Jako řeka, jež plyne

Jako řeka, jež plyne

Kniha přináší sebrané fejetony, články a glosy oblíbeného autora z let 1998 až 2005. Spojuje v nich své zážitky z cest, příběhy a setkání s neobyčejnými lidmi se zamyšlením nad odvěkými problémy člověka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/416/jako-reka-jez-plyne.jpg 4.1224

Ser como o rio que flui... (2006)

Literatura světová
Vydáno:, Argo

amyssonner

Kniha se četla hezky a moc se mi líbilo, že co kapitola, to jiný příběh.

Ovšem co mě trošku odrazovalo, bylo překvapivě moc náboženského tématu..
Prostě bych to nečekala.

meluzena

Moc hezká knížečka.
Je to taková "sbírka krátkých zamyšlení" - jako když třeba někde jen tak sedíte a lelkujete, něco vás zaujme a myšlenky se vám rozletí.
Některé jsou "jen" poeticky metaforické, jiné hlubší a někdy vás udiví, kudy se myšlenky TAKÉ můžou někomu ubírat.

"Víte, že vás banány mohou poučit o smyslu bytí?"
Vyndal z tašky shnilý banán a zahodil ho.
"Tohle je život, který uplynul, aniž se využil ve správný okamžik, a teď už je příliš pozdě."
Pak vyndal z tašky nezralý banán, ukázal jí ho a zase schoval.
"Tohle je život, k němuž ještě nedošlo, a je zapotřebí vyčkat správného okamžiku."
Nakonec vyndal zralý banán, oloupal jej a rozdělil se o něj s Isabellou.
"Tohle je přítomný okamžik. Je třeba jej pozřít bez strachu či viny."
---
Nebo volně interpretovaný jiný minipříběh: Jeden muž poklidně snídal. Spadl mu krajíc, ale namazanou stanou nahoru! Byl z toho tak vyveden z míry, že se o tom za chvíli rokovalo po celé vsi. Jeden kamarád mu řekl: "Možná jsi svatý a Bůh ti dává znamení." Pak vyhledal Mistra, který mu druhý den řekl: "Řešení je velice prosté. Ve skutečnosti krajíc spadl přesně tak, jak spadnout měl, ale to máslo bylo namazané na nesprávné straně."

andrea2302
15. červnaodpad!

Uzasny zazitek..

HaničkaVodička

Pokud si chcete příjemně odpočinout v milé společnosti, knížka vám to dopřeje.

IvusP

Upřímně řečeno mě kniha nijak nenadchla.. Z celé sbírky se mi líbily asi 3 příběhy, které mě opravdu oslovily. Větší část knihy mi bohužel přišla naprosto zbytečná. Dále mi nebylo zrovna po chuti neustálé "předhazování" Boha. Ale dost možná je chyba ve mně, protože jsem v knize hledala něco, co jsem nenalezla. Pro mně průměrná knížka, ke které už se nevrátím.

Pluky
28.11.2016

Kniha jež zprvu mi nepřišla příliš zábavná, do doby než jsem pochopil, že zde nejde o zábavu nýbrž podělení se s mnohdy velmi dojemnými zážitky z mnoha míst světa, nahlédnutí do duší lidí z jiných krajin s jinými mravy. Tato kniha se mi zalíbila zpracováním a myšlenkou a leč vypadá napsaná prostě, svým dějem mnohdy poví víc než by se na první pohled mohlo zdát.

ZuzziŠ
22.11.2016

Jestli se zase někdy naskytne příležitost a já budu požádána, abych udělala nějakou pobožnost, tak...opíšu něco z tohohle.

michal8638
09.11.2016

Kniha, kterou jistě v životě nekoupíte pouze jednou! Jistě potěší i ty, které s ní obdarujete.

barbora2530
29.08.2016

Kniha se mi líbila. Některé povídky byly povedené více, nekteré méně - jak to ostatně bývá téměř vždy. Knihu jsem nečetla v kuse, ale na každý den jsem si přečetla přibližně 5 povídek. Povídky jsou zpravidla zajímavé a někdy mají skrytou pointu, na kterou si čtenář musí přijít sám. Paula Coelha mám jako spisovatele velice ráda a tuto knížku považuji za jednu z těch lepších. Ráda se k ní opět někdy vrátím. :)

Feferka
30.07.2016

Bohužel se mi ve většině příběhů velmi špatně hledalo "nad čím se mám zamyslet" a "o čem to vlastně má být". Dočetla jsem pouze proto, že nerada nechávám knihy nedočtené.

AnneD
12.07.2016

Tak jsem tomuto autorovi dala do třetice všeho dobrého ještě šanci (dvě předchozí knihy nebyly úplně špatné, zároveň mě ale úplně nezaujaly). A jsem ráda, že jsem dala. Mnoho fejetonů se mi vrylo na paměti, byly to velice čtivé příběhy k zamyšlení. Pro moje překvapení, úplně něco jiného než Fulghum.
Doporučuji!

Radííí
12.07.2016

Kniha obsahuje jednotlivé příběhy, fejetony, které autor během let sepsal. Některé jsou vtipné, některé smutnější, ale nad všemi je potřeba se zamyslet. Doopravdy super kniha.

alcaaja
04.05.2016

kniha ke ktere se clovek vzdy muze vrazet :) a pritom ji nemusi cist v kuse nelze se vni stratit

adriane9
24.04.2016

Mě Coelho bohužel nijak neoslnil ačkoli si jeho tvorby v určitém směru vážím. Zkusila jsem Alchymistu a nedočetla, pak pokus se sbírkama jeho citátů a poslední byla kniha Jako řeka jež plyne. Zdá se mi lehčí a méně vtíravá, přesto Coelhova cesta se nepodobá té mojí a nerozumím mu. Jeho duchovno a vyrovnanost se vším mi přijde zkrátka divná a nevěřím jí.

Makyyy
20.01.2016

Krasne a moudre cteni,ktere nevyzaduje precist hned az na konec.Dokonce bych rekla,ze je zadouci knihu uzivat v malych davkach.Kazdy clanek ma nejakou myslenku,ktera muze v cloveku zrat a zamestnat mysl na nejakou dobu.Pan Coelho proste umi zaujmout a zanechat stopu,obdivuji jeho lasku k bliznimu a pokoru pred Bohem.Toto bylo me prvni setkani s nim.Tesim se na dalsi jeho dila :-). Davam 5 hvezd

ondrash77
18.07.2015

Paulo Coelho budí dojem člověka, který rozumí všemu na světě i mimo něj. Tedy tomu
především. Současně mu nelze upřít zcestovalost, bohaté životní zkušenosti a přehled. O vlastnosti mít co říct ani nemluvě. Ačkoliv sám sebe označuje za katolíka, orientuje se v Bibli, Koránu, stejně jako v židovství a dalších náboženstvích. Všechny tyto aspekty lze v knize dohledat. Celá recenze je tady: http://www.kniznistrepy.cz/2012/09/29/paulo-coelho-jako-reka-jez-plyne/

kejty91
26.02.2015

Vždy se snažím v knize najít a zapamatovat si alespoň jednu věc, kterou bych si ráda vzala do života.
Tady bych ráda citovala, to, co mi promluvilo do duše: "V tom okamžiku nebude velkou otázkou lidské bytosti: "Jak jsem žil?" Ale naopak: "Jak jsem miloval?"Konečnou zkouškou veškerého hledání spásy bude láska.Nebude bráno, co jsme udělali, v co jsme věřili, čeho jsme dosáhli. Nic z toho nebude požadováno. Požadováno bude, jak jsme milovali bližního svého"

Mé úspěchy zůstanou mými úspěchy, lásku můžu nabídnout každému bližnímu.

Nicméně jsou to rozumné fejetony, ve kterých jde vidět Coelhův rozhled.

Obdivuji a šířím dále

narcisonanis
03.11.2014

Coelha zatím můžu, ale už trochu chápu jeho odpůrce, kteří nadneseně tvrdí, že z každého rozšlápnutého mravence dokáže udělat historku s filozofickým nádechem konečnosti života a nesmírnosti jeho naplnění. Ano, takto doslova.
Některé myšlenky jsou k zahloubání, některé zajímavé, některé zbytečné a de facto motivem často se opakující. Každý si asi vybere to své (mě třeba nadchla taková Duna). Víc jak jednou bych to však asi číst nemusel.

DomArt
27.01.2014

Nádherná kniha ! Ze všech příběhů plyne nějaké zajímavé ponaučení - doporučuji příběhy, které mě nejvíce zaujali - Oblak a duna , Příběh o tužce ... všechny příběhy jsou zajímavé ale tyto mě nejvíce zaujali a něco jsem si z nich k srdci vzala.

Lenulinka
22.09.2013

ac je P. Coelho uznavcanym autorem, nenadchla me kniha natolik abych i ji precetla jeste nekdy znovu. ale neupiram ji klady. muj uplny alek caje to zrejme nebude.

pecka02
07.06.2013

Určitě ji ještě někdy otevřu :) Příjemné uklidňující čtení...

SaDiablo
08.11.2012

Jednou mi stačilo, hlavně protože si chci od autora přečíst pár dalších knih a doufám, že mi nepřijdou jednotvárné. Jako jednu z mnoha knih ze svého soukromého sběru :D se Řeku chystám prodat.

eliska18
22.06.2012

Zajímavá kniha, ale souhlasím s Yipee! ;-)

Yipee!
22.08.2011

Četla jsem horší i lepší. Dost povídek se mi tu líbilo, ale stejně tak, a možná víc, se mi nelíbilo. Pro mě průměr... :)

pet-kyval
07.12.2010

[042/10] Mám ráda, když autor umí prezentovat své myšlenky a názory naprosto nenásilně, k čemuž určitě krátké črty, příběhy a zážitky ze života Paula Coelha patří.

(048) ,,Můžeme mít všechny komunikační prostředky světa, ale nic, naprosto nic, nenahradí lidský pohled."

Kdysi mi češtinářka řekla, že Paulo Coelho je považován za filozofa dneška. Ona sama ho ovšem příliš ráda nemá. Proč? To vlastně nevím. Každý člověk, který má potřebu o TOM všem přemýšlet je vlastně filozof. Paulo Coelho jen umí sepsat to co se spoustě lidí honí každodenně hlavou. Umí tomu dát formu a jistý základ, který pomáhá utřídit myšlenky. Proto nejspíše přemýšliví lidé (nezapírám, že převážně ženy) mají touhu si své názory a úsudky prostřednictvím jeho knih ventilovat a uklidňovat dušičku(?). Pánové mu to tak často nežerou.

(085) Zmocní se mě pocit hluboké úcty. Respekt k člověku, jenž mi v té chvíli připomíná nesmírně důležité poučení: máš naplnit svůj osobní příběh, a tečka. Nezáleží na tom, jestli tě ostatní podporují, kritizují, přehlížejí, tolerují - děláš to proto, že tohle je tvůj osud na této Zemi a zdroj veškeré radosti.

(016) V téhle chvíli mě moc nezajímá, co se děje v Iráku nebo v Afghánistánu: stejně jako pro ostatní lidi na venkově jsou pro mě nejdůležitější zprávy o počasí.

Ovšem, panu spisovateli se rozhodně nedá upřít jistá dávka smělosti a tak se nebojí otevřeně mluvit o čemkoli, čímž se jeho popularita u čtenářů rapidně zvyšuje a na počitadle prodaných výtisků se míhá jedna nula za druhou. Nedivme se potom tomu. On prostě...

...(108) ,,Zemřel, když byl ještě živ."

suzanka

Přesně tak, každy si tu podle mne vybere to své, tu povidku, ktera ho bude bavit.. U mne teda ne jednu:)

Evinka

Tahle kniha se mi líbila možná ještě o něco víc, než Alchymista a všechny ostatní.