Vodonoh

Vodonoh https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520653/bmid_vodonoh-651b10cb5044b.jpg 4 6 3

Čo sa môže prihodiť na splave pár kilometrov za Bratislavou, keď sa udalosti vymknú z rúk? Na jeseň roku 2022 sa skupina nadšencov vyberie na spoločnú výpravu do vnútrozemskej delty Dunaja. Vodácky výlet naplánovaný do posledného detailu, stabilné počasie, miestny sprievodca. Nádherná krajina lužných lesov plná života. Výnimočne teplý október. Čo by sa mohlo pokaziť? Spočiatku sa zdá, že všetko ide podľa plánu. Zdanlivo prívetivá príroda však skrýva desivé tajomstvo. Neočakávané udalosti rysujú novú trajektóriu cesty a postupne skladajú hrozivú mozaiku násilia, okultizmu a drogami spôsobeného šialenstva. Z pokojného výletu sa v okamihu stáva zúfalý boj o prežitie.... celý text

renulka16
06.03.2024 3 z 5

Vodonoh aneb Zaži Dunaj!
Určitě většina z vás sjížděla vodu a pokud ne, máte určitě v podvědomí, jak to asi probíhá. Pohoda avšak makačka při pádlování, ožíračka, táborák...
A co když hlavní hrdinové knihy očekávají vlastně to samé, ale ve finále je spíše čeká hororová plavba po Dunaji? Vodonoh je takový dobrodružný thriller s prvky mysteriózna? Těžko říct, co byla pravda a co ne.

Hlavní hrdinové mě vlastně vůbec neoslnili, spíš mi ta jejich náhodná partička pila krev a zde bych trochu uvítala více popsané charaktery osob a možná i více prostoru ze sezení s psychoterapeutem než samotné plavby, ale to je čistě můj názor.

První polovina kniha má celkem pomalý rozjezd a naopak druhá polovina (spíš poslední čtvrtina) je nadupaná až blázen, ale zase vás to nutí dočíst a dozvědět se, co za tím vším vlastně je. Byť mi to ve finále přišlo nezodpovězené, ale aspoň nad tím člověk pak více přemýšlí a to musí autor velice ocenit, žejo?

Knihomolka97
26.02.2024 4 z 5

Jedná se o žánr, který běžně nečtu, ale nápad mě zkrátka zaujal natolik, že jsem neodolala. Dva kamarádi se rozhodnou jet na vodácký výlet po Dunaji, vše naplánují, nabídnou místa i dalším lidem, a tak se jako menší parta vydávají vstříc dobrodružství. Co by se tak mohlo pokazit? No...třeba všechno.
Hned nultou kapitolou autor nalákal na čtení a musím říct, že to nebylo špatné. O postavách se dovídáme alespoň pár informací a hurá na výlet.
Děj se odehrává na slovensko-maďarském pohraničí, příběh se pozvolna rozjíždí a v závěru vygraduje. Osobně bych uvítala právě více akce a napětí, větší boj o přežití, ta ''pravá sranda'' začne až v druhé polovině. Čekala jsem totiž typickou vyvražďovačku, což Vodonoh tak úplně není, ale ta atmosféra je hezky vystižená a prostředí pěkně popsané. Celé čtení provází takový zvláštní neklid, protože vy víte, že na nicnetušící postavy někde číhá něco nebezpečného. Ne vyloženě strach, ale opravdu neklid, díky kterému jsem byla neustále ve střehu a čtení mě bavilo. Celkově by kniha mohla být delší a propracovanější, ale je to novela, takže v rámci žánru prostě oukéj.

Ahmose
22.01.2024 4 z 5

Táto kniha ma veľmi milo prekvapila. Jedná sa horor zasadený do, pre mňa neznámeho, vodáckeho prostredia. Už od prvej kapitoly je vidieť, že autor sa v tomto prostredí veľmi dobre orientuje. Atmosféra je, vďaka prológu, hneď od začiatku pomerne skľučujúca a postupne graduje. Ilúzia krásneho prostredie lužných lesov sa vytráca a k slovu sa dostáva strach a temnota. Myslím, že by bol z tejto knihy skvelý film. Psychadelické pasáže by na filmovom plátne alebo v podobe grafického románu určite ešte oveľa viac vynikli. Trošku mám výhrady k postavám. Sú pomerne nevýrazné a neutkvejú človeku nejak viac v pamäti, ale vzhľadom na krátky rozsah knihy to nejak zásadne nevadí. Jazyk je úderný, autor používa predovšetkým krátke vety, slangové výrazy a výrazy z maďarčiny typické pre daný región. Vďaka tomu je kniha dynamická a jazyk pestrý. Možno by bolo dobre, keby sme sa o Vodonohovi a rituáloch dozvedeli o trošku viac. Po dočítaní som mal pocit, že nie úplne všetky moje otázky boli zodpovedané, ale inak veľmi dobrá kniha. Určite odporúčam