Zlajda95 Zlajda95 komentáře u knih

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Poslechnuto jako audiokniha. Sám o sobě ten příběh rozhodně není špatný. Hlavní hrdina je mi sympatický, několikrát jsem se musela zasmát nad jeho myšlenkovými pochody a poznámkami. Hlavní dvě (lidské) záporné postavy opravdu budily hnus. Zápletka okolo duchů není překvapivá, ale nenudí, je to taková klasika. Ale ten děj tentokrát ubíhal opravdu strašně pomalu... neubíhal, vláčel se, plazil se, a teprve v posledních pár kapitolách se něco děje - a to vyvrcholení je pak strašně rychlé, že jsem se v tom začala ztrácet. Z tohoto důvodu nemohu dát vyšší hodnocení než 3*.

11.03.2020 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Co se týče detektivní zápletky, první díl byl asi z tohoto hlediska lepší, ale byl i tak velmi propletený. Mám ráda, když příběh do sebe zapadá postupně jako puzzle a byly tu pro mě i nečekané zvraty. Nejvíce se mi ovšem na knize líbí, že se blíže seznamujeme s Martinem a jeho minulostí, i jeho dcerou. Zajímavé postavy, skvělá atmosféra.

16.02.2020 4 z 5

Duševní a behaviorální poruchy Duševní a behaviorální poruchy Petr Smolík

Velmi pěkná a přehledná kniha o psychopatologii. Asi největší plusem jsou komentáře k MKN a DSM.

16.02.2020

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Kocour Bob není žádný velkolepý spisovatelský počin, za to je to příběh ze života.

18.09.2019 4 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Je to jedna z knížek, na kterou jsem si brousila zuby už hodně dlouho. Těsně před tím, než jsem ji začala číst, jsem narazila na článek o autorovi, panu PhDr. Marku Hermanovi, který je médii mylně označován za psychologa, ikdyž je ve skutečnosti pedagog. On sám se PRÝ také považuje za psychologa... A to je problém, protože psycholog prostě není :-D

Podtitulek knihy "... co jste vždycky chtěli vědět o psychologii, ale ve škole vám to neřekli..." tedy nahrával nemilým zvěstem o něm. V knize také například odkazuje na jednu podvodnou psychodiagnostickou metodu, sráží důležitost citací - a ano, pro populárně naučnou literaturu jsou citace celkem zbytečné, ale zde v mnoha místech vycházel z jiných knih a mě tam ta formálně psaná citace chyběla - protože ne vše uvedl srozumitelně v textu či ve svém konečném seznamu a ne všechny zdroje jsou tedy dohledatelné. Ale je to populárně naučná kniha, takže okej, ale proč to hned shazovat? Proč vůbec psát o tom, že citovat nebude?

Co se týče obsahu knihy - první dvě kapitoly mě moc neoslovily, ale to je asi otázka zájmu každého z nás.
Třetí nejdelší kapitola mi přišla nejzajimavější a docela podnětná a šlo vidět, že vycházel ze svých zkušeností pedagoga - takže tady se konečně pohyboval ve svých vodách. Přesto jsem narazila na pár myšlenek, nad kterými jsem musela pozdvihnout obočí, a taky na pár myšlenek, které se vzájemně vylučovaly (ale možná jsem jen pedant na slovíčka, kdo ví a sama samozřejmě nejsem neomylná).

Zbývající kapitolky obsahují něco málo z úplných základů psychologie - vše v kontextu dětí, vztahů a komunikace.

Myslím, že pro laickou veřejnost, maminky, učitelky ve školkách může být kniha přínosná. I mně se navzdory předešlým výtkám některé pasáže líbily (jak jsem již psala, zejména 3. kapitola).

Lidé z oboru si odnesou méně, nebo nic, ... nebo osypku z těch smajlíků, některých nepřesných informací a z absence citací (!!!).

Kniha sama o sobě není špatná, to rozhodně ne. Možná by stačilo, kdyby v podtitulku nezmiňoval psychologii a dal si záležet na citacích, to bych mu pak i tu čtvrtou hvězdu možná dala.

16.09.2019 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Byl to krátký prostý příběh, o tom, jak málomluvný starší muž žije osamocen jen se svým psem a ovcemi (později včelami) a každý den sadí stromy. Je mi to sympatický příběh, jsem samotář, sama toho moc nenapovídám, chovám lásku k přírodě a zvířatům a představa tohoto způsobu života mě při tom krátkém čtení naplnila klidem. Mám ale pocit, že jsem mezi řádky četla víc, než skutečně autor zamýšlel sdělit - zkrátka to hlubší zamyšlení se odehrává ve čtenáři, v každém zvlášť a mohou se týkat velmi rozdílných témat (anebo taky žádná hlubší myšlenka vůbec nemusí příjít, že).

09.09.2019 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Strašidelná atmosféra je velmi pěkně vykreslená, příběh nijak extra nepřekvapí, ale nudit se určitě nebudete. Je to taková hororová oddechovka.

27.08.2019 3 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Knihu jsem četla až po shlednutí první sezóny seriálu. Seriálem jsem byla okouzlená, ale po přečtení knihy mé dojmy z něj docela vybledly. Spoustu podstatných detailů vynechali (no, uvidíme, jestli budou zpracovány v dalších sezónách).

Kniha je velmi dlouhá a obsahuje spoustu detailů, které pro někoho můžou být nezáživné. Diana spí, Diana jí, Diana pije čaj, Diana cvičí jógu, Diana je nadšená z historie. Některým čtenářům to vadilo (viz některé zdejší komentáře), já jsem si to ale naopak užila. Děj se rozvíjí pozvolna a pořád se máme co dovídat o postavách. Pro mě velmi příjemné čtení :-)

25.08.2019 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje třetí Kingovka. Ačkoli mi Kingovo pomalé tempo u předchozích dvou knih (Prokletí Salemu, Cujo) nesedělo, Řbitov zvířátek jsem si celkem užívala se všemi jeho detaily. Možná to bylo příjemnou atmosférou vykreslenou okolo rodiny a tajemstvím okolo hřbitova, možná jsem prostě do Kinga dospěla, kdo ví, to zjistím asi zase až u další jeho knihy.

24.07.2019 4 z 5

Ramses Prokletý Ramses Prokletý Anne Rice (p)

Popis erotických scén opravdu pěkné, ale děj okolo se mi docela táhl. Nakonec se mi zprotivily téměř všechny postavy.

22.05.2019 3 z 5

Co v mých knihách není Co v mých knihách není Viktor Emil Frankl

Frankl o svém životě - s lehkostí, humorem, hrdě i pokorně, s láskou. A to navzdory těm hrůzám, kterými si prošel. Nebo možná právě díky nim.

03.03.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Po doposlouchání Trhliny v českém znění jsem s hrůzou zjistila, že česká audiokniha je výrazně osekaná! Tak mi nezbývalo nic jiného, než se pustit hned do její původní slovenské (opět audio) verze.

No, tak česká verze více méně předkládá všechno v příběhu podstatné, přesto některé detaily mohli ponechat. (A vůbec nechápu, jak je napadlo to osekat! Stephen King taky píše strašně vláčným způsobem, ale patří to k němu, dotváří takto příběhy s neopakovatelnou atmosférou.) Mám taky pocit, že česká verze trochu cenzurovala vulgární jazyk hlavní postavy.

Každopádně, co se týče atmosféry nahrávek, česká verze se svou ponurou hudbou byla nepřekonatelně lepší.... nadruhou stranu, slovenský vypravěč (nezlobte se, jména nevedu) měl velice příjemný hlas a skvělý přednes.

Tak záleží na vás, jestli budete chtít u nahrávky strávit něco přes 4 hodiny, nebo přes 10.

27.02.2019 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Velice bravůrně vykreslená atmosféra! Knihu jsem nečetla, poslechla jsem si ji jako mluvené slovo, kde určitě část atmosféry byla určitě podpořena doprovodnou hudbou a zvuky, a bylo to opravdu napínavé a místy velmi děsivé!

21.02.2019 4 z 5

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Tuto knihu jsem začala číst několikrát. Pokaždé jsem si po prvních pár stránkách zaťukala na čelo a přesunula se raději k jiné knize. Na toto/podobné téma jsem četla např. Moc podvědomí a některé knihy od Franckha a Hicksových. Louise L. Hay nijak neohromila a přiznám se, že druhou polovinu knihy jsem dost přeskakovala a četla jen pasáže, které pro mě jsou aktuální.

Umím si představit, že kdybych byla v životní krizi, kniha by mi snad mohla vlít do žil zase trochu síly a odhodlání, ale jistá si tím nejsem, Dr. Murphy a jeho Moc podvědomí se mi zdála lepší.

30.12.2018 3 z 5

Insomnie Insomnie Václav Votruba

Asi jsem od insomnie čekala více, než mohla skutečně nabídnout. Byl to příběh, který bych čekala někde na blogu a ne přímo tištěný. Od autora jsem nic jiného nečetla, tak nevím, jak je na tom se psaním a jazykem, jeho styl mi připadal poněkud strohý, ale konec konců, bylo to psáno formou deníku... (nebo alespoň podkapitoly byly nadepisovány datem). I přes průměrné vyjadřování (nebo možná díky němu?) mi některé strašidelné pasáže připadaly celkem autentické a některé popsané pocity strachu znám sama, když si ze mě moje fantazie dělá občas srandu :-D Pokud po knížce sáhnete, pusťte se do čtení v noci, ať atmosféře trochu pomůžete ;-)

22.08.2018 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Moje první Keplerovka, užila jsem si ji jako mluvené slovo. Druhá dějová linie mi připadala příliš rozvláčněná, možná by to bylo zajímavější, kdyby byla více propletená s první dějovou linií, nadruhou stranu - nenastal by pak žádný dějový zvrat :D I pořes tuto výtku je to dobrá detektivka :-)

21.02.2018 4 z 5

21 způsobů, jak najít lásku 21 způsobů, jak najít lásku Pierre Franckh

Vzhledem k předchozím komentářům k této knize jsem čekala více, o pár myšlenek mě to obohatilo, proto dávám 3*, ale ne víc. Na tomto typu litertury mi zkrátka vadí, že je z komerčních důvodů zbytečně natahovaná a ty podstatné myšlenky by se daly prostě shrnout do konkrétních bodů.

15.02.2018 3 z 5

77 pravidel pro úspěšná přání 77 pravidel pro úspěšná přání Pierre Franckh

Když člověk zapomene, že se jedná o ezoteriku, dalo by se říct, že se jedná o soubor pravidel pro pěstování sebelásky a naučení optimismu. Některé věci mi připadají zbytečně rozpitvané - asi to bylo nutné pro vytvoření krásného počtu "77". Někdy je méně, více :-)

30.01.2018 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Věřím, že každá žena si zde najde kousek jako vystřižený z jejího života. Slova propojené s vlastními ilustracemi napsané jedinou ženou, ožívající životy miliard dalších žen.

27.12.2017 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Mám ráda příběhy z pohledu zvířat a musím říct, že u téhle knížky jsem se dost nasmála :-) Aplikovat buddhismus na kočku, při jejich povaze, zkrátka nemožné! :-)
Byla přísnosná i filosofickými myšlenkami buddhismu, neboť s těmito myšlenkami nejsem prakticky vůbec seznámená. Dalajlamova kočka mi byla velice příjemnou společností.

27.12.2017 4 z 5