Impérium

Impérium https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8778/bmid_imperium-g5T-8778.PNG 4 45 6

Slavný román klasika SF se odehrává ve 23. století, v době, kdy je ve Sluneční soustavě obydlená nejen Země s Měsícem, ale také Mars, Merkur, Ganymed a Titan. Celému impériu vládne politicky i ekonomicky Země, kam v tajné misi směřuje z Titanu hrdina Duncan Makenzie

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Imperial Earth , 1975

Luigi1
Luigi1
13.11.2023 4 z 5

Toto bylo velice zajímavé čtení

Adapa
Adapa
16.12.2019 4 z 5

Velmi kvalitně napsaný román od velmistra sci-fi. Přesně tento styl sci-fi se mi líbí, vše je tak nějak v „blízké“ budoucnosti o pár set let, vše je jen ve Sluneční soustavě a zní to uvěřitelně a reálně. To je přesně tak budoucnost, kterou bych chtěl zažít :)

Je už poznat ale „stáří“ knihy, některé věci jsou již dnes zastaralé, vývoj šel jinudy natož v roce 2276. Svým způsobem, jak když čteme verneovku.

Clarke měl skvělé nápady, skvěle propracovaný vesmír ale všechny jeho postavy jsou ve většině románů takové ploché, vědátorsky suché. Kvůli těch příliš plochým postavám bohužel nemůžu dát plný počet hvězd.
Knížku rozhodně všem doporučuji.

VincentHS
VincentHS
20.08.2019 4 z 5

Impérium od mistra Clarka se mi líbilo. Celý příběh i prostředí je i po 45 letech od jeho napsání velmi uvěřitelné a řekl bych, že kniha časem vůbec nezastarala. Co by se ve Sluneční soustavě asi zabydlet dalo, je zde zabydlené, ale technika ještě nestačí na lety ke hvězdám. Právě takový druh vědecko-fantastické literatury mám rád. kdy si člověk může pro sebe říci: "Tak nějak by to jednou možná mohlo vypadat".
Soukromým bonusem pro mě je jméno hlavního hradiny, který se jmenuje stejně jako můj nejlepší lektor anglického jazyka. Škoda, že se naše cesty již před mnoha lety rozešly. On již musel být v době vzniku románu na živu, tak by se ho rád zeptal, zda jeho rodiče to jméno panu Clarkovi neporadili. :-)

karel9045
karel9045
17.08.2015 5 z 5

Dlouhou dobou jsem tento román řadil k cyklu Zlatý věk Venuše a proto nijak nespěchal s jeho přečtením. Omyl. Jedná se o samostatnou knihu, kterou Clarke psal ve svém Zlatém období. To bych v jeho tvorbě zařadil od konce let šedesátých, do začátku osmdesátých let. Čili nějakých dvanáct až patnáct roků. Tehdy vznikla jeho nejdůležitější díla. První díl Rámy, první díl Odysey, Rajské fontány... A ve stínu těchto skvělých knih i román Impérium. Je nenápadnější, ale ani po více než čtyřiceti letech nezastaral. Podobně jako Stanislaw Lem v Návratu z Hvězd nás Clarke podrobně seznamuje se svojí vizí světa za nějakých dvěstěpadesát let a samotný příběh, jakkoli napínavý, nehraje dle mého názoru hlavní roli. Velmi se mi například líbila představa nového (i v rámci románu) typu kosmického motoru. Na mezihvězdné cestování je sice ještě příliš pomalý, ale pro lety sluneční soustavou plně dostačuje a čas letu mezi Zemí a Jupiterem zkracuje na pouhé týdny.

Aaron Lewis
Aaron Lewis
14.08.2014 3 z 5

Nemám ráda science-fiction a tohle nebyla výjimka, ale dalo se to číst, zajímavé byly pasáže na Zemi, kde se lidé vraceli k historii a obdivovali ji a tak.

Petroff
Petroff
30.11.-0001 4 z 5

Obsahuje vcelku obsáhlou, komplexní pasáž o "pentonimech" - tvarech o pěti čtverečních jednotkách s minimálně jednou sousedící hranou... Těchto tvarů je 12 (-nepočítá se rotace a převrácení) o celkovém obsahu 60 čtverců. Tyto tvary se dají sestavovat vedle sebe tak, aby přesně zabíraly plochu 6x10 čtverců. Existují tisíce řešení téhle kratochvíle, jsem rád, že jsem se k jednomu sám také dopracoval. Doslov obsahuje i jediné řešení skládačky o rozměrech 3x20.