1Booklover 1Booklover komentáře u knih

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Děsivý, naprosto nepředstavitelný pravdivý příběh člověka, který unikl z pekla.
Rozhodně není lehké tento příběh číst, protože představa, že se skutečně udál, je šílená, děsivá a srdcervoucí.

07.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Další mistrovské dílo od Aleny Mornštajnové.
Každá její kniha je originální a naprosto srdcervoucí.
Příběh je sice vymyšlený, ale z toho, jak autorka popsala možný scénář toho, jak by vypadal život, kdyby komunismus nikdy neskončil, mi při čtení knihy (a i po jejím dočtení) běhal mráz po celém těle.
S hlavními hrdinkami, Marií a Magdalenou, jsem soucítila od začátku do konce. Každá je naprosto jiná a přesto jsou v hloubi duše stejné a propojené.
Napadlo Vás někdy, jak by se nám žilo, kdyby v roce 1989 lidé nevybojovali demokracii? Minulý režim mě sice minul, avšak po přečtení této knihy jsem více než kdy jindy vděčná za to, že autorčina kniha je pouze fikce. Protože představa, že prožívá stejný příběh, jako hlavní hrdinky, mě upřímně děsí.
A konec knihy.....? Naprosto nečekaný a srdcervoucí. Autorka ví, jak čtenáře nechat v napětí až do samého konce knihy, jak ho vtáhnout do děje a vyvolat v něm emoce. Neustále jsem chtěla číst dál v ději a bylo pro mě těžké knihu odložit.

07.07.2021 5 z 5

Jiné jméno pro domov Jiné jméno pro domov Jasmine Warga

Krásná kniha, napsaná originálním způsobem. Není v ní příliš mnoho textu, ale i tak kniha předá čtenáři vše, co má.
Dojemně a citlivě napsaný příběh, kde se Jude potýká s tím, že neví, kde je její domov.
Příběh není jen o rasismu a nespravedlnosti, ale i o tom vzít nové příležitosti do vlastních rukou a být statečný, silný, sám sebou a hlavně, být pyšný na sebe a na to, kým jsem.

Moje srdce a jiné černé díry Moje srdce a jiné černé díry Jasmine Warga

Velmi pěkně a čtivě napsaná kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnou od začátku do konce.
Příběh o dvojici mladých lidí, kteří rozumí jeden druhému v jeho bolesti a trápení.
Zlomená Aysel a Romano, kteří se potkají za ne úplně šťastným důvodem. Jako parťáci na sebevraždu. Život se jim po té, co se poznají převrátí vzhůru nohama, takovým způsobem, ve který ani jeden z nich nedoufal.
Je o tom, otevřít se ostatním lidem, pustit si je do života a nechat je, aby nám umožnili podívat se na život jinýma očima.
Velmi silné tématech smrti, depresi a smutku, o kterých by se mělo více mluvit.
(Samotný konec knihy a to, jak to dopadne s Romanem a Aysel jsem opravdu nečekala a neskutečně a mile mě překvapil, i přesto, že je na konci spousta neuzavřených myšlenek...)
Ačkoli je cesta k uzdravení těžká a dlouhá,....Nevzdávejte to, vyhledejte pomoc a mluvte o tom, co vás tísní, protože stojí za to žít.
Jak uvádí sama autorka, život je krásný a velmi kinetický

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

(SPOILER) Neskutečně silný příběh ještě silnější a statečnější Dity.
Knihu jsem sice četla v angličtině, ale i tak mi běhal mráz po zádech, když jsem knihu četla a i přesto, že jsem se snažila představit si, jaké to v Osvětimi muselo být, jsem to nedokázala a i autor spolu s Editou v knize uvádějí: "Dovedete si to představit?!" Ne, pokud jste tu hrůzu nezažili, tak si to představit nelze.
Když si představím, co vše si musela Dita, a nejen ona, prožít ve mě vyvolává neskutečný smutek a úzkost, proto jsem také četla knihu asi měsíc, protože to rozhodně není žádná oddechovka.
Veliké + dávám autorovi za to, že na konci je uvedeno, co se s jednotlivými postavami stalo.
Já byla napjatá, co se stalo s F. Hirschem, takže jsem si to musela hned dohledat, i přesto, že jeho smrt není doteď úplně objasněná.
Po přečtení doporučuji zjistit si informace o F. Hirschovi, Ditě, Otovi... Je velice zajímavé porovnat skutečné informace s knihou. A musím říct, že i přesto, že kniha je fikce založená na skutečné události, tak mě moc mile překvapilo, že autor strukturu skutečného příběhu Dity ponechal a nezměnil.
Opravdu mohu jen a jen doporučit.

Když jsem tě ztratila Když jsem tě ztratila Kelly Rimmer

(SPOILER) Naprosto nádherná kniha, do které jsem se začetla od prvního slova a nemohla jsem se od ní až do konce odtrhnout. Bavila mě od začátku do konce, úžasná kniha.

Příběh je o zezačátku pohádkovém manželství zhýčkané Molly a tvrdě pracujícího Lea. Postupně však v manželství začíná ubývat lásky, štěstí, spokojenosti, porozumění a co je jedním z hlavních témat knihy KOMUNIKACE.
Leo miluje svou nebezpečnou práci, která ho i málem připraví o život. A Molly se o něho bojí a chce s ním mít klidné s spokojené manželství.
Střídají se zde kapitoly Lea z let před nehodou a Molly, která vypráví příběh z pohledu současnosti. V polovině knihy se role vymění, díky čemuž já čtenář dokáži nahlédnout do situace obou partnerů. Postavy mi byly od začátku sympatické a v průběhu knihy se mi měnili názory na to, kdo z manželů má větší pravdu. Nakonec jsem však došla k závěru, že mají svůj podíl viny a pravdy oba dva.
Závěr byl nádherný a dojemný a myslím, že člověk, který je třeba ve vztahu, tak si z knihy může hodně odnést do svého partnerství.

Jediným důvodem, proč jsem nedala plný počet hvězdiček bylo to, že mi občas přišlo, že Molly až zbytečně často omílá to, že s Leem mají určitý problém a že jejich manželství už "nemá smysl." Jinak nemám co vytknout.

15.03.2021 4 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Upřímně mě kniha vůbec nezaujala. Sice jsem ji přečetla cca za hodinu, ale verše mi přišli prázdné a ač jsem se snažila sebevíc, nenašla jsem tam více jak 5 "básní", které by měli určitou hloubku, kterou by podle mě verše měli mít.
Kniha je krásně graficky zpracovaná a líbí se mi i její jednoduchý design, ale pro mě je osobně mnohem důležitější obsah, než vizuální stránka.

15.03.2021 1 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

(SPOILER) Malý pražský erotikon byla kniha od které jsem se nemohla odtrhnout. Je vtipná, děj se netáhne a neustále se v knize něco děje. Je plná dějových zvratů, které čtenář (alespoň za mě) opravdu nečeká. Co se stalo s postavami bylo u některých nesmírně překvapivé a nečekané. Pohled zvířecích mazlíčků byl do knihy dokonale a nenuceně zakomponovaný a přišlo mi, že to knihu nijak nenarušovala a naopak ji to dělalo o to vtipnější.

Hlavními hrdinami jsou Marta se Zbyňkem a svými dětmi Tomášem a Cyrilem. Druhou rodinou je Táňa s Honzou a dětmi Adélou a Petrou + Patricie. Samozřejmě nesmím opomenout Bublinu a Fida.
Láska se tu prolíná všemi směry (ať už fyzická nebo jen citová). Ovšem není to jen kniha o milování. Je o životě jednotlivých postav, o jejich vývinu, o nevěrách, přiznáních, bolestných chvílích, které v lásce zažil snad každý.
Autor vše popisuje tak nenuceně a lidsky, že jsem se velice rychle vcítila do jednotlivých postav, kdy každá pro mě byla něčím specifická a oblíbená. Nemůžu říct že by tu byla postava kterou bych "neměla ráda".

Kniha je za mě opravdu hodně vtipná, autorův styl psaní je velice jednoduchý, plný "typicky českého humoru".
Jediné co bych knize vytkla bylo na můj vkus občas zbytečně moc sprostých slov.

23.02.2021 4 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Toto byla pro mě první kniha od tohoto autora. Ovšem musím říct, že to pro mě nebyla top knížka poezie. Některé básně se mnou sice rezonovaly tak moc, že jsem si jen řekla wow, ale bylo jich méně než těch, ve kterých jsem žádný "význam" nebo něco co by mě chytlo za srdce nenašla.
Kniha je rozdělena do tří částí = láska, ona, divokost.

Moderní poezii mám moc ráda, ale z nějakého důvodu mě tyto básně nechytly tak za srdce, abych mohla dát plný počet hvězdiček.

23.02.2021 2 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Knihu jsem stejně jako autorčinu první knihu, Milk and honey, četla v originále.
Některé pasáže mě až tak moc nezaujali, ovšem v některých textech jsem se našla tak moc, jako by mi autorka mluvila z duše.
Kniha je založená na autorčiných myšlenkách a zkušenostech. Občas mi běhal mráz po zádech, když jsem si představila, čím vším si Rupi Kaur musela projít a proto ji přeji už jen to nejkrásnější a aby byla šťastná.
Autorčiny ilustrace/kresby v této knize jsou naprosto dokonalé a neskutečně se mi líbily a zároveň se do takové knihy opravdu hodí a líbilo se mi, že daná kresba odpovídá tomu, co člověk zrovna čte.
Knihu můžu doporučit, ovšem je za mě potřeba, aby šel čtenář trochu do hloubky toho textu a zamýšlel se nad tím. Ne aby jej jen bezpointně četl.

11.02.2021 3 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Jedná se sice o velice útlou knížku, ovšem děj je velice překvapivý a čtivě napsaný.
První část je psána ve formě dopisů, které Vanda píše svému manželovi, druhá část je z pohledu manžela a jeho vnímání celé situace. Posledních pár stran je z pohledu dětí obou manželů.
kniha je o manipulaci, lásce, manželství, nevěře, lžích, o tom jak je těžké říct a najít pravdu a hlavně o tajemstvích, které má každá postava.
Do knihy jsem se začetla okamžitě, konec knihy je opravdu překvapivý a troufnu si říct, že naprosto nečekaný pro každého čtenáře.
Po dočtení knihy jsem se zamyslela nad tím, zda je lepší nechat člověka jít a začít znovu, nebo se vrátit k sobě i přesto, že Váš partner už nikdy nebude mít u Vás tak silnou důvěru, jakou měl předtím. Člověk může odpustit, ale nikdy nedokáže zapomenout.

09.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha je rozdělena do čtyř částí a několika podkapitol. V první části se čtenář dočte o tom, proč je pro nás důležitý spánek, jak může kofein ovlivnit spánek, co je to REM a NREM spánek. Ve druhé části autor popisuje, jak nedostatek spánku může podpořit výskyt nemocí, jako je rakovina či infarkt. Třetí kapitola je o snech. Jak se tvoří, k čemu jsou, jaké mají sny výhody/nevýhody a zajímavé informace o tom, zda se dají sny ovládat, nebo ne. Poslední, čtvrtá kapitola je o poruchách spánku o tom, co nám může ničit kvalitní spánek a jak si nastavit spánkový režim, když chodíme do práce či do školy. Autorův styl psaní mi byl sympatický a pro úplného laika, jako jsem i já, srozumitelný a lehce pochopitelný. V kniha obsahuje tolik informací, že doporučují si vzít ke knize tužku a papír a všechno zajímavé si zapisovat. Vůbec nelituji, že jsem si knihu pořídila a věnovala ji svůj čas. Ba naopak. Knihu jsem četla vždy před spaním a paradoxně jsem poté spala celou noc jako miminko. Vřele doporučuji lidem, kteří chtějí dělat pro svůj život a hlavně spánek udělat to nejlepší.

29.01.2021 5 z 5

Máme holý ruce Máme holý ruce Magdaléna Platzová

Doporučuji přečíst všem, koho toto téma zajímá.
Kniha je psána deníkovou formou. Jsou to zápisky autorky, z této doby. Sama to prožila a tak jsou tam nádherně vystihnuty pocity, které autorka například při demonstracích prožívala.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Skvělá oddechovka u které si odpočinete, nasmějete se a budete kroutit hlavou, jak to jen autor dokázal vymyslet.
Knihu jsem měla přečtenou velice rychle.
Vždycky, když se něco událo, velice mě to překvapilo a ohromilo.
Upřímně, hru kterou hráli bych sama nejspíše nezvládla.

Vánoční tábor Vánoční tábor Karen Schaler

Nádherný vánoční příběh.
Skvěle Vás naladí vánoční atmosférou a budete mít chuť prožít Vánoční tábor na vlastní kůži.
Opravdu doporučuji. Nemám co vytknout.

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Naprosto skvělá kniha. Myslím, že je naprosto srovnatelná s knihou Hana, kterou vřele doporučuji.
Kniha je psána z pohledu Otce a Dcery. Kapitoly se tu střídají. V knize je nádherně poukázáno na to, jak události, které se staly, ovlivňují to, jak se máme/chováme dnes. A to se mi moc líbilo.
Co jsem si z knihy vzala je to, že lidé se chovají tak, jak je utvořili události, které se jim staly. Pak to, že bychom měli být s našimi blízkými, dokud máme možnost a čas, že před některými skutky prostě neutečeme a že pokud je nevyřešíme co nejdříve a neponeseme za ně následky, bude se ,,trest" jen a jen stupňovat.
Jak už je psáno v jiných recenzích, závěr mě také velice překvapil. Je otevřený, takže po přečtení jsem měla takový zvláštní pocit, že potřebuji vědět co se stalo.

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Tato kniha byla první, co se poezie týče.
Četla jsem ji v angličtině a musím říct že byla skvělá.
Verše měly hloubku a v každé jsem si našla určitou myšlenku. Dost často jsem souzněla s tím, co autorka napsala a do knihy vložila.
Určitě, až nastane nějaký vhodný okamžik, vezmu knihu opět do ruky, budu si v ní listovat a číst to, co právě v dané situaci buud potřebovat.

10.02.2020 5 z 5

Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Rudolf Křesťan

Fejetony od R. Křesťana opět nezklamaly.
Nápadité, vtipné, až si někdy člověk říká jak to autora napadlo.
Doporučuji. Takové oddechové čtení které i přesto, že nepatří mezi nejnovější díla, stojí za přečtení.

10.02.2020 5 z 5

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Skvělá motivační kniha.
Hlavní myšlenka knihy je Mít se rád a rijmou se takový jaký jsem a myslet pozitivně.
Moc se mi líbila ta část s nemocemi. Autorka zde líčí, že každá emoc má spojitost s psychikou.
V knize se nachází citáty a AFIRMACE, které Vám pomohou k pozitivnímu vnímání svého života.
Ilustrované vydání je opravdu skvělé. Nejedná se o odpočinkovou knihu, jelikož je u ní o čem přemýšlet, ale zároveň se při čtení této knihy dokážete jak psychicky tak fyzicky uklidnit.

29.12.2019 5 z 5

Kniha se mi opravdu moc líbila.
Dozvíte se spoustu informací o výjimečných ženách, které kdy na této Zemi žili.
Kniha je nádherně ilustrovaná.
Také se mi moc líbily citáty u každé osobnosti.
Určitě si plánuji přečíst i druhý díl.

Kniha má nádherné poselství pro všechny holčičky, dívky, slečny, ženy, maminky, babičky, a to: Miř výš. Per se s vervou. Popusť uzdu svým snům.

24.12.2019 5 z 5