Dancaa1

Přečtené 109Heřmánkové údolí
? - duben 2022
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)


Sněžný měsíc
? - duben 2022
Sněžný měsíc 2019, Michaela Klevisová


Růže sama
? - duben 2022
Růže sama 2021, Muriel Barbery


Půlnoční knihovna
? - březen 2022
Půlnoční knihovna 2022, Matt Haig

Knížka mě pohltila hned po pár stránkách. Mít více času, tak ji přečtu během pár dní, takhle mi to zabralo šest dní. Aspoň jsem si ji ale vychutnala déle! Místy vede k zamyšlení, styl psaní mi strašně sedl a kniha se četla “sama”. Myslím, že co se týče beletrie, tak se dostává velmi dopředu do pomyslného žebříčku nejlepších knih, které jsem kdy z beletrie četla. Doporučuji všem!


Pýcha a předsudek
? - únor 2022
Pýcha a předsudek 2008, Jane Austen


Harry Potter a vězeň z Azkabanu
? - únor 2022
Harry Potter a vězeň z Azkabanu 2001, J. K. Rowling (pseudonym)


Harry Potter a Tajemná komnata
leden 2022 (05.-10.)
Harry Potter a Tajemná komnata 2000, J. K. Rowling (pseudonym)


Chata ve Švýcarsku
? - leden 2022
Chata ve Švýcarsku 2021, Julie Caplin


Nesnesitelná lehkost bytí
? - listopad 2021
Nesnesitelná lehkost bytí 2006, Milan Kundera


Hotýlek na Islandu
? - říjen 2021
Hotýlek na Islandu 2020, Julie Caplin


Motýlek
? - září 2021
Motýlek 2005, Henri Charrière

Knize nemohu odepřít zajímavost a čtivost. Nemohu se ale zbavit dojmu, že autor se celou dobu snaží ve čtenáři vzbudit lítost. Já tohoto člověka ale litovat nechci. Pokud někoho lituji, tak nejspíše všechny jeho kamarády, kteří se díky němu dostávali do problémů. On nějakým záhadným způsobem asi působil na své okolí přátelsky, mile a všichni se k němu měli - z toho plynuly všelijaké výhody (jídlo v káznici navíc…). Dále nevím, zda autorovi věřit jeho neustále opakující proslovy o jeho nevině a nejenom jeho, ale i jeho okolí bylo nepravdivě odsouzeno - trochu zvláštní, ne? Dále tu máme již zmiňovanou lítost. Já fakt nevím, slyšela jsem mnoho příběhů pamětníků na holocaust a podobně, ale ti nechtěli aby je ostatní litovali, i když zde byla tato vlastnost na místě. Nevidím v autorovi hrdinu, celý příběh spíše vnímám jako akční napínavý román o vzepření se řádu. Nikoho ale nechci odradit, takže i tak dávám 4 hvězdičky - čtivost se příběhu nedá odepřít.


Dům na samotě
? - září 2021
Dům na samotě 2011, Michaela Klevisová


Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR
? - září 2021
Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR 2017, Nina Špitálníková


Prokletý kraj
? - září 2021
Prokletý kraj 2021, Michaela Klevisová

Bylo to skvělý! Moc za tento příběh děkuji! Bylo to jiné, ale právě tím to asi bylo tak skvělé. Čekala jsem další detektivku, ale tohle byl příběh o hledání vlastních kořenů s kapkou “detektivní” zápletky. Z příběhu lze vidět, že napsat toto, muselo dát mnohem více práce a je zde krásně vidět jakým stylem autorka píše (a jak krásně umí používat jazyk). Lidové pověry smíchané s méně známými historickými fakty tohoto zapadlého kraje dělají z knihy přesně tu knihu na dlouhé (pod)zimní večery.


Šikmý kostel 2
červen - září 2021
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická


Drak spí
březen - září 2021
Drak spí 2020, Michaela Klevisová

Moje první kniha od paní Klevisové a byla jsem v takovém napětí! Tento styl detektivky z našeho známého prostředí je velmi příjemnou změnou, která je ve změti všech Keplerů a Nesbů u mne velmi vítána. Doporučuji!


Jak voní tymián
? - srpen 2021
Jak voní tymián 2009, Marcel Pagnol


Mytologie
květen - červen 2021
Mytologie 2004, Roland Barthes


Šikmý kostel
únor - březen 2021
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická


Piknik na Hanging Rock
? - březen 2021
Piknik na Hanging Rock 2020, Joan Lindsay


Advent
? - prosinec 2020
Advent 1938, Gunnar Gunnarsson

Advent je kniha o překonávání sebe sama. Touha vzepřít se přírodě a přírodním živlům. Je také o touze pomoci bezbrannému. Hlavnímu hrdinovi dělají po celou dobu příběhu společnost pes a beran. Gunnarsson tyto společníky popisuje jako ty nejlepší, které člověk může mít. S tím já naprosto souhlasím, i když jsou vaši společníci chlupatí, tak to neznamená, že by byli horší a museli bychom se díky tomu cítit sami, i oni mají duši, ne-li větší než někteří lidé. V dnešní době virové je tento příběh pohlazením po duši. A i tak je tento příběh podobný dnešní době. Letos mělo spousty lidí různé plány, které jim byly ale nakonec zrušeny. Lidé se museli proto vzepřít a najít plány jiné, najít alternativy. To, že nám něco nevyjde, tak hned neznamená, že nemůžeme své plány a přání i přes to dotáhnout do konce. To je srovnatelné s hrdinou tohoto příběhu, nevzdá se. Málo kdo z nás si asi umí představit, že by vystavovalo svůj život záchraně ovcí v drsných horách, ale i přesto je tento příběh zasaditelný do dnešních pocitů. Pokud jste dočetli až sem, tak Vám přeji krásné Vánoce a přečtěte si tuto knihu! Možná vám změní pohled na dnešní svět a neštěstí v něm!


Dalajlamova kočka
? - září 2020
Dalajlamova kočka 2013, David Michie


Mnich, který prodal své ferrari
? - září 2020
Mnich, který prodal své ferrari 2009, Robin S. Sharma


Život v době Periklově
srpen 2020 (01.-23.)
Život v době Periklově 1981, Robert Flacelière

K této knize bych se nebýt povinné četby ke státní zkoušce určitě nedostala. Kniha není špatná, je to zajímavé shrnutí každodenního i nekaždodenního života řecké obce. Já na ni mám kvůli povinnosti ji číst trochu zkreslený pohled (číst se mi nechtěla), ale jelikož mě Řecko fascinuje, tak mě tato kniha trochu vytrhla zkreslenou představu o řecké dokonalosti a trochu více otevřela oči. Pokud Vás tedy zajímá přečíst si o Řecku něco shrnujícího a jednoduššího, tak zde určitě chybu neuděláte. Kniha ačkoli je odborná, tak je čtivá i pro laického čtenáře.


Žítkovské bohyně
srpen 2020 (01.-21.)
Žítkovské bohyně 2012, Kateřina Tučková

Kateřina Tučková mě velmi mile překvapila. Knihu jsem si již delší dobu chtěla přečíst, ale zároveň jsem její přečtení dlouho odkládala a možná je to dobře. Myslím, že před pár lety by mě kniha takto nenadchla. K tomu, abych se do tohoto brouzdání archivy a hledání odpovědí na otázky zabrala, jsem musela nejprve sama okusit, jaké to je, když k různým akademickým pracím je třeba vyhledat dostatečné množství informací a jaké to je, když se před člověk postupně otevírá zcela nečekaný příběh, který se spojuje do jednoho nepředvídatelného celku. Toto mě na knize velmi bavilo! Věřím, že někomu se právě toto líbit nemusí a může mu to připadat zdlouhavé, ale na tomto hledání odpovědí kniha spočívá. A k tomu jako bonus - silný a emotivní příběh z drsné, ale krásné krajiny Bílých Karpat. Já jsem nadšena a hned již uvažuji nad čtením dalších knih od Kateřiny Tučkové.


Starosta casterbridgeský
červenec 2020 (05.-19.)
Starosta casterbridgeský 1975, Thomas Hardy

Poprvé jsem na Hardyho narazila u filmu ,,Daleko od hlučícího davu”, po filmu jsem si řekla, že si tento jeho román musím přečíst. Viktoriánské období mám velmi ráda a určitým způsobem mě příběhy z tohoto období fascinují. Čirou náhodou jsem na něj poté narazila v antikvariátu v části, kde se knihy prodávají za 10 korun. Kniha byla skvělá a nezklamala! Toto léto jsem opět zavítala do stejného antikvariátu a světě div se - další Hardy za 10 korunu. Tentokrát Hardyho kniha, o které jsem nikdy předtím neslyšela, ale věděla jsem, že bude stejně skvělá...a taky byla! Umí mistrovsky vykreslovat atmosféru a prostředí a myslím si, že by měl patřit mezi spisovatele povinné četby. Vřele doporučuji dále!


Příběh služebnice
červen 2020 (19.-30.)
Příběh služebnice 2017, Margaret Atwood

Pokud jste viděli první seriál a těšili se na knížku, tak možná budete zklamaní. Seriál je dle mého názoru lepší (nebo ani ne lepší, jako spíše jiný) je svižnější, lépe pochopitelnější a napínavější. Radím tedy první přečíst knížku. Knížka sama o sobě špatná nebyla, jen jsem ji čekala obsáhlejší a více promyšlenou než seriál (většinou to tak bývá). První část knihy se hodně táhla, moc mě nebavila. Druhá část už byla lepší. Je to zajímavé čtení, oproti seriálu jsem se během četby nemohla zbavit dojmu, že je kniha velmi podobná 1984 od Orwella - Oči, anonymita, komu věřit a komu nevěřit, odposlechy, zakázané knihy, “nepřekonatelná“ hranice mezi minulostí a přítomností... Ale nakonec dávám 4 hvězdičky, děj knihy je v budoucnu až děsivě pravděpodobný (stejně jako 1984) a otevřený konec a dovětek tomu dodává tu pravou atmosféru!


Popravčí
červen 2020 (14.-18.)
Popravčí 2013, Chris Carter

Tohle bylo geniální! Předčilo to veškerá má očekávání a rozhodně se k Hunterovi někdy ráda vrátím!


Jedna želva za druhou
červen 2020 (01.-05.)
Jedna želva za druhou 2018, John Green

Tohle bylo něco...takovou knihu jsem ještě nečetla. Bylo zajímavé číst o myšlenkách této nactileté dívky, musí to být těžké potýkat se den co den s těmito vlezlými myšlenkami a umět s nimi žít. Úžasně popsané. John Green opět nezklamal! I přesto, že kniha je řazena do teen literatury, tak si neumím představit, že by mi v 16 letech čtení této knihy něco dalo, a že bych to pochopila tak, jako jsem to pochopila nyní. Myslím, že ne vždy čtení knih pro mladší znamená, že starším čtenářům se nemůže líbit. Myslím, že tohle je skvěle rozebraná psychologie psychicky deprivované dívky a dívky, která si nepřipadá dost dobrá a hezká, a mladší ročníky z toho akorát mohou mít stres a vtíravé myšlenky. A že to nemá úplně typický příběh a zápletku? No a co. Ta kniha není o hledání zmizelého miliardáře, jde o to, co říká mezi řádky. Úžasný. John Green rozhodně není “jen” spisovatel pro mladé.


Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva
duben - květen 2020
Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva 2014, Yuval Noah Harari

Kniha je velmi zajímavá svým širokým záběrem. Je velmi srozumitelná, jak pro laickou veřejnost, tak i pro ty, kteří se této problematice hlouběji věnují například ve svém studiu. Pro další čtení v podobném duchu a v odborném provedení (čte se také velmi dobře) mohu doporučit knihu od Roberta Dunbara - Příběh rodu homo.


Prázdniny v Evropě
listopad 2019 - duben 2020
Prázdniny v Evropě 2019, Ladislav Zibura

Když v této době nelze cestovat doopravdy, tak cestopisy Ladislava Zibury pomohou a nezklamou!


To
únor - březen 2020
To 2016, Stephen King

Mně se to líbilo, pokud se u něčeho takového vůbec dá použít slovo “líbit”. Byla to moje druhá Kingova kniha a vrhla jsem se na ni po tom, co jsem viděla oba díly filmu. Filmy mě bavily moc, možná taky proto mi kniha chvílemi přišla zdlouhavá, moc vyprávění a popisů a nakonec to bylo i trochu jiné než film. Ale za mě super, když jsem byla sama doma, tak jsem se bála extrémně a to byl účel, který kniha splňuje. :-)


Jako zabít ptáčka
leden - únor 2020
Jako zabít ptáčka 2009, Harper Lee

Krásně napsaný a čtivý příběh, i přes témata, která se tváří jakoby tam byla náhodou (rasismus, zloba, násilí) je to příběh, který Vás chytne za srdce! První polovina knihy je taková, že pokud nevíte, co od knihy očekávat, tak můžete být zklamaní a musíte se ji prokousat. I přes to, ale je první polovina velmi emotivní a milé vyprávění z pohledu dětí, které postupně v průběhu knihy dospívají. Mění se jim názory, povahy, ale stejně je to něco naprosto kouzelného! Takové knihy mám moc ráda a děkuji za ni!


Šifra mistra Leonarda
? - leden 2020
Šifra mistra Leonarda 2008, Dan Brown


Příběh rodu Homo
říjen - listopad 2019
Příběh rodu Homo 2009, Robin Dunbar


Písečný muž
? - září 2019
Písečný muž 2013, Lars Kepler

Geniální! Moje první zkušenost s Keplerovkou a byla jsem nadšena!


Sova
? - září 2019
Sova 2016, S. Bjørk (pseudonym)


Pěšky mezi buddhisty a komunisty
? - září 2019
Pěšky mezi buddhisty a komunisty 2016, Ladislav Zibura


Síla přírody
? - září 2019
Síla přírody 2019, Jane Harper


Clona
? - září 2019
Clona 2019, S. Bjørk (pseudonym)


1