adriane9 adriane9 komentáře u knih

VILLA TUGENDHAT. 1980-1985 VILLA TUGENDHAT. 1980-1985 Iveta Černá

Jedna z posledních knih o nádherné vile Tugendhat, která mi v knihovně chyběla. Veškeré informace o první a stěžejní záchraně vily jsou v této knize naplněny. Osobně je těžké se vyjádřit k investorovi, který se zasloužil o nejedno zničení originálního prvku ve vile, s cílem paradoxně nahradit rozbité "novým a hezčím". Socialistický režim v této době byl otřesný nejen k lidem ale i k památkám a nezbývá než se to snažit pochopit a děkovat za určitou průbojnost projektantů vily. Každopádně díky této první "záchraně" tu vila stále je a já k ní mám velmi silnou citovou vazbu.

13.06.2016 5 z 5

Dvojité dno Dvojité dno J. H. Krchovský (p)

Pro mě nejlepší sbírka od Krchovského.. Trochu bojuji s jeho až přílišnou vulgaritou v básních ( v Nocích asi nejvíce), přece jen jsou pro mě básně stále něco povznášejícího a čistšího než próza, ale Baudelaire i Krchovský včetně Lydie Lunch mě učí vidět poezii i jinak :)..
Nejvíce zaujala v současné době:

Chybíš mi..Ano, ty

až napřed nohama
a se mnou touha má

22.05.2016 5 z 5

Už tě nemiluju Už tě nemiluju * antologie

Z edice česká povídka dle mého nejlepší knížka. Nutno vyzdvihnout povídku od Alexandry Berkové ta mě chytila za srdce nejvíc a krom ní je to velmi oddechové čtení. Doporučuji pro nenáročné

27.04.2016 4 z 5

Jako řeka, jež plyne Jako řeka, jež plyne Paulo Coelho

Mě Coelho bohužel nijak neoslnil ačkoli si jeho tvorby v určitém směru vážím. Zkusila jsem Alchymistu a nedočetla, pak pokus se sbírkama jeho citátů a poslední byla kniha Jako řeka jež plyne. Zdá se mi lehčí a méně vtíravá, přesto Coelhova cesta se nepodobá té mojí a nerozumím mu. Jeho duchovno a vyrovnanost se vším mi přijde zkrátka divná a nevěřím jí.

24.04.2016 2 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Tak pro začátek uvádím, že jsem majitelem všech tří dílů a nevzdám se ani jediného a doufám, že si jej přečtou později i moji synové. Protože ač nejsem milovník fantasy, tohle je prostě a jednoduše srdcovka. Nejlepšímu vládne první díl ale tento třetí byl završením krásné trilogie o podivných dětech včetně dalších nádherných fotografií a má zase o kus lepší designové zpracování než ty první dva. Trošku mě mrzí první polovina knihy, kde se úhel pohledu stáčí jen na dva, ale konec mi to vynahradil a s klidným srdcem si ji po přečtení vkládám mezi mé oblíbené. Na konec citát od Emmy:
"Pochybnosti jsou špendlíky, které propíchnou záchranný člun:"

22.04.2016 4 z 5

Krvavá stopa Krvavá stopa Lydia Lunch

Pro mě donedávna neznámá autorka, básnířka s hlubokým temným talentem. Stačilo jen projít kolem knihkupectví a uvidět za výlohou Krvavou stopu a kniha se stala součástí mojí knihovny. Jak už je zde někde uvedeno Lydia je Bukowski v sukních (pouze co se vyjádření týče) a já jako jeho vyznavač s tím docela souhlasím a tahle sbírka básní vám to jen potvrdí. Samotná Lydia dle mého vkusu nezpívá dobře a ještě hůř vypadá o to víc ale píše jako hvězda. Texty mi učarovala a neodpustím si ukázku:

Jsem duch
Jsem duch ve dřevě
v mezeřený průchod v dutině
Opak absence viditelného života
Moje noční vidění vyprchává
upírá se zpátky samo na sebe
a propouští mě
do prázdného prostoru
kde se mi dostává objetí jako vzpomínce
jež připomíná rozbitou tvář
roztřískaného pokoje

16.04.2016 5 z 5

Vďačnosť Vďačnosť Oliver Sacks

Tuhle útlou knížku jsem přečetla v den jejího zakoupení a stále nemám co říct. Je mi smutno a zároveň hezky. Že tu pan Sacks byl. Byl tu i tak trochu pro mě, protože mě naučil chápat neurologii tak jak nikdo jiný na světě. Knížka o čtyřech srdcervoucích esejích, o jeho soukromí i životě a postupném smutnění a vyrovnání se se smrtí, když jste s ní tváří v tvář. Někdo by to mohl napsat na pár A4, ale pro mě má tahle 48stránková knížka obrovskou duševní hodnotu a bude se vyjímat v mojí knihovně napořád hned vedle všech knih od tohoto autora. Není to jen zpověď jednoho na smrt nemocného výborného neurologa, je to i čistý přístup ke konci života, být lidsky smutný, ale vděčný a smířený.
Kdyby to bylo možné je to on, ten s kterým bych se chtěla ze slavných lidí nahoře potkat nejdříve.
úryvek:
"Až umřeme už tu nebude nikdo jako my. Lidé ale nikdy nejsou stejní- když odejdou nelze je nahradit. Zůstane po nich prázdné místo, které není možné zaplnit, neboť osudem lidské bytosti- osudem genů i nervové soustavy- je být jedinečný, nalést si svou cestu, žít svůj život, umřít svou smrtí."

12.04.2016 5 z 5

Antropoložka na Marsu Antropoložka na Marsu Oliver Sacks

Miluju Olivera Sackse a miluju knížky od něj. Je mi fuk nakolik lidí ho nemělo rádo, protože prý chtěl být jen populární a proto psal. Já díky němu chápu víc než z proslovu neurologa od nás z fakultky, haha. Oliver píše lidsky a stejně jako jeho otec měl velmi blízko k pacientům a každý v něm něco zanechal. Je mi ctí číst jeho knihy a konečně chápat neurologii na úrovni méně vzdělaného jedince. Jestli chcete Olivera číst doporučuji začít tímto titulem.

03.04.2016 5 z 5

Povahopisy Povahopisy Theofrastos

Mě osobně to přijde strašně milé a vtipné. Všechno to, co člověk o člověku ví od dob co svět světem je, je tady tak krásně popsáno a shrnuto, a často tak, že ačkoli vímě oč jde, líp vysvětlit než Theofrastos to bude umět málokdo.
Například TUPOST je pomalost ducha v řeči a činech nebo PANIKAŘENÍ je vymýšlení nepravdivých zpráv podle libovůle vymýšlejícího :). Doporučuji.

01.03.2016 4 z 5

Slavné brněnské vily Slavné brněnské vily Jan Sedlák

Nejlepší z celé série knih slavných vil je právě tahle. Protože Brno je Brno a to tam nežiji :). Rozhodně stojí ještě za přečtení Vily Olomouckého kraje, je to nádhera!

11.02.2016 5 z 5

Psychologie vrstev duševního dění osobnosti a jejich diagnostika Psychologie vrstev duševního dění osobnosti a jejich diagnostika Otto Čačka

Rozhodně bych neuváděla to, že je kniha vhodná i pro ostatní zájemce o problematiku psychologie. Kniha je dle mého velice náročné čtení a i se slovníkem psychologických výrazů jsem se dost ztrácela. Věřím ale že pro studenty tohoto oboru bude kniha velice užitečnou publikací. Pokud máte zájem o základech psychologie vědět více doporučuji velice jednoduchou a přesto obohacující knihu od Aleny Plhákové Učebnice obecné psychologie.

07.02.2016 3 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Není to nic, co by bylo srdcové, spousta věcí se tu opakuje ale pár mouder a skvělých citací tam je. Ocenila jsem čtení knihy současně s jednou náročnou, kdy jsem potřebovala vypnout a chvíli "nemyslet". A o ilustracích a celkovém grafickém ztvárnění tu je už napsáno mnoho a postavím se za to, protože je velmi hezká

07.02.2016 2 z 5

Nebe nemá dno Nebe nemá dno Hana Andronikova

Osobně mě nejvíce zasáhl právě začátek knihy a místa kde se zmiňuje o svém otci a lásky k němu. Je mi také nesmírně blízký styl psaní, v krátkých větách, poetická sdělení a nutnost číst mezi řádky. Hana byla úžasná spisovatelka a vzácná duše plná myšlenek a nápadů, které tu chybí. Nemůžu opomenout její citát, stvořený v bolestné ztrátě „a co s tím, když je v pánu, z popela ho nevyštracháš, ze slz nesložíš“

02.02.2016 4 z 5

Sběratelství Sběratelství Jan Rous

Velice poučná kniha o sběratelství, velmi mě zaujala část o falšování, které je od pradávna nekonečné, kde přímo uvádějí citát od Chestertona, že skoro všechny nejlepší a nejvzácnější věci na světě dostanete za půl pence. Kniha má spoustu obrazových doprovodů a typů na muzea v česku a ačkoli od doby 80tých let se změnilo dost, některé přetrvávají dodnes. Nelze také opomenout citát na začátku knihy:
Sběratelství povznáší ducha, nezná věk ani pohlaví, je lhostejné k dalekým i blízkým. Ale andělskou perutí se dotýká věčnosti! Je to tajuplná cesta do vznešených světů. Je to slavný čin, který přináší obdiv a úctu, pocty i závist. Zvláště když někdo sbírá...

26.01.2016 4 z 5

Básně Básně Oscar Wilde

Stále váhám zda mohu hodnotit a uvést, že mám knihu ve své knihovně, protože ta moje s názvem BÁSNĚ V PROSE Oscar Wilde má pouze 23 stran, vydání z roku 1919 a je mým ctěným pokladem. Básně jsou zde upraveny od pana Brunnera a rozhodně doporučuji sehnat. Vnějšek knihy i slova v ní jsou oázou pro snílky, milovníky historie a především Oscara Wildeho.

25.01.2016 4 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Hodně temná sbírka poezie, na kterou mě přivedly shodou náhod satanské publikace (ne nejsem satanistka ani jí být nehodlám). Možná to má určité propojení, možná nenávist i láska která současně nemá fungovat a přesto funguje. Jsem k tomu blíž, tak nějak v koutku duše Baudelaira chápu. Kdo ještě nečetl věřím, že postačí tento verš pro představu:
Já v stálých výpadech se plazím za tebou
tak jako k mrtvole se plazí červi tmou,
a vzývám i ten chlad, ty stvůrná ukrutnice,
pro který líbíš se mi, krásná ještě více !

17.01.2016 4 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Shakespeare je pro mě záhada záhad. Jsou díla i hry co miluji a také ty, co mě naopak velmi zklamaly. Pravdou však je, že jeho Sonety mě přivedly k poezii a lásce ke psaní i četbě. Doporučuji sehnat to nejstarší české vydání zároveň s anglickou verzí, porovnat, začíst se a zasnít společně s Williamem. Upravuji ještě popisek dostal se mi do rukou výtisk z roku 1970 je přenádherný vzhledem, bohužel překlad je velice strohý a dle síly slov Shakespeara nedostačující. Přesto je to nejlepší kniha mé knihovny at už v jakémkoliv vydání.

Ach ne, tak silně neplane tvůj cit,
to moje láska nenechá mne spát,
má věrná láska nedbá na můj klid,
jak noční hlídka u tebe chce stát.
Tak držím stráž a ty též někde bdíš,
mě vzdálená, však k jiným víc než blíž.
(Sonet LXI. úryvek)

12.01.2016 5 z 5

Bolest Bolest Vladimír Holan

"Mnoho je přijít, ale čekat je víc." (z básně Ona). Přikláním se ke komentáři uživatele puml. I pro mě je tato Holanova sbírka jednou z nejlepších a pro seznámení či připomenutí Holanova díla doporučuji právě Bolest a pokud vám to zanechává to známé duševní chvění při čtění poezie, zkuste ještě sbírku Když růže přestaly chrlit krev.

12.01.2016 5 z 5

Čas ujmutý i podvázaný Čas ujmutý i podvázaný Richard Ulman

Velmi krásný výběr poezie i mini příběhů, až mě neskutečně mrzí, že kniha je neprodejná a je k sehnání pouze v knihovnách.
Moc se mi líbil úryvek od Libuše Frantové:
Dnes vzdychám sama na lůžku, odvržená, osamělá. Nic jiného už mi nezbývá než toužit a těšit se, že možná příště zatoužíš po mém náručí a přijdeš, abys mne zahrnul polibky na tváři, po vlasech i po horkém těle. A teď tedy, když už svítá a já vím, že nepřijdeš, objímám polštář promočený slzami a oddávám se snům, které jsou sladší, nežli skutečnost...

08.01.2016 5 z 5

Vila Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe Vila Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe Daniela Hammer-Tugendhat

Velmi krásná kniha o vile Tugendhat očima dcery manželů Tugendhatových a jejího manžela. Jsou zde přepsány texty rozhovorů, dopisů rodiny, staré i nové fotografie před i po rekonstrukci. Součástí je i CD kde najdete postup rekonstrukce a další dosud nezveřejněné snímky. Jsem ráda i za další nesoukromou polovinu knihy kde je velmi podrobně popsáno jak rekonstrukce probíhala, a jak moc dopodrobna bojovali za co nejvěrnější opravu. Kniha je prostě nutností pokud vilu obdivujete a rozhodně doporučuji ještě jednu a to "Mies v Brně" kde se dozvíte další podrobnosti a najdete tu mnohem krásnější fotografie než v knize od Daniely. Přiznám se, že jsem do této vily zamilovaná a návštěva vily je zážitek na celý život. Jak je psáno v této knize slovy architekta L.Hilberseimera : " Žádná fotografie tohoto domu nemůže sprostředkovat správný dojem. Člověk se musí v tomto domě pohybovat, jeho rytmus je jako hudba."

08.01.2016 5 z 5