Katalánec

Nejnovější román Noaha Gordona, kterého známe jako skvělého vypravěče zejména historických románů z lékařského prostředí, nás zavede na španělský venkov, do Galicie. Na vinici své rodiny se vrací z toulek po světě Josep, druhorozený syn... S překvapením zjistí, že jeho starší bratr Donat chce rodinné vinice prodat. Protože má za sebou pár let práce na nejlepších francouzských vinicích, rozhodne se, že se zadluží a od bratra rodnou hroudu koupí. V okolí se ovšem po staletí pěstuje vinná réna nikoli na lahodný mok, ale na výrobu vinného octa. A právě tohle chce Josep změnit. Sledujeme jímavý příběh o lásce k půdě a o proměně rebela v usazeného vinaře. Příběh Josepa a jeho rodiny čtenáře jistě nezklame!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/1434/katalanec-1434.jpg 4.3207
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

La Bodega (2006)

Kniha Katalánec

hapac

Noah Gordon je skvělý vypravěč a jeho Ranhojič, Šaman nebo Lékařka patří k mým oblíbeným knihám. Kniha Katalánec je nejen o vztahu k přírodě, půdě, ale i o přátelství a především o poctivé a tvrdé práci vinaře. Lahodný mok v podobě skvělého vína je pak jeho odměnou.

PavlineCZka

Kniha je velmi ctiva a prijemna, sice dle meho nazoru o neco slabsi nez Ranhojic, ale i tak dobre odpocinkove cteni.

Schary

Opět pěkná kniha mého oblíbeného autora. Čtyři hvězdy jen pro to, že napsal i lepší knihy, ale i tak velká spokojenost. Moc pěkně je v knize popsán vztah hlavního hrdiny k půdě a domovu.

kaja77

takové dovolenkové čtení... nic náročného, hned bych do Katalánska jela na poznávací zájezd :) vygúglila jsem si jak vypadají ty lidské věže castell.... hned bych se šla kouknout na nějakou místní slavnost. opravdu paráda

Petronelka123

Příběh o lásce k půdě a odvaze jít za svým snem. Vinařské prostředí mne úplně pohltilo a přečetla jsem knihu jedním dechem. Se sklenkou dobrého vína je ještě čtivější a úplně cítíte tu vůni Katalánska :o)

VladiKlaisner

Téma, po kterém bych nesáhla, kdyby se nejednalo o Gordonovu knihu. Historie, zápletka, charakter jednotlivých postav z pera mistra spisovatele. Byť se nejedná o tak výpravný román jak jsme zvyklí, nemohu než nedat 5*.

alekis
19.11.2018

Dala jsem 5*, i když na Ranhojiče a Šamana tato kniha, co se týče rozsahu a barvitosti děje, absolutně nemá. Kromě nevelké části, kdy se Josep ocitne v určité krizové situaci, je to jenom o práci na vinici, o řešení každodenních problémů s penězi, s přírodou, se strachem z počasí... Je to v podstatě velice jednoduchá a velice přímočará kniha. Žádné zlomy, téměř žádné velké akce, a až na to jedno, vlastně žádné dobrodrůžo. Jenom obyčejný, celkem jednotvárný život - jaký žije většina lidí. Přesto je kniha čtivá a plynulá, a potěšná :-). Podle mého pouze na tomto, na té nudné všední obyčejnosti, která nás nebaví, stojí svět a proto příběh cením.

BernardBlack
14.10.2018

Žízeň je veliká, život mi utíká,
nechte mě příjemně snít.
Ve stínu pod fíky poslouchat slavíky,
zpívat si s nima a pít.

Réva, ženy, zpěv a slunný španělský venkov a na něm pot, slzy a krev...co víc si přát:)
Příjemná, milá a pěkně napsaná kniha, ale Ranhojič se mi líbil mnohem víc.

Španělsko vinaři 19. století

Noah Gordon