Katalánec

Katalánec https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1434/katalanec-1434.jpg 4 292 65

Nejnovější román Noaha Gordona, kterého známe jako skvělého vypravěče zejména historických románů z lékařského prostředí, nás zavede na španělský venkov, do Galicie. Na vinici své rodiny se vrací z toulek po světě Josep, druhorozený syn... S překvapením zjistí, že jeho starší bratr Donat chce rodinné vinice prodat. Protože má za sebou pár let práce na nejlepších francouzských vinicích, rozhodne se, že se zadluží a od bratra rodnou hroudu koupí. V okolí se ovšem po staletí pěstuje vinná réna nikoli na lahodný mok, ale na výrobu vinného octa. A právě tohle chce Josep změnit. Sledujeme jímavý příběh o lásce k půdě a o proměně rebela v usazeného vinaře. Příběh Josepa a jeho rodiny čtenáře jistě nezklame!... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

La Bodega , 2006

Boby17
02.08.2017 5 z 5

Příběh rolníka Josepa mě zaujal a do druhého dne jsem měl dočteno. Moc pěkná knížka, která mi dovolila nahlédnout do historických událostí na Iberském poloostrově a také jsem se dozvěděl něco o vinařství. Vlastně jsem nikdy nepřemýšlel nad tím, jak vzniká ocet (u nás z jablek, v Katalánsku z hroznů) a také mě nenapadlo, že by vinaři prodávali celou svoji úrodu k těmto účelům. Ale je to vlastně obdobný případ, jako když prodáváme surové mléko do Německa a zpět dovážíme jogurty a sýry. Každopádně knihu doporučuji všem příznivcům dobrých příběhů a s klidným svědomím dávám pět hvězd.

jindrusa
01.07.2017 2 z 5

Fakt jsem se snažila, ale po 100 stranách to nešlo. Těžké zklamání.

evrdli
01.07.2017 3 z 5

Pěkně napsané, přesto nezaujal.

Kerberos
20.06.2017 4 z 5

Příjemné čtení i když trochu jiný Gordon.

Miro67
17.05.2017 4 z 5

Oddechové čtení. Příběh je nejen o lásce k půdě, ale i odvaze vydat se novou cestou ke splnění snu. A pak je hlavně o vínu a umění namíchat příznivé počasí, správné odrůdy i přesně vyměřený čas kvašení do konečného lahodného doušku.

Jap
09.05.2017 5 z 5

Další moc příjemné čtení od Noaha Gordona, které mě moc bavilo. Po vynikajícím Ranhojičovi a čtivém Šamanovi jsem se odhodlal k dalšímu románu tohoto autora a opět nezklamal.

hajrys
05.04.2017 4 z 5

Přečteno cestou ve vlaku. Hezké čtení na dlouhou cestu. Mám ráda Gordona, ale po ostatních knihách jsem čekala trochu více.

akdar72
28.02.2017 5 z 5

Takové milé pohlazení.

iveta35
25.01.2017 5 z 5

Moc hezká kniha, pohoda, odpočinek.

Jara 56
14.12.2016 4 z 5

Trochu z jiného soudku, než Ranhojič a Šaman, ale i tato kniha se mě líbí. Příjemně se četla.

IYv
11.08.2016 3 z 5

Po Ranhojiči pro mě tahle kniha byla zklamání.
Nemohu uvěřit, že by v Katalánii byli o tolik hloupější než ve Francii a dělali víno jen na ocet, že by jeden dělník zvládl sám úkony na vinici a ještě tu úrodu (po lahvích) se ziskem prodal...vinařství je těžká práce...

kidi
08.08.2016 4 z 5

moc jsem si to užil

items
18.07.2016 5 z 5

Skvelý spisovateľ, parádna kniha! Tak jednoduchý dej a tak nádherne opísaný...

asam
15.08.2015 5 z 5

Román z trochu jiného než lékařského prostředí. Velmi čtivý, oddechový román o lásce k přírodě, o vztazích mezi lidmi,
Doporučuji

Jaru
31.03.2015 4 z 5

Příjemně se četla, ale na Ranhojiče určitě nemá ani zdaleka.

pif69
12.01.2015 5 z 5

Jak jen se mohlo stát , že ještě před třemi lety jsem o spisovateli Gordonovi nic nevěděl ? Tolik krásných příběhů , zasazených do historických reálií , lehce uvěřitelných a vyprávěných bohatým jazykem ... Čteno jedním dechem , na poslední straně velké zklamání-z toho , že kniha končí :-) .

Ladys
01.10.2014 5 z 5

Po delší době dobrá kniha. Tedy pro mě, samozřejmě.
Není to nějak extra literární skvost, dokonce jsem i nějaké zápletky odhadl předem, ale to vůbec nevadí. Kouzlo knihy spočívá v podmanivosti textu.

Antoaneta
21.09.2014 5 z 5

Další krásná kniha od Noaha Gordona- příjemné pohodové čtení.Provede čtenáře životem v malé chudé vesničce zasvětí do tajů vinařství,nechybí ani splněné sny a láska.Opravdu moc hezké čtení třeba na pošmourné podzimní večery můžu jen doporučit.

tinka1974
15.08.2014 5 z 5

Moc hezká knížka. Včera večer jsem jí dočetla a myslím, že jsem našla autora, jehož knihy bych si chtěla přečít. Čtivé vyprávění o osudu hocha bez budoucnosti a jeho cestě životem až k uskutečnění vytoužené snu. Milé, klidné vyprávění.

Lípa
27.04.2014 5 z 5

Po přečtení této knihy mám chuť zanechat práce nudného bankovního úředníka a začít se hrabat v hlíně, prostě skvělý životní příběh.

19. století Španělsko vinaři Katalánsko

Noah Gordon