Král vlků

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Těmito slovy otevírá Ernest Thompson Seton jednu z povídek, které najdete v této knize. Dvacetiletý Yan objeví v lesích za osadou otisky jeleních kopýtek a slavnostně slíbí, že bude chodit do hor tak dlouho, dokud to nádherné zvíře neuloví. Celé měsíce sleduje jelení stopu, a stále se vrací domů s prázdnou. Osadníci ho litují a netuší, že na dlouhých, únavných potulkách divočinou nachází Yan to, za čím se ostatní lidé marně pachtí - radost a štěstí. Při velkém lovu prožívá i nejedno dobrodružství. Za mrazivého zimního večera se z pronásledovatele stává pronásledovaný - Yan musí opustit jelení stopu a po jeho vlastních šlépějích teď běží vlčí smečka. Jindy se střetne s indiánským lovcem Časkou sledujícím stejnou kořist jako Yan. Ale ze soupeřů se brzy stávají dobří přátelé. Nakonec se Yan přece jen dostane k velkému jelenovi na dostřel. Když se přiblíží okamžik, po kterém tak dlouho toužil, Yan najednou s úžasem poznává, že na toho krásného, ušlechtilého tvora nemůže vystřelit a připravit ho o život. Skloní pušku a řekne uštvanému jelenovi, který mu hledí do očí "... jsme bratři... běž a neboj se mě."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29022/kral-vlku-msc-29022.jpg 4.738
Žánr
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno, Olympia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Král vlků

Přidat komentář
mot33
29. září

Krásné povídky z lesů převážně o vlcích lidojedech.

Delicius
06.10.2016

myslím, že jako malý jsem měl noční můry z krále vlků a řádění jeho smečky....

Richie1
17.08.2014

Od chvíle, kdy jsem přečetl Bílého tesáka od Londona, jsem miloval knihy o zvířatech (a o psech a vlcích zvláště). Seton umí tyto knihy z přírody psát skvěle. Jeho Krále vlků jsem jako kluk zhltal před více než 30 lety, ale stále mám tuto knihu v hlavě a doufám, že se k ní zase někdy dostanu.
Setonovy příběhy o zvířatech jsou někdy až drsné, ale myslím, že také velmi pravdivé - tak jako je pravdivá sama příroda. Je v nich mnoho moudrosti - občas v těchto příbězích hledám i analogii v chování člověka, ať už k přírodě nebo k sobě samému.
Určitě doporučuji nejen mladým čtenářům, ale i těm dospělým.

20.7.2015 - po 30 letech jsem si knihu opět přečetl a opět jsem podlehl zvláštnímu kouzlu Setonova vypravěčství. Jeho povídky dokáží laskat po duši i mrazit a po přečtení už přírodu navždy vnímáte trochu jinak.

kolmanpeter
24.01.2014

Nádhera . )

Vašek

Klasický Seton, někdy v minulém 20. století jsem četl asi 3x. Ikdyž je to čtení spíše pro dospívající, vím, že důvodem pro to, aby tato kniha zmizela z mé knihovny, může být snad jen nevítaná návštěva lupiče-knihomola či požár domu.