Adapa Adapa komentáře u knih

Setkání s Heechee Setkání s Heechee Frederik George Pohl Jr.

Po katastrofálním prvním díle, po průměrném druhém díle je třetí díl konečně knížka, co upoutá a stojí za to si přečíst. Jak kdyby se autor vyvíjel a dával pryč své nedostatky. Styl psaní mi v něčem dost připomínal některé knihy od Roberta Heinleina.
Multimilionář Broadhead stárne, je jedním z nejmocnějších lidí a pátrá po všem ze světa Heechee. Nadržený spratek Wan ze druhého dílu zůstal stále nadržený a k tomu se stal teroristou, který škodí lidem a pátrá po galaxii po svém ztraceném otci. Lidský pokrok za několik posledních desetiletí upoutá ukryté Heechee, kteří se rozhodnou zkontaktovat lidstvo a vysvětlit jim důvod svého ukrytí. Schovali se před tajemnými energetickými Vrahy, kteří ničí vyspělé civilizace, aby dokázali smrštění vesmíru zpět před vesmírný třesk.
Wan vysvobozuje z černé díry ztracenou Kláru, milenku Broadheada z prvního dílu. Spolu s ní létá křížem krážem galaxií a Broadhead má potřebu se s ní usmířit. A přitom přichází Broadheadova smrt, která vlastně není smrtí.
Zatím nejlepší díl. Z recenzí dalších dílů jsem četl, že mají být o dost slabší, takže zbytek série odkládám na neurčito.

04.01.2020 4 z 5

Za modrým horizontem událostí Za modrým horizontem událostí Frederik George Pohl Jr.

Druhý díl je lepší než první. Autor ubral na tom, co kazilo první díl. Přestal řešit neschopnost hlavního hrdiny, jeho sexuální komplexy a začal se více zabírat dějem. I když v osobě Wana se opět nezapomene vracet k sexu, jak kdyby se Pohl snažil náctiletého čtenáře 80. let šokovat něčím z oblasti sexu.
Neschopný zbabělec z prvního dílu zbohatl, stal se vlivným podnikatelem hlavně v oblasti objevovaní nových technologií ve vesmíru. Na kraji sluneční soustavy se objeví ukrytá továrna na výrobu potravin, kterou tam instalovali tajemní Heecheeové. V továrně přežívá sexuálně frustrovaný patnáctiletý Wan, tajemní Mrtví – mozky prospektorů a tajemní Staří – jejich totožnost mě napadla celkem hned, ale nebudu odkrývat jejich tajemství.

04.01.2020 3 z 5

Gateway Gateway Frederik George Pohl Jr.

Knížku jsem objevil náhodně díky této databázi knih, zaujala mě, tak jsem si koupil všechny díly a naordinoval jsem si to jako bezproblémové čtení během vánočních svátků. Zaujala mě anotace, líbil se mi námět. Od knihy jsem čekal něco naprosto jiného. První díl Gateway mě totálně zklamal, to co je v anotaci se řeší jen okrajově. Neustále se tady řeší jen neschopnost a zbabělost hlavního hrdiny, který dochází k psychologovi. Kapitoly u psychologa jsou největší nuda na celé knize.
Neustále se tu řeší jen sex, sexuální komplexy. Ten hlavní děj je tady jen na okraj. Je to škoda. Knížka měla velký potenciál a autor ji nedokázal využít. Nemít koupené další díly, nepokračoval bych ve čtení.

04.01.2020 2 z 5

Celní prohlídka Celní prohlídka Anatolij Romov

Moje první setkání se sovětskou detektivkou. Knížku mám cca 30 let v knihovně, tak jsem se konečně dostal k tomu, abych si ji přečetl. Knížka je napsaná velmi dobře. Nemohl jsem se ubránit srovnání s oblíbeným československým seriálem Malý pitaval ve velkém městě. Jak kdyby to byl jeden ze střípků tohoto seriálu.
Děj se odehrává v estonském hlavním městě, kde se drobný vekslák Gorbačov přijde udat na policii a před služebnou je zastřelen. To jméno Gorbačov mi do té detektivky nesedělo :)
Po smrti veksláka se rozjíždí pátrání přesně ve stylu výše zmíněného Malého pitavala. Valuty, ztracený šperk, zahraniční turista… I když to není vůbec můj styl literatury, líbilo se mi to a můžu knížku jen doporučit.

25.12.2019 4 z 5

Impérium Impérium Arthur Charles Clarke

Velmi kvalitně napsaný román od velmistra sci-fi. Přesně tento styl sci-fi se mi líbí, vše je tak nějak v „blízké“ budoucnosti o pár set let, vše je jen ve Sluneční soustavě a zní to uvěřitelně a reálně. To je přesně tak budoucnost, kterou bych chtěl zažít :)

Je už poznat ale „stáří“ knihy, některé věci jsou již dnes zastaralé, vývoj šel jinudy natož v roce 2276. Svým způsobem, jak když čteme verneovku.

Clarke měl skvělé nápady, skvěle propracovaný vesmír ale všechny jeho postavy jsou ve většině románů takové ploché, vědátorsky suché. Kvůli těch příliš plochým postavám bohužel nemůžu dát plný počet hvězd.
Knížku rozhodně všem doporučuji.

16.12.2019 4 z 5

Koperníkova kletba Koperníkova kletba Philipp Vandenberg

Klasická knížka od Vandenberga s dobře vymyšlenou tajemnou zápletkou, kterou autor neumí využít na 100 %. Autorovi se musí nechat, že je originální ve vymýšlení záhad - ať je to Páté evangelium a nebo třeba tajný Koperníkův spis...
Neumí tomu dodat ale takový ten správný pocit napětí, aby to čtenáře dostalo a posadilo na zadek.
Každopádně je to velmi dobrý román, který mohu jen doporučit.

07.12.2019 4 z 5

Splněný sen majora Rogerse: Cesta Lewise a Clarka k Pacifiku Splněný sen majora Rogerse: Cesta Lewise a Clarka k Pacifiku Josef Opatrný

Vynikající knížka od profesora Opatrného. Detailně je zde popsáno i to, co expedici Lewise a Clarka předcházelo. Detailně je vysvětlováno, proč USA potřebovaly Louisianu, proč potřebovaly expedici k Pacifiku.
Kniha je napsána faktograficky a přitom čtivě.
Doporučuji.

30.11.2019 5 z 5

Kejklířova žena Kejklířova žena Philipp Vandenberg

Jedna z lepších knih od Vandenberga. Čtivě napsané, celkem chybí nudné pasáže. Děj má spád. Jen se tam narazí na pár protiřečících se bodů, které nejsou vysvětleny. A je škoda, že se nešlo víc do hloubky.

Vandenberg má ve většině svých knih výborné nápady, ale neumí je plně využit, neumí tomu dodat tu šťávu, aby to bylo využito na 100 %...

30.11.2019 4 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Noah Gordon se opět předvedl jako perfektní vypravěč. Z příběhu o ničem dokázal udělat Příběh s velkým "P". Knižka o obyčejném člověku, co měl svůj sen o víně a dovedl přes problémy za ním jít.
Jak už tady někdo poznamenal, nedosahuje to kvalit Ranhojiče nebo Šamana, ale i tak je to román na plný počet hvězd.
Rozhodně doporučuji přečíst a nejlépe u toho vypít aspoň jednu sklenku bílého vína...

23.11.2019 5 z 5

Atlantský svět Atlantský svět A.G. Riddle

Po druhém slabším díle, lepší zakončení trilogie. S prvním dílem má společné snad jen postavy, prvotní tajemno a prvotní myšlenka se úplně vytratila.
Svým způsobem by mohlo být i samostatnou knížkou. Oproti prvnímu a druhému dílu, kdy se děj odehrával jen na planetě Zemi, se děj nyní odehrává po celé galaxii. Poslední díl má mnohem méně stran než první dva díly, jako kdyby to autor chtěl už nějak rychle dopsat, uzavřít a mít za sebou.

17.11.2019 4 z 5

Atlantský mor Atlantský mor A.G. Riddle

Na rozdíl od většiny mě druhý díl bavil o dost méně jak ten první. V prvním díle byl nádech tajemna, jak kdyby se autor aspoň částečně snažil konkurovat třeba Dan Brownovi. Druhý díl už je laciné béčkové sci-fi.

Nedokázal jsem se sžít s žádnou postavou, autor se nám snaží neustále "podsouvat", že David a Kate jsou dokonalí klaďasové. David v tomto díle vypadá jak Rambo a profesor v jednom - neustále se zdůrazňuje, jak byl dokonalý student historie a před koncem školy přišlo 11. září a z něho se pak stal dokonalý voják, agent. Kate je zase dokonalá krásná topmodelka a k tomu dokonalá vědkyně.

Děj a téma je zajímavé, ale už je to moc popsané béčkové.

Sahám po třetím díle, ale bojím se, aby to nebylo ještě horší :)

16.11.2019 3 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Dobře napsaný první díl sci-fi trilogie. U autora je vidět, že román psal už s tím, že jednou podle toho bude natočen hollywoodský velkofilm a nebo alespoň super seriál. Takže plno akce, krátké kapitoly, které končí v nejlepším.

Nečte se to vůbec těžko. Je tam nádech tajemna, ale překonává to vše akce, střílečky, záchrany na poslední chvíli.

Zpomalit ve čtení je zapotřebí na posledních několika desítkách stran, když najednou zjišťujete, kdo z hlavních postav je kdo - jak ten je tamten, ten je otec, ta je dcera a všichni se střetávají.

Už teď sahám po druhém díle a jsem zvědav na pokračování. Doporučuji jako klidné čtení po nějakém náročnějším románu :)

10.11.2019 4 z 5

Ledoví piráti Ledoví piráti Dirk Husemann

Moje první setkání s Husemannem a asi poslední. Začnu nejdříve tím dobrým. Knížka má skvělý nápad, skvělý děj, skvělý potenciál. A neumí to využít.

Obrovskou slabinou je průhlednost postav. Od počátku víte, kdo má "temné myšlenky", "zrádné plány" nebo "čestné srdce". Někdy mi přišlo, že knížka je pro mládež a autor má potřebu několikrát na stránce zdůraznit, že některá osoba je ta hodná a některá ta zlá.

Knížce dost ubírá i překlad. Někdo zapomněl po překladateli to přečíst a opravit chyby ve stylu "zhlédl od Tvé misky nebo "měl dlouhé šedé vlasy a vlasy stejné barvy"... Přišlo mi, že překladatel do překladu chtěl dát také co nejvíce "zastaralých spisovných" slov, aby ukázal, že se to odehrává v dávných časech.

Několikrát jsem chtěl knížku odložit a už se k ní nevrátit. Ale říkal jsem si, že ji prostě musím dočíst. Příjemně překvapil konec. Kdo bude ve finále skutečně tím, z koho budou "ostatky sv. Marka" jsem nečekal ani v nejmenším. V tomto měl autor opravdu skvělý nápad.

03.11.2019 3 z 5

Kříže u cesty Kříže u cesty Jeffery Deaver

Je to moje asi už patnáctá kniha od Deavera a začíná se to na mě projevovat. Od začátku jsem ovlivněn klasickým schématem. Perfektní nastudování tématu a problematiky, od první chvíle jasný pachatel, vše na něho ukazuje. Najednou velký zlom, všechno je úplně jinak. Všichni jsou nadšení, jak se to vyřešilo, zbývá posledních pár stran a zase zlom a zase je úplně všechno jinak.

Když jsem četl první knížku od Deavera (Sběratel kostí), tak mě to posadilo na zadek. Když jsem četl podruhé podobné schéma, pokyvoval jsem hlavou. Teď při této cca patnácté knize už ty kompletní zvraty čekám a je to škoda... Je to škoda, že má Deaver tak své zažité schémata a náhlé zvraty na poslední chvíli.

Knížka je dobrá. Místy mě nudily citace z blogu. Ale jinak téma opravdu povedené.

29.10.2019 4 z 5

Žurbinové Žurbinové Vsevolod Kočetov

Dokonalý budovatelský román o dokonalé sovětské rodině. Dělnická rodina z loděnice, kdy všichni myslí jen na nýtování a rýsování lodí. Zvláštně napsané, bez pořádného děje... Pohled do dokonalého SSSR... Musel jsem se nutit do dočtení, knížka mě zklamala.

09.10.2019 3 z 5

Fantom Manhattanu Fantom Manhattanu Frederick Forsyth

Knížku jsem začal číst kvůli tomu, že ji napsal Frederick Forsyth - jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Po přečtení dlouhé předmluvy a prvních pár stránek jsem knížku cca na rok odložil, nedokázal jsem se do ní začíst. Po více než roce jsem se k ní vrátil a začal číst. Je to styl knížky, která mě nebere, vůbec mi to nesedí na Forsytha. Nenapsat to on, nikdy bych to nepřečetl. Je to napsané tak nějak dětsky naivně, předvídatelně...

Pokud někdo přečte tuto knížku a pak třeba Den Šakala nebo Žoldáky, neuvěří, že to psal jeden spisovatel.

28.09.2019 3 z 5

Chesapeake II. Chesapeake II. James Albert Michener

Velmi dobře napsaný román, příjemné střípky ze života rodin od Chesapeakské zátoky. Velmi dobře napsané pokračování prvního dílu. Nenašel jsem tady jediného hlavního hrdinu, v prvním jsem měl své favority, oblíbenější rodiny - tady ve druhém díle více vynikla řeka, záliv a vše kolem. Autor skvěle napsal proměny času, pomíjivost lidí...

Rozhodně všem doporučuju.

27.09.2019 5 z 5

Chesapeake I. Chesapeake I. James Albert Michener

Skvělý román, který mě dokázal vcucnout do zálivu Chesapeake, donutil mě hledat na mapě jednotlivé řeky, osady...

Před cca 20-25 lety jsem četl od tohoto autora román Havaj, nadchlo mě to, teď jsem se dostal k tomuto a vidím zde hodně podobností. Kdo četl jeden z těch románů, měl by co nejdříve přečíst i ten druhý.

Líbí se mi jak desetiletí, staletí plynou a jednotliví členové tří hlavních rodin se stále setkávají, prolínají a život jde krásně dál.

Všem rozhodně doporučuji.

02.09.2019 5 z 5

Nepřítel z Atlantidy Nepřítel z Atlantidy Alexej Pludek

Velmi dobře napsaná kniha, takový zapomenutý poklad české literatury. Knížku jsem nyní po cca dvaceti letech četl podruhé.

Jak už níže píše Mahuleno, pan Pludek si příliš libuje ve zbytečné rozvětvených větách, které se někdy hodí ale většinou spíše otravují. Přijde mi to docela umělé a působící archaicky oproti dnešním strohým větám v románech.

Rád bych dal plný počet hvězdiček, ale mrzí mě závěr knížky. Každý proti každému, intrika za intrikou, nic pořádně vysvětleno a přichází konec Atlantidy. Myslím, že ten námět mohl být vyladěn víc, lépe napsán.

Knížka je skvělá, měla by být více známá mezi dnešními čtenáři...

11.08.2019 4 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Na třetí díl jsem byl natěšený, chtěl jsem vědět, jak to vše dopadne. Ale nebylo to ono. První díl byl super, posadil mě na zadek a nutil přečíst druhý. Druhý byl takový o něco slabší, ale pořád dobrý. Ale ten třetí byl tak nějak nemastný neslaný. Moc filozofování, odklon od toho jaké to bylo v prvních dílech. Dočetl jsem, ale chybělo mi napětí, chybělo mi nutkání otočit na další stránku, ještě něco dočíst.

Román má dvě dějové linie. Lidé na planetě odkud přišli roboti a lidé po návratu z té planety. Oba děje jsou dost slabé, dialogy mi často splývaly. Chyběla mi postava tajemného "loutkaře". Děj na cizí planetě mi něčím připomínal některé z dílů ságy Duna.

Kdo četl první dva díly, musí rozhodně přečíst i tento závěrečný.

I přes svou kritiku, knížku doporučuju :)

06.08.2019 4 z 5