Katalánec

Katalánec https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1434/katalanec-1434.jpg 4 292 65

Nejnovější román Noaha Gordona, kterého známe jako skvělého vypravěče zejména historických románů z lékařského prostředí, nás zavede na španělský venkov, do Galicie. Na vinici své rodiny se vrací z toulek po světě Josep, druhorozený syn... S překvapením zjistí, že jeho starší bratr Donat chce rodinné vinice prodat. Protože má za sebou pár let práce na nejlepších francouzských vinicích, rozhodne se, že se zadluží a od bratra rodnou hroudu koupí. V okolí se ovšem po staletí pěstuje vinná réna nikoli na lahodný mok, ale na výrobu vinného octa. A právě tohle chce Josep změnit. Sledujeme jímavý příběh o lásce k půdě a o proměně rebela v usazeného vinaře. Příběh Josepa a jeho rodiny čtenáře jistě nezklame!... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

La Bodega , 2006

tygřík2
23.10.2019 5 z 5

Josepův příběh, podaný mým oblíbeným vypravěčem, mne chytil za srdce. Jít za svým snem neznamená jen snít. Znamená to tvrdou dřinu a odříkání po dlouhou dobu, i když se někdy zdá, že se to prostě už dál nedá vydržet. Znamená to věřit ve svůj cíl a nenechat se srážet lenochy a závistníky. Znamená to nevymlouvat se na cokoliv. Dělat chyby, ale umět se z nich poučit. Možná padat, ale zase se zvedat. Pak vytvoříte vynikající víno, postavíte dům, vystudujete milovaný obor, vybudujete vlastní firmičku... cokoliv...s láskou a pro lásku...

hapac
21.05.2019 5 z 5

Noah Gordon je skvělý vypravěč a jeho Ranhojič, Šaman nebo Lékařka patří k mým oblíbeným knihám. Kniha Katalánec je nejen o vztahu k přírodě, půdě, ale i o přátelství a především o poctivé a tvrdé práci vinaře. Lahodný mok v podobě skvělého vína je pak jeho odměnou.

PavlineCZka
23.04.2019 4 z 5

Kniha je velmi ctiva a prijemna, sice dle meho nazoru o neco slabsi nez Ranhojic, ale i tak dobre odpocinkove cteni.

Schary
27.02.2019 4 z 5

Opět pěkná kniha mého oblíbeného autora. Čtyři hvězdy jen pro to, že napsal i lepší knihy, ale i tak velká spokojenost. Moc pěkně je v knize popsán vztah hlavního hrdiny k půdě a domovu.

kaja77
11.02.2019 4 z 5

takové dovolenkové čtení... nic náročného, hned bych do Katalánska jela na poznávací zájezd :) vygúglila jsem si jak vypadají ty lidské věže castell.... hned bych se šla kouknout na nějakou místní slavnost. opravdu paráda

Petronelka123
06.01.2019 5 z 5

Příběh o lásce k půdě a odvaze jít za svým snem. Vinařské prostředí mne úplně pohltilo a přečetla jsem knihu jedním dechem. Se sklenkou dobrého vína je ještě čtivější a úplně cítíte tu vůni Katalánska :o)

VladiKlaisner
02.01.2019 5 z 5

Téma, po kterém bych nesáhla, kdyby se nejednalo o Gordonovu knihu. Historie, zápletka, charakter jednotlivých postav z pera mistra spisovatele. Byť se nejedná o tak výpravný román jak jsme zvyklí, nemohu než nedat 5*.

alekis
19.11.2018 5 z 5

Dala jsem 5*, i když na Ranhojiče a Šamana tato kniha, co se týče rozsahu a barvitosti děje, absolutně nemá. Kromě nevelké části, kdy se Josep ocitne v určité krizové situaci, je to jenom o práci na vinici, o řešení každodenních problémů s penězi, s přírodou, se strachem z počasí... Je to v podstatě velice jednoduchá a velice přímočará kniha. Žádné zlomy, téměř žádné velké akce, a až na to jedno, vlastně žádné dobrodrůžo. Jenom obyčejný, celkem jednotvárný život - jaký žije většina lidí. Přesto je kniha čtivá a plynulá, a potěšná :-). Podle mého pouze na tomto, na té nudné všední obyčejnosti, která nás nebaví, stojí svět a proto příběh cením.

BernardBlack
14.10.2018 3 z 5

Žízeň je veliká, život mi utíká,
nechte mě příjemně snít.
Ve stínu pod fíky poslouchat slavíky,
zpívat si s nima a pít.

Réva, ženy, zpěv a slunný španělský venkov a na něm pot, slzy a krev...co víc si přát:)
Příjemná, milá a pěkně napsaná kniha, ale Ranhojič se mi líbil mnohem víc.

Kattunka
29.09.2018 4 z 5

Milá, čtivá kniha. Ale jedna z Gordonových spíše slabších knih.. Vinaři si určitě přijdou na své :)

Dani56
03.09.2018 4 z 5

Pěkné čtení

elcapitano
01.09.2018 3 z 5

Ano, je to hezky napsané, takové idylické. S poctivostí nejdál dojdeš, láska k práci a rodné hroudě, ..atd.
Jenže na mne to bylo takové až nějaké moc snadné. V zásadě taková pohádka o tom, jak šel Honza - Josep do světa a neztratil se a pak něco něco a žili štastně až do smrti.
Na druhou stranu se to opravdu hezky a snadno četlo a z knihy šla taková pohodíčka po srsti.. ideální k odpolední kávě na léto.

Astonius
29.07.2018 4 z 5

Tahle kniha je reklamou na přísloví "s poctivostí nejdál dojdeš" :-) Je to taková z těch knih, které člověka úplně pohltí a kdykoli ji otevře, je to, jako by v hlavě pustil pozastavený film. Děj je velmi uvěřitelný, jako by to byl příběh někoho známého, souseda, člověka, který mluví o tom, jaké měl vlastně v životě štěstí. Krásně se četla, čtenář se nenudil v žádné části nějakou nastavovanou kaší, příběh obsahoval hodně děje, doporučuji.

KarinŠ.
20.07.2018

Pohodové čtení. O poctivé práci ve španělských vinicích,o lásce,přírodě, přátelství,skromnosti.....

Grety
16.07.2018 4 z 5

Prostě paráda, tyhle knihy mám ráda. Cesta cílevědomého druhorozeného syna za svým snem se šťastným koncem.

francouz
21.03.2018 4 z 5

Prostě Gordon umí napsat příběh, který vezme za srdce, snad každého, kdo nehledá jenom superhdriny, ale rád si přečte o nás normálních lidech. V jeho podání mají, ale mají hrdinové přece jenom něco navíc. Tím je touha něco dosáhnout a být úspěšný.
Je to kniha o touze, odvaze a lásce a snaze zkoušet něco, co bychom v naší době mohli nazvat inovátorství. Jde prostě cestou, která není prošlapaná a proto není snadné se na této cestičce udržet. Navíc pro mě je na této knížce další plus, a tou je výroba mého oblíbeného nápoje, a tím je dobré víno.
Nicméně v porovnání s ranhojičem musím půl hvězdičky ubrat, ale i tak se jedná o vynikající čtení.

pif69
14.03.2018 5 z 5

Neznám lepší román o lásce k poctivé práce a touze jít za svým cílem .

memory
29.01.2018 4 z 5

Pokud jsem u ´Dobrého ročníku´ při čtení dostala chuť na sklenku, pak bych u ´Katalánce´ po pár stranách už ani nevěděla děj :-) Další milá kniha tohoto autora s typicky laskavým i realistickým pohledem na mezilidské vztahy.

marli58
17.12.2017 4 z 5

Katalánce jsem si vybrala k přečtení nedlouho po Ranhojiči. Není tak bohatá na prostředí a děj, ale přesto jsem měla při čtení příjemný pocit. Líbil se mně
i popis prací na vinici, způsob zpracování vína a život ve španělské vesnici koncem 19. stol. Je to pěkný příběh o přerodu mladého tuláka, který se vrátí na rodnou vinici, ve vinaře.

tatafa
03.09.2017 4 z 5

Když o tom tak přemýšlí, naprosto netuším, jak jsem se k této knize mohla dostat. A ani nevím, co si o ní myslet. Je to naprosto úžasně napsaný a vykreslený příběh, který mne naučil mnohému o výrobě vína ve středověku. Zároveň jsem se v knize ale také pořádně spletla, protože jsem čekala běžný romantický příběh z dávné historie a najednou přede mnou ležel spíše společenský a napínavý příběh o muži, který buduje své vinařství.

Asi mohu říci o příběhu toto: Katalánec je úžasný, čtivý a jedinečný román, který mohu každému vřele doporučit, ale mne osobně se sice líbil, ale na druhou stranu ničím výrazně neoslovil a na rozdíl od většiny knih, které jsem přečetla se k němu nemám chuť vracet, tedy prozatím. Prostě je to ideální kniha, ale pro někoho jiného a méně romantického, než jsem já.

19. století Španělsko vinaři Katalánsko

Noah Gordon