stafbul

Přečtené 83Nebudete se bát ničeho zlého
? - březen 2021
Nebudete se bát ničeho zlého 2017, John Searles


Karanténa
? - březen 2021
Karanténa 2020, Peter May


Náš manžel
? - březen 2021
Náš manžel 2019, Jo Jakeman


Zaslepení
? - březen 2021
Zaslepení 2018, Jørn Lier Horst


Jmenuju se Ozzy
? - únor 2021
Jmenuju se Ozzy 2011, Ozzy Osbourne

Tak tohle jo. To mělo grády. To mě pohltilo, u toho jsem se zasmála a občas byla znechucená, ale pořád tak nějak divně znechucená, protože ten člověk je prostě jakej je. Je to prostě trošku temnota a trošku komedie.


Před pikolou za pikolou
? - únor 2021
Před pikolou za pikolou 2017, Linda Green

Tak tahle kniha mě nějak nepohltila. Téma je velmi velmi zajímavé, jako matce mě z něj šel mráz po zádech. Ale...celé to bylo tak nějak předvídatelné a plytké. Bylo to jako obří maják stojící ve tmě na útesu (to téma) a přitom vydává tak slabé světlo.


Poslední výročí
? - březen 2019
Poslední výročí 2017, Liane Moriarty

Neskutečná nuda. Utrpení. Dočíst ji mě stálo spoustu sil. Pořád jsem četla a pořád se nic nedělo. Já tak sázela při koupi na popis prostředí, ale ten byl plytký až běda. Ach jo.


Poslední dny Rabbit Hayesové
? - březen 2019
Poslední dny Rabbit Hayesové 2018, Anna McPartlin


Dvanáctá karta
? - březen 2019
Dvanáctá karta 2009, Jeffery Deaver

Musím říct, že tohle bylo zklamání, velké zklamání. Poprvé jsem se u knihy tohoto autora nudila. Poprvé jsem ji četla snad měsíc a pořád ji odkládala znechucená nudou. Poprvé jsem si uvědomila monotónnost jeho děl. A to jsem dosud byla nadšena a plánovala si pořídit celou jeho bibliografii. Ne, tahle knížka půjde do světa, pryč z mého bytu, pryč z mé knihovny, pryč z mého života. A další si už od něj nekoupím. Asi jsem se tzv. přeDeavrovala. Všechny knihy na jedno brdo. Jasný rukopis autora, který je ale až tak moc jasný, že po pár titulech začne nudit. Je to tak. Od Kinga jsem přečetla mnohem více knih, než od Deavra, ale nenudí mě. Každá kniha je o něčem jiném, míchá různé žánry apod. Deaver ne, ten jede po kolejích. Musím říct, že mi bylo úplně jedno, jestli tuhle holku sejmou, nebo ne. Celé to rádoby historické drama, jímž chce Deaver zmást čtenáře (a to on se snaží v každém díle až se stane, že si prostě u těch knih začnete říkat...ach jo, už zase, je tak průhledné, že ta podsouvaná podstata příběhu žádnou podstatou nakonec nebude), mě vůbec nezaujalo. Nebylo pro mě zajímavé, nevtáhlo mě. Vrah byl dost nesympatický, ale ne tak, aby ho člověk nenáviděl...prostě jsem si jen řekla, že je to blb. A konec byl dost na vodě. Za mě dvě hvězdy z lítosti a na rozloučenou.


Dítě v pravý čas
? - březen 2019
Dítě v pravý čas 2002, Ian McEwan

Zajímavý počin. Co musím hned na začátek vyzdvihnout je, že se kniha čte sama. Opravdu. Děje hezky ubíhá, kapitoly jsou dlouhé, ale přitom není problém je přečíst jedním dechem. Co se tématu týče, mohlo se lehce stát knižním klišé. Zmizení dítěte. Dovedla jsem si představit asi deset způsobů, jak by to zpracovali známí autoři jako je např. Deaver. Tenhle autor to ale uchopil naprosto jinak. Žádná detektivní práce, psychodrama v takovém tom běžném slova smyslu. Ta kniha je zvláštní, celou dobu se motá kolem tématu zmizení malé holčičky, ale vlastně jakoby o to ani tak nešlo. Všechno to ovlivňuje a přitom to tam není otevřeně řešeno. Mění to životy hlavních postav, ale přitom život běží dál. Do toho se mísí politika týkající se výchovy a výuky dětí. Zvláštní kombinace. Zvláštní kniha. Zvláštní pojetí. A přitom to celkem hezky funguje. Myslím, že až odstupem času dokážu knihu opravdu docenit. Tohle je kniha, kterou když dočtete, řeknete si prostě "Páni...!" Otázkou je, co bude za těmi tečkami. A to nevíte bezprostředně po dočtení, protože "něco na té knize je". Jen přijít na to, co.


Měl to být hezký život
? - listopad 2018
Měl to být hezký život 2015, Andrea Coddington

Pěkná kniha. Příběh vlastně nehodnotím, jelikož ho napsal sám život a kdo by chtěl životu vykládat, jak by měl vypadat....to už je konec konců v názvu knihy. Co se týče stylu psaní, je kniha napsána velmi svěže, krásně se čte, začtete se a ani nevíte jak, najednou koukáte, že máte přečtených padesát, sto stran. 3/4 knihy je úžasně veselé, romantické, takový splněný sen. A ten konec, rozbrečel, takže jsem si říkala: Bože děkuji ti za všechny, které mám!


Tady byla Britt-Marie
? - listopad 2018
Tady byla Britt-Marie 2016, Fredrik Backman

Strašně jsem trpěla. První půlku knihy jsem myslela, že to nepřežiji ve zdraví. Brit mne tak štvala, tak mne štvalo její "eh" a opakující se věty. Grrrrr. A pak se přestěhovala do domu Tutovky a z šíleného všepohlcujícího orkánu, který ničí vše, k čemu se přiblíží se najednou objevilo slunce....všechno ozářilo, mraky se rozestoupily, vzduch se provoněl a mé srdce zachvátil klid a radost.... Kdo knihu neodloží během první půlky, ten nakonec zjistí, že mu tahle kniha dost možná změní pohled na svět a život. K lepšímu....


Příliš mnoho Kateřin
? - listopad 2018
Příliš mnoho Kateřin 2015, John Green

Tohle bylo hodně slabé dílo.....vhodné tak pro puberťáky. Rádoby inteligentní génius, kterého ostatní donutili myslet si, že je něco víc než ostatní zjišťuje, že je to vlastně jen obyčejnej zmatenej pubertální kluk.


Čtenáři z Broken Wheel doporučují
? - říjen 2018
Čtenáři z Broken Wheel doporučují 2016, Katarina Bivald

Pěkná atmosféra, která zaujme všechny knihomoly...konec konců sen každého takového je pracovat obklopen knihami a nemít nad sebou vedoucího ;) Příběh trošku banální, což z knihy udělalo takovou tu klasickou oddechovku a shodilo to jednu hvězdičku dolů. Jinak by šla kniha vystihnout také filmovým citátem "Chlape, Vy tam máte postav jak na Orloji." :-D


Mafie matek
? - říjen 2018
Mafie matek 2010, Kerstin Gier

Skvělá kniha. Vážně mne moc pobavila, navíc shrnuje přesně to, čím se ženy často prohřešují. Škodolibost, závist a pasivní agrese schovaná za přátelství. Touha po tom, mít něco víc než ostatní. A snobství. Zároveň kniha obsahuje opravdu krásný styl humoru a já se několikrát v průběhu četby vážně rozesmála. Za mne velký palec nahoru, protože když oddechová četba, tak takováto!


Růžový hotel
září 2018 (19.-23.)
Růžový hotel 2012, Anna Stothard

Takový obyčejný, velmi oddechový kousek, který se velmi lehce čte. Takže raz dva tři a máte dočteno, nic nedá, nic nevezme, prostě jen pěkné teplé léto a troška nudy u opalování, kterou chcete nějak zabít ... na tohle je ta kniha dobrá.


Případ Pegasus
? - září 2018
Případ Pegasus 2016, Gregg Loomis

Kniha se dobře četla....jinak téma zpracované klasicky americky...


Tymiánové dopisy
? - srpen 2018
Tymiánové dopisy 2016, Eve Makis

Zajímavé téma, seznámení se specifickou kulturou a dokonce jsem se v jednom místě rozplakala...takže ano, tahle kniha se mi poměrně líbila...


Šifra mistra bestselleru
? - červenec 2018
Šifra mistra bestselleru 2017, Jodie Archer

Ano, ano, ano. Pro nás, co píšeme je to fajn. Protože vidíme, jaké lehké nuance dokáží celkem překvapivě předurčit knihu k úspěchu či neúspěchu. A navíc se člověk díky této knize dostane k názvům mnoha knih, které nečetl, a které si jistě rád přečte. Seznam knih, co si chci přečíst se tak rozrostl o hodně titulů.


Žádný sex, je úterý
? - červenec 2018
Žádný sex, je úterý 2014, Tracy Bloom

Tohle byla zábavná kniha. Pohodová oddechovka, co si na nic nehraje. Žádné zlaté hvězdičky bestseller, co mnohdy člověka navnadí, aby ho kniha posléze zklamala. Tohle byla prvoplánovitá oddechovka a účel splnila velmi dobře. Takže za mne čtyři hvězdičky a úplně v klidu kniha, co doporučím kamarádkám, když se budou ptát, co číst jen tak pro odreagování od běžného života.


Manželovo tajemství
? - červenec 2018
Manželovo tajemství 2014, Liane Moriarty

Zajímavé téma, průměrné zpracování, nicméně jako kniha pro zábavu dobrá.... Jestli si za rok vzpomenu o čem byla? Pochybuji.


Skrýš
? - červen 2018
Skrýš 2013, Johan Theorin

Zvláštní kniha, napínavá, do 3/4 jsem pociťovala nadšení, že tuhle knihu čtu. Vážně jsem se nemohla odtrhnout. Přece jen velmi zvláštní prostředí, postava s dvěma velkými vnitřními spory a tajemno, napětí. Ale ten konec to celé jaksi zabil. Nerozumím autorům, kteří vystaví dobrý příběh a potom ho zničí koncem....proto jen ty tři hvězdy....zkrátka zklamání z konce je příliš velké, než aby mi dovolilo hodnotit lépe.


Deník šílené novinářky
? - květen 2018
Deník šílené novinářky 2011, Dagmar Dandová

Knížka samá gramatická chyba, příběh mne ze začátku bavil, na pár prvních stránkách jsem se i zasmála ale pak už to bylo stále to stejné dokolečka, četla jsem už jen ze setrvačnosti, protože nerada nedočítám knihy a nakonec to ve mne nezanechalo nic. Takže za mne, nic moc.


Virginiin monolog: proč je stárnutí skvělé
? - květen 2018
Virginiin monolog: proč je stárnutí skvělé 2010, Virginia Ironside

Kniha má být humoristická. Nepochopila jsem proč. Dle mne je to kniha o tom, jak "si ve stáří můžu dělat co chci, protože stejně brzo umřu". :(


Poslední dopis od tvé lásky
? - květen 2018
Poslední dopis od tvé lásky 2013, Jojo Moyes

Zvláštní pocity po dočtení knihy, které mne přepadly, vedou k volbě tří hvězdiček, které jí uděluji. Na jednu stranu jsem v průběhu knihy čím dál více pociťovala sympatie k Bootovi a jeho milé J. Moc jsem jim přála lásku a vřelou budoucnost. To velmi kvituji, protože se v poslední době často setkávám s tím, že autoři knih u mne nedokáží vyvolat jakýkoliv zájem o hlavní postavy jejich příběhů. Na stranu druhou je příběh celkem průměrný a dle mne jej narušují zbytečné ukázky "posledních dopisů" od lidí z různého období, jimiž je příběh prokládán. Chápu, co bylo záměrem, nicméně to, čeho chtěla autorka dosáhnout, tedy aby čtenář měl na zřeteli neustále myšlenku toho, že se jedná o jakýsi rozbor toho, jak se lidské cesty rozcházejí v průběhu let a jak to vlastně vypadalo dříve a jak dnes, u mne vůbec nezafungovalo. Pro mne to byl příběh o lásce a ne o dopisech a loučení. A konec byl všelijaký....včetně dle mne velmi mizivé šance, že by v Londýně žijící lidé dokázali prožít 40 let bez toho, aniž by se potkali, nebo o sobě věděli, že není jeden z nich mrtev. Proto ty tři hvězdičky. PS: Zlatá nálepka na přebalu knihy, kvůli které jsem knížku koupila, dle mne odpovídá její kvalitě. Ano, je to pěkná kniha, avšak v mé knihovně nezůstane, pro mne tedy jakoby zlatou nálepku neměla.... PS2: Začínám přemýšlet, že si ty zlaté nálepky budu na knížky domalovávat...páč tam kde by měly být nejsou a tam kde jsou by být neměly :-D :-D :-D


U řeky Piedra jsem usedla a plakala
? - duben 2018
U řeky Piedra jsem usedla a plakala 1999, Paulo Coelho

Kniha, která pro mne nemá velké poselství. Chápu, že se zde mluví o odevzdání se Matce, o tom, že vše je tak, jak má být, že když si člověk něco vroucně přeje, Vesmír mu to dá, o bezmezné lásce, jež s sebou nese rizika, ale také štěstí, o reformě církve, o navrácení se k Bohu a podstatě ženství. Nicméně tak, jak to bylo napsáno, je to pro ateisty, či lidi, kteří nemají jasno v tom, jak pojmenovat to, v co věří, trošku nestravitelné. I tak jsem ráda, že jsem knihu přečetla, protože mne přesvědčila o tom, že ve své cestě za osobním rozvojem, kterou jsem se vydala a po které občas letím jako pták a jindy klopýtám jako mezek, neodbočím na cestu tohoto autora. Jelikož je to již druhá kniha, kterou jsem přečetla a zjišťuji, že pomníky, ke kterým bych touto cestou došla, by pro mne byly příliš nečitelné. Nevadí, ta cesta má mnoho odboček a zákoutí a kouzlo návratu.


Vlk samotář
? - duben 2018
Vlk samotář 2013, Jodi Picoult

Samotná dějová linka příběhu mne nenadchla vůbec....celé to bylo takové plytké. Nicméně sekvence týkající se života vlků byly velmi zajímavé. A ano, i dnes, po několika měsících od přečtení se občas podívám na svého psa a vidím, že v něm ten vlk je.....i když hodně vzdáleně.


Čtvrtá oběť
? - duben 2018
Čtvrtá oběť 2013, Håkan Nesser

Atmosféra malého města, kde se téměř všichni znají, jedno tajemství, několik mrtvol, detektiv cizinec a místní policie. Tohle mělo grády, víc takových knih!


Dítě, které v noci našlo slunce
? - duben 2018
Dítě, které v noci našlo slunce 2016, Luca Di Fulvio

Ano, je to první kniha tohoto žánru, kterou jsem četla. Dosud mi knihy, které se odehrávají v dobách nevolníků, hrabat a králů byly dosti cizí. Ale tahle mne dokázala vtáhnout a dokonce donutit, abych fandila malému chlapci, který se z baldachýnu dostal do díry v podzemí a později na pryčnu se senem, a který byl donucený vybojovat si svůj život, své místo na světě i svoje staré postavení!


Žena v černém - Anděl smrti
? - duben 2018
Žena v černém - Anděl smrti 2014, Martyn Waites

Temný příběh odehrávající se v období 2. světové války, který se opravdu nedá srovnávat s historickou četbou. Mráz běhá po zádech, atmosféra přitom pálí a člověk si říká "Bože, tohle bych nechtěl prožít!"


Revival
? - duben 2018
Revival 2015, Stephen King

Jedna ze slabších knih S. Kinga.....která mne sice provedla dějem, ale kromě pár stránek z doby dětství hlavní postavy ve mne nezanechala žádný hlubší prožitek.


Třináctý příběh
? - duben 2018
Třináctý příběh 2007, Diane Setterfield

Velmi zvláštní příběh se spoustou postav. Příběh, kterým se po celou dobu, od prvních stránek vine dusná atmosféra tajemna a neblahého tušení. Duchové dávných a ještě dávnějších časů se setkávají s těmi doby včerejší a dnešní. A ačkoliv je tento celek temnější než polární noc, nevzbuzuje v člověku ani tak strach a hrůzu, jako spíše zvědavost.


Pomóc! Ta rodina je šílená aneb Vypráskaná famílie
? - duben 2018
Pomóc! Ta rodina je šílená aneb Vypráskaná famílie 2002, Lenka Hornová

Tahle knížka mne velmi pobavila....babička zapřahajíc sáně za sovětské tanky....no to nevymyslíš.


Chci jen dítě
? - duben 2018
Chci jen dítě 2005, Susan Elizabeth Phillips

Moc pěkná kniha.... Začátek má pomalejší rozjezd, pak vypadá nastolená situace lehce přitažená za vlasy, ale nakonec je to čtenáři jedno, protože příběh člověka vtáhne.


Sova
? - duben 2018
Sova 2016, S. Bjørk (pseudonym)

Kniha se mi líbila, ale V lese visí anděl mne popravdě bavil více. Tento titul mi připadal mnohem více přitažený za vlasy, přičemž opakovaný útok na detektivovu rodinu....no nevím....


V lese visí anděl
? - duben 2018
V lese visí anděl 2015, S. Bjørk (pseudonym)

Kniha se mi líbila....severská detektivka jak má být.


O jedné holce
? - duben 2018
O jedné holce 2015, Lindsey Kelk

Tak já jdu asi proti proudu....což je u mne vážně "nezvyklé" :-D :-D :-D Kniha se mi líbila. Jako oddychovka, u které se člověk odreaguje, zasní a na chvíli se vrátí do dob, kdy by klidně mohl být onou hlavní hrdinkou (alespoň věkem), je moc fajn. Zvláště, když člověk běžně čte knihy s těžšími tématy. Takže já si knihu nechávám....ačkoliv mezi ostatními stálicemi bude vypadat jako třináctiletá puberťačka mezi seniory, kteří prožili nelehký život.


Zmizelá
? - únor 2018
Zmizelá 2013, Gillian Flynn

Za mne rozhodně jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Velmi pěkně se četla, jednoduchý způsob psaní, udržení....snad ani ne napětí, ale zájmu o to, co se v knize děje, o všechny postavy. A několikrát během četly překvapivé pronesení věty: "Ta autorka musí být psychouš!" :-D Ale v dobrém. Fakt se mi moc líbila a rozhodně koupím a zůstane v knihovně.


Ta přede mnou
? - leden 2018
Ta přede mnou 2017, J. Delaney (pseudonym)

Průměr, průměr a průměr. Jediné zajímavé na tom bylo zasazení děje do minimalistického domu... Ale jinak pointa na konci příběhu více než průměrná...ne-li podprůměrná. Prokreslení Jane velmi slabé oproti prokreslení ostatních charakterů. Prostě za mne kniha, ke které bych se nevracela.


Kašmírový šál
? - prosinec 2017
Kašmírový šál 2013, R. Thomas (pseudonym)

Docela pěkně vystavěný příběh, který dokázal vtáhnout do děje. Velmi pěkně vykreslené prostředí exotické země i útrapy doby. Snad až na velmi zrychlené tempo vyprávění, oproti předchozím kapitolám, ke konci knihy a ne zcela dobře vystavěný konec, to byla velmi pěkná kniha. Za přečtení určitě stojí.


1