Třikrát Phil Marlowe

Tento svazek obsahuje díla vydaná samostatně: Hluboký spánek (The big sleep, 1939), Loučení s Lennoxem (The long goodbye, 1954), Sbohem buď, lásko má (Farewell, my lovely, 1940). Tři detektivky napsané zakladatelem americké drsné školy, nejvýznamnějším zástupcem tzv. Hard-boiled fiction.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29017/x-phil-marlowe-29017.jpg 4.892

Phil Marlowe

The Big Sleep; Farewell, My Lovely; The Long Goodbye

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Odeon

Alex_Jura
08. prosince

Objevila jsem ji hodně pozdě (detektivky jsem hltala v dětství, pak nastala odmlka)... ale tohle, TOHLE... nemůžu se rozhodnout, kterou ze tří epizod miluju nejvíc. Popisy panského sídla a skleníku a vůbec v Big Sleep... nebo některé situace v Čekání na Lennoxe? Je to nádherný vypravěčský koncert, a překladatelé to jenom završili. Btw. Chandler svůj styl dlouho piloval. Kdo četl např. Španělskou krev, ví, o čem mluvím. Ale to je spíš zajímavost, kniha je skvělá.

Aquagirl

Moje dávná láska. Už strašně dlouho jsem ji nečetla, tak nevím, co bych jí říkala dneska, ale vzpomínám si, s jakým nadšením jsem ji hltala tenkrát. Krásně temné, vtipné, napínavé.

slunicko1958
29.12.2017

Mám tuto knihu ráda. Má napětí i humor.

Marwin
08.10.2014

"Byla to blondýna.Ale taková blondýna, že by kvůli ní biskup vykopl díru do kostelního okna!"
Phil Marlowe-nepodplatitelný osamělý soukromý detektiv, který za dvacet dolarů na den plus výdaje čistí město od špíny a korupce.(zrovna v těchto dnech máme města polepená předvolebními plakáty, na nichž desítky novodobých Marlowů také slibují, že vyčistí naše města od špíny a korupce!!!!)
Přečíst si Marlowa je velmi osvěžující.Gejzíry hlášek,jedna lepší druhé."Toto že je New Yorkský řízek?Myslel jsem, že válcovny plechu jsou v Detroitu.(toto je ovšem hláška, která Marlowa pouze napodobuje, ale stojí za to).V dnešní době překombinovaných detektivek, k nimž si člověk často musí vzít naučný slovník a také bibli, aby je alespoň částečně pochopil,jsou příběhy s Marlowem lahůdkou.Dobro je bílé, zlo černé, občas dostane do držky padouch, občas Marlowe.Pokud to situace vyžaduje, Phil je ochoten strávit noc s nějakou "kůstkou", což samozřejmě neznamená, že jí druhý den třeba neusvědčí z vraždy.
Pokud se chystá čtenář číst knihu, jejíž hlavní hrdina si říká Phil Marlowe, je dobré tak učinit ve vlahý letní večer a jako kulisu otevřít okno.Možná, že z nočního bulváru zaslechne nejen motor osmiválcového Oldsmobilu, ale snad i lahodný zvuk výrobku pánů Smithe and Wessona, či Samuela Colta.

mikina13
26.08.2014

Úžasné.....z toho Loučení s Lenoxem nejúžasnější!

učtese
14.04.2014

Čtení to není špatné, ale musím přiznat, že bych nedokázal říct o co v jednotlivých případech vlastně šlo. Je tam na mě příliš postav, pátrání se rychle přesunuje od jedné ke druhé, někdy jsem měl pocit že jsem se vlastně nic nedověděl a případ už byl vyřešen. Detektivky nejsou můj oblíbený žánr, chtěl jsem jen poznat Phila Marlowa a v tomhle ohledu nejsem zklamán.

FillisDilla
10.01.2014

Jednoznačně moje nejoblíbenější kniha. Přečtena minimálně osmkrát. Je to asi tolik detektvika, jako Anna Karenina je love story.

evelinaevelina
27.05.2013

Takzvané "3x" jsem podědila po tátovi a už několik let si hoví v mé knihovničce. Nemusím je už číst tajně jako tenkrát, když mi nebylo dáno tolik důvěry, že knihy nikterak neponičím (táta byl na tohle pes). Jsou na čestném místě a často si podle nálady přečtu třeba jen jednu část některé z nich. Jsou to prostě evergreeny zločinu.

Když už jsme u hlášek, tak jedna u nás do teď používaná při nástupu do auta (nejlépe když je někdo vyzvedáván z nějaké merendy): "Vážený, ráčil byste tu nohu dát dovnitř abych moh eventuelně zavřít dveře? Anebo je mám otevřít dokořán, abyste moh vypadnout?"
Znění možná nebude úplně přesné.

jprst
20.01.2012

Pro příznivce americké drsné školy něco jako jedna z učebnic.

Vašek

.............komentář? Já použiju dvě slova: DOST DOBRÝ!

pajonek

........komentář? stačí jedno slovo - špica