adriane9 adriane9 komentáře u knih

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Co lze k tomu ještě dodat? Kniha je psaná lehce a tak, aby ji pochopily starší děti, vyhýbá se těžkým detailům a já ji mám ve své knihovně, kde čeká na mé syny až povyrostou. Zkrátka.. je důležité na tohle nezapomenout a jak je uvedeno v knize - Děti by měly znát tyto příběhy a snažit se tvořit svět bez válek..

31.12.2016 5 z 5

Diplomatova žena Diplomatova žena Pam Jenoff

Po přečtení Velitelova děvčete jsem s Martou měla problém si ji oblíbit, protože tam byla uvedena spíše jako protivné dítě se silnou krátkozrakostí. Polovina knihy pro mě byla nudná, neustálé opakování jak se Marta "třese" z dotyků muže mi celkový dojem ještě více rušilo a osobně jsem tak více tíhla k Emě. Druhá část knihy to ale vyvážila díky nečekanému rozuzlení. Pokud jste četli první díl doporučuji i tento, je tam zmínka i o osudu postav z předešlé knihy.

31.12.2016 4 z 5

Velitelovo děvče Velitelovo děvče Pam Jenoff

Neříkám, že kniha bude mít místo v mojí knihovně, ale bylo to slušné čtení, neotřelý příběh zasazen do velmi smutné doby. Ovšem spisovatelka ji nijak nezesměšňuje, pouze se vyhýbá těm nejhorším faktům, aby dodala na síle románu, to je přece omluvitelné. Do řad červené knihovny bych ji rozhodně nedávala, dle mého měla vysší cíl. Třeba já o příběhu Georga přemýšlím víc než je u těchto lehčích knih obvyklé.

28.12.2016 4 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

"Pokud si někdo myslí, že nás mrtví nenavštěvují, pak musí trpět slepotou duše. Jsem vědec, a přesto věřím na anděly."
Kniha mne velice zasáhla už pro umělecké cítění autorky, konkrétně malířské schopnosti hlavní hrdinky a propojení tohoto druhu umění do vztahu i celého života. Velice krásný a dojemný příběh, troufám si říci, že z poloviny založen na skutečných událostech mi nedá spát. U knih nepláču, ale zde ve spojení s mým milovaným uměním a emocemi hlavního hrdiny mě dojal poslední dopis Josefa pro Lenku.
"Já jsem svého milého a můj milý je můj." Píseň písní 6,3

14.12.2016 5 z 5

Ostrov polámaných panenek Ostrov polámaných panenek Egoni Scaar

Knihu jsem si koupila už pro ten název a můj zájem o psychologii. Přiznám se, že po zjištění, kdo je autorem jsem byla ke čtení skeptická, o to víc mě ale kniha překvapila a zaujala. Ačkoli jsou postavy smyšlené, autorka velmi věrně popisuje současné psychické poruchy a reálnou informovanost ohledně léčby a pomoci (usuzuji tak z odborných knih, které mám přečtené). Rozhodně stojí za přečtení.

11.12.2016 4 z 5

Fotografie. Velké obrazové dějiny Fotografie. Velké obrazové dějiny Tom Ang

Vzhledem k tomu, že dnes máme více rádoby fotografů než je zdrávo, tak se přimlouvám za morální povinnost přečíst alespoň tuto knihu jako základ. Dnes je minimální počet fotografů, kteří tento obor studovali a tak jsou jejich znalosti velmi omezené. Internet vám nedá takovou obsáhlou informovanost jako polopaticky tato kniha. Jsou zde opravdu prvopočátky focení ( camera obscura), historické vychytávky a napády, které se hodí i v dnešní digitální době. Jsem milovníkem zastaralého způsobu focení na kinofilm a domácího vyvolání fotografií, o to víc mě kniha potěšila. Každopádně pokrok nezastavíme a i zde je část věnována dnešní digitální době. Ovšem tu už najdete kdekoliv na netu.

07.12.2016 5 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

"Pravda je a není. Pokaždé když vejdu do soudní síně a nesu si svou pravdu v ruce, nepřestane mě udivovat, že druhý právník dělá to samé. Kdo z nás má pravdu? Jsem vděčná, že nemusím být soudce."
Pro mě naprosto unikátní a propracovaná kniha. Autorka si dala obrovskou práci s informovaností o daném tématu a to války, vše o chodu pekařství, imigrace a také lásky v různým časových liniích. Jsem potěšena touto knihou, která se mi vepsala do duše jako neobyčejná už tím, že je psána z pohledu Němky v době nacismu, která postupem pochopila, že nic není černobílé a každý může mít tu svou pravdu. Rozhodně doporučuji a nenechte se zmást, není to žádný sladký romatický příběh, ale syrové drama plné zvratů.

04.12.2016 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Výborná kniha, skvělý čtivý příběh. Zaujala mě propracovanost postav, návaznost obou hrdinek a navíc jsem milovník viktoriánských staveb. Popis Willardu mě nadmíru dostal a stále ho mám živě zarytý ve své fantazii. Doufám, že E.M.Wiseman bude tvořit v podobném duchu dál.

16.11.2016 5 z 5

Slova jako hvězdy Slova jako hvězdy Antoine de Saint-Exupéry

Moc hezký a poučný výběr myšlenek. Už jsem se se chystala na ručně psaný deník s jeho citacemi, ale Slova jako hvězdy to komplet splňují. Exupéry byl citlivým snílkem a duší tak trochu dítětem. Už pro tuhle myšlenku:
Čas mě pozvolna hněte. Dítě se vůbec neděsí, že v sobě trpělivě hněte starce. Je dítětem a hraje si své dětské hry. Já si také hraju. Počítám ciferníky, ručičky, knoflíky, páky svého králoství. / Válečny pilot

15.11.2016 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Těžko si uspořádat myšlenky po tak silném zážitku z knihy. Mám za sebou pár knih o tomto tématu (včetně Deníku Anny F., Nemám žádné jméno..), ale žádná z knih a ani příběh mě tak hluboce nezasáhl jako příběh těchto tří žen. Navíc nejde jen o ně, zde se dozvíte kompletní cestu člověka vším zlem o kterém se člověku nemůže ani zdát. Jsem ročník 87 a ani ve škole, ani doma či v jiných knihách jsem se nedozvěděla tolik jako zde. Zasáhlo mě to jako ženu, matku i člověka, u knihy jsem si nedovolila pozřít jediné sousto, nevnímala jsem okolí a jen četla a semtam tiše polkla. Dostalo mě to natolik, že kniha bude součástí mojí knihovny pro mě i moje děti.

14.11.2016 5 z 5

Argentinská doga Argentinská doga Joseph Janish

Výborná a stručná kniha o AD, pro seznámení a začátek soužití s tímto plemenem je dostačující. Koupeno v levných knihách za 19Kč, chtěla jsem zaplatit i víc :-).

08.11.2016 4 z 5

Všechny ženy ve mně Všechny ženy ve mně Veronika Hájková

Milá oddechovka mezi těžkými knihami. Povídky mě až na jednu velmi bavily, místy neotřelé zápletky, romantika, fantasy prostě pro každou a z každé ženy něco. Do týdne sice nebudu vědět, že jsem ji četla, ale to je dle mého úděl oddechovek.

22.10.2016 3 z 5

Víc než jen hlas Víc než jen hlas Leonard Cohen

Leonard Cohen a Paul Simon jsou pro mě v této knize naprostý očistec duše. Poslouchám skladbu a čtu slova a nemyslím na nic víc, než na smysl slov a nechám se nést. Kniha, která se nedá vypůjčit, tu musíte vlastnit.

19.10.2016 5 z 5

Psychopolis a jiné povídky Psychopolis a jiné povídky Ian McEwan

Tady je přesně vystihnutý popis knihy. Krutost vztahu v knihách McEwana je legendární a Psychopolis není výjimkou, více mě ale zaujal soubor povídek První láska, poslední pomazání. Zde však osobně vyzdvihuji povídku Pornografie a V něčí posteli, to bylo hodně silné čtení.

03.10.2016 4 z 5

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Výborná povídková kniha a ještě lepší Mcewan. Pro mě měla hodnotu každá z povídek a jeho typický rukopis bych poznala mezi stovkami jiných to především. Nejvíc však zasáhl Rozhovor s mužem ze skříně. Knihu jsem četla cca před deseti lety a znovu až nyní, kdy jsem došla k závěru že tenhle spisovatel je má osudová záležitost. Syrovost, emoční rozervanost i chlad to všechno je pro mě jeho tvorba.

20.09.2016 5 z 5

...a máš mě rád? ...a máš mě rád? Jan Pelc

Povídka ..a máš mě rád? je pro mě jedna z nejlepších ráda ji semtam přečtu své polovičce před spaním :-). Pro Pelce mám slabost už od puberty kdy jsem žila na Basketovi a na ..a bude hůř. Tahle povídková kniha je podle mě fajn start pro to se rozhodnout zda ho chcete dál číst nebo ne.. V těchto povídkách se odrazilo celé jeho psané umění, jeho syrový styl a já za sebe rozhodně doporučuji.

17.09.2016 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Forrest je legenda, přesně to jsem si říkala po zhlédnutí filmu. Jenže teď je pro mě legenda i ten knižní. Bohužel srovnávání s filmem už si nejde odepřít, všechny slavné hlášky jsou pouze a jen filmové (některé přímo od Hankse) a vlastně to, čemu jsem se smála u knihy prozměnu nebylo natočené. Proto si po přečtení dovolím mít svou teorii, že knižní Forrest je vlastně dvojče toho filmového, nejsou totožní, ale mají dost společného, především neobyčejně obyčejné srdce. Gramatika v knize mi nevadila, chápala jsem ji jako pokus o přiblížení Forrestova myšlení. Co mě ale velmi mrzí je přístup Forrestové mámy, to ta filmová byla moje milovaná, a také to neustálé opakování slova idiot. Vždyť jak nakonec řekla Jenny - Možná jsme právě idioti my všichni a ne on.

08.08.2016 4 z 5

Temná láska Temná láska Alexandra Berková

Mám pro Berkovou slabost už díky povídce z edice "Už tě nemiluju", ale tahle kniha je pro mě top. Mám obecně velmi bujnou fantazii a to srovnání s tvorem jako ženou v první části knihy bylo strašně silné a emotivní. Možná jsem se do toho vžila až moc, možná jsem se ztotožnila, ale o tom přece knihy jsou. Najít si svou část, kus co se zalíbí a pamatujete si ho navždy. Doporučuji čtenářům, co dokáží velmi dobře fantazírovat :-)

03.08.2016 4 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Velmi silný knižní zážitek od výborného spisovatele. Nemohu se stále vzpamatovat z osobnosti oné soudkyně její vnitřní boj i sílu to vše přijímat v rámci profese. Kniha je čtivá, velmi mne pohltila dějem postavami i filozofickým výkladem. Všichni jsme lidé, všichni máme vnitřní souboje ačkoli některé profese vyžadují odstup a chlad. Jsem potěšena a doporučuji.

09.07.2016 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

"Měl v úctě všechna její tajemství a proto už dál nenaléhal, neptal se."
Tomu říkám čistá láska ve špinavé době.
Kniha se mi dostala do rukou náhodou ve velmi starém vydání a tudíž se zkraje hůře četla. Jenže pak mě to dostalo přesně tam kam mělo, vyjádření starší češtinou včetně popisu té doby mi přišlo vznešenejší a velmi působivé. Dnešní láska prostě už nevoní tak jako tahle,málokdo ji takto vyjádří bez vulgarit a hloupých nespisovných vět. Ač je to příběh tragický, pro mě to byl krásný čtivý zážitek.

06.07.2016 4 z 5