Vašek

Přečtené 63Strážcové Varadínu
? - říjen 2012
Strážcové Varadínu 2009, Juraj Červenák


Na věky věků
? - říjen 2012
Na věky věků 2009, Ken Follett


Poslední templář
? - srpen 2011
Poslední templář 2006, Raymond Khoury


Anatomie lži
? - srpen 2011
Anatomie lži 2008, Dan Brown


Most přes řeku Kwai
? - srpen 2011
Most přes řeku Kwai 2000, Pierre Boulle


Malajská kariéra
? - srpen 2011
Malajská kariéra 1987, Pierre Boulle


Hypnotizér
? - srpen 2011
Hypnotizér 2011, Lars Kepler

To věčné srovnávání s Larssonem... Ale ono to v tomto případě asi jinak nejde. Nechci příliš opakovat v bleděmodrém to, co napsal už někdo přede mnou ... ale když dle mého názoru to tak opravdu je: rozjezd velmi slibný, dobré rozvinutí zápletky, ve středu zdlouhavé retro, v závěru pak postupná ztráta střízlivé nápaditosti doháněná kýčovou "béčkově" přehnanou akční koncovkou. V rámci objektivity ale musím napsat, že se to vcelku četlo dost rychle, takže uvedená negativa jsem si uvědomil až v samém závěru.


Turista
? - březen 2011
Turista 2010, Olen Steinhauer


Dívka, která si hrála s ohněm
? - březen 2011
Dívka, která si hrála s ohněm 2009, Stieg Larsson


Dívka, která kopla do vosího hnízda
? - březen 2011
Dívka, která kopla do vosího hnízda 2010, Stieg Larsson


Muži, kteří nenávidí ženy
? - únor 2011
Muži, kteří nenávidí ženy 2008, Stieg Larsson


Kniha o staré PrazeKniha o staré Praze 2008, Jiří Horák


O lásce a jiných běsechO lásce a jiných běsech 2007, Gabriel García Márquez


Doktor od Jezera hrochůDoktor od Jezera hrochů 1980, Miloslav Švandrlík


Dům duchůDům duchů 2002, Isabel Allende


Tři kamarádiTři kamarádi 2006, Erich Maria Remarque


Quo vadis?Quo vadis? 1986, Henryk Sienkiewicz


Vyhoďme ho z kola venVyhoďme ho z kola ven 2001, Ken Kesey


Šifra mistra LeonardaŠifra mistra Leonarda 2008, Dan Brown


BabičkyBabičky 1999, Petr Šabach


Hovno hoříHovno hoří 2005, Petr Šabach


Král vlkůKrál vlků 1974, E. T. Seton (pseudonym)

Klasický Seton, někdy v minulém 20. století jsem četl asi 3x. Ikdyž je to čtení spíše pro dospívající, vím, že důvodem pro to, aby tato kniha zmizela z mé knihovny, může být snad jen nevítaná návštěva lupiče-knihomola či požár domu.


Zakopaný pesZakopaný pes 2009, Bedřich Fučík

Dal jsem 3 hvězdičky, možná je to málo, ikdyž 4 z pěti je zase moc (když 5 má být opravdu to nejlepší z nejlepších). Dobré čtení na noční stolek, do tramvaje či autobusu. Pro někoho (v dobrém) na záchod. V krátkých kapitolkách se dozvíš, proč se říká "V čem je zakopaný pes?", "Kostky jsou vrženy", kdo to je "Megera" a "Furie", či co to jsou "Lukulské hody"...


Dva divošiDva divoši 2005, E. T. Seton (pseudonym)

Seton je spolu s Batličkou a dalšími část mého mládí ... volání dálek, příroda, dobrodružství, romantika, lesní moudrost atd. atd. Samozřejmě je při hodnocení nutno brát v potaz tak trochu úhel pohledu.


Třikrát Phil MarloweTřikrát Phil Marlowe 1978, Raymond Chandler

.............komentář? Já použiju dvě slova: DOST DOBRÝ!


Dva proti ŘíšiDva proti Říši 2007, Jiří Šulc

Asi je to dobrá kniha, ale osobně mne příliš nezaujala. Dočítal jsem tak trochu "z musu". Ale tentokrát je chyba pravděpodbně na mé straně....


LvíčeLvíče 1996, Josef Škvorecký


RuinyRuiny 2007, Scott Smith

Na obálce má kniha hodnocení sice krátké, nicméně plné superlativů. Proto jsem se do ní pustil s vervou. Začátek je slibný, námět výborný, nicméně celkový dojem po přečtení spíše rozpačitý. Dá s říci, že jsem to nakonec dočetl spíše ze zvědavosti, jestli autor nepřekvapí zajímavým rozuzlením. Mne osobně nepřekvapil. Zbytečně natahované, dle mého názoru mohlo být tak cca o 150 stránek kratší a kniha by neutrpěla. Spíše naopak.


Jak voní tymiánJak voní tymián 2009, Marcel Pagnol

Slunce, léto, tymián, nostalgika, jižní Francie starých časů..... Už jsem to četl 2x a určitě si to zase někdy přečtu znova.


PovídkyPovídky 2008, Zdeněk Svěrák


Den TrifidůDen Trifidů 1999, J. Wyndham (pseudonym)


Král KrysaKrál Krysa 2003, James Clavell


Navzdory básník zpíváNavzdory básník zpívá 2003, Jarmila Loukotková


Případ doktora KarpetyPřípad doktora Karpety 1982, Jaroslav Boček


Toulky českou minulostí 12Toulky českou minulostí 12 2009, P. Hora-Hořejš (pseudonym)


Na vlně 57 metrůNa vlně 57 metrů 1968, Otakar Batlička


Letem českým světem 1898 1998Letem českým světem 1898 1998 1999, Pavel Scheufler

Skutečně pozoruhodné dílo. Kniha vychází z původní publikace vydané v roce 1898 pražským nakladatelem J.R.Vilímkem, která obsahovala celostránkové černobílé (na konci 19. století jak jinak) fotografie z různách koutů Čech a Moravy a několik (v rozporu s názvem) i Slovenska. Stovky fotografií přírody, měst, jednotlivých staveb a ojediněle i zajímavých či významných interiérů byly v tomto původním vydání doplněny podrobným doprovodným textem, který má hodnotu popisnou a zárověň také určitým způsobem díky obsahu i stilistice vypovídá o době dávno minulé stejně zajímavě jako samotné fotografie. Sám jsem šťastným vlastníkem poměrně zachovalého výtisku tohoto původního vydání. Kolektiv fotografů pod vedením J. Bárty si dal za úkol nasnímat fotografie, na kterých budou zobrazeny lokality a objekty z Vilímkovy knihy v podobě, v jaké se nacházely po 100 letech, tj. v roce 1998. Čtenář knihy může na každém dvojlistu porovnávat původní snímek na levé straně s novodobým snímkem na pravé straně. Autoři se nesoustředili pouze na zaznamenání stejného místa či budovy, pokoušeli se pořídit snímky pokud možno ze stejného místa jako původní fotografové, ve stejnou roční dobu a dokonce i ve stejnou dobu denní (mnohdy až neuvěřitelná věrnost vrhaných stínů, stejný čas na kostelních hodinách a pod.). Počin úžasný, kniha nádherná. Přesto si neodpustím dvě připomínky: 1) Škoda, že při tak nákladném a realizačně složitém projektu nebyl pro tisk knihy použit lepší papír. Dle mého laického názoru oproti původnímu vydání z roku 1898 byl použit méně kvalitní papír, což se odrazilo i na horší technické kvalitě fotografií. (Kniha stála přes 3.000 Kč, což je jistě dost. Přesto si myslím, že ten, kdo byl ochoten tuto cenu zaplatit, by jistě rád dal třeba o 500 Kč více při vyšší kvalitě pužitého papíru). 2) Nechápu, proč v knize nebyly použity u původních fotografií i původní popisné texty. Tyto květnaté, z dnešního pohledu často až úsměvně archaické komentáře jsou nahrazeny výčtem historických dat a věcných faktů vážících se k dané lokalitě či objektu. Vždyť mohlo být obojí, u původních fotografií původní texty, u nových text aktuální. Škoda... (ale i tak, klobouk dolů, 100 bodů!!!)


1