Křížové výpravy

Devět století staré a 200 let trvající drama křížových výprav, drama brutální, krvavé i romantické téma vzrušující nejen pro bitvy a mnohá dobrodružství, ale především proto, že se při nich dramaticky setkaly a střetly tři civilizace, západoevropská, byzantská a islámská.

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42386/krizove-vypravy-Ins-42386.jpg 4.574
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Academia

The Crusades, 1980

Kniha Křížové výpravy

Arcticus
21.12.2020

Nekomplikovane a populárne podaná stručná história križiackych výprav pomôže problematike porozumieť i tým, ktorí o nej nemajú hlbšie znalosti. Ako základ pre štúdium križiackych výprav určite odporúčam.

Vydra57
06.12.2020

Úžasná kniha, tak jak píše Thorir, člověk se dozví spoustu informací, mistrovstvím spisovatele se stane účastníkem děje a vždy znovu může přemýšlet o člověku , bytosti tvůrčí, ale plné krutosti a touhy po krvi. Osobně mě nadchly jiskřičky humoru v tomhle příběhu plném smrti a zabíjení.

thorir
18.10.2020

„Od chvíle kdy Godefroi z Bouillonu opustil Lotrinsko, uplynuli tři roky, ale on i křižáci, kteří přežili útrapy cesty, došli k cíli. Byli hladoví, vyčerpaní a v cárech a zanedlouho měli znovu prokázat své vražedné sklony a své barbarství. Ve chvíli, kdy hleděli přes údolí, které je dělilo od nejsvětějšího města na světě s jeho medově zbarvenými kamennými zdmi, shluky střech a s velikým Skalním dómem, který vypadal stejně nádherně jako Šalomounův chrám, za který jej mnozí považovali, nebyl mezi nimi jediný, který by nebyl dojat do hloubi duše, a mnozí měli v očích slzy. Bůh neopustil svůj lid.“

Lehké, čtivé, výpravné, plné zajímavých historických faktů, tak lze v krátkosti charakterizovat tuto knihu. Autor vypráví poutavý příběh, příběh odvahy a naděje, nezdolné víry a absolutní morálky, ale zároveň absolutního fanatismu, náboženského vytržení a strachu a viny tváří v tvář Bohu. Příběh z magického světa, podmanivého blízkého východu, opředeného legendami. Byl to svět absolutní, svět plný kontrastů, plný krutosti, ale zároveň plný krásy a naděje na nový začátek na konci světa. Svět, kde náboženské slovo dokázalo vyvolat hromadné vize, posílit nebo zadupat morálku vojska, ovládat davy. Svět, kde, z pohledu Evropana, naděje a touha po novém začátku hnala muže a ženy na okraj světa.

Autor čtenáře seznamuje se základními daty, událostmi a postavami, od začátků tažení, plného naděje, po neveselý závěr a fatální konec. Popisuje první neúspěchy, armády bez vedení, fanatický dav. Ukazuje první, skoro nečekané, úspěchy, zakládání křižáckých států, roztříštěnost křižáků. Fascinující jsou vnitřní boje mezi evropskými křesťany, člověk si až říká, co by bylo, kdyby se tehdy dokázali domluvit. Neméně fascinující je též pak vhled do uvažování dobového člověka, člověka účastnícího se výpravy na konec světa, všechny jeho naděje, strachy, víry, pocity, názory, něco je stejné s dneškem, něco je naprosto odlišné. Ukazuje náboženství jako středobod jedince té doby. S pocitem jisté marnosti pak čtenář prožívá ústup a konec křižáckých států.

Kniha je lehká a čtivá, lze doporučit všem.

petr8837
22.07.2020

Přiznávám se bez mučení, měl jsem ze začátku strach, že se čas vydání projeví na čtivosti. Naštěstí se tak nestalo. Bridge píše poutavě a umí čtenáře vtáhnout do děje. O daném období mám něco načteno, ale dozvěděl jsem se spoustu dalších zajímavostí. Pár drobných výhrad bych měl k překladu a poněkud hůře čitelným mapkám, ale to jsou opravdu jen drobnosti.

DraculasLady
24.05.2020

Kdyby se tímhle stylem psali všechny učebnice dějepisu, myslím, že by si k těmto příběhům našlo cestu mnoho dalších lidí. Kniha poměrně rychle vtáhne do děje. Informací je zde ale mnoho, a tak občasné odbočení od hlavní linky kvůli dovysvětlení dost mate. Některé části jsou trochu odbyté, jiné možná až nadbytečně konkrétní. Jako celek ale působí příběh kompaktně a ukazuje tím čtenáři dobu křížových výprav jako na dlani.

Janadvorackova
03.02.2020

Na to, že se popisované věci staly už poněkud dávno, obsahuje kniha hromadu zajímavých informací, leckdy brutálně detailních a ne zrovna hezkých. Podobnosti konfliktů dnešního data s těmi v knize, vám budou připadat znepokojivě známé.

Začátek navodil atmošku. Představte si Evropu skoro celou zalesněnou. V lesích hromada zvěře, není problém narazit na medvědy huňáče. A vlky drzouny, ne moc samotářské, divočáky a zdivočelé bandy různých lupičů a násilníků.
Neexistuje vláda, prakticky. Nejsou města, jen hradiště, kam se můžete uchýlit, když je vám ouvej. Jo, ale někdy také ne. A spory řeší tamní páni - sem tam.
Lidi se nemyjí, proč taky. A cca každý druhý rok mají možnost minimálně zemřít hladem. Strava zdraví moc nepřeje - složením a množstvím. Někdy se holt nedaří.

Zabíjení a smrt obecně je stejnou součástí života a na pořadí dne, jako my dneska vnímáme chytré technologie.
Smrt byla totiž velmi chytrá. Všudypřítomná.
Stejně jako víra, ať už v kohokoli. Dneska bereme víru jako něco, \"čím si někteří obohatí život.\" Jenomže tehdy byla nedílnou, byť ne jednou z nejdůležitějších denních starostí.
Se vzdělaností moc nepočítejte. A s tím šla ruku v ruce zase víra... v pověry a divné věci.
Cestovatelského ducha by v lidech tehdejší doby také jeden hledal těžko. Až na občasné poutníky lidi z domova paty nevytáhli, a pokud jo, hodně je to změnilo.

Když cestovat začali, poznávali cizí kraje, zvyky a odlišnosti za cenu krve vlastní i cizí. Plenění, vraždy, znásilnění, pečení dětí, kanibalismus, různé druhy rafinovaného mučeníčka, zastrašování nepřítele (sekáním hlav a házením jimi přes hradby do obléhaného města) - oblíbená kratochvíle krvelačných... lidí.

Kniha se dá brát i jako příběh, ale spíš jde o zajímavou historickou sondu :).

Adelajda_4
05.05.2017

Velmi dobrá kniha, která v kostce shrnuje historii křížových výprav, myslím si, že tuto problematiku osvětlí nejen studentovi historie, ale i úplnému laikovi.

tarasnica
18.04.2017

Hezky napsáno, mnohdy velmi poutavě. Občas bylo ale na mě (můj problém) různých údajů a krkolomných jmen víc než dost :)