Adris

Přečtené 374Tajemství pramenů
? - květen 2022
Tajemství pramenů 2022, Jennifer McMahon

Dvě nerozlučné sestry, mnohaleté tajnosti jejich rodiny a záhadná úmrtí. Prokletá voda, která dává a bere. V knize je cítit hlavně láskyplné pouto mezi matkou a dcerou, sestrami, kamarádkami... díky nemuž jste ochotni podniknout mnohá nebezpečí. V příběhu se střídají dvě časové linie - minulost a přítomnost, které se navzájem doplňují. Kapitoly jsou napínavé a čtivé, bez hluchých míst. Konec příběhu jsem si představovala jinak, nicméně se mi i tento líbil. Svým způsobem byl krásný. Pokud holdujete duchařinám, rozhodně by vás tato kniha minout neměla. Nakonec vyzdvihuji krásu její obálky. Ta se povedla.


Příběh služebnice
? - duben 2022
Příběh služebnice 2008, Margaret Atwood

Očekávala jsem nervy drásající dystopii ve stylu Prokletý rok, Rok čarodějnic - zkrátka vzestup patriarchátu a malomocné ženy, které se neštítí obracet proti sobě. Navnadilo mě i to, že se autorka narodila v 2. světové válce a čerpala tak z reálných událostí útlaku (tajné informační a záchranné sítě, vztahy mezi lidmi - paranoia, šeptanda...), překvapilo mě, že autorka procestovala několik zemí včetně Německa, Československa a samozřejmě rodnou Kanadu a zřejmě i USA. Jedná se o velice vzdělanou ženu, a je to na příběhu dost vidět - nedostala jsem totiž dystopický příběh jaký jsem čekala, ale spíše filozofický příběh. Je v něm totiž hodně přirovnání, kontrastů a na ději až tak nezáleží. Jedná se o něco jako zpověď, svědectví ženy, která náhle uvízla v totalitním, náboženském a patriarchálním režimu. Vzpomíná na to, co musela opustit, což čtenáři předkládá v chaotickém sledu vzpomínek a zároveň popisuje, co prožívá nyní. Jako zpověď to označuji proto, protože tento příběh nemá začátek ani konec. Dílem chtěla autorka zřejmě hlavně upozornit na některá témata a tak se mi jeví Příběh služebnice jako kniha k zamyšlení. Vlastně jsem si "služebnice" přirovnávala k ženám v KLDR, a to, když se "služebnic" na veřejné ulici návštěvníci z jiné (demokratické) země ptají, zda jsou šťastné a s tímto životem spokojené. Co asi tak mají odpovědět? Pod dozorem "Velkého bratra"? No ano, všichni jsme MOC spokojeni . Byla jsem překvapena v podstatě epilogem, který byl pojat opravdu netradičně, šla mi z něj hlava kolem. A pro plniče Výzvy DK - tato kniha má Předmluvu!


Slunečné dny a mořský vánek
? - březen 2022
Slunečné dny a mořský vánek 2022, Carole Matthews

Ač se tak příběh netváří, věnuje se velmi bolestnému tématu. Snad nebudu zbičována čtenáři, když naznačím, jakým směrem se ubírá. Proč? Protože si myslím, že se příběh může někoho hodně dotknout. Jodie utíká nejen od svého rozpadlého manželství, ale i od jiné, horší bolesti. A co může být pro ženu horší než ztráta manžela? To si asi každá domyslí sama. V knize je to dost podrobně popsáno a tak chci varovat čtenáře, kterých se to může bolestně dotknout a zrovna by si to nepřáli. Jinak se jedná o feel good román, klasičtí milí lidé, ostrované, život v hippie stylu - kavárny, jóga, festivaly, moře... Kniha se čte opravdu rychle, autorka má talent, i když se občas v příběhu až tak moc neděje. Čekala jsem trochu jiný koncept, hlavně mi nesedí u lidí to "sluníčkaření" a u chlapů obzvlášť. Když od toho však odhlédnu, hodnotila bych knihu jako běžný román pro ženy ve stylu Romantické útěky - Julie Caplin nebo Jenny Colgan. Oceňuji nápad s řezbářstvím. Tak trochu mě tahal za oči kontrast mezi životem ve městě a na ostrově - ve městě zbohatlíci, bezdětní workoholici, na ostrově zchudlí hipíci. Sumasumárum, asi takový lehoučký nadprůměr. Emoce ve mně rozhodně vzbudila a prostředí bylo hezké. Asi nic, co byste MUSELI mít v knihovně, ale něco do čtečky k moři doporučím.


Hlasy v bouři
? - březen 2022
Hlasy v bouři 2021, Darcy Coates

POZOR, pro někoho spoiler (přibližuji o čem kniha skutečně je:) : ----------- Zajímavé podání apokalypsy nebo nečekaného chemického útoku. Trochu ve stylu Walking dead. Pro lidi, co mají toto téma rádi, proč ne. Ovšem zrušila bych linku s Dorranovou matkou. To bylo za mě zbytečné. Taky tam bylo na mě až moc vnitřních mologů, sebepitvání. Kdybych si toto odmyslela, byl by to dobrý příběh o přežití v nové éře s kapkou romantiky nebo nečekaného spojenectví. Potenciál příběh má. Druhý díl už ale nejspíš vynechám, neboť na mě píše autorka až trochu moc pohádkově (což mi třeba u série s "duchy" až tak nevadí).


Terapie
? - březen 2022
Terapie 2022, B. A. Paris (pseudonym)

Příběh je pojat jako "sousedský thriller", v němž se hlavní hrdinka, sama plná tajemství, snaží zjistit více o záhadné vraždě, která se odehrála nedávno v jejím novém domě. Vypadá to, že všichni sousedé mají co skrývat, jde snad nakonec o hromadné spiknutí? Thriller se mi moc líbil, mám ráda tento typ thrillerů, jako je například Fáma nebo Sedmilhářky atp. Myslím si, že chybu s koupí Terapie neuděláte.


Nevhodný návrh
? - únor 2022
Nevhodný návrh 2005, Julia Quinn

Příběh je totožný jako pohádka o Popelce. Hraběcí otec, nevlastní matka a její dvě dcery, které ze Sophie udělají otroka... A pak se u Bridgertonových pořádá maškarní ples... Ovšem naše "Popelka" a "princ" k sobě hledají cestu ne dny, ale roky. Dál už tedy čteme klasickou harlekýnku o chudém děvčeti a bohatém pánovi. Co tedy dělá knihu lepší než ty ostatní harlekýnky? No, za prvé to, že se podle nich točí seriál. Za druhé tajemnost v podobě lady Whistledown :), a za třetí vtip. Líbí se mi provázanost série skrze sourozence Bridgertonovi. Působí na čtenáře jako přátelé. Nebo celebrity, o kterých chcete vědět klepy a jak to s nimi dopadne. Některé pasáže mi neseděly, vytkla bych autorce přehnanost, hlavně emoční - ale nevím, jestli je to ode mě moudré, když je řeč, o čem je řeč :). Harlekýnka asi nebude vystavená na realitě - reálném chování. Tak jsem se na to snažila dívat s nadsázkou.


Odhalený milenec
? - únor 2022
Odhalený milenec 2022, J. R. Ward (pseudonym)

Pravda, Mae dělá, kdybych si to představila v realitě, psychopatickou věc. Dost nechutnou. Nevím, proč se autorka rozhodla navléct to takhle. Udělala z toho docela odpornost. A taky ta jiskra vztahů, které známe z prvních dílů je dávno pryč. Všechno "šup sem, šup tam" ... Dokonce se mi zdálo, že tady ani ta pravá, spalující láska nebyla :(. Když vzpomenu na chování Wratha, Rhage a jejich žen.. Byly to smysluplné příběhy, oboustranná láska a obětavost. V dílech cca 5 a výš už jde jen o ozvěny těchto vztahů. Líbí se mi "nové" zlo a magie. To je zase lepší než Omega.


Vojvoda z Montgomery
? - únor 2022
Vojvoda z Montgomery 2021, Evie Dunmore

Příběh o zchudlé, avšak hrdé a inteligintní, sečtělé a bojovné ženě a bohatém, nepřístupném až arogantním vévodovi. Co nám to jen připimíná? Ano, příběh je mixem Pýchy a předsudku a série Bridgerton. Není na něm nic objevného, překvapujícího, ale čte se úplně sám! Udržel mě vzhůru do 3.h ráno, proto tímto tuto knihu tituluji jako "neodložitelnou". Jedná se o klasický, milý příběh dvou lidí z rozličných vrstev, dobrým srdcem a bojovným duchem. Autorka přinesla do příběhu nejen čtivost, ale i vtip, který podpořila špetkou počínajícího feminismu. Z posledních stránek jsem se o autorce dozvěděla, že má co se týče historie nastudováno, což je vzhledem k místu a času příběhu pro mě plus. Také žila na místech, jež v knize popisuje. Váhala jsem mezi 3 a 4, nakonec jsem zůstala u 3. neboť tento příběh není na našem trhu novinka, také jsem si moc neoblíbila vedlejší postavy, ze kterých asi bude autorka čerpat v dalších dílech. Jako vtipná, romantická jednohubka na počátek jara (oh, vždyť mrkněte z okna!) je tato kniha úplně dokonalá. Čtivá oddechovka.


Noční cirkus
? - leden 2022
Noční cirkus 2012, Erin Morgenstern

Opravdu hutný román, postavený hlavně na magické, tajemné atmosféře, v němž se střídá nejen několik časových pásem, ale i postav. Nejedná se o knihu, kterou člověk slupne za večer. Musí se u ní opravdu soustředit a často na první přečtení nedávají některé věci smysl. To až k závěru kapitoly nebo dokonce celé knihy se vše vyjasní. Kapitoly jsou sice krátké, ale jelikož jsou různě časově posunuté, z pohledu jiných vypravěčů - někdy jsou zde kapitoly pouze o popisu stanů z pohledu vypravěče, pro dodání tajemné atmosféry - nečte se příběh nijak lehce. Docela jsem přemýšlela, co této knize chybí. Co mi tam nesedí. Došla jsem k závěru, že kdyby z ní autorka udělala trošku něco do hororu, zkrátka akčnějšího, nebo to naopak nevystavěla na romantické lince, nechala by krátkou novelu čistě o tajemství ukryté v tajemném, kouzelném cirkusu, udělala by lépe. Ze Zajímavostí zde jsem se dozvěděla, že autorka dosadila hlavní postavy do příběhu až zpětně, což je právě asi to, co jsem vycítila jako chybu. Buď to chce okořenit akcí většího rozměru, nebo zachovat tajemné magično jakoby "o ničem" a uhrát to na atmosféru. Takhle jsem s knihou trochu bojovala, přesto (!) ji hodnotím vysoko. Oceňuji jakýsi rukopis autorky a místo, které dokázala vytvořit. Moc bych si přála takový cirkus navštívit. Autorka umí nádherně popisovat, pomáhá si i popisem vůní a různých detailů, které běžně nevnímáme, ale jsou důležité pro naše vzpomínky. Kniha si zaslouží více pozornosti. Brzy ji vydá Argo v pevné vazbě. Doufám, že jí dáte šanci:). Já už se těším na autorčinu druhou knihu - Bezhvězdné moře.


Záhada panství Bainbridge
? - leden 2022
Záhada panství Bainbridge 2021, Laura Purcell

Prvních 50 stran jsem se trochu obávala, zda bude příběh stát za to, ale poté jsem se zorientovala a nakonec jsem nemohla až do jedné ráno přestat číst! Bylo to nakonec dost strašidelné a i lehce thrillerové. Do poslední stránky jsem váhala, zda je to strašení opravdu nadpřirozené nebo je to všechno komplot nějaké jiné postavy. Pokud máte rádi strašidelné knihy a nevadí vám, že se děj odehrává mezi 16.-19. století, je toto určitě titul přesně pro vás. Bohužel Moba nenechala knize anglickou obálku, tím pádem kniha zapadla a není moc vidět. Správně se má jmenova Tiší společníci. Kniha si určitě zaslouží pozornost. Zvlášť nenasytů po strašidelných domech (ala Darcy Coates :).


Rok čarodějnic
? - prosinec 2021
Rok čarodějnic 2021, Alexis Henderson

Novinka z nakladatelství Host nám přichystala námět, již několikrát zpracovaný, ale v novém kabátku - autorka přidala témata homosexuality, rasového a ženského útlaku. Kdo četl Smrtnou zimu, nebo viděl filmy o inkvizicích, dokáže si představit, z čeho příběh vychází. Hlavní hrdinkou je Immanuel, mladá dívka, která si s sebou životem nese znamení prokletého dítěte a bude mít ještě horší osud. Nejen, že je jiná vzhledem, je také schopná vidět krutou realitu útlaku. To, co je sváděno na bohy, je jen krutost vládnoucích mužů. Čtenář postupně rozplétá jak politiku této - nebojím se říct sekty, ale asi se jedná o podobu našeho křesťanství v 16. století, tak předurčený osud Immanuel. Ta se totiž jednoho dne setká v Černém lese, v zakázaném "hříšném" území s démonkami - čarodějnicemi. A tím spustí čtyři morové rány. Kniha se věnuje hlavně útlaku různých skupin, převážně žen, ke kterým se tu přistupuje jako v minulosti. Muži se zuby nehty drží u moci, i za cenu zabíjení ve jménu očisty, a tak dále. Však už to známe. Čekala jsem však od příběhu něco víc, četl se sice moc hezky, dokonce jsem odmítala knihu před spaním odložit, ale přesto si myslím, že by mohla být lépe vypilována - zabrousila bych více do hororu, nebála bych se přidat více emocionálně vypjatých situací. Takhle mi to přišlo až moc lehké. Na prvotinu super. Ale pořád lehký nadprůměr. Takže pokud máte prostě jen chuť na čarodějnictví, sektářství, určitě zkuste tuto knihu. Má mít sice více dílů, ale tento první je pěkně uzavřen, má i epilog. Takže kdo nechce, nemusí už pokračovat. Další knihy se dle Goodreads teprve píšou:). (31.12.2021)


15 roků lásky
? - prosinec 2021
15 roků lásky 2021, Patrik Hartl

Jsem smutná a zklamaná. Pan Hartl kdysi uměl pobavit, v rámci hořkosladkých románů, jejichž čtenáři jsou především ženy. Nicméně bohužel spatřuje hodnotu ženy pouze ve škále krásná/atraktivní - rodinná - submisivní. Zkrátka stereotypně, hlavně aby byla krásná, pokorná nebo nedobytná, ale jen tak akorát, hlavně, aby se muž pobavil. A tento román mě v názoru utvrdil jako žádný z předchozích. Co se příběhu týče, setkáváme se zde s rádoby "romantikem" a jeho bratrem, ženatým "holkařem". Dle obálky a anotace by si člověk myslel, že budou ústředním motivem románu trampoty s výchovou dvojčat, nicméně místo toho se neustále dočítáme o nekončící sexuální frustraci hlavního hrdiny a nechutného chování jeho bratra. To, o čem spolu tito dva aktéři diskutují, se možná děje ve velmi podnapilém stavu někde v zapadlé hospodě, mezi "chlapákama" typu macho, ale do románu, od kterého čekám nějakou tu vyzrálost (i když vlastně teď nevím proč) se nehodí. Humor vůbec žádný. Ani sarkastický, ani běžný, prostě nula. Dále mě postupně začalo iritovat, že autor dost zdůrazňuje odlišnosti. Například si neodpustí "homokamarády" a "šikmooké" děti. S kombinací popisů vnad žen, což bylo z 90% to jediné, co jsme se o dotyčných dozvěděli, toho prostě i na mě bylo moc. "Výchovu" dvojčat ani nebudu rozebírat. V podstatě je vychovávaly chůvy, (některými nepohrdne ani tatík), a aby měl otec klid, dopřával holkám cokoliv, co si na něj vymyslely. Upřímně si myslím, že obě měly psychické problémy. Kdyby se jednalo o realitu, jedna by nejspíš skončila závislá na sebehodnocení prostřednictvím mužů, které by si nejspíš vymáhala sexem, druhá by se nervově zhroutila, nedivila bych se podpoře v podobě drog. Ale nikoho to v tomto románu nezajímá. Tak co. Dále tu máme pověstný fenomén - nehodíš se mi, zabiju tě. Zkrátka, pokud se autorovi některé postavy už nehodily, tak je nějak tragicky nebo pateticky zabije. Když jsem své myšlenky zveřejnila, mnoho známých mi psalo, ať si pustím rozhovory pana Hartla v TV (u Krause, u Šípa), které je až šokovaly a podtrhly to, co si myslím. Krom Okamžiků štěstí jsem přečetla všechny jeho knihy, ale nyní už je čas jít dál. ************* Ukázky: "Xxxx v tu chvíli doufal, že si snad nebude představovat, co její tělo dělalo s Xxxx. Bohužel na to ale začal myslet a nakonec ji zmrdal jako prašivou fenu." (Moje poznámka: Když se věčný sukničkář cítí býti dotčen, že mu jeho žena také zahne, dokonce si dovolí se zamilovat. A ještě musela sekat dobrotu.) ********* "Postupně se naučil odreagovávat vztek jinak. Během prvních tří týdnů na to padly čtyři nádherné vagíny, do kterých vystříkal své běsy. Jejich nic netušící majitelky pak bezohledně odkopl jako pytle odpadků." ****** (Nechce se mi přepisovat, ale jednou se tam rozhodnout, že je děsně sexy strčit do ženy Albi tužku - nápad dotyčné "sexuchtivé" rozvedené matky.)


Tajemství
? - prosinec 2021
Tajemství 2021, Radka Třeštíková

První polovina mě vtáhla rychle, bylo zajímavé se pídit po tajemství, které má každý z členů "staré" party. Druhá polovina se mi četla o trochu hůř, začala jsem se v ději ztrácet, postavy se mi motaly (nepomohla k tomu jména Jola, Johan, Jiří a pak ještě z Roberta Bobík, z Dalibora Borek...), ale pořád jsem byla zvědavá, jak to dopadne. Nevím proč, ale čeští autoři mají takový "podpis", kdy děj prostě neukončí. Naznačí cesty a je na vás, jak to asi bylo dál. Zbyla spousta otázek. Já tomu říkám "krátké nahlédnutí do životů ostatních". Jinak se mi líbily metafory pro Vikiiny emoce a oceňuji, že se autorka věnuje citlivým tématům, kterých je v knize opravdu hodně (anorexie, přejídání, sexualita a tak dále), až je to nepravděpodobné - ale poučné, ukázat si na fiktivních lidech, jak to může probíhat. Určitě by to byla podnětná kniha do společného čtení - mohli byste se dohadovat hodiny, jak co vlastně bylo.


Mrtví v rodině
? - listopad 2021
Mrtví v rodině 2011, Charlaine Harris


Mrtví odcházejí
? - říjen 2021
Mrtví odcházejí 2011, Charlaine Harris


Ptačí domek
? - říjen 2021
Ptačí domek 2021, Eva Meijer

Četla jsem knihu ve společném čtení ale bohužel mě vůbec nebavila :(. Líbila se mi jen ta část z přítomnosti a života ptáků. Bohužel 3/4 jsou o vcelku nezáživném životě trochu podivínské dívky- od dětství po stáří. Její náklonnost k samotě mi nevadila, ale styl vyprávění není pro mě. Mám ráda melancholii, ale pozitivní a zasněnou. Musím přiznat, že posledních pár stran už jsem se ani neobtěžovala dočíst


Hůř než mrtví
? - říjen 2021
Hůř než mrtví 2011, Charlaine Harris


Všichni mrtví
? - říjen 2021
Všichni mrtví 2011, Charlaine Harris


Chata ve Švýcarsku
? - říjen 2021
Chata ve Švýcarsku 2021, Julie Caplin

Nejlepší díl Romantických útěků . Chemie mezi hlavními hrdiny byla obrovská a jejich povahy velice šťastné, ač je v minulosti zasáhly těžké situace. V nové knize se navíc setkáváme i s vážnou tematikou smrti a nemoci, zažijeme dramata, zkrátka je plná emocí. Vše dokresluje zasněžené jarní Švycarsko, ochutnávky místní čokolády a sýrů, společně s energickou kmotrou a jejím rodinným penzionem, kde se snaží pomáhat "ztraceným" duším. Tuto feel good romanťárnu můžu doporučit všemi deseti. Nenarazila jsem na jediné "hluché" místo nebo nějaké nesmysly. Ač Caplin jede stejnou šablonu, tento díl má prostě něco navíc. Asi silnější atmosféru, než jeho předchůdci :).


Fantom z Blackwoodu
? - říjen 2021
Fantom z Blackwoodu 2021, Darcy Coates

Nemůžu jinak, než dát plný počet. Zdá se mi, že se Darcy každou knihou zlepšuje a blíží se absolutní duchařině. Mara je sympatická, tvrdohlavá, nezávislá postava se sarkastickým humorem. Moc jsem si oblíbila jejího přítele Niela, postavou obr, v srdci něha. Navíc zbožný člověk, ač to v knize nedostalo nijaký velký prostor. Takového chlapa chce prostě doma každá z nás. Dokonce jsem si říkala, že by Darcy mohla napsat nějakou romanci :D. Kniha mi fakt sedla. Za jedno odpoledne přečtena, jako všechny knihy od Darcy. Navíc tuto zdobí boží ilustrace. Klidně by jich mohlo být víc. Snad se tento trend ilustrací udrží v dalších knihách.


Klub mrtvých
? - říjen 2021
Klub mrtvých 2010, Charlaine Harris

A na scénu přichází vlkodlak:). Řekla bych, že toto je průměrný díl.


Neviditelný život Addie LaRue
? - říjen 2021
Neviditelný život Addie LaRue 2021, Victoria Schwab

Na knihu jsem se moc těšila - smlouva s ďáblem, věčný život, cestování - lákavá témata. Příběh se čte sám, ale musím poznamenat, že se hlavní hrdinové rádi pitvají ve svých pocitech, a ještě opakovaně. Občas jsem se prostě nudila. Ale celkově má kniha skvělý nápad, čtivé zpracování, melancholický nádech a úžasný konec. Můžu ji s klidem moc doporučit ️.


Smrtící vzdělání
? - říjen 2021
Smrtící vzdělání 2021, Naomi Novik

Co se týče společnosti a postav jako takových, jde o jednoduchou četbu, ve stylu protivná, ale mocná outsiderka, přihlouplý krasavec - hrdina, elitní "sprostý holky a kluci" a klasické teen starosti jako je láska a kamarádství. Taková pohodička. Komplikovanější je však magie. Musím se přiznat, že jsem mnohdy nepochopila, a doteď nechápu, autorkou popisované magické principy, události, mechanismy. To by tak bylo na zastavení se u odstavce na hodinku, aby to moje mysl vstřebala. Když to ale necháte plynout, jako když třeba čtete v jiném jazyku a nepřekládáte každé slovo, dostanete vtipný příběh, docela akční a mnohdy velice brutální (trošku naťuklé hororové scény kontrastující se sarkastickou hrdinkou). Mentalita postav je, jak jsem psala výše, opravdu taková dětská (ve stylu: Budeš se mnou chodit? Ano-Ne), přitom ale musí zvládat neuvěřitelné situace, kdy mnoho z nich prostě něco sežere, roztrhá, spolkne a mučí zevnitř. Takže kdo rád sarkasmus, brutalitu a magii, mohl by se do této fantasy série zamilovat. Já včera četla do jedné ráno, docela mě to vtáhlo. Ale kvůli jakési nezralosti postav (nebo spíš podivným kontrastům v chování dítě-dospělý) a komplikované magii, jsem se rozhodla hodnotit jako lehký nadprůměr. (Občas jsem tam viděla záblesky HP střihlé Hunger games, ale to nevadilo.)


Ostrov s vůní čerstvého chleba
? - srpen 2021
Ostrov s vůní čerstvého chleba 2016, Jenny Colgan

Ostrov s vůní čerstvého chleba je prvním dílem romantické série od Jenny Colgan - Čerstvý chléb. Od Jenny jsem přečetla již Pojízdný krámek snů a Knihkupectví u jezera. Protože se mi nakonec jednoduchost, oddechovost těchto romantik hodila do noty, přečetla jsem i Ostrov. První polovina příběhu se mi líbila, ač Jenny opakuje pořád to stejné dokola - žena kolem třiceti, bez peněz, bez muže, musí začít znovu (většinou ve Skotsku nebo Irsku) a naskytne se jí příležitost v tomto zapadákově podnikat. Samozřejmě si ji oblíbí celá tamní komunita a neujde pohledům mužů (klasický milostný trojúhelník). A podle této šablony, troufnu si říct, jsou všechny její knihy. Dost mi to připomíná mou zkušenost s Romantickými útěky (Kavárna v Kodani atp.). Je to průměrné čtení, ale takové milé, odsýpá, u této knihy jsem vydržela až do půlnoci. Je velmi naivní a samá "pozitivní" náhoda, plno klaďasů... Na zabití času se hodí. V tomto příběhu se mi líbil vztah Polly a jejího nalezence, papuchalka Neila. Dále společenství rybářů a Huck - výrobce medu (jeho chalupu s loukou a včelími úly bych brala hned!). Taky nápad, vycházející ze skutečnosti - ostrov, jehož jedinou přístupovou cestu 2x denně zaplaví oceán . A nedalo mi to, musela jsem u knihy jíst spoustu křupavého chleba . Na konci knihy najdete jednoduché recepty od autorky na všechno, co Polly v příběhu napekla! Skvělý nápad. Pobavilo mě, že v Pojízdném stánku měla autorka předmluvu o tom, jak nám nebude ztěžovat příběh podobnými jmény, a v této knize se tomu nevyvarovala . Je tam 2x Dave, Candence a Cadence (nějak tak) a tak dále . Takže celkově dobrá romantika. Naivní a veskrze pozitivní. Některé postavy mi tam neseděly, ale já to tak s autorkou už prostě mám no. Zvykla jsem si, že i hlavní hrdinka je na jednu stranu něžná, na deuhou komandátor. Je to prostě Colgan.


Za pět let
? - srpen 2021
Za pět let 2021, Rebecca Serle

Ambiciózní právnička Dannie je spokojená ve svém dlouholetém vztahu s Davidem. Všechno klape podle detailně nalajnovaných životních plánů. Jedinou Dannienou slabostí je její celoživotní přítelkyně Bella. A právě o nich dvou příběh vlastně je. Román láká na netradiční pojetí, v němž má hlavní hrdinka vizi budoucnosti, ve které prožívá milostné dobrodružství s neznámým mužem. O čtyři a půl roku později se ukáže, že je to nový přítel její nejlepší kamarádky. Ač vše nasvědčovalo tomu, že půjde o klasický milostný trojúhelník, nakonec šlo o lásku v přátelství. Tím se mi kniha líbila o kousek víc, i když mi hlavní hrdinka nebyla sympatická. Vím, že se z ní autorka snažila udělat černobílou workoholičku závislou na číslech, aby byla opakem kamarádky Belly, zasněné, naivní umělkyně. Šlo zřejmě o kontrast. Nicméně ve výsledku vyzněla Dannie jako sobecká mrcha. Postupně se však ukázalo, že je velmi oddaný a loajální člověk, trochu toho "robota" zmizelo. Jako oddechový román, u kterého si ale popláčete, a má netradiční pojetí (a na "romanci" i konec), proč ne. Za mě má sympatie vedlejší postava Belly, ale je škoda, že je v knize spousta klišé. Taky bych vynechala ty názvy ulic a kaváren, byl toho zbytečný přehršel a bezvýznamně.


Knihkupectví u jezera
? - srpen 2021
Knihkupectví u jezera 2021, Jenny Colgan

Volně navazuje na Pojízdný krámek snů, ale lze číst samostatně. Zoe je maminka samoživitelka, která je na pokraji finančních sil. Dostane nabídku pracovat jako chůva na panství ve Skotsku, z něhož s hrůzou chůvy utíkají. Čekají na ni tři děti s rozličnými potřebami a záhadný pan domácí, který se sem tam domem mihne. Co se stalo s matkou dětí? A jak se Zoe vyrovná s novým životem? Kniha mě hned vtáhla hlavně námětem - tak trochu strašidelné panství ve Skotsku, péče o děti, záhadné zmizení manželky... A znovu jsou tu v důležité roli knihy! (Autorka je knihou Na střechách fakt posedlá - stejně jako kudrnatými muži:).) Jedná se ale stále o romantiku, takže nečekejte mystery román:). Díky tomu, že se autorka pořádně rozepsala- a hlavně se soustředila na jedno téma pořádně - působí příběh konečně komplexně, narozdíl od prvního dílu. Zkrátka je víc prostoru pro dialogy, detaily, popisy a dohromady to dává smysl. Někdo někde psal, že je kniha nudná, neakční - s tím bych nesouhlasila, podle mě se tam naopak pořád něco dělo a konec byl skoro nervydrásající. A pozor! Je to tentokrát i s Loch Nesskou:). Co bych vytkla je opět unáhlené zakončení romantické linky. Podle mě by měl být závěr mezi dvěma milenci vyústěním nějakého občasného flirtování, pohledů, doteků, možná hádek, které se táhnou od začátku knihy. A ne, že to plácneme až nakonec - najednou. Také Nina, hlavní hrdinka předchozí knihy mi přišla, že si neudržela svůj dívčí, plachý charakter. Jako romantiku, hlavně na podzimní večery, se hodí perfektně! Mohu doporučit.


Pojízdný krámek snů
? - srpen 2021
Pojízdný krámek snů 2018, Jenny Colgan

2,5 hvězdy (průměr) Pohodový románek v prostředí malé skotské vesnice. Nenadchne - neurazí. Některé dialogy mi přišly divné, určité události by měly potenciál na hlubší rozebrání. Lidé na mě nepůsobili srdečně (spíš morousové:)), hlavně jsem moc nechápala přátelství mezi Ninou, Griffinem a Surinder - ti byli sebestřední a celkem kousaví. Líbil se mi hlavně konec (romantická linka, pomoc sociálně slabé rodině, splnění svých snů, příroda, skotské festivaly). Čtivá kniha to je, mě si ale emočně a svým zpracováním úplně nezískala. Možná se pár věcí ztratilo v překladu. Stačilo vyškrtnout Griffina, Surinder nechat se starým životem a víc máknout na popisu života v komunitě, romantické lince, charitě/pomoci. To by bylo za mě hezčí počtení ;).


Ztraceni
? - srpen 2021
Ztraceni 2021, Anita Frank

Tak za mě úžasná duchařina! Udržela mě vzhůru do půl třetí ráno . Pokud hledáte románově dobře zpracovanou duchařinu s romantickým nádechem, určitě po ní sáhněte . Za mě lepší, než příběhy Darcy Coates, protože toto je 100% duchařina a navíc s bohatým jazykem. Příběh protíná neštěstí 1. světové války, ale hlavně jde o zahrabaná rodinná tajemství, utajená násilí, které duchové chtějí objansit! Jasně, konec byl možná přitažený za vlasy, fakticky to době asi taky neodpovídá (např. "hubaté ženské "), ale je to prostě příběh. A taky je tam cítit feminismus, takový dotek spíš, ale je to tam. V dobrém. Já bych se na místě hrdinek rozčilovala stejně. Dokonce se tam setkáváme i s psychiatrem a oblíbenou diagnózou "ženské hysterie" . Moc se mi líbilo, že mi autorka hned odepsala v directu, navíc jsem se z anotace dozvěděla, že kromě dvou dětí pečuje jěště o třetí, které má postižení. Docela netradiční osobní odhalení, ale zaslouží obdiv. V knize je pár překlepů a jednou nešťastně zvolená slova ve větě, jinak dobré. Chtělo by to ale přidat na korekci .


Hříšník
? - červenec 2021
Hříšník 2021, J. R. Ward (pseudonym)

Bratrstvo má už dýl sestupnou tendenci. Opakují se vzorce stále dokola, a nyní dokonce nebylo ani cítit tu jiskru, která mezi dvěma milenci v knihách bývala. Je fakt, že zde toho bylo na autorku hodně - závěr války s nepřítelem, pohledy Butche, pohledy Jo a Syna a bezduchého. Bohužel se upozadilo to, proč tyto knihy čtu - milostná zápletka. Něco tam bylo, ale nemůžu si pomoct, přišlo mi to odbyté. A zrovna na rozuzlení s Jo jsem se těšila asi tři roky, od doby, co o ní byla první zmínka. Autorka by už měla přestat nabírat nové postavy, nestíhá rozvíjet ty předešlé a obecně celý příběh (hlavně co se týče zla). Ale ještě tam má Lassitera, Devinu a asi 3 nesezdané Bastardy, že? A kdo ví, koho si ještě dovymyslí. No, asi nekončíme.


Někdo cizí v domě
? - červenec 2021
Někdo cizí v domě 2018, Shari Lapena

Thriller opět "ze sousedství", ty já miluju :). Tentokrát však oproti jiným knihám Shari docela komorní z pohledu počtu postav. Vlastně jde jen o tři podezřelé a vyšetřovatele. Manželé Karen a Tom jsou vystaveni podzření z vraždy, čemuž přihlíží dotěrná sousedka odnaproti. Postupně se odhalují tajemství z minulosti. Tento příběh mi sedl, vraha jsem odhadla, ale to nevadí, nepotřebuji šokující překvápko, užívám si jiná dramata okolo :). Knihy Někdo cizí v domě a Jeden z nás se mi od Shari líbily nejvíc :). A teď už mám vlastně komplet přečtenou Šlapenu.


Mexická gotika
? - červenec 2021
Mexická gotika 2021, Silvia Moreno-Garcia

Rozmazlená dámička Noemí, zvyklá na flámy a obdivovatele, je poslána zkontrolovat svou čerstvě provdanou sestřenici, která poslala rodině znepokojivý, chaotický dopis, kde se zmiňuje o "mluvících stěnách", otravě a duších. Noemí se tedy vypraví sestřenku navštívit a podat rodině hlášení o jejím psychickém stavu, místo toho s ní uvízne v domě hrůzy. Příběh se čte úplně sám, hodně vtahuje. Noemí jsem na chuť nepřišla, ale fandila jsem jí. Trochu jsem po prvních náznacích tušila, jakým směrem se obsah bude ubírat, avšak nakonec mě autorka překvapila svou imaginací, která byla leckdy na dvě přečtení, abyste to vstřebali a pochopili. Více než duchařina je to kniha hrající na strunu "odporu" (hniloba atp.). Určitě by neměla minout fandy Darcy Coates. Kniha je nádherně graficky zpracovaná, i uvnitř. Za mě 4/5, jednu hvězdu ubírám za na mě až moc popisu okolí na úkor zvratů v první polovině.


Její konec
? - červen 2021
Její konec 2021, Shari Lapena

Hmmm.. Tak u Shari se mi moc nelíbili Manželé odvedle a Její konec, zatímco Jeden z nás byl pecka. Jako na houpačce:). V tomto příběhu je k nepochopení fůra věcí. Zpočátku mě příběh dost znechucoval. Naštěstí je dost čtivý. Závěr jsem odhadla už na začátku. Často se opakovaly vnitřní monology točící se v kruhu. No, jsem zvědavá na Nevítaného hosta.


Zuzanin dech
? - červen 2021
Zuzanin dech 2020, J. Katalpa (pseudonym)

Příběh přátelství, jež se překlene v milostný trojuhelník na pozadí války a komunismu. Začátek příběhu byl tak krásně snový, obalený cukrem, živě jsem si to dokázala představit. Moc se mi líbil popis nevinnosti, který později kontrastoval s násilnostmi. Kniha je neuvěřitelně čtivá a podmanivá. U konce příběhu jsem ale zaváhala, zda to byla vhodná a pravděpodobná volba. To posuďte sami. Autorčin um mě ale přesvědčil ke koupi jedné z jejich předchozích knih: Němci.


Jeden z nás
? - červen 2021
Jeden z nás 2020, Shari Lapena

Od Shari jsem četla dřív Manžele odvedle, kteří mě úplně nenadchli. Avšak po skvělých ohlasech jsem se rozhodla vyzkoušet nějakou její další knihu. V knihovně zrovna byla k vypůjčení tato, a řeknu vám, chybu jsem neudělala. Já miluju ty sousedské vraždičky/dramata ala Fáma, Sedmilhářky, Rodina odvedle...takže mi jasně musela tato kniha sednout. Bála jsem se, že mě nebude bavit vyšetřovatelská část, ale naopak mě bavila! Děj odsýpal úžasně rychle, příběh nebyl ani moc "okecávaný" ani chudý, tak akorát. Dokonce se mi povedlo odhadnout konec (ale až v poslední třetině :). Za mě super thriller, pro fajnšmekry asi odpočinková četba. Já jsem sváteční čtenář thrillerů, takže dávám 4 hvězdy z 5.


Podbrdské ženy
? - červen 2021
Podbrdské ženy 2018, Jana Poncarová

Kniha, která by se měla směle zařazovat mezi knihy paní Mornštajnové, Körnerové nebo Karin Lednickou. Podbrdské ženy je příběhem tří generací žen z jednoho rodu. Od konce první světové války po konec socialismu, sledujeme osudy obyčejných žen z malé vísky u Žďáru. Společně je propojují těžké životní úděly, jak tehdejší doby, tak genderové. Jen nerada čtu o ženě coby levné pracovní síle. Osud Emilky jsem probrečela. Je v knize nejmarkantnější, oproti dalším dvěma, ke kterým jsem si vztah nevytvořila, bohužel nedostaly moc prostoru, hodně už se přeskakovalo v čase dopředu, jinak by kniha měla asi 800 stran. Což by mně nevadilo. Je to vlastně moje jediná výtka k této knize, že byla posledních 150 stran urychlená. Pokud jste si zamilovali Heřmánkové údolí, je kniha určitě pro vás. Pokud máte rádi životní osudy žen na pozadí válečném, tak také. Vypravěčský styl je úžasný.


K moři
? - květen 2021
K moři 2007, Petra Soukupová

Vypadalo to na novelu o pár strankách, plus malinkatej formát. Ale pro mě tak nudné. Petra má svůj styl, který si časem sedl, ale K moři je takový divný mišmaš, trochu jako scénář. A děj mě opravdu nestrhl. Sleduje se několik postav, časové osy nejsou jasné, autorka to míchá klidně uprostřed věty, nevíte tedy, co se děje teď a co bylo nebo bude. Já se zorientovala, ale možná proto mi přečtení této knihy trvalo tak dlouho. A osudy těch lidí se mě tedy nedotkly. Taková usínací kniha.


Dědina
? - květen 2021
Dědina 2018, Petra Dvořáková

Několikero vyprávění lidí z jedné dědiny. Pohled do vesnických rodin, kde se ještě stále jede (a smýšlí) po staru - lidi se dělili na sedláky a chalupníky a dodnes to v nich přetrvává. Nechybí ani klasická vesnická Keliška. Myslím si, že některým lidem by se nemusel líbit popis zabíjaček a celkové smýšlení vesničanů o zvířatech. Já sama jsem z vesnice, nářečí, které je zde použito, je mi vlastní, ale jak jsem to tak četla... Přecejenom jsem asi duší městská :). Své kouzlo to má - společně si všichni vypomohou, znají se, dávají si pozor na cizáky. Ale je zde taky spousta starých křivd a závisti. Kniha se mi velice líbila, nazvala bych ji oddechovkou, dokonce jsem si kousek i poslechla audio a to bylo vynikající. Mohu takhle do vlaku, k vodě,.. doporučit. Klidně bych četla ještě dál. Nejvíc se mi líbil závěr - Věruna a její výrok o kočičí povaze :D.


Věci, na které nastal čas
? - květen 2021
Věci, na které nastal čas 2020, Petra Soukupová

⭐️⭐️⭐️⭐️ Obyčejný příběh dvou manželů a jejich dětí začíná prvním rande milenců a pokračuje průřezem sedmnácti let jejich společného života. Z romantiky se stává stereotyp, denní povinnosti a láska se vytrácí. Co zůstane? Autorka dala nahlédnout do běžného dlouhodobého manželského života, které prožívá hodně dvojic. Bez odsudků, pouze jako pozorovatel, popisuje pocity každého jedince v rodině. Jako čtenáři vidíme, kde nastává "problém", kde jsou ty drobnosti, které pomalu, ale jistě, vztah umrtvují. Nakonec zbývá jen hořkost a výčitky. Ale přecejen... Přátelství? Zvyk? Vždy je takový vztah protknut i něčím pevným. Když ne přátelstvím, tak dětmi, časem... Ale je to zdravý vztah, který chceme až do smrti? A dopadne tak každý vztah? Proto hledáme znovu a znovu? Tak jsem pochopila příběh Petry Soukupové já. Ale každý v něm může najít něco svého. Já ocenila i náhled na situaci dětskýma očima. Myslím, že Petra vystihla mnoho manželství tímto jediným příběhem. Styl Petry je zvláštní, nechává myšlenky plynout, libuje si v dlouhatánských souvětích a musela jsem dávat o to víc pozor. Ale přijde mi to z nějakého důvodu dost české (náš styl).


Chirurg
? - květen 2021
Chirurg 2019, Petra Dvořáková

Pojmenovala bych to Jeden rok v životě chirurga (na vsi). Český román Chirurg od Petry Dvořákové je takový krátký vhled do nemocničního prostředí, konkrétně na chirdě, kde ordinuje hlavní hrdina Hynek. Hynek, ač talentovaný chirurg, musel odejít z Pražské kliniky na ves, kvůli škraloupu z minulosti. V novém prostředí trpí, rodina se mu rozpadá, a on stále hledá, kým vlastně je a co bude dál. Zkrátka klasická česká próza. Hynek je dost vulgární (což mně nevadí), řekla bych, že neví, co chce, a nedokáže opustit to, co by očividně měl. Jeho manželka je teda hodně naprd podpora. Jako čtenář přesně vím, kde je problém. Jako manželé se nepodporují, ale obviňují. Každej zvlášť jede za sebe. A problémy se kupí. Do toho děti... No, veselé čtení to není, ale je zde atraktivní nemocnice a její případy, plus politikaření a pletichaření ve vedení nemocnice. Prostě jako sledovat Ordinaci :D. Taky je super, že takový typ četby můžete číst po kouskách během týdne, a nic vám neuteče (jako Ordinace? ). Dostala jsem, co jsem očekávala. Chtěla jsem něco ala Körnerová Děkuji, sestřičko.


Vítr to ví
? - květen 2021
Vítr to ví 2021, Amy Harmon

Anne se propadne časem přímo do Irské revoluce. Irsko bojuje proti Anglii za své osvobození. Když však dojde k míru mezi Irskem a Anglií, nastane v Irsku dlouholetá válka mezi vlastními lidmi. Toto je pozadí milostného příběhu Anne, která se snaží v nové době zorientovat. Setkává se se svým dědečkem Eionem, jehož popel ve své současnosti rozptýlila do jezera, jakožto šestiletým klučíkem. Seznámí se s jeho opatrovníkem Thomasem, přítelem Eionova zesnulého otce. Anne všichni považují za Eionovu ztracenou matku, která se nikdy nenašla po útoku na poštu ve městě. Anne se snaží zachovat klid a poddá se nynější situaci. Postupně však musí čelit různým podezřením a do toho se také zaplétá s revolucionáři. Jak to všechno dopadne? Vrátí se domů? První stránky mě bohužel do děje nevtáhly. Asi 60 stran jsem se do čtení nutila. Cizí názvy, galština, melancholický text a zmatené povídání starého Eiona mě hrozně mátly. Pak jsem se ale začetla a nemohla jsem přestat! Sice o historickém pozadí nevím zhola nic, ale aspoň jsem se něco dozvěděla. Vytknu přehršel jmen, zkratek jako IRA, dost politiky, ale to byla prostě chuť autorky ukázat světu boj o Irskou nezávislost co nejlépe. Neukápla mi slza, jako ostatním, ale dojemná kniha to je. Je hodně o citech, protkána milostnými básněmi a lidovými zpěvy. Věřím, že empaticky založené lidi "položí". Doporučuji knihu přečíst na jeden zátah, právě proto, že je tak emocionální. Když uprostřed přestanete, druhý den si ty emoce těžko znovu vybavujete. Zakončení románu mi přišlo... urychlené (nebudu spoilerovat, ale ti, co už knihu četli, budou vědět, jakou událost mám na mysli), a představovala jsem si to jinak. Trochu mi to zkazilo ten dojímavý, melancholicky láskobolný konec. A našla jsem tam fůru překlepů:(. Kniha se bude líbit čtenářkám Jacobs.


1 ...