Fantom Manhattanu

kniha od:

Fantom Manhattanu https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1418/fantom-manhattanu-1418.jpg 3.4 192
Koupit Koupit eknihu Bazar

Fantom opery vrcholí napínavou scénou, v níž Fantom – jedna z nejzáhadnějších a nejromantičtějších postav, které kdy byly v literatuře vytvořeny – unese do labyrintu podzemních chodeb ztemnělé Pařížské opery Christinu, mladou operní pěvkyni, která je obětí jeho platonické lásky hraničící s posedlostí. Fantom je pronásledován Christininým snoubencem a krvežíznivým davem a mizí do temnot nejhlubších sklepení velké budovy, aby nebyl již nikdy spatřen. Opravdu nikdy...? Jakmile Fantom uskuteční jeden ze svých nejambicióznějších snů – vybudovat největší a nejúchvatnější operu na světe, pojme plán přilákat do New Yorku Christinu – z níž se stala slavná a uznávaná operní pěvkyně, aby zpívala hlavní roli v opeře, kterou zkomponoval sám Fantom. Příběh vrcholí scénou, v níž se mísí tragédie s triumfem a Fantom Manhattanu se stává skvostným a důmyslným pokračováním fantomovské legendy, na něž celý svět tak dlouho čekal.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

The Phantom of Manhattan , 1999


více info...

Komentáře (33)

Komentáře 33 Recenze 0

mariva
mariva
26.11.2022 4 z 5

Po špatných komentářích jsem byla celkem příjemně překvapená. Samotný příběh byl zajímavý, i když různí vypravěči v ději různě přeskakovali, ale volné pokračování Fantoma opery bylo napínavé. Uvítala jsem i úvod o původní knize, protože tu jsem četla někdy v mládí a detaily už jsem si nepamatovala. Závěrečné seznámení s autorem mohlo být stručnější, ale nelituji, že mě letošní Čtenářská výzva ke knize přivedla.

Jack Bauer
Jack Bauer
13.10.2021 1 z 5

Tato kniha od Forsytha mě vůbec nenadchla, hned po přečtení jsem ji vyměnil u známého knihkupce za jinou. Příběh Fantoma opery se mi líbí, ale od Forsytha mě nějak nesedl. Nejslabší jeho román.


madem
madem
31.08.2021 3 z 5

Za mě nejslabší Forsyth. Dlouhý úvod o původním románu. Pak napínavý román, vyprávěný několika postavami. Konec, trochu zvláštní. A pak dlouhýýýýýý životopis autora.

zdenaR
zdenaR
14.11.2020 3 z 5

Z mého pohledu trochu netypický Forsyth.
O tom svědčí i poněkud rozporuplné hodnocení této knihy. Já osobně ji nezavrhuji, četla se mi poměrně dobře, ale určitě se k ní už nevrátím. Autor má povedenější kousky.

čef
čef
30.07.2020 3 z 5

Také jsem chtěl mockrát vědět, jak nějaký příběh, v knize s otevřeným koncem, skončil. Odnaučil mne to L. N. Tolstoj s Válkou a mírem – konec Pierra Bezuchova už jsem asi vědět nepotřeboval. Obdobně ani konec Fantoma Opery mne v této knize zvláště neobohatil, rozpravy s Bohem o nutnosti volby, utrpení a lásky jsou sice hezké, ale ne už tak pro takové opotřebované kozáky jako jsem já. No, možná si někdo popláče.

LenkaStr
LenkaStr
22.01.2020 2 z 5

Jako velká fanynka Fantoma opery jsem po tomhle volném pokračování samozřejmě také kdysi sáhla. No, co bych tak…
Pokud mám tenhle příběh skutečně hodnotit jako pokračování Fantoma opery, tak neobstojí ani v jednom bodě, vždyť v kontextu původního příběhu nedává v první řadě smysl sám Erik. Ale budiž, dejme tomu, že nezemřel v Paříži, dejme tomu, že by si skutečně vybral prchnout za oceán, kde ho nikdo nezná, dejme tomu, že by nedokázal zapomenout a po letech tam chtěl vylákat i Christinu. A tím veškerá logika končí, nic dalšího nedává smysl.
Když se od Fantoma opery oprostím a budu knihu hodnotit jako samostatný příběh, tak, dejme tomu, vznikl docela dojemný příběh, který funguje a docela by člověka i vtáhnul, ale i tak nic převratného nebo ohromujícího. Plus nemám moc ráda příběhy sestavené jako kaleidoskop vyprávění příliš mnoha postav. O předlouhé předmluvě a nesmyslně mnoha stránkách věnovaných na konci autorovi nemluvě.
Pokud je tahle kniha skutečně předlohou k Webberově Love Never Dies, tak s ní naštěstí naložil dost volně a vynechal, co mě nejvíc dráždilo, ale i tak ji moc nemusím. Platí o ní totéž, co o knize: jako pokračování Fantoma nedává smysl. Plus i hudebně mu sahá tak s bídou po kolena, abych nebyla tak úplně drsná, ale to sem fakt nepatří.

Nany_cz
Nany_cz
12.11.2019 1 z 5

Jako velká fanynka Fantoma opery jsem sáhla po tomhle "volném pokračování" ovšem v nejlepším se má skončit a tak to mělo být i tady. Autor měl sice hezkou myšlenku, ale Fantom opery je jen jeden a k této knize už se nejspíš nikdy nevrátím.

Adapa
Adapa
28.09.2019 3 z 5

Knížku jsem začal číst kvůli tomu, že ji napsal Frederick Forsyth - jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Po přečtení dlouhé předmluvy a prvních pár stránek jsem knížku cca na rok odložil, nedokázal jsem se do ní začíst. Po více než roce jsem se k ní vrátil a začal číst. Je to styl knížky, která mě nebere, vůbec mi to nesedí na Forsytha. Nenapsat to on, nikdy bych to nepřečetl. Je to napsané tak nějak dětsky naivně, předvídatelně...

Pokud někdo přečte tuto knížku a pak třeba Den Šakala nebo Žoldáky, neuvěří, že to psal jeden spisovatel.

E_Lan
E_Lan
13.09.2019 3 z 5

Tak nevím, tato kniha mě nijak moc nezaujala. Dozajista zajímavý nápad napsat pokračování Fantoma Opery, rozhodně zajímavá předmluva, ale celkově je příběh strašně jednoduchý a vlastně nezajímavý. Vyprávění pak z různých úst působí pak spíše rušivě než zajímavě. Ne, tohle určitě není to nejlepší od tohoto oblíbeného autora.

Jokrzeb
Jokrzeb
28.05.2019 odpad!

Bída!!! Absolutně nechápu, co vedlo spisovatele k napsání tohoto blábolu.

paperka1969
paperka1969
15.05.2019

Dobrý. Četl jsem hlavně kvůli autorovi... A byla to fikce nebo ne????

ferda
ferda
14.05.2019 2 z 5

Knížku jsem vzal hlavně kvůli autorovi, ale zklamání.

Kubajzz
Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

Kizuizi
Kizuizi
04.02.2019 2 z 5

Na knihu jsem se docela těšila, ale jsem z ní trochu rozpačitá. Kniha se sice čte velmi dobře. ale... Předmluva mi přišla zbytečně dlouhá, moc se mi nelíbilo rozdělené vyprávění a upřímně řečeno mě absolutně odrovnal konec.

Zuzka12627
Zuzka12627
17.11.2018 3 z 5

První kniha kterou jsem od tohoto autora četla..Kniha se mi líbila jako pomyslné pokračování fantoma opery..velmi rychle se četla,ale co bych vytkla jsou nespisovně napsané části knihy, kde jsem si je v duchu upravovala..

bellasara
bellasara
24.10.2018

Takový malý update a upozornění pro ty, kteří považují knihu za pokračovaní knižní verze Fantoma Opery:
V mém starém příspěvku jsem psala, že mi přijde zvláštní jak moc si je příběh podobný s pokračováním muzikálu. Už znám důvod. Kniha sice vyšla jako první, ale na zakázku od Webbera, a jedná se o pokračovaní jeho verze Fantama, nikoli původního.


Když jsem se dozvěděla, že tahle kniha mohla posloužit jako námět na Fantomovo muzikálové pokračování 'Love never Dies' (Láska nikdy neumírá), vzbudilo to můj zájem, přestože ve mě onen zmíněný sequel lásku příliš nevyvolal. Nevím, jestli se Andrey Lloyd Webber skutečně inspiroval, ale společné prvky by se našli:
-umístění
-časový rozdíl mezi původním příběhem
-pravý otec Christinina syna-
-spoiler (Chritinina smrt na konci příběhu)
a ještě nějaké detaily.

Podobně jako muzikál, i knižní "pokračování" Fantoma opery pro mě bylo zklamání. Nápad rozdělit příběh mezi různé vypravěče, byl zajímavý, ale zároveň se díky tomu zcela vytrácí jakékoliv bližší poznání příběhu a bližší porozumění postav. Christine nebyla nic víc, než ztělesnění dokonalosti, Raul se mohl z příběhu vystřihnout a nic by se nezměnilo a Erik nesahal ani po kotníky jeho muzikálové, či knižní předloze.
Příkladem, proč mi vyprávění příběhu přijde problematické je například, když je vypovězeno skrze novinový článek, že Christine mluvila s Erikem, raději bych slyšela o čem si povídají, jaký je jejich vztah. Právě tím jsem byla dost zmatená. Téměř všichni opakovali, jak byla Christine vyděšená z jejího setkání s Erikem pod pařížskou operou, ale když se opět setkají, tak její reakce jako by se setkala se starým známým? Muž, který s ní manipuloval, unesl a ohrozil život jejího snoubence, ale jinak jsou dobří přátelé, huh?!
Konec mi přišel hrozně uspěchaný a sice byly náznaky, k čemu se chystá, ale jinak mi přišel mírně nesmyslný.

Ale abych tu řekla alespoň nějaká pozitiva, souhlasím, že se kniha čte rychle a celkově snadno.

Kerberos
Kerberos
30.06.2017 3 z 5

Možná je to tím tématem,ale tenhle Forsyth mě nenadchnul.

HDosoudilová
HDosoudilová
17.06.2017 4 z 5

Zatím jediná kniha, kterou jsem od Forsytha četla. Nicméně příběh se mi moc líbil, kniha se mi četla moc dobře. Už jen samotný název svádí ke srovnání s původním Fantomem opery. Což je podle mě opravdu nesmysl. Tohle je úplně něco jiného.

Asdas
Asdas
25.02.2017 2 z 5

Toto nie je ten Forsyth ,ktorého si človek obľúbil :( Skôr veľmi oddychové čítanie bez napätia kde sa stáva najzaujímavejšou časťou ten predhovor autora kde kritizuje (veľmi nešťastne )Lerouxa a čo to poodhaľuje z histórie toho úžasného románu .

tsal
tsal
18.02.2017 3 z 5

Předem říkám, že pana Forsytha neznám a že jsem Fantoma Manhattanu četla pouze kvůli Fantomovi opery.
Začněme klady. Kniha se četla svižně a téměř sama. Když se to vezme kolem a kolem, nemá vlastně ani moc stránek a text není obtížný, spíše oddychový a prvoplánově zábavný. Příběh se k nám dostává skrze výpovědi různých osob v různých formách - novinové články, přátelský potlach v hospodě, deník, zpověď. Vypovídající osoby jsou pak stejně různorodé - kněz, začínající novinář, klaun. Většina z nich jsou osobami neznámými, do příběhu náhodně zataženými a na tragédii nahlížejí zvenčí. Sami často celkový obraz příběhu nechápou, dokáží si ho složit jen čtenáři, kteří projdou všemi výpověďmi. Díky tomu text získává na barvitosti a musím uznat, že novinářská forma mu dodala osobité kouzlo, které mě nadchnulo.
Teď ovšem k záporům. Přestože sledujeme pokračování příběhu známých hrdinů, jejich role je takřka zanedbatelná. Jediný, koho skutečně slyšíme promlouvat bez prostředníka je Erik a to jen v omezené míře. Navíc to nebyl on. Ani muzikálová, ani románová verze. Byl to nějaký jiný Erik, sotva z poloviny zajímavý. Christine je loutkou na jevišti a z Raoula se stal prázdný, zbytečný stín. Příběh by mohl být dobrý, byť se vyznačuje několika nelogičnostmi stejně jako jeho předlohy - původní novela a muzikál - ale nedostal dost prostoru. Forma je sice svěží a čitelná, ale absolutně neposkytuje dost prostoru pro emoce.
Pokud jste tedy fanouškem Fantoma opery, přečtěte si to. Moc času vám to nezabere, zaškrtnete si další POTO položku, ale pak… pak už se k tomu nejspíš nikdy nevrátíte ani v myšlenkách. Nevěřila bych, že to řeknu, ale patetická a scénáristicky nezvládnutá Love Never Dies, tedy muzikálová verze této knihy, je v mnoha ohledech lepší.

kikies
kikies
23.09.2016 3 z 5

Naprosto souhlasím s názorem Bublushky pode mnou. Myšlenka pokračovat, nějak zakončit příběh Fantoma byla možná pěkná, příběh sám o sobě nebyl špatný, ale rozhodně slabý, nedodělaný, naprosto plytký. Útlounká knížka se sice rychle a snadno čte, to ano, ale na román to postrádá hloubku, propracovanější myšlenky, postavy, nějaké napětí, něco, co zaujme. Přesně jak je zmíněno v komentáři pode mnou, jako scénář by to mohlo být super, dovedu si představit pěkné divadelní či filmové ztvárnění, ale na román je to neskutečně a zoufale málo. (Tak nějak se to přece říká, ne? Zfilmování = vezmeš knihu, vytrháš z ní dvě třetiny stránek a máš scénář.) A úvodní navážení se do autora původního Fantoma působí opravdu dosti podivně a neuctivě, vzhledem k tomu, že se na tomto tématu "přiživuje" právě i sám Forsyth. Po přečtení mi zůstal hodně zvláštní pocit...
PS: Jedna věc mě přesto zaujala (pozor spoiler!).... když si vybavím hrůzu a popis událostí, kterými končil Fantom opery v Paříži, fakt mi nedochází, jak z tohohle mohlo vzniknout dítě... Leda tak znásilnění v bezvědomí... :-/ Sorry, ale je to fakt divné...)

Bublushka
Bublushka
15.12.2015 2 z 5

Ke knize jsem přistupovala s trošku větším očekáváním, ale vlastně jsem nevěděla do čeho jdu. Co ale zpětně mohu říct, nejlépe se mi četla předmluva pojednávající o díle, které toto "pokračování" inspirovalo. To se četlo moc dobře. Pak se objevila první kapitola v prapodivně pojaté ich-formě, kde mě hrozně moc chyběly popisy, které vlastně chyběly v celé knize. Jak scénář by to možná fungovalo, taky se tam objevilo pár pěkných dialogů, které by na jevišti nemusely vypadat špatně, ale jako plnohodnotný román to prostě bylo slabé. Příběh už od začátku přitažen za vlasy- Fantom je náhle génius, který získá prachy, jakoby nic lehčího nebylo a vše je vymyšleno tak, jak se to autorovi hodilo. Postupem listů to začalo být mírně zajímavé, něco se začalo dít, ale když si to tak vezmu, kniha má vlastně jen velmi lehkou zápletku, které by vlastně stačila jen závěrečná, vše shrnující přednáška. Dílo to nebylo špatné a popis skrz různé postavy byl zajímavý, ale celkově to bylo pojato nějak slabě. A postavy byly děsně ploché a některé naprosto zbytečné. Pro mě tedy opravdu slabota dílo na které si za pár dní už nevzpomenu- jako scénář by to fungovat mohlo, ale pro dramatický román tomu ještě mnoho chybí.

LenkaWal
LenkaWal
19.10.2014

Knihu jsem nedočetla a už to asi ani neudělám. Předmluva mě doslova naštvala, už jenom proto, když už autor těží na slávě jiné knihy, měl by jí i autorovi, prokázat respekt a ne to hanit. A myslím, že kdybychom podrobili veškeré Fosythovi knihy podrobnému průzkumu, taky bychom možná taky našli spoustu chyb. A souhlasím s komentářem, že Peršan je velmi zajímavá postava. I s tím, že můžeme mít soucit s někým, o kom víme, že je šílenec. Možná i proto. A i ze soucitu, může nakonec vzniknout láska.

hardrock
hardrock
17.10.2014 4 z 5

Moja prva kniha od FF a musim povedat, ze ma velmi milo prekvapila. Vyborny styl pisania.

Petra de Valo
Petra de Valo
09.10.2014 1 z 5

Po úžasnom Fantómovi Opery od Gastona Lerouxa som ostala veľmi sklamaná po prečítaní tejto knihy. Kam sa podela tá úžasná atmosféra, tá magickosť, tá tajomnosť?
Autor F.F. začína veľmi sebavedomým úvodom, v ktorom dosť hrubo kritizuje Gastona Lerouxa, čo považujem za veľmi nevhodné - bez Lerouxa by nebol Fantóm opery a Forsyth ani Andrew Lloyd Weber - ktorého úžasná hudba mi stále znie v hlave - by nemali na čom stavať svoje príbehy. Je úplne neprofesionálne tvrdiť, že táto alebo táto postava neexistovala, Leroux mal právo napísať svoj román ako len on sám chcel. A Peržan bol postavou skutočne veľmi zaujímavou.
Okrem toho som nijako neprišla na chuť štýlu, akým je táto kniha napísaná, prišiel mi strašne strohý, bez akéhokoľvek čara, taký americký - ako jeden úbohý utečenec zažil americký sen a stal sa strašne bohatým a mocným. Tiež množstvo zbytočných postáv, rečí a naivné dialógy zatláčajú skutočnú podstatu príbehu do úzadia.

ladyfromskye
ladyfromskye
17.01.2014 5 z 5

Jak kniha, tak Muzikál Andrewa Lloyda Webbera Love Never Dies, jsou prostě úžasným pokračováním Fantoma Opery a zároveň jeho důstojným zakončením.

bookgover
bookgover
25.12.2013 5 z 5

Moc hezké vyprávění a připomenutí nesmrtelného příběhu.

Auditore
Auditore
01.07.2013 5 z 5

Miluju původní příběh a miluju i tento. Zajímavé vyprávění. Vřele doporučuji.

mimikova
mimikova
01.11.2012 5 z 5

Pod komentarem od INDR se muzu klidne podepsat :-)

pavel.lauko
pavel.lauko
20.03.2012 5 z 5

Od Forsytha jsem četl hromadu knih, a tahle je úplně jiná než ostatní, ale taky výborná. Přečteno za pár hodin, myslel jsem že to má tak stovku stránek, jak rychle to ubíhalo. Vcelku napínavé, v podstatě celé v Ich formě, ale z pohledu mnoha postav, příběh, reálie i nereálie a pointa zaujaly.

jprst
jprst
01.01.2012 2 z 5

Je to asi jediná autorova kniha, ke které se podruhé asi nevrátím. Zklamala mne, postrádá napětí i spád, chvílemi až nuda.

Marabu
Marabu
26.03.2011 5 z 5

Můj nejoblíbenější autor, vždy má podle mého názoru nepředvídatelný vývoj a závěr příběhu. Pokud vyšla jeho kniha, nikdy jsem neřešil z jakého prostředí je, nebo kolik stojí ... prostě frčela přímo do mé knihovny :-) - samozřejmě přečtená ....
Marabu

Indr
Indr
28.02.2011 5 z 5

Úžasné. Miluju způsob jakým Forsyth píše knihy. Fáze kdy si získává podklady, archivní záznamy a studuje období o kterém píše zahrnující v sobě podobu tehdejších míst, oblečení, zvyků a historických významných i méně významných událostí je pochopitelně pro Spisovatele F.F. s žurnalistickou duší tou nejzábavnější částí. Překvapilo mě, že vůbec vznikla tato kniha, která tak úplně nezapadá do forsythovského žánru, ale jsem tomu hrozně ráda protože i přesto z ní jen čiší ta kvalita a zdánlivá možnost, že se něco takového opravdu stalo. To bohužel původní příběh zpracován Lerouxem postrádal. No nemá cenu pět tu chválu na forsythův brilantní styl psaní, raději vám doporučím pokračování pařížské strašidelné historky za tónů varhan a přibližujícího se omamného tenorového hlasu....

Štítky knihy

thrillery karnevaly Fantom opery

Autorovy další knížky

Frederick Forsyth
anglická, 1938
1975  93%Den pro Šakala
2004  90%Boží pěst
2008  89%Vyjednavač
2005  86%Ikona
2014  81%Seznam smrti

Kniha Fantom Manhattanu je v

Právě čtených1x
Přečtených309x
Čtenářské výzvě12x
Doporučených15x
Knihotéce183x
Chystám se číst37x
Chci si koupit5x
dalších seznamech1x