Adapa Adapa komentáře u knih

Pompejan Pompejan Philipp Vandenberg

Hodně povedený román z římského prostředí. Svým stylem mi připomínal podobné romány od Mika Waltariho.
Jak je u podobných románů u Vandenberga obvyklé, hlavní postava tak nějak proplouvá životem, dovede zbohatnout a potkat se se spoustou historických osob, které tady ale nehrají hlavní roli.
Od začátku je zde zápletka s vrahem, myslel jsem, že se toho bude Vandenberg držet více ale v podstatě až na konci se objasní, kdo za tím stojí.
Román doporučuju, patří k těm povedenějším od Vandenberga.

17.07.2016 4 z 5

Přístav poslední naděje Přístav poslední naděje Jan Vyroubal

Tato knížka je pro mě velkým zklamáním. Kupoval jsem si ji krátce poté, co vyšla, ale dostal jsem se k jejímu přečtení až cca s dvouletým zpožděním.

Kupoval jsem ji jako historický román, upoutalo mě, že je od českého autora.

Ale jedná se o spíše dobrodružný román, s dětsky naivními postavami, čitelnou linií - u knihy by mělo být uvedeno doporučení například "pro chlapce do 15 let". Postavy jsou vyloženě umělé, přesně nalajnované. Vilém Prokop je takový Mirek Dušín, co skvěle střílí z luku, skvěle ovládá meč. Chvílemi mi knížka připadla jak laciný romantický román pro neustálé slovní obraty jako "jeho milá se zlomeným srdcem" apod. O české historii toho autor mnoho nastudováno nemá, takže je tam plno nepřesností. Vadí mi, že každý se také domluví s každým ať je to Saracén, obchodník z Benátek, templář apod. Všichni se spolu krásně domluví - autor neřešil, že by zmínil, že by se domlouvali například latinsky, nebo že by Vilém Prokop potřeboval tlumočníka pro dorozumění se s nějakým arabským venkovanem.

Jako knížku pro mládež ji mohu doporučit, jinak ne. Naštěstí jsem ji četl během jednoho volného dne, kdy jsem si řekl, že je prostě povinností ji dočíst, když už ji dva roky leží v knihovně... Jak kdyby patnáctiletý kluk psal svou prvotinu o středověku a jeho jediné znalosti byly z hodin dějepisu základní školy...

10.07.2016 1 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Metro 2035 je pro mě zklamáním stejně jako bylo Metro 2034. Je to zcela jiný svět než v prvním díle a taky jiný styl psaní. Nevím, kdo poradil autorovi tak moc používat přímou řeč, ale dost jsem se v tom ztrácel a nevěděl jsem chvílemi, kdo co říká. Některé dialogy byly naprosto zbytečné, šlo by třeba jen uvést jednou větou, že Arťom vešel tam a tam, kde zrovna dvojice herců diskutovala o tom a tom. A ne to na dvou stránkách nudně rozvádět do zbytečných detailů.

Jak už tady bylo zmíněno předtím, svět se změnil, Vytratilo se to tajemno. Zcela chybí mutanti, létající příšery. Arťom pobíhá bez ochranného obleku po povrchu, nic mu nehrozí. Maximálně setkání s jinými lidmi.

Závěr mě zklamal. Čekal jsem lepší a jasnější ukončení. Tady mi to přijde jak kdyby si chtěl udělat autor místo pro další díl i když bylo tolikrát zdůrazněno, že je to poslední díl.

Za mě osobně si myslím, že Metro 2033 byl skvělý román z unikátního prostředí. Tak to měl autor nechat a nevracet se k tomu v dalších knihách.

09.07.2016 3 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Už dlouho mě žádný román tak nechytil jak tento. Četl jsem předtím autorovu sérii "Století", ale ani nejlepší části té série nesahají románu Pilíře země "po kotníky".
Rozsáhlá historická freska, popisuje několik desetiletí občanské války mezi králem Štěpánem a "císařovnou" Maud a následně vládu Jindřicha II.
Knížka čtenáře vtáhne do středověké Anglie, vtáhne ho do atmosféry kláštera, trhů, problémů s barvením vlny, ale i do šarvátek a nájezdů.
Nechápu, jak jsem knihu mohl objevit až 15 let po jejím českém vydání. Rozhodně všem doporučuju.

18.01.2016 5 z 5

Chybějící říše Chybějící říše Milan Bielik

Kniha mne zaujala svou anotací, tak jsem si jí s chutí koupil a hned jsem se pustil do čtení. Ale přišlo mi to takové shrnutí, skákání sem a tam. Chybělo mi tam něco hlubšího, podrobnější vysvětlení myšlenek apod.
Knížka je celkem útlá na to, že chce zahrnovat šestisetletou historii Osmanské říše a k tomu ještě se zamýšlet nad dalším vývojem.
Dobře se to čte, rozšiřuje obzor, ale jinak je to zklamání.

04.01.2016 3 z 5

Poslední den stvoření Poslední den stvoření Wolfgang Jeschke

Tuto knihu jsem četl podruhé, nyní s odstupem asi patnácti let od prvního přečtení. Kniha má hodně zajímavý námět, úvod je velice zajímavý. Vše je krásně rozehrané a vše slibuje velkolepý děj. Ale pak jak kdyby autorovi došel dech a najednou nevěděl, co s těma všema lidma v minulosti má dělat. Takže najednou se tam plácá páté přes deváté, chybí tomu napětí, jiskra. A najednou je konec. Nic se nevyřeší, nic se neuzavře...
Škoda, hodně velká škoda. Podle mě to mohla být velkolepá knížka, která mohla mít i svůj vlastní svět, do kterého se dalo vracet dalšími romány, případně na něj mohli navazovat další autoři. Tak něco jako svět Duny od Franka Herberta.
Knihu rozhodně doporučím k přečtení.

04.01.2016 3 z 5

Hetéra Hetéra Philipp Vandenberg

Zatím nejlepší knížka od Vandenberga, co jsem četl. Čtivý příběh, který nutí stále otáčet další stránky a pátrat po tom, jak se to vše vyvine.
Čtrnáctiletá dívka, kterou zajali Peršané, se řízením osudu stane héterou a na stránkách knížky sledujeme dalších cca 15 let jejího života, kdy je v podstatě u všech důležitějších věcí - bitva u Marathonu, bitva u Thermopyl, bitva u Salamis, dvůr krále Xerxese atd.
Knižka snadno vtáhne do děje i do tehdejšího života. Najde se tam sice několik historických nepřesností, ale dá se to "překousnout".
Kniha není nijak obsáhlá a pokud je na ní čas, dá se krásně přečíst za den za dva...

26.12.2015 5 z 5

Přístav u řeky Styx Přístav u řeky Styx Pavel Fritz

Dobře napsaná pohodová sci-fi knížka. Svým způsobem ale dost ohrané téma. Skupina vědců přilétá na opuštěnou podmořskou stanici (na měsíci Europa). Všichni jsou bezstarostní, nadšení a pak postupně jeden za druhým umírají a neví se, co přesně je vlastně zabíjí a kdo za tím stojí. Dost mi to připomíná film Propast a nebo knížku Koule od Crichtona.
Závěr knihy mi přišel dost překvapivý, čekal jsem racionálnější vysvětlení. Ale svým způsobem to bylo dobře vymyšlené řešení.
Knižku doporučím už jen z toho důvodu, že je to dobře napsané české sci-fi. Jen mne mrzí ta předvídatelnost, že postupně budou všichni umírat a jen jeden až dva to přežijí. A také mě mrzí, že postavy jsou celou dobu už hotové, nevyvíjí se, chybí jim větší psychologie.

23.12.2015 4 z 5

Zmrtvýchvstání Zmrtvýchvstání Michael Punke

Velmi dobře napsaná kniha, takový oddechový "western" pro náročnější. Autor se snažil hodně držet skutečnosti, místy ale mohl zajít ještě více do hloubky. Přišlo mi, že některé části zbytečně moc přeskočil.
Román je ale velmi dobře napsaný, čtivý. Rád uvidím i film podle této knihy zfilmovaný.

21.12.2015 5 z 5

Odlévač zrcadel Odlévač zrcadel Philipp Vandenberg

Historický román, kde mi docela dlouho trvalo se začíst. Některé reálie jsou zajímavě a věrohodně popsané. Jindy mi přijde, že je tam plno nelogičností - Michael Melzer je Němec, ale nemá problém se domluvit s každým v Benátkách, Cařihradě a ani třeba s Egypťanem. A přitom je na několika místech zdůrazněno, že například latinsky neumí. Jeho dcera je od čtyř let němá, když získá zpět dar řeči, nemá také problém se domluvit s každým bez ohledu na to, zda je to Němec, Benátčan nebo jiný cizinec...
Kniha je zajímavě rozvinutá, od poloviny se čte svižněji a už to nutí číst dále a vědět, jak to vše dopadne. Jsou nastíněny, některé zajímavé zápletky (například snaha o prodej Editiny flotily nebo mocné tajuplné bratrstvo kdesi v Německu), které jsou najednou v několika větách dokončeny a tím je vše vyřízeno. Myslím, že tady byl větší potenciál to více rozvinout. A nebo ubrat zápletky a soustředit se jen na jednu jedinou.
Postavy mi přišly takové nedodělané, bez podrobnější psychologie. Postavy jsou takoví "prosťáčci", kteří ke všemu přijdou jen tak mimochodem a je jim to vlastně jedno.
Knihu ale rád doporučím, jen ze začátku je potřeba se opravdu obrnit trpělivostí, než se podaří do ní začíst.

15.12.2015 4 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Moje první kniha od Vondrušky a jsem z ní nadšen. Ze začátku mi trochu trvalo než jsem si zvykl na styl psaní. Některé věci proběhnou velmi rychle, půl stránky se věnují přípravě něčeho důležitého, co je najednou shrnuto v jedné větě a člověk se musí vracet, zda to nepřehlédl. Ale jak si na to čtenář zvykne, jde to.
Kniha je napsaná poutavě, pořád nutí číst dál a dál. Až mě mrzelo, že jsem z historie znal, jak vše dopadne, kdo kdy zemře a co se mu povede a nebo naopak nepovede. Oproti suchým historickým knížkám a wikipedii, zde je vše krásně vysvětleno.
Styl psaní mi něčím připomínal Liona Feuchtwangera a některé jeho historické romány - například Ošklivá vévodkyně.
Knihu rozhodně všem doporučuji, pokud někdo má v historii mezery z tohoto období, doporučuji si je ale doplnit až po přečtení tohoto románu a ne aktivně studovat wikipedii hned na prvních stránkách románu. Bude to pak napínavější :)
Už teď se těším na Přemyslovskou Epopej, která mi už déle jak rok leží v knihovně a nebyl zatím na ni čas...

06.12.2015 5 z 5

Termiti z Titanu I Termiti z Titanu I Josef Pecinovský

Pustil jsem se do této knížky tak nějak z nostalgie, protože před dvaceti lety jsem jako malej kluk byl nadšen Pláství jedu a dalšími romány z počátku 90. let.
Povídky mě ale hodně zklamaly. Nudné, naivní a úsměvné. Kniha je dočtená, ale krom povídky Čarodějnice, ve mě nenechala žádný dojem, za pár dnů na ni úspěšně zapomenu...

29.11.2015 2 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Volné pokračování knihy Metro 2033. Přijde mi o dost slabší. Kdybych četl jen tento druhý díl, dost by mě to zklamalo.
Chybělo mi tady takové to napětí a nutkání přečíst ještě jednu stránku, jako tomu bylo v prvním díle.
Pokud někdo četl první díl, měl by si přečíst i tento druhý.

29.11.2015 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Velice podařený postapokalyptický román. Líbilo se mi, že se neřešilo, proč byla válka, která z frakcí má pravdu a co bude dál. Prostě Arťom se vydává na cestu, potkává zajímavé lidi, které mu vstoupí do života a pak zmizí - jak v reálném životě.
Knížka má zajímavou atmosféru, vtáhne do děje a nutí stále číst dál a dál.
Mapa stanic na konci knihy je zajímavou pomůckou a musel jsem ji opravdu často používat.
Postavy jsou krásně vykreslené, mají své názory a dovedou se vyvíjet.
Jednotlivé frakce velmi dobře promyšlené.
Rozhodně doporučuji přečíst i těm, kdo běžně nečtou scifi ani podobnou literaturu.

29.11.2015 5 z 5

Benátská zrada Benátská zrada Steve Berry

Zatím nejlepší knížka ze série Cotton Malone, co jsem četl. Oddechová knížka, která nenutí přemýšlet. Děj se svižně posouvá a předem je jasné, že Cotton Malone musí na konci zlou prezidentku Federace porazit, zachránit krásnou Cassiopeu...
Prostě pokud chcete akční knížku s nádechem historie, nemuset u toho přemýšlet tak doporučuji.

11.11.2015 4 z 5

Jeffersonova šifra Jeffersonova šifra Steve Berry

Knížka má velice zajímavý námět, ale myslím, že potenciál není plně využit. Cotton Malone je tady dokonalý člověk, prakticky superman, takže je jasné, že kam přijde, tam to vše zvládne.
Přijde mi, že autor Steve Berry se tady až příliš zaměřil na akčnost. Tedy co nejvíce popsat, jak se jede s motorkou po schodech, jak se proskakuje sklo. Prostě akce, akce a zase akce. Hodilo by se mi to spíš víc do béčkového hollywoodského filmu. Knížky, které jsem od Berryho četl předtím byli výrazně lepší.
Být toto moje první knížka od Berryho, nikdy bych si od něj už nic dalšího nekoupil.

10.11.2015 3 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Moje první setkání s Luco Di Fulviem a příjemně překvapilo, i když jsem od knížky čekal asi více.
Po celou dobu mi vadilo, že autor píše jakoby předem věděl, že podle jeho knížky natočí Hollywood nějaký velkofilm - takže zde jsou akčně líčené pasáže, detailní popisy některých "záběrů". Nevím, něčím mi to nesedělo do klasické historické knížky.
Knížka se čte svižně, ale dovolila mi klidně na několik dnů se od ní odtrhnout a pak v klidu pokračovat dále. Krom závěrečného konce, kdy je proces s Giudittou, mě to nenutilo hltat další a další stránku. Prostě jen tak pozvolna, užívat si popisu Benátek, vzpomínat na tu dobu, kdy jsem tam byl já (ani se nechce věřit, že je to už skoro deset let, co jsem tam naposledy byl)...
Od prvních stránek je jasné, že vše bude směřovat k tomu, aby byl krásný happy end a zamilovaná dvojice překonala překážky a byla spolů. A od poloviny knížky je jasné, že na konci odejdou do Nového světa - do Ameriky. Ale ten závěrečný konec je až moc happy end a takový moc zrychlený, jak kdyby to chtěl mít autor už dopsané.

30.10.2015 4 z 5

Zelený Mars Zelený Mars Kim Stanley Robinson

Kniha mě dost zklamala. Už dlouho jsem nečetl žádnou knížku tak dlouho jak tuto. Nedařilo se mi do toho začíst. Od knížky jsem měl hodně očekávání. Kupoval jsem si ji spolu s titulem Icehenge, který na mě zapůsobil dost rozpačitě, nedodělaně.
U Zeleného Marsu jsem měl pocit, že autor ani nemá potřebu, aby po něm někdo knihu četl. Vymyslel si svůj dokonalý fiktivní vesmír s kolonizací Marsu, dává tam své myšlenky, které detailně vysvětluje, ale které nikdo nepotřebuje znát. Knize chybí ústřední postava, chybí ji pořádný děj, spád...
Zkusím se k ní někdy vrátit a znovu se začíst.

05.10.2015 3 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Moje první setkání s Dmitrijem Gluchovským a rovnou nadšení. Od první stránky mě knížka dostala a nutila stále číst dál a dál. Nejdříve jsem otáčel jednu stránku za druhou, posledních 30 stránek jsem ale musel dost zpomalit, abych chápal myšlenky.
Velmi povedená knížka s opravdu nečekaným závěrem. Svým způsobem mi to připomínalo román Mistr a Markétka, jen s tím rozdílem, že zde jsem se dočkal vysvětlení.
Knižku doporučuju začít číst před volným víkendem, kdy se člověk může na chvíli schovat před okolním světem a pořádně se do toho všeho začíst.

04.10.2015 5 z 5

Křížové výpravy Křížové výpravy Antony Bridge

Velmi povedená knížka, která stručnou formou bez zbytečných odboček podává kompletní přehled Křížových výprav od počátku, přes rozmach až po smutný konec. Kniha je čtivá, neni plná nudných údajů, letopočtů apod.
Všem, kdo se chtějí seznámit populární formou s touto tématikou bych tuto knihu doporučil.

29.09.2015 5 z 5