Vašek

Příspěvky

Letem českým světem 1898 1998Letem českým světem 1898 1998Pavel Scheufler

Skutečně pozoruhodné dílo. Kniha vychází z původní publikace vydané v roce 1898 pražským nakladatelem J.R.Vilímkem, která obsahovala celostránkové černobílé (na konci 19. století jak jinak) fotografie z různách koutů Čech a Moravy a několik (v rozporu s názvem) i Slovenska. Stovky fotografií přírody, měst, jednotlivých staveb a ojediněle i zajímavých či významných interiérů byly v tomto původním vydání doplněny podrobným doprovodným textem, který má hodnotu popisnou a zárověň také určitým způsobem díky obsahu i stilistice vypovídá o době dávno minulé stejně zajímavě jako samotné fotografie. Sám jsem šťastným vlastníkem poměrně zachovalého výtisku tohoto původního vydání.

Kolektiv fotografů pod vedením J. Bárty si dal za úkol nasnímat fotografie, na kterých budou zobrazeny lokality a objekty z Vilímkovy knihy v podobě, v jaké se nacházely po 100 letech, tj. v roce 1998. Čtenář knihy může na každém dvojlistu porovnávat původní snímek na levé straně s novodobým snímkem na pravé straně. Autoři se nesoustředili pouze na zaznamenání stejného místa či budovy, pokoušeli se pořídit snímky pokud možno ze stejného místa jako původní fotografové, ve stejnou roční dobu a dokonce i ve stejnou dobu denní (mnohdy až neuvěřitelná věrnost vrhaných stínů, stejný čas na kostelních hodinách a pod.).

Počin úžasný, kniha nádherná. Přesto si neodpustím dvě připomínky:

1) Škoda, že při tak nákladném a realizačně složitém projektu nebyl pro tisk knihy použit lepší papír. Dle mého laického názoru oproti původnímu vydání z roku 1898 byl použit méně kvalitní papír, což se odrazilo i na horší technické kvalitě fotografií. (Kniha stála přes 3.000 Kč, což je jistě dost. Přesto si myslím, že ten, kdo byl ochoten tuto cenu zaplatit, by jistě rád dal třeba o 500 Kč více při vyšší kvalitě pužitého papíru).

2) Nechápu, proč v knize nebyly použity u původních fotografií i původní popisné texty. Tyto květnaté, z dnešního pohledu často až úsměvně archaické komentáře jsou nahrazeny výčtem historických dat a věcných faktů vážících se k dané lokalitě či objektu. Vždyť mohlo být obojí, u původních fotografií původní texty, u nových text aktuální. Škoda... (ale i tak, klobouk dolů, 100 bodů!!!)

02.08.2011


HypnotizérHypnotizérLars Kepler

To věčné srovnávání s Larssonem... Ale ono to v tomto případě asi jinak nejde. Nechci příliš opakovat v bleděmodrém to, co napsal už někdo přede mnou ... ale když dle mého názoru to tak opravdu je: rozjezd velmi slibný, dobré rozvinutí zápletky, ve středu zdlouhavé retro, v závěru pak postupná ztráta střízlivé nápaditosti doháněná kýčovou "béčkově" přehnanou akční koncovkou. V rámci objektivity ale musím napsat, že se to vcelku četlo dost rychle, takže uvedená negativa jsem si uvědomil až v samém závěru.

01.08.2011


Král vlkůKrál vlkůE. T. Seton (pseudonym)

Klasický Seton, někdy v minulém 20. století jsem četl asi 3x. Ikdyž je to čtení spíše pro dospívající, vím, že důvodem pro to, aby tato kniha zmizela z mé knihovny, může být snad jen nevítaná návštěva lupiče-knihomola či požár domu.

30.11.-0001


Zakopaný pesZakopaný pesBedřich Fučík

Dal jsem 3 hvězdičky, možná je to málo, ikdyž 4 z pěti je zase moc (když 5 má být opravdu to nejlepší z nejlepších). Dobré čtení na noční stolek, do tramvaje či autobusu. Pro někoho (v dobrém) na záchod. V krátkých kapitolkách se dozvíš, proč se říká "V čem je zakopaný pes?", "Kostky jsou vrženy", kdo to je "Megera" a "Furie", či co to jsou "Lukulské hody"...

30.11.-0001


Dva divošiDva divošiE. T. Seton (pseudonym)

Seton je spolu s Batličkou a dalšími část mého mládí ... volání dálek, příroda, dobrodružství, romantika, lesní moudrost atd. atd. Samozřejmě je při hodnocení nutno brát v potaz tak trochu úhel pohledu.

30.11.-0001


Třikrát Phil MarloweTřikrát Phil MarloweRaymond Chandler

.............komentář? Já použiju dvě slova: DOST DOBRÝ!

30.11.-0001


Dva proti ŘíšiDva proti ŘíšiJiří Šulc

Asi je to dobrá kniha, ale osobně mne příliš nezaujala. Dočítal jsem tak trochu "z musu". Ale tentokrát je chyba pravděpodbně na mé straně....

30.11.-0001


RuinyRuinyScott Smith

Na obálce má kniha hodnocení sice krátké, nicméně plné superlativů. Proto jsem se do ní pustil s vervou. Začátek je slibný, námět výborný, nicméně celkový dojem po přečtení spíše rozpačitý. Dá s říci, že jsem to nakonec dočetl spíše ze zvědavosti, jestli autor nepřekvapí zajímavým rozuzlením. Mne osobně nepřekvapil. Zbytečně natahované, dle mého názoru mohlo být tak cca o 150 stránek kratší a kniha by neutrpěla. Spíše naopak.

30.11.-0001


Jak voní tymiánJak voní tymiánMarcel Pagnol

Slunce, léto, tymián, nostalgika, jižní Francie starých časů..... Už jsem to četl 2x a určitě si to zase někdy přečtu znova.

30.11.-0001


Krvavé jahodyKrvavé jahodyJ. S. Kupka (pseudonym)

Před 5 minutami jsem dočetl Krvavé jahody. Možná to není vrcholné dílo beletrie, ale v každém případě to je "síla". Poutavě napsané, čte se to velmi dobře, jedním dechem. Dost drsný příběh akdyž si jeden uvědomí, že je to skutečný osud, jde z toho mráz po zádech. Jednoznačně doporučuji. Možná by toto dílko mělo být zařazeno do poviné četby středních škol.
Určitě si přečtu i další knihu od tohoto autora.
17.12.2009, Vašek

30.11.-0001