tejto knihy komplexný rodinný príbeh. Ono svojim spôsobom, by táto kniha mohla slúžiť ako podklad pre vznik ďalšej knihy s prepracovanejším dejom. Záver je dojemný a veľmi pekný. Premýšľal som či vám knihu vôbec odporučiť, ale myslím si, že táto kniha by si skutočne mohla nájsť svojich čitateľov. Takže sú to veľmi hraničné tri hviezdičky, ale predsa len sú.

18.01.2024 3 z 5

Kamzík Kamzík František Kozmon

Ďalšie pokračovanie mojej obľúbenej krimi série so sympatickým vyšetrovateľom Marekom Wolfom, od talentovaného slovenského spisovateľa Františka Kozmona. Ak ste čítali predchádzajúce knihy, tak už iste viete, že autor píše nesmierne pútavo a vyšetrované prípady má vopred veľmi dobre premyslené. Nič-menej, v tomto diely sa mi prvýkrát stalo, že som sa zo začiatku nevedel do knihy začítať. Nesmierne ma bavili pasáže z Wolfovho súkromného života, ale samotný prípad ma až tak nezaujal. Myslím, že je to hlavne tým, že v tomto prípade sa nejedná o žiadneho psychopatického sériového vraha. Viem, možno som trochu divný, ale to sú práve tie prípady, ktoré ma najviac bavia. Na tejto sérií si veľmi cením, že aj vedľajšie postavy sú veľmi dobre prepracované a majú svoje vlastné, menšie dejové linky. Práve v nich došlo v tomto diely k viacero významným zlomovým momentom. Veľmi sa mi páči, že autor sa rozhodol zariskovať a ukázal nám Mareka Wolfa aj z tej temnejšej stránky. Záver skončil opäť napínavo a ja sa veľmi teším na ďalšie pokračovanie. Určite odporúčam.

17.01.2024 4 z 5

Na dvore z krídel a zmaru Na dvore z krídel a zmaru Sarah J. Maas

Tretí diel Dvorov patril k mojim dlhoročným restom. Svet a mágiu už v tejto recenzii rozoberať nebudem, pretože som tak urobil v recenzii na druhý diel. Feyre nie je zrovna najostrejšou pastelkou v peračníku, ale keďže sa v minulom diely naučila čítať, tak dospela k záveru, že už je dostatočne zdatná na to, aby sa pokúsila byť političkou, diplomatkou a intrigánkou v jednej osobe. Ako asi tento úžasný nápad mohol dopadnúť? No prekvapivo dobre. Pýtate sa prečo? No jednoducho preto, lebo autorka sa tak rozhodla, hoci to vôbec nedáva zmysel. Ja viem, že nikto z nás nečíta túto knihu kvôli Feyre a že všetci milujeme Rhysanda, ale jednoducho som túto skutočnosť musel okomentovať. Ešte ma na tejto knihe mrzia dve veci. Mám pocit, že v tomto diely sa autorka viac ako kedykoľvek predtým spolieha na náhodu. Miesto toho, aby z nepremysleného konania postáv (Feyre) vyvodila dôsledky, tak zásahom šťastnej náhody sa situácia vždy vyrieši. Tým sa ale z príbehu vytráca napätie. A posledná vec je Tamlin. Zaznamenal som určitú snahu urobiť z neho morálne šedú postavu, ale nakoniec to skončilo nedotiahnuté. Páčilo by sa mi, keby bolo v knihe pár kapitol z jeho pohľadu. Kniha má cez 600 strán, myslím že už tých 80 naviac by sa tam stratilo a možno by dalo príbehu úplne nový rozmer. Inak je to samozrejme akčné, číta sa to samo a väčšinu postáv nejde nemilovať. Keďže pochvalných recenzií nájdete na túto knihu tisíce, tak som chcel vypichnúť hlavne to, čo mi prekážalo.

10.01.2024 3 z 5

Grécky poklad Grécky poklad Irving Stone (p)

Kniha zachytáva životný príbeh manželov Schliemannovcov vyrozprávaný z pohľadu Sofie, odvážnej ženy, v ktorej Heinrich našiel svoj „grécky poklad.“ Celkovo je príbeh oboch manželov nesmierne inšpiratívny. Obzvlášť musím vyzdvihnúť fakt, že autor nemal tendenciu hlavné postavy idealizovať a romantizovať, ako sa to niekedy v biografiách stáva. Zobrazuje ich veľmi uveriteľne. Samotný Heinrich Schliemann nie je najsympatickejšou postavou. Na jednu stranu je to inteligentný a vzdelaný človek, na druhú netrpezlivý cholerik, ktorý na ostatných, vrátane jeho manželky, neberie vždy ohľad. Je vidieť, že pôvodné vydanie knihy je staršieho dáta, jazyk je krásny, vyšperkovaný. Nič-menej, kniha sa nečíta vôbec ľahko. Hlavné začiatok knihy je veľmi ťažkopádny a zdĺhavý, pretože romantická linka, ktorá sa tam rozoberá, je suchá. Manželstvo bolo dohodnuté, takže si nemyslím, že bolo potrebné jeho vzniku venovať prakticky sto strán. Je však pravda, že táto kniha zobrazuje prípad, kedy dohodnuté manželstvo nemuselo byť nutne zlé. Grécky poklad je krásne, komplexné dielo z prostredia archeológie. Som si celkom istý, že nesadne každému, ale pokiaľ vás kniha zaujala, neváhajte.

06.01.2024 4 z 5

Bastard bohů Bastard bohů Marek Dvořák

Dej sa odohráva na konci doby kamennej, keď sa pomaly rozvíja civilizácia, objavujú sa kovové zbrane, organizované vojská a väčšie lode. Kníh odohrávajúcich sa v takýchto dávnych časoch som prečítal iba pár. Je obdobie, ktoré má potenciál priniesť do knihy viacero motívov a tém, ktoré iné obdobia neponúkajú. Predovšetkým previazanie s prírodou a skutočne surovú mágiu. Táto kniha to síce obsahuje, ale je to podané tak nejak stroho. Ako čitateľa ma to nezaujalo. Nedokázal som sa do toho vžiť. Mágia v tejto knihe je zastúpená vo forme šamanizmu a k tomu sa pridávajú zvierací démoni, duchovia, prastaré božstvá a ďalšie entity. Prvky vychádzajú zo starovekého folklóru a krvavých rituálov. Na prvý pohľad nepochybne atraktívne, v realite sú to vlastne len potoky krvi a čitateľ nemá veľkú šancu to hlbšie pochopiť. Ostáva otázne či je vôbec čo chápať. Chýbajú detaily a vysvetlenia. S obdobím, do ktorého je kniha zasadená prichádza aj pomerne náročná úloha pre autora. Vykresliť psychiku postáv, ktorá je výrazne odlišná od tej dnešnej tak, aby to pôsobilo dôveryhodne. To sa autorovi podarilo. Postavy konajú značne pudovo. Ich motiváciou je hlavne túžba po pomste. Obe hlavné postavy sú brutálne a krvilačné. Nedokázal som si k nim vytvoriť žiadny vzťah, bolo mi úplne jedno ako dopadnú. Myslím si, že táto kniha je príliš krátka na to, aby mal čitateľ možnosť sa s nimi zžiť a zároveň, aby mal autor možnosť ich charaktery naplno rozvinúť. Autorov štýl je strohý, dominujú krátke vety. Dej je priamočiary a obsahuje viacero väčších časových skokov. Mal som sa miestami problém zorientovať koľko času ubehlo medzi jednotlivými scénami. Vlastne by sa dalo povedať, sú to skôr epizódy, než súvislí dej. Veľmi odvážny literárny počin, ale myslím si, že autor si na plecia vzal niečo, čo následne nebol schopný uniesť. Kopa vecí je naznačených, ale nedotiahnutých. Neviem čo som si mal z tohto príbehu ako čitateľ odniesť. Jediné pozitívne je, že kniha má aspoň peknú obálku. Rozhodne neodporúčam.

28.12.2023 1 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Mort je oproti ostatným Pratchettovkam, ktoré som čítal iný, trošku zvláštny. Je v ňom výrazne menej humoru a dejová linka zďaleka nie je taká rozkošatená, ako býva u autora zvykom. Pán Pratchett nám v tomto diele ukázal akú bujnú mal skutočne fantáziu a zároveň prehľad. V knihe nájdete niekoľko odkazov na klasické diela, predovšetkým Shakespeara a ľudové rozprávky. Napriek tomu, že kniha prvýkrát vyšla v roku 1987, témy v nej obsiahnuté, sú aktuálne aj dnes. Musím vyzdvihnúť, že čítať o tom, ako sa samotná smrť zamýšľa nad zmyslom života, dalo tejto téme celkom nový rozmer. Postáv je v tejto knihe pomenej, okrem Morta a Smrťa sa tu objaví aj známy čarodejník Vetroplaš. Myslím si, že tento diel mohol byť trošku kratší. Rozuzlenie príbehu prichádza až na posledných cca 10 stranách a takéto rýchle konce nepovažujem za celkom ideálne. Pre fanúšikov tejto kultovej série určite odporúčam. Ak však s autorom ešte skúsenosti nemáte, odporúčam skôr knihu Čarovné práva.

20.12.2023 4 z 5

Medúzin príbeh Medúzin príbeh Natalie Haynes

Medúzin príbeh je moderný retelling klasického mýtu o Perzeovi a Medúze s feministickým podtónom. Síce nie som s autorkiným pohľadom celkom stotožnený, musím povedať, že som si čítanie veľmi užil. Dej je pretkaný sarkazmom a v popredí sú emócie a psychológia postáv. Tých je v príbehu pomerne dosť. Prekvapilo ma, ako sa autorke na relatívne pár stranách podarilo vyrozprávať príbeh, ktorý pôsobí komplexne a zakomponovať v ňom toľko pohľadov. Trošku ma mrzí, že Medúzin pohľad tvorí len cca 30% knihy. Inak je kniha veľmi sugestívna a dobre napísaná. Autorka prostredníctvom tohto starého mýtu spracovala aj aktuálne témy, píše hlavne o predsudkoch a bezohľadnosti. Ako som písal na začiatku, mám trochu problém s vykreslením Persea v tejto knihe. Je to jeden z mojich obľúbených hrdinov a hoci je tam jeho príbeh celý, tak ho autorka vykreslila ako hlúpeho, slabého a zbabelého. Príde mi to príliš ostré a zaujaté, ale to je čisto môj osobný názor. Ako doplnok dal Tatran tejto knihe aj krásnu oriezku a Medúzin príbeh tak bude ďalšou nádhernou ozdobou knižnice. Určite odporúčam!

18.12.2023 4 z 5

Veselé Vánoce, Terezko Veselé Vánoce, Terezko * antologie

Poviedky v tejto zbierke sú rozmanité, ale ich kvalita kolísa od výborných až po celkom slabé. Poviedkovú zbierku Veselé Vánoce, Terezko som si vybral za účelom dostať sa do vianočnej nálady. Poviedky Petry Dvořákovej, Petry Soukupovej a Aleny Mornšteinovej, teda inak povedané prvé tri poviedky, presne toto spĺňajú. Zobrazujú typické vianočné problémy a situácie, ktoré sme zažili snáď všetci. Potom však prišli poviedky, z ktorých som bol značne rozpačitý. Poviedky od Stanislava Berana a Bianci Bellovej sa mi vyložene nepáčili. Prišlo mi, že nedávajú celkom zmysel a asi by som k nim potreboval širší kontext. Posledná poviedka – Kluci z kaple sa mi do tejto zbierky nehodila. Je to tak trochu sci-fi. Osobne sa mi veľmi páčila poviedka Košile od Jakaba Katalpy a Koloušek od Mareka Epsteina. Sú iné, dosť vážne, skoro až temné, ale nesú v sebe akési zvláštne čaro. Zvyšné štyri poviedky by som uzavrel ako neurazia-nenadchnú. Celkovo je táto zbierka relatívne dobrá, ale myslím, že žiadnemu čitateľovi dlhšie v pamäti neostane. Vzhľadom na to, aké známe mená sa s ňou spájajú som čakal trošku viac.

17.12.2023 3 z 5

Meč a srdce Meč a srdce Nora Baráthová

Meč a srdce sa mi hodnotí ťažko. Toto je moje prvé stretnutie s autorkou a žiaľ asi bude aj posledné, pretože mi kniha celkom nesadla. Na začiatok, kniha vôbec nie je zlá a som si celkom istý, že si svojich čitateľov nájde. Jedná sa však o pomerne špecifické čítanie. Príbeh je rozdelený na tri časti, pričom prvú a druhú časť od seba delí skoro sto rokov. Zápletka nám približuje dejiny Kežmarku v 15. a 16. storočí, ale je koncipovaná priamočiaro. Nečakajte žiadne napínavé zvraty, ani prepracovanejšie postavy, ten dej proste len tak plynie a hlavnou postavou je v podstate kolektív. Po pravde som sa pri čítaní cítil, ako na hodinách vlastivedy na základnej škole. Myslím si, že čitatelia z Kežmarku a priľahlého okolia knihu ocenia výrazne viac. Túto knihu si viem živo predstaviť ako skvelé doplnkové čítanie do hodín literatúry či dejepisu na základnej škole. Miestne dejiny približuje totiž veľmi ľahkou formou. Okrem toho, sa kniha veľmi rýchlo číta. Prečítané za jeden večer. Mne osobne v knihe chýbajú hlavne lepšie napísané, zapamätateľnejšie charaktery a preto dávam slabšie tri hviezdy.

17.12.2023 3 z 5

Pán Ostrova prízrakov Pán Ostrova prízrakov Brandon Mull

Nie som si istý či je to tým, že už dávno nie som cieľovka týchto kníh alebo séria naozaj postupne začína strácať dych. Zo začiatku sa tretí diel páčil výrazne viac ako druhý. Sledovať Ronodinovu manipuláciu so Sethom, ktorý stratil pamäť, bolo zaujímavé. Autor čitateľovi predstaví množstvo kúzelných bytostí z morského sveta a aj podsvetia. Problém je, že s mnohými smrteľne nebezpečnými prekážkami, sa hlavný hrdinovia dokážu vysporiadať veľmi jednoducho. Démona, ktorého sa bojí celý morský národ na jednej stránke knihy porazí iba dvanásťročný chlapec? Pre detských čitateľov asi v poriadku, ale mne už to príde trochu pritiahnuté za vlasy. Budem sa opakovať, ale stojím si za názorom, že autor by spravil lepšie, keby hlavné postavy urobil staršie. Mimo tohto nedostatku je to veľmi dobrá fantasy pre mládež a ďalší diel si určite prečítam.

11.12.2023 4 z 5

V dobrém i ve zlém V dobrém i ve zlém Fernando J. Múñez

Zaujímalo by ma ako by som túto knihu vnímal, keby som ju čítal hneď po prvom diely. Na to, že sa jedná o historickú romancu, ktoré bežne nečítam, tak ma náramne bavil. V prípade druhého dielu sa to už celkom povedať nedá. V tomto diely je výrazne viac deja a zvratov, ale už na prvý pohľad je kniha tenšia a autor dej nahustil do pomerne malého priestoru. Myslím, že udalosti, ktoré sa v knihe odohrali by vystačili, tak na ďalšie dva diely. Kniha tak pôsobí výrazne uponáhľaným dojmom. Autor tiež výrazne zredukoval scény z prostredia kuchyne a tak sa trochu vytratilo to čaro, ktoré som v prvom diely vnímal. Inak sa samozrejme stále jedná o milý, romantický príbeh, ktorý čitateľa ničím neprekvapí, ale dá sa pri ňom skvele vypnúť. Rovnako ako prvý diel aj tento je písaný jednoducho a tak, aby každý čitateľ všetko pochopil na prvýkrát. Tak trochu španielska telenovela v knižnom podaní. Odporúčam ako jednoduchšie čítanie po náročnom dni.

07.12.2023 3 z 5

Babel Babel R. F. Kuang (p)

Babel bola moja najočakávanejšia kniha tohto roka a musím povedať, že nie len, že moje očakávania naplnila, ale ich aj ďaleko presiahla. Dej sa odohráva v 19. storočí, v Anglicku, pričom autorka skutočný historický svet doplnila o prekladateľskú mágiu a na územie Oxfordskej univerzity postavila vežu prekladateľského inštitútu. Je vidieť, že autorka má neuveriteľný talent a skutočne si dala záležať, aby dobové Anglicko vykreslila správne. Magický systém je veľmi originálny, dobre spracovaný a prostredie jazykov a prekladu ma veľmi bavilo. Robin, ako hlavná postava, si ma získal od samotného začiatku. Inteligentný, trochu úzkostlivý a veľmi uveriteľný hrdina. Ostatné postavy sú tiež veľmi dobre napísané. Každá má svoj charakter, minulosť, pôvod a pohľad na svet. Kniha sa mi čítala pomalšie, ale aj tak som si čítanie užíval. Výborná atmosféra, množstvo úvah a myšlienok v kombinácií s majstrovsky zvládnutým dejom. Klobúk dole pred prekladateľkou, muselo to byť extrémne náročné. Babel je zároveň jedna z najkrajších kníh, aké som kedy videl. Klenot zvonka aj zvnútra.

07.12.2023 5 z 5

Drevo Drevo Jeroen Brouwers

Považujem sa za človeka, ktorý v literatúre znesie všeličo, ale pri čítaní tejto knihy, mi pri niektorých pasážach bolo naozaj na zvracanie. Autor priznal, že pri tvorbe tejto knihy vychádzal z časti zo svojich zážitkov, ale predovšetkým zo zápisov jeho spolužiaka. Ten je zakladateľom nadácie pomáhajúcej obetiam pedagogického a sexuálneho násilia. Celý dej knihy je pretkaný násilím, šikanou, sadizmom, sexuálnymi narážkami a prostredie temného, plesnivého kláštora dotvára dokonale klaustrofobickú atmosféru. Skutočne skľučujúce čítanie. Autorov štýl je úderný, ale zároveň si naň človek musí zvyknúť. Dialógov je v knihe málo, prevládajú opisy udalostí. S konaním hlavného hrdinu som sa nedokázal počas čítania stotožniť. Je to slabá osobnosť, ktorá sa dá pomerne ľahko zmanipulovať a voči dianiu okolo seba je dosť pasívny. Do deja sa však náramne hodí. Čo mi však na knihe vadí, je autorov postoj k ženám. Vykreslil ich v tradičnom katolíckom ponímaní, teda ako zdroj pokušenia a nástroj diabla. To je niečo s čím sa nemôžem a ani nechcem stotožniť a knihe teda nemôžem dať plné hodnotenie. Drevo odporúčam prečítať ideálne za jeden deň, prípadne v krátkom časovom rozostupe. Ja osobne by som sa k nej po dlhšej prestávke nedokázal vrátiť. Odporúčam, ale je to čítanie pre silné povahy.

30.11.2023 4 z 5