Stratená sestra

Kto a kde je siedma záhadná sestra? Na rozdiel od šiestich predchádzajúcich kníh je v Stratenej sestre zakódovaná záhada – poznáme len mytologické meno siedmej sestry, no jej skutočná identita je nám neznáma. Nevieme, ako vyzerá a nevieme ani to, v ktorej krajine žije. Pátranie nás zavedie k dvom mladým ženám, z ktorých každá môže byť stratenou sestrou, a navštívime aj niekoľko krajín: Nový Zéland, Írsko, Kanadu, Anglicko aj Francúzsko. No čo ak stratená sestra nechce byť nájdená?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472214/big_stratena-sestra-fpx-472214.jpg 4.694

Sedm sester / Sedem sestier 7.

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Missing Sister

Kniha Stratená sestra

4xbabča

Již sedmý příběh a opět byl moc hezký. Ale pořád nejsou osudy sester uzavřeny a také se nabízí otázky, které dosud nejsou zodpovězeny. Ale snad se vše vysvětlí v poslední knize, kterou už napíše syn autorky Lucindy Riley, úžasné spisovatelky, k jejíž knihám se budou čtenáři určitě rádi vracet.

gossipavlina

Po celou sérii bojují s klišé, na jejíž hranici autorka balancuje. A tak nějak se celá série nese na dost podobném scénáři. Historie zajímavá, současnost mimo. A v případě Ztracené sestry byla ta současná linka hodně přitažená za vlasy. Např. jak sestry naháněly Merry. Za další, co ty slzy, co měl neustále někdo v očích? I když přiznávám, občas mi oči také zvlhly. 8-)
Jinak je ale příběh čtivý, ostatnějako všechny předchozí díly.
Dost zklamaná jsem byla z toho, že musím čekat na další díl. :-/

lenkaabooks

Vážně jsem si myslela že se mi konečně dostal do ruky poslední díl a ejhle, není tomu tak. Šest adoptovaných sester pátrá po ztracené sedmé a to tak že po celém světě pronásledují ženu, která sama bojuje se svou minulostí. Historická linka nás zavedena na smaragdový ostrov - do Irska, kde chudí farmáři bojují za svobodnou republiku, za konec britské nadvlády. Znesvářené rodiny, protestanti proti katolíkům, to vše zamíchá osudy.
Konec nám jen dává otázky bez odpovědí, kterých se snad dočkáme v opravdu posledním díle. Těším se.

bezzink

(+ SPOILER) 7. dil me neoslovil. Pribeh Nualy me uplne nebavil a myslim, ze k celkove pointe nebylo treba takovych podrobnosti. Pribeh Merry byl o neco lepsi. Kazdopadne ta soucasna linka byla skutecne otresna. To jak sestry Merry honily bylo vazne dost mimo, hlavne napad Star a Orlanda. Proste trapas!
Taky me stvala samotna Merry, porad jen se neceho bala a porad vsem vysvetlovala jak jim to velke tajemstvi rekne az pozdeji. To rekla asi tak 20x. Porad tam byl nekdo unaven a musel si chodit lehnout. Taky to jak Merry vsichni premlouvali na tu plavbu, to bylo uplne na hlavu postaveny. Celkove jsem po celou dobu z knihy citila negativni energii, porad se nekdo necemu branil.
Ovsem umeni Lucindy je takove, ze i pres tohle vsechno, byla kniha velmi ctiva, a proto aspon ty 3 hvezdy dam.

PepkazDepka

Výborný diel, posledných 200strán som sa nevedela odtrhnúť. Záverečný list ma neprekvapil, aj keď priniesol ďalšie otázky. Teším sa na posledný diel.

booklovertina

K sérii Sedem sestier som sa dostala takpovediac náhodou a hoci som to spočiatku nepovažovala za veľmi pravdepodobné, predsa len som si príbehy jednotlivých sestier – také oddychové, no predsa pútavé – obľúbila. Hltala som jeden za druhým, lietala z krajiny do krajiny, z kontinentu na kontinent a spolu s dievčatami som objavovala nepoznané tajomstvá minulosti. Nech už som však o nich zistila čokoľvek, nech už sa mi vďaka stránkam kníh akokoľvek priblížili, jedna záhada mi aj naďalej nedávala spávať – kto je „stratená sestra“.

Tak ako tisícky ďalších čitateľov, aj ja som netrpezlivo čakala na to veľké odhalenie, no nech už som si od jej príbehu sľubovala čokoľvek, toto veru nebolo ono (a žiaľ to nemyslím v pozitívnom zmysle). Rovnako ako už mnohokrát predtým, aj príbeh „stratenej sestry“ Riley situovala striedavo do minulosti a do prítomnosti, no kým historická linka približujúca život prostého írskeho ľudu a dobrovoľníkov bojujúcich za oslobodenie krajiny spod britskej nadvlády predstavovala príjemné nahliadnutie na sociálno-politickú situáciu Írska 20.storočia, udalosti odohrávajúce sa v prítomnosti... nuž miestami už ani nemohli byť absurdnejšie.

Netvrdím, že to tak bolo stále – aj prítomná dejová linka mala svoje svetlé momenty – no neraz sa stalo, že som sa len neveriacky chytala za hlavu nad neskutočnými plánmi či cieľmi, ktoré sestry spriadali, aby zistili totožnosť ich „zatúlaného súrodenca“ a ak som takmer každú druhú stranu frustrovane nerozhadzovala rukami nad neschopnosťou postáv vyriešiť niečo naraz bez zbytočného odpočinku či vyčerpaného sťažovania, tak som tak neurobila ani raz.

Tak rada by som konkretizovala, čo presne mi na vývoji prítomných udalostí vadilo, no tým by som pokazila zážitok všetkým, ktorí sa k Stratenej sestre ešte nedostali, a to by som nerada. Nuž, po prečítaní (zatiaľ) posledného dielu som ostala rozpačitá – do istej miery som sa bavila, no zároveň som ostala sklamaná. Žiaľ, táto časť mi nebola úplne po chuti.

kolacky

Taky jsem si myslela, že tady dostaneme odpovědi na všechny otázky! Nezbývá než doufat, že na osmou knihu nebudeme čekat moc dlouho... Těším se.

ela2710

(+ SPOILER) Rovnako ako aj z predchádzajúcich kníh, aj z tejto som bola nadšená. Mám rada to, ako vie autorka poprepájať minulosť s prítomnosťou a do celého príbehu zahrnúť kus histórie. Jedným slovom jej knižky sú ÚŽASNÉ.

Príbeh začína tým, ako sa sestry snažia vypátrať tú siedmu - stratenú. Majú slabé indície a v podstate ani samé nevedia, koho vlastne hľadajú. Indície totiž smerujú k dvom osobám (s právnikom sa poradiť nemôžu, lebo je nezastihnuteľný) a tak jednu z nich neváhajú prenasledovať z kontinentu na kontinent. A to musím uznať, naozaj bolo trošku pritiahnuté za vlasy. Nikto sa poriadne nevyjadril, rozprávali sa s ňou veľmi zvláštne a tak jej naháňali viac strach, ako vzbudzovali záujem. Popravde, ja by som si myslela, že ma prenasleduje partia bláznivých žien a neverila by som im pol slova. Toho naháňania ale bolo dosť veľa, prakticky sa zapojili všetky sestry, až na Maiu. A ten Orlandov nápad ako prísť na koreň veci bol tiež taký cez, ale zas preňho typický :D .Najviac sa mi pri pátraní páčila Ally, ktorá vlastne popri zisťovaní info, nájde aj svoje šťastie.
Podarí sa sestrám nájsť tú stratenú? Bude nakoniec jedna z nich tá pravá? A stihne sa zúčastniť spomienkovej plavby?

O histórii Írska veľa neviem, priznávam, že som sa o to doteraz ani nezaujímala, preto som aj vďaka tejto knihe, zas rozšírila svoje obzory. Pri každej knižke mi autorka odhalila kus histórie a kultúry rôznych krajín a veľa informácii bolo pre mňa nových, čo fakt kvitujem.

Páčili sa mi obe dejové linky z minulosti. Najmä príbeh Nualy. Z jej života cítiť ako sa v tej dobe žilo a aká bola silná nenávisť Írov voči Britom...ako túžili po vlastnej republike. Nuala žila v rodine, ktorá patrila k jednej strane a pracovala v dome tej druhej. Mala silne vlasteneckého ducha a to, čoho všetkého boli schopné ženy a že sa tiež aktívne do všetkého zapájali, bolo obdivuhodné. Smutné bolo to, ako nakoniec politika pokazila aj rodinné, aj susedské vzťahy.
Veľmi sa mi páčila aj dejová linka malej Smejky, ktorá mala niekoľkokrát šťastie v nešťastí.
Záver a celkové rozuzľovanie bolo zaujímavé, a ako vždy veľmi dobre premyslené a plné zvratov. Všetko však do seba zapadne. List, ktorý Tatko Slaný napísal Stratenej sestre bol krásny, pri jeho čítaní som mala slzy v očiach, čo sa mi stalo pri tejto knihe viackrát.

Tajomstvo Tatka Slaného sa zas trošku viac poodhalí a znovu nastanú rôzne záhadné momenty, pri ktorých čitateľ premýšľa ako by to mohlo byť, hoci dopredu vie, že celkového rozuzlenia sa nedopátra. A aj keď má milión teórii, pravdu sa dozvie až v záverečnej časti.

Ostáva mi len dúfať, že keď budúci rok vyjde posledný diel, bude čím skôr aj preložený, nech mám znovu kľudné moje čitateľské srdce. Verím, že záver nesklame a bude veľkolepý, rovnako ako doteraz všetky jej knižky. Vidno, koľko práce je za nimi a ich čítanie je naozaj zážitkom.