Adapa Adapa komentáře u knih

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

Dávám plný počet hvězd, ale druhý díl je o chlup slabší jak ten první. V prvním díle bylo plno tajemna, těžko se odhadovalo jak to bude pokračovat. Tady byla tak nějak pointa již celkem rychle známá a inspirace z Války světů zde byla vidět - i když třeba jen podvědomá.

Opět zde pokračuje povedená forma fiktivních dokumentů, nahrávek, deníkových záznamů. Čtenář má tak větší možnost zapojit fantazii.

Knížku doporučuju a hned se vrhám na třetí díl.

30.07.2019 5 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Netradičně napsaná originální sci-fi, která rozhodně stojí za přečtení. Příběh psaný formou rozhovorů a deníkových hlášení – velmi dobra metoda jak vtáhnout do děje. Kapitoly jsou krátké, hned vcucnou do děje a nutí stále otáčet další stránky.
S každou další kapitolou mi je víc a víc sympatičtější tajemný autor všech výslechů, takový nenápadný loutkař, který je nenápadný dokonalý intrikán. Doufám, že se v dalších dílech dozvím víc nejen o tajemné mimozemské rase, ale také o životě tohoto „loutkáře“.

28.07.2019 5 z 5

Limit Limit Frank Schätzing

Naprosto skvělá knížka, která mě upoutala svou anotací. Ve skutečnosti ale to bylo v podstatě něco jiného než jsem po prvních stránkách čekal. Děj mě vcucl a postupně nutil otáčet další a další stránky, pak zase přešel do období, kdy se vše vleklo a nebavilo mě to.
Ze začátku to vypadá jak hardcore sci-fi, dobývání Měsíce. Pak se to najednou změní v děj v Číně, kterému jsem dlouho nemohl přijít na chuť. Postupně se vše spojuje. Část z Afriky mi přišla zbytečně natahovaná, nudná – ale dalo se to překousnout.
Závěr mi přišel zbytečně moc akční, na to jak se vše pomalu vleklo.
Stejně jako v předchozích komentářích mě také vadí, že se autor tak seknul v budoucnosti. Rok 2025 je v jeho podání snad rokem 2050. Železnice na Měsíce, těžba na Měsíci. Létající auta, létající motorky. Psal to tuším v roce 2009, muselo mu být jasné, že tak velký pokrok je utopií.
Pozor spoiler!!! Všechno je tak krásně nalajnované, že když to do sebe začne krásně zapadat, tak vám vzadu v hlavě začne blikat kontrolka a říkáte si, že to nakonec všechno bude jinak  Jak v románech Jeffery Deavera, kdy vše je vysvětleno, zcela jasné a najednou jedním zlomem je to úplně jinak.
Hodnotím plným počtem hvězd a všem doporučuju. Kéž by rok 2025 byl skutečně takový jak je tam popsaný.

26.07.2019 5 z 5

V srdci moře V srdci moře Nathaniel Philbrick

Stručně a velmi stroze napsaná knížka. Není to román, jak jsem původně očekával a jak se kniha na první pohled tváří - je to literatura faktu - tvrdě, drsně a stručně napsaná.
Autor tomu věnoval opravdu hodně, je to vidět ze závěrečných poznámek, rejstříku.
Dost mi to rozšířilo obzory o velrybářství a Nantucketu.
Knížka mohla být podle mě skvělým románem, je škoda, že autor nevyužil plný potenciál. Ale i tak je to super kniha, kterou doporučuji.

07.07.2019 4 z 5

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Po slabším předchozím díle je zde klasický Deaver. Jen kdo četl předchozí případy, tak už předem ví, že zde bude spousta zvratů, že nic není tak jak vypadá. A opět se zde objevuje pravidlo, že jakýkoliv jiný případ nebo jen zmínka o nějakém jiném případu, se nakonec ukáže jako související s hlavním případem...
Přijde mi, že Deaver "vykrádá" už sám sebe. Čte se to dobře, pohodová četba. Ale chybí tomu takové to "wau", jak když čtete první knížku "Sběratel kostí".
Chybí zde poprvé tabule se stopami, dost se tím ušetřilo stránek :)
Knížku doporučuju.

09.06.2019 4 z 5

Velmi dobře napsané, ale už jsem se těšil na dočtení. Četl jsem všech 7 dílů v kuse a ta poslední generace Prokopů už mi nějak nepřirostla k srdci, už jsem si nepamatoval, kdo je kdo, přišlo mi vše opakující.
Nenásilnou formou se Vondruškovi podařilo plno věcí vysvětlit a nahradit tak běžné hodiny dějepisu.
Panu Vondruškovi patří DÍKY za tuto skvělou epopej. Ale jsem rád, že už není osmý díl :D
Ságu rozhodně všem doporučuju.

04.06.2019 5 z 5

Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Vlastimil Vondruška

Už se na mě začíná projevovat, že čtu všech sedm dílů najednou. Všechno mi to pořád přijde tak nějak dokola. Postavy v tomto díle mě nějak neoslovily, byly mi i nesympatické. A každou chvilku jsem musel hledat v rodokmenu, kdo je vlastně kdo.
Samotný historický děj je zajímavý, nenásilnou formou mi rozšiřuje obzory, protože mi tak nějak už od školy unikalo, proč měl vlastně Jiří z Poděbrad tolik problémů s Matyášem Korvínem, proč po něm nedosedl na trůn jeho syn apod.
Přijde mi, že autor už je tak nějak sám unavený z Prokopova rodu...
Začínám číst poslední sedmý díl a doufám, že mi tam postavy budou sympatičtější.

20.05.2019 4 z 5

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Vlastimil Vondruška

Dobře napsaný další díl epopeje. Škoda, že některé postavy bez vysvětlení zmizely, ale celkově je to stále dost zajímavé. Z potomků starého Prokopa jsou povětšinou rytíři a tomu odpovídá i děj. V tomto díle jsem poprvé přivítal rodokmen osob na poslední straně. V minulých dílech jsem se ještě orientoval, teď jsem se již ztrácel.

05.05.2019 5 z 5

Trošku, ale opravdu jen trošku jiná knížka oproti předchozím třem dílům. V této části epopeje se děj točí více "lidsky" kolem běžných rodinných členů rodu Prokopů. V tom desetiletí se nějak moc historicky nedělo, autor se tak více zaměřil na "obyčejné" lidi daného období - chybí výrazné osobnosti Hus, Žižka, Želivský apod. Není to rozhodně na škodu, epopeji to jen prospěje.

22.04.2019 5 z 5

Příjemné pokračování Husitské ságy. Jako rodilému Žatečákovi se mi líbilo, že několik kapitol bylo spojeno i s mým Žatcem.
Dost mě zaskočila neporazitelná Barborka, která najednou dokonole ovládá meč, zvládá vést obranu tvrze a probojuje se do Plzně a pak zase zpět...
Těžko se hodnotí jednotlivé díly, je to v podstatě jedna jediná kniha těch všech sedm dílů...

07.04.2019 5 z 5

Příjemné pokračování epopeje. Překvapil mě zde nejvíce Žižka. V prvním díle mi přišel dost jako "mladý nekňuba" a tady je najednou zasloužilý stařec. Stačilo jen otočit pár stránek a dokonalá změna.
Jinak ostatní osoby docela dost ploché. Trošku mi tomu chyběl "šmrnc" prvního dílu.

18.03.2019 4 z 5

Trosečníci na Grumantu Trosečníci na Grumantu Konstantin Sergejevič Badigin

Ke knize jsem se dostal náhodou při přebírání knihovny po dědovi. Náhodně mi skončila v rukou, prolistoval jsem, začetl jsem se do několika stránek a najednou to skončilo tím, že jsem ji během noci přečetl.
Je to knížka pro kluky, z jiné doby (dávno minulé) - klasická robinsonovka. Skupinka prakticky dokonale čestných ruských rybářů ztroskotá na několik let na Grumantu (na Špicberkách) a postupně se tam zabydluje, kolonizuje.
Nejvíce mě překvapilo, že Rusové rybařili až u špicberského pobřeží ještě před "oficiálním objevením" západním světem.
Knížku bych doporučil klukům tak do patnácti let, co chtějí poznat co jejich pradědové kdysi četli, když neměli možnost pařit na tabletech.

16.02.2019 4 z 5

Klasická oddechová knížka od Vondrušky. Je to pohodlné čtení pro volnou chvíli. Líbilo se mi zejména sledování osudu kupce Olbrama, jeho hamr. Děj v Praze okolu Husa mě nějak moc nebavil, zrychloval jsem čtení a pak jsem se někdy ztrácel v postavách.
Nějak jsem si nemohl zvyknout na Jana Žižku, připadal mi mladý, nevýrazný a to měl být v té době už jednooký a o dost starší.
Knížku každopádně doporučuju a už nyní čtu druhý díl.
Je to super popularizace našich českých dějin.

13.02.2019 4 z 5

Čajový Clipper Čajový Clipper Johannes K. Soyener

Čekal jsem od knihy více, mám rád historické ságy a anotace knížky mě dost nalákala. Pan Soyener toho má o problematice hodně nastudovaného, dokonalá znalost výroby whisky, zpracování čaje, lodních plachet apod. Ale zachází tak moc do detailů až to odrazuje až to ruší od čtení. Přijde mi, že ta knížka měla mnohem větší potenciál, dalo se to využít mnohem lépe. Knížka nabere děj, začne se to dobře číst a najednou to sklouzne do několika desítek mrtvých stran... Některé osoby dostanou dost prostoru, pak najednou zmizí. O některé osobě se zmíní na jednom dvou řádcích a najednou o o několik desítek stran se objeví na scéně bez dalšího upozornění.
Na dost místech jsem to chtěl vzdát, ale říkal jsem si, že je to škoda, že to musím dočíst.

07.02.2019 3 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Frederick Forsyth a jeho nejlepší román.
Dokonalý popis plánu převratu ve fiktivní zemi. Vše téměř do detailů vysvětleno - od koupě zbraní přes financování až po samotný převrat, který nakonec proběhne jinak než bylo naplánováno.
Ke knize jsem se vrátil cca po 20 letech od doby, kdy jsem ji četl poprvé. A opět na mě dokonale zapůsobila.

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Hodně krutá a syrová kniha. Přenese nás do temné doby stalinismu a bezmoci.
Román je hodně čtivý, plný zvratů. Celkem brzy se dá přijít na to, co spojuje vyšetřovatele i pachatele, ale důvod toho spojení mě nenapadl.
Hodně na mě zapůsobilo i manželství Děmidových, jak ho každý viděl z jiné strany.

Této knize se nedá dát méně jak pět hvězd.

Farma Farma Tom Rob Smith

Od začátku mě knížka dostala a pořád jsem se mezi řádky snažil pochopit, co může být jinak. Spiknutí se zdálo být tak obrovské, že jsme matce prostě nemohl věřit i když to všechno z její strany znělo tak věrohodně.
Druhá část, kdy Daniel pátrá ve Švédsku mi přišla dost zestručnělá a odfláknutá. Nenapadlo by mne, že to vše sahá tak hluboko do minulosti a pointu jsem nečekal.
Přišlo mi, jak kdyby se Smith skvěle rozjel, skvěle rozepsal a najednou měl potřebu knížku rychle ukončit, aby se mohl věnovat něčemu jinému. Škoda.
I tak knížku všem doporučuju.
Četl jsem i Dítě číslo 44, obě knihy se nedají vůbec srovnávat. Krom autora nemají nic společného.

19.08.2016 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Skvělá knížka, která mě příjemně překvapila. Čekal jsem od ní něco naprosto jiného než jsem četl. Kniha překonala moje očekávání.

Začátek vyšetřování vraždy ve stylu Lincolna Rhyma například ze Sběratele kostí. Pak najednou v Saudské Arábii změna, jak kdybych četl román od Fredericka Forsytha. A pak to nabírá spád a nutí to číst dál a dál, aby se člověk dozvěděl, co bude.

Je to tlustá kniha, ale když se začtete cca do 80. strany tak už moc nedovoluje odložit a pořád chcete vědět, jak to bude.

Trochu mi vadilo, že se nakonec všechno protne se vším. Jakýkoliv zmíněný případ v knize je nakonec spojen ve finále. Takže na jednu stranu až moc náhod.

Knížku rozhodně doporučím, ideálně pokud máte celý víkend před sebou a můžete si někam zalézt a nenechat se rušit.

Knížce dávám pět hvězdiček, plně si je zaslouží.

U patri - Kmotr kmotrů U patri - Kmotr kmotrů Vito Bruschini

Naprosto jiná mafiánská kniha než jsem dosud četl. Tak nějak se nedá s ničím srovnávat.

Na začátku pomalejší rozjezd, pravidelné přeskakování z děje knížky do roku 1921, kdy se postupně vše odhaluje a ukazuje, jak dávná křivda a zrada stále působí.

V Americe se to najednou vše rozjíždí a zrychluje až zbytečně moc. Ke konci by knížka už nemusela tak zrychlovat některé scény - například s Lucky Lucianem apod., naopak zpomalit, jak to bylo na začátku.

Velmi dobrá knížka, kterou bych doporučil každému milovníkovi románů z prostředí mafie.

19.08.2016 4 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Krásně zastaralý hardcore sci-fi román, který se čte skvěle. Postavy jsou od začátku jasné, vyprofilované a zamilované do techniky a vědeckého pokroku.

Clarke dává nahlédnout do krásně budoucnosti, kde lidstvo kolonizuje Sluneční soustavu a potýká se s běžnými starostmi. Lidstvo drží při sobě.

Román se jakoby sestává ze dvou linií - děj posádky ztroskotaného "měsíčního autobusu" a děj kolem záchranářů. Vše se krásně prolíná a vrcholí samozřejmě záchranou trosečníků.

I když je to jeden z prvních Clarkových románů, zdá se mi zde být Clarke ve své nejlepší formě. Prostě opravdové sci-fia nepotřebuje k tomu pomoc od spoluautorů jako je Gentry Lee nebo Stephen Baxter.

Knihu rozhodně doporučuji všem.

26.07.2016 5 z 5