Katalánec

Nejnovější román Noaha Gordona, kterého známe jako skvělého vypravěče zejména historických románů z lékařského prostředí, nás zavede na španělský venkov, do Galicie. Na vinici své rodiny se vrací z toulek po světě Josep, druhorozený syn... S překvapením zjistí, že jeho starší bratr Donat chce rodinné vinice prodat. Protože má za sebou pár let práce na nejlepších francouzských vinicích, rozhodne se, že se zadluží a od bratra rodnou hroudu koupí. V okolí se ovšem po staletí pěstuje vinná réna nikoli na lahodný mok, ale na výrobu vinného octa. A právě tohle chce Josep změnit. Sledujeme jímavý příběh o lásce k půdě a o proměně rebela v usazeného vinaře. Příběh Josepa a jeho rodiny čtenáře jistě nezklame!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1434/katalanec-1434.jpg 4.3269
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

La Bodega, 2006

Kniha Katalánec

Zuknihomol

Kniha je určitě zajímavá, jen ji chybí dějové napětí. Většina knihy je o práci na rodinné vinici, touze udělat vlastní víno a strachu z dopadení. Chvílema jsem se nudila, ale postupem času je kniha zajímavější a nakonec je mi líto, že jsem ji dočetla, takže přestože nedosahuje kvalit Ranhojiče je to povedená kniha pro všechny milovníky stylu psaní Gordona.

madem
29.10.2021

Pro mě slabší kniha autora. Hrdina má přání, bojuje o jeho splnění a stále to není ono. Jeho boj o štěstí je velmi, velmi těžký.

Arwen777
20.08.2021

Jak už tu mnozí čtenáři podotkli, tato kniha nedosahuje kvalit Šaman a Ranhojiče, především co se rozsahu, dramatičnosti a zvratů týče. Přesto je velice poutavá a to hlavně proto, že Noah Gordon je skvělý vypravěč. A dokáže napsat nihu o obyčejném životě katalánskeho vinaře tak bravurně, že jsem se nenudila ani chvíli. Historické události jsou tentokrát více na pozadí, i když život hlavního hrdiny samozřejmě ovlivní. Ale základem příběhu je těžká cesta obyčejného člověka, který chce něčeho dosáhnout a je ochotný dřít a žít z mála, ale došel až k vysněným cílům. Je to kniha a poctivé práci, snech a hledání štěstí, o spokojenosti s tím, co člověk dělá, a síle zkoušet nové věci a jít dál, i když se vše nepovede. Nejvíce mě zaujalo sepjetí s půdou, které Josep cítil, a spokojenost s "malým" životem v zapadlé vesničce. Zajímavé také byly zvyky předávané po generace a nejistý osud synů, kteří nebyli prvorození.
Celkově moc pěkný román, který dokáže zapůsobit na vaše smysly a na vaši spokojenost se životem.
Doporučuji

RADIN
20.07.2021

Všetci sù mŕtvy,len Josep prežil,ale inak kniha veľmi dobre napísaná.

GaleW
06.05.2021

Jedna z mála knížek, kterou jsem si s chutí přečetla podruhé a opět mě bavila stejně jako prve. Velmi lehce se necháte při jejím čtení zanést na prosluněné španělské vinice, za kterými stojí spousta práce, úsilí, ale odměna na konci té trnité cesty je opravdu sladká

faldam
24.04.2021

Velice čtivý příběh skvělého vypravěče. Příběh prostých lidí pracně hledajících obživu a štěstí a jejich láska a pouto k domovině. Doporučuji, já ji přečetl jedním dechem

Jessica007
18.04.2021

Kniha se mi hodně líbila. Hlavní hrdina jde i přes nepřízeň osudu za svým snem, překonává překážky, nevzdává se. I když je to příběh a ne populárně naučná kniha, pro mě je taková motivační, možná i lepší než nějaká populárně naučná. A zda se hlavnímu hrdinovi podaří, o co se snaží? Přečtěte si...

Kanylka
16.04.2021

Knihy Noaha Gordona jsou prostě skvělé, neporovnávejte, čtěte. "Katalánec" je plný životních mouder, dřiny, lásky k rodné hroudě, pokory. A pokora, ta se už dnes moc nenosí, že?