ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Krátký, děsivý a stále aktuální příběh o tom, jak se i dobrá myšlenka může zvrhnout. O tom, jak může být pravda ohýbána a minulost měněna podle potřeb těch mocných. A o tom, jak je důležité nebýt hloupé zvíře a nezapomínat.

18.01.2022 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Příběh z 30.let 20. století. Ve městě Maycomb žije advokát Atikus s dvěma dětmi, Jemem a Janou Luisou, přezdívanou Čipera. Kniha je vyprávěna právě osmiletou Čiperou. Popisuje dětské hry, ale i příhody ze světa dospělých, které si vysvětlují s dětskou nevinností. Pak jednoho dne místní povaleč obviní černého Toma Robinsona, že znásilnil jeho dceru. Ve městě je pozdvižení i z toho, že obhájcem Toma se stává právě Atikus.

"...já si myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi."

Velmi silná kniha, která by podle mě měla být součástí povinné literatury. Oproti mnohdy náročnému čtení školní klasiky je ale tohle dílo opravdu čtivé, díky pohledu malého děvčete se zdá být naivní, ale především čisté a bez předsudků. A na svou dobu (napsáno v roce 1960) také velmi nadčasové a stále aktuální. V roce 1961 získala kniha Pulitzerovu cenu.

27.12.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Drsný, ale citlivě napsaný příběh mladého kluka, kterému se rozvedou rodiče. Otec se zblázní do nové partnerky a na syna nezbývá čas ani finance. Maminka dělá, co se dá, ale zasáhne rakovina. Štěpán tak bydlí u dědy, který už sám trpí mnoha neduhy.
A tak teenager místo klasických pubertálních zábav musí řešit starosti a strasti života dospělých.
Drsné, upřímné, syrové a citlivé.

24.10.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Velmi silný a smutný příběh malé Barči, která je pro rodinu ta problémová. Knihou se prolíná přehlížení ze strany rodiny i špatný přístup ze strany školy. Spousta red flags, málo řešení.
Drsné, reálné.

14.06.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Opět velmi dobrá česká detektivka. Paní Klevisová prostě umí. Zase pár podezřelých, ale žádné pohnutky za roh, nic nereálného.
Zároveň kniha pracuje i s osobními příběhy zúčastněných.
Poslouchala jsem jako audioknihu a i tohle zpracování mi prostě sedí.

31.12.2022 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vyprávění o osudech několika rodin žijících v česko-polském pohraničí. Drsné životy spojené s těžbou uhlí a smrtí horníků, otců a synů. Životy poznamenané nedostatkem jídla i síly v dobách války. A následně narušení vztahů souvisejících s rozdělením Těšína mezi Polsko a Československo.

Zajímavé a poutavé čtení plné lidskosti, síly, víry, bolesti, ale i lidských selhání a nedostatků.

06.03.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Příběh o tom, jak by taky mohla vypadat situace u nás, kdyby se v listopadu 1989 nepovedla revoluce.
V téhle realitě "nepokoje" vedou k zatýkání a většímu posílení strany. Maja, matka Magdaleny a Jakuba, je poslána do vězení na 15 let, její muž zmizel. Jakuba si odvede jeho biologický otec, a tak Maja zůstává silná jen díky víře, že na ni u rodičů čeká dcera. Jenže všechno je jinak...
Příběh plný bolesti, iluzí a deziluzí. Tahle realita není tak nemožná, o to víc je děsivější.

23.08.2022 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Osvěžující, neuvěřitelně vtipné.

Knihu jsem přečetla na doporučení kamarádky a rozhodně nelituju. Jsem všeobecně "tým thriller" a při zmínce o humorných knihách povětšinou skeptická, ale tohle bylo opravdu skvělé. A ano, tady jsem se fakt i smála nahlas.

Sérii už jsem pořídila kompletní a jednotlivé knihy budu číst jako předěly mezi mým žánrem.

27.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Hodně povedené. Příběh holky z bažiny Kyy, kterou opustí matka, sourozenci a nakonec i otec. Kya odmala žije sama v chatrči, všemi opovrhovaná, jen s přírodou. Číst se naučí díky Tateovi, chlapci ze sousedství. Kya touží po lásce a rodině. Když dospěje, žije opuštěná, podporovaná Skokanem, černým prodavačem, a jeho ženou Mabel. A pak je nalezen místní prominentní mladík Chase mrtvý...
Krásné, citlivé, dojemné a čtivé.

01.03.2023 5 z 5

Velmi dobře vedený a napsaný rozhovor s jedním z nejzajímavějších policistů u nás.
Kniha se v jednotlivých částech věnuje jednotlivým součástem vyšetřování, obětem, pachatelům, rodinám obou z nich, ale i novinářům, advokátům a samotným vyšetřovatelům.
Nadhled, ironie, citlivost i humor člověka, který viděl to, co my "normální" často ani nechceme.
Práce pana Moravce opět na jedničku.

09.01.2023 5 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Dojemný, děsivý a strašidelně realistický příběh o tom, jak nejen španělská chřipka zamíchala mnoha životy. Příběh o tom, jak jedna malá holka ztratila své rodiče i bratry, prošla si šíleným sirotčincem, ale nikdy se nevzdala. A o tom, jak se z jedné zoufalé matky stala čistokrevná zrůda.

14.08.2023 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Opět velmi silné téma, tentokrát o tom, kdy dítě už nechce být dárcem pro svou nemocnou sestru.
Kniha popisuje pocity rodičů, kteří v touze zachránit nemocnou Kate "vyrobí" její sestru Annu, která bude pro sestru dokonalým dárcem. Kde je však hranice etiky? A proč se Anna ve svých 13 letech vzepře?
Nesmírně zajímavé a bolavé téma, s ještě bolavějším koncem.

22.05.2023 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Velmi milá kniha, pro mě formou audioknihy v podání autora. Chytrý a slušný humor. U částí souvisejících s Covid dobou - lopata a manželka, nákup rohlíků, jsem se smála nahlas. A to se mi dlouho nestalo.

10.11.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Jeden z nejsilnějších příběhů, které jsem za poslední dobu měla možnost prožít. Příběh rodiny zasažené válkou, zároveň popisuje rodinné a společenské vztahy té doby.
Posloucháno a prožito jako audiokniha s velkolepým přednesem Dany Černé. Nádhera na druhou.

18.10.2021 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Temný příběh o dávném přátelství. Trojice dětí žijících v Orlických horách, dva kluci, jedna holka. Jeden z chlapců, Vojta, jednoho dne beze stopy zmizí. Petr ze odstěhuje do Prahy. Po více než dvaceti letech se vrací do rodné vesnice a zjišťuje, že minulost nezmizela a děti se ztrácely a budou ztrácet dál.
Mrazivá duchařina spojená s velmi dobře propracovanými mezilidskými vztahy. Oceňuji i velmi barvitý popis. Možná by mohla být kniha o kousek kratší, ale na knižní prvotinu fakt smekám. Druhou autorčinu knihu už mám přečtenou a rozhodně se těším na další.

10.02.2024 4 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Další pecka.
Lacey je po posledním případu na zdravotní dovolené. V okolí se ztrácí chlapci než devíti a jedenácti lety, následně jsou nalezení mrtví. A Lacey je i proti své vůli vtažena do nebezpečného pátrání.
Vtip, chytrost, rychlé tempo. Paráda.

10.12.2022 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Moc dobře napsaný thriller, v němž vystupuje mladý inspektor plný ideálů a o něco starší tatérka, která i přes odpor k policii pomůže vypátrat sériového vraha.
Děj měl spád, první díl série mě rozhodně zaujal.

22.08.2022 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Skvělý příběh s Washingtonem Poem, který je vlastně donucen i přes původní suspendaci začít pracovat na případu Upalovače. Začne spolupracovat s megachytrou analytičkou Tilly, která je zprvu roztomile naivní. Její vývoj odpovídá Poeově pozdějšímu pomyšlení "Co jsem stvořil?". Samotný příběh má super gradaci a především logické a jasné řešení. Jednoduše víte na konci přesně, proč se takové činy děly. Úžasné je i porozumění a lidskost ze strany Poea. Ačkoliv ne všechno je na konci úplně jasné.
Za mě super čtení a těším se na další díly.

17.03.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Litevská rodina na počátku 40. let. Máma, táta, patnáctiletá Lina a mladší bratr Jonas. A náhle se táta nevrátí domů a zbytek rodiny absolvuje transport v dobytčáku. Jsou nepřáteli Sovětů a ti musí být odsunuti na Sibiř.
Příběh zachycuje transport, jednání lidí v děsivých podmínkách, lidskost i nelidskost vojáků.
Kniha je velmi čtivá, velmi smutná a chytne za srdce.

06.11.2021 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Velmi dobrá kniha o zrádcích a vraždění v dobách dávných. Autor se pochopitelně nevyhýbá ani popisu tortury. Hlavní postavy jsou velmi osobité. V ději jsem se občas lehce ztrácela, ale brzy zase našla.
Kniha spojuje děs a hrůzy v opravdu surovém formátu s vtipem a humorem.
Za mě spokojenost a určitě sáhnu po dalších dílech.

14.10.2021 4 z 5