a.k a.k komentáře u knih

Lovci knih Lovci knih Dirk Husemann

Poggio je lovec starých tisků a vzácných knih. V klášterní knihovně objeví připoutanou knihu řetězem, která skrývá dávné tajemství. Knihy se zmocní zloděj a Poggio se pouští do pátrání.
Příběh se odehrává v 15. století, a přesto ho nemůžu hodnotit jako historický román. A vlastně ani jako detektivku. To by asi neměl nejlepší skóre. Jde o nenáročné dobrodružství zdařile umístěné do historických kulis a s neuspěchaně plynoucím dějem. Takové pohodové čtení pro každého, kdo miluje staré vzácné tisky, klášterní knihovny a scriptoria.

18.05.2020 4 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Sarah má se svým dědečkem společnou vášeň pro drezuru koní. Dědeček jí má co učit, sám kdysi býval vyhlášeným drezurním jezdcem. Šťastné chvíle v koňském sedle skončí nečekaně rychle a Sarah se najednou musí vypořádat se zcela novou životní situací.
Autorčiny knihy mám moc ráda. I tento příběh má velmi pěkná místa. Pasáže věnované koním jsou velmi autentické. Hra koňských svalů v pohybu nebo pohled smutných koňských očí si vás nadobro získá. Samotný příběh by si možná zasluhoval větší spád. Především první polovina je zdlouhavá, bez zásadního dějového posunu. Někdy ale i pomaleji plynoucí příběh má své kouzlo. Ideální oddechové čtení.

17.05.2020 4 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Celá myšlenka příběhu je tak triviální, až je geniální. Tam venku číhá "něco", ale kdo to spatří, zemře. Tak moc byste chtěli vědět, co se za zavřenýma očima hlavní hrdinky děje, ale víte, že když oči otevře, zemře. A to přeci nechcete. Čím víc je čtenář zvědavější, tím to je pro něho větší nervák. Já jsem zvědavá moc. Takže za mě to "něco" bylo nervy drásající peklo.

16.05.2020 5 z 5

Lunapark Lunapark Volker Kutscher

V další epizodě se kriminální komisař Gereon Rath snaží vypátrat vraha, který si vybírá své oběti mezi SA-manny. Nejde ale jen o pouhou detektivku. Příběh je daleko komplikovanější a ukazuje prolínání nacistických složek do pátrání i života běžných Berlíňanů. Kniha je moc dobře napsaná a výborně se čte.

15.05.2020 5 z 5

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

Před lety byl na tuto knihu v knihovně nekonečný pořadník. Teď stála v regálu dlouho bez povšimnutí, tak jsem po ní sáhla.
Autobiografický román ženy, která žije obklopena anděly.
Bohužel se mi nelíbil beletristický způsob zpracování. Některé části na mě působily jako průměrná slohovka od žáka základní školy, neuspořádanosti v myšlenkách a nezdůvodnitelné přeskakování v časové ose mi přišlo zbytečné.
Přesto chápu příběh jako krásné poselství.

08.05.2020 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Příběh o jedné ztrápené existenci.
Sára žije osamělý život v šumavských lesích a jedinou radostí by mohla být její vášeň do sběru hub, kdyby ovšem dětství poznamenané rodinným dramatem nezanechalo stopy na její duši. Není to radostné čtení. Z citlivě napsaného příběhu je cítit beznaděj, zmar a smutek. I přes veškerou tíhu osudu hlavní hrdinky se kniha četla moc dobře.

20.04.2020 4 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Jenna se nikdy nesmířila se zmizením své mámy Alice. Tenkrát byla ještě malé dítě, když se ve sloní rezervaci stala tragédie, při které zemřela jedna ze zaměstnankyň. Jenna se rozhodne vypátrat, jakou souvislost mělo tehdejší neštěstí s matčiným zmizením .
Příběh s detektivní zápletkou byl výborný a moc se mi líbil. Ale ještě působivější byla pro mě použitá tématika ze světa slonů. Slona považuji za jedno z nejúchvatnějších zvířat. Autorka zde úžasně zachytila sloní rituály, chování v různých situacích a jejich výjimečnost.

19.04.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Tak tohle byla pro mě kniha s velkým románovým příběhem. Naprostá paráda.
Třináctiletá Leni se se svým válkou psychicky poznamenaným otcem a matkou, která je na něm silně citově závislá, odstěhují na Aljašku. Očekávaný nový začátek společného šťastného života se však v nepřívětivé a nehostinné aljašské přírodě nekoná. A není to jen drsná Aljaška, se kterou se musí malá Leni vypořádat.
Velmi působivé čtení. Příběh, od kterého nemůžete odejít a který ve vás rezonuje ještě dlouho po přečtení.
Doporučuji.

18.04.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Na pokračování osudů obyvatel Medvědína jsem se moc těšila. Backmanův styl, kterým dokáže zachytit charaktery postav, je natolik geniální, že jsem nakonec skousla i všemocného politika, přestože sebemenší politický vliv na vývoj příběhu nemám v knihách ráda.
Je zde celá řada životních mouder a pravd. Samotný příběh se rozjížděl pomalu, ocenila bych rychlejší spád. První díl byl lepší, přesto ale pokračování určitě stojí za přečtení.

11.04.2020 4 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Ruth se vrací po smrti otce do rodného domu v Edinburghu, kde nalezne korespondenci svého dávného předka Thomase Erskina.
Výborný příběh, ve kterém se střídá období 18. století se současností, kdy přízraky minulosti vstupují do aktuálního dění. Tato kniha má všechno, co u románů od Erskinové očekávám. Velmi zajímavý a působivý osud předků, který i po mnoha letech dokáže zasáhnout do života osob v přítomnosti.
Moc se mi líbila historická linka, ve které se autorka nechala inspirovat svým praprapradědečkem, který se po vcelku dobrodružně působícím počátku života vypracoval na prestižní pozici.
Doporučuji!

17.02.2020 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Oproti předchozímu Kříďákovi se Jáma v první polovině dost vleče a ani u mě nevyvovala pocit té pravé ponuré atmosféry. To přišlo až později, kdy jsme na stopě hrůzného zjištění. Co knize nemůžu upřít je, že se dobře četla. Autorka se zbytečně neodklání od tématu a i přes rozpačitý rozjezd je kniha svižně napsaná.

05.02.2020 4 z 5

Pod kardinálskou pečetí Pod kardinálskou pečetí Alena Vrbová

Autorce se podařilo vytvořit ucelený pohled na část české historie 18. století s návaznostmi na širší evropské dějiny.
Druhá část volné románové trilogie „Když kohout dozpíval“ lze brát jako samostatný historický román, od předcházející knihy ho dělí tři generace, více jak 120 let. Pro ty, kteří chtějí pocítit kontinuitu dobové atmosféry, posloupnost důležitých událostí a nálad v delším časovém horizontu našich českých dějin, doporučuji přečíst i první díl.
Více postřehů ke knize v recenzi v záložkách.

03.02.2020 4 z 5

Fotografie Fotografie Debbie Rix

V knize se střídají minulost a současnost, příběh mladičké a naivní Rachael z konce 50. let a Rachaeliny vnučky Sophie ze současnosti. Ani jedna to nemá v životě lehké a potýkají se s celou řadou problémů. Kniha se dobře čte. Na své si přijdou milovníci romantiky, velké lásky, či bezpodmínečného přátelství, kterým zdárně sekundují zrada, bolestné ztráty i smrt. I když zde narážíme na romantickou linku, nejedná se o červenou knihovnu. Námětem je nevyzpytatelnost osudů ženských hrdinek a bohatý děj zasazený do různých zemí. Bavila mě i archeologická tematika, která sice není nosným námětem, ale má v příběhu své opodstatněné místo.

31.01.2020 4 z 5

Fotografie Fotografie Debbie Rix

27.01.2020 4 z 5

Výjimečná knížka fejetonů, ze které cítíte empatii a lidskost. I když mi některé popisované události vyvolaly úsměv na tváři a hřejivý pocit na duši, vím, že skutečnost kolikrát tak sluníčkově jednoduchá není. O to větší poklona autorovi.

20.01.2020 5 z 5

V troskách tornáda V troskách tornáda Linda Castillo

Vynikající epizoda z mé oblíbené detektivní série. Kate má opět plné ruce práce, pátrání po činu z minulosti, zdevastovaný okrsek po ničivé vichřici a k tomu i docela zásadní zvrat v soukromém životě.
Celá série je naprosto úžasná. Moc doporučuji.

14.01.2020 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Původně jsem čekala detektivku. Kříďák je ale příběhem, ve kterém se prolíná temná záhada z minulosti s nečekaným dopadem do současnosti. Mělo to tu správnou atmosféru, která drží v nejistotě a vytváří řadu otázek, co se za tím vším ukrývá. Kniha se čte moc dobře. Bavilo mě to.

12.01.2020 5 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Bioinformatik Theo mě nepřestává překvapovat. Pokud k příběhu budete přistupovat s nadhledem a nepitvat se v reálnosti zápletky či některých detailech, pak je to velmi svižný a nápaditý případ, ve kterém hraje důležitou roli, jak vypadá mozek sériového vraha. Naprosto dokonalé, nejlepší díl z doposud vydaných knih série.

09.01.2020 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Co nastane, když dojde voda? Velmi znepokojující a aktuální téma. Příběhu se nedá upřít čtivost, mnoho zajímavých momentů a dramatičnost ve vyhrocených situacích. Ale... chyběla mi tam celková koncepce vzniklého problému. Bylo to v mnohém uspěchané bez hlubších logických souvislostí.

05.01.2020 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Po Smrtce, která mě naprosto uchvátila, je Nimbus výborné pokračování. Více nám ukazuje, jak zdejší svět funguje a pozadu nejsou ani zásadní dějové zvraty. Moc mě to bavilo a těším se na pokračování.

04.01.2020 5 z 5