Insomnie

Spánková paralýza, znepokojivé zvuky, nezvaní hosté… Noci ve starém domě na Žižkově třídě v Českých Budějovicích jsou pro mladého muže, který se přistěhoval ke své přítelkyni, stále hrůznější. Co bzučí ve stěnách? Kdo tiše postává v temném rohu ložnice? Pomůže bývalý farář z dalekého Klenčí pod Čerchovem? Českobudějovický spisovatel Václav Votruba se ve své nové knize Insomnie vydává na pole psychologického hororu, který by mohl potěšit čtenáře například H. P. Lovecrafta. „Cílem není za každou cenu děsit, spíše vyvolávat nepříjemné pocity,“ říká autor a zve vás na návštěvu do světa, který překračuje lidské chápání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/380659/insomnie-u5Y-380659.jpg 3.416
Horory, Literatura česká
Vydáno, Nová Forma

Kniha Insomnie

ber-tram

Muselo to z něj prý ven, nu dobrá... Asi podobně jako hudební výplody, třeba chabí Dark Angels. Někdo holt musí produkovat slabý průměr, aby vynikl nadprůměr. O Kingovu Nespavost se v textu (s kalibrem vleklé středoškolské práce) samosebou otírá. Jenže Kingova Nespavost na mě jako silný nadprůměr příhodně a netrpělivě čeká ve čtecím regálu.
Pozn.: Chvalořečeny vědomostní Knihy kovu! 16/20

Svica
29.07.2019

Tohle mne bohužel vůbec nebavilo. Autorův styl je zbytečně zdlouhavý a spousta nahuštěných písmenek na stránce tomu moc nepřidala. Dvě hvězdičky za nápad.

absinth_queen
05.06.2019

Knihu jsem přečetla během dvou (velice příjemných) večerů. Rozhodně se povedlo navodit tu správnou hororovou atmosféru, navíc s hlavní postavou docela sdílím její fobie, takže třeba s takovým líčením hmyzem prolezlé ložnice jsem se prala s určitými obtížemi.

Hned v průběhu četby mě mnohokrát napadlo, jak moc knihu stavíš na vlastních zkušenostech. Tuto otázku mi částečně zodpověděl doslov. Nijak moc mě nezaskočil, říkala jsem si, že autor, který by čerpal pouze z cizích, ne vlastních zkušeností, by s takovou lehkostí a přesvědčivostí pravděpodobně nevystihl stavy hrůzy a beznaděje tak vyčerpané lidské duše.

Rozhodně to není četba pro každého. Už sama ta 'temná aura' sálající z celé knihy kdekoho může odradit (a kdekoho přilákat, ale co si budeme povídat, takových dnes zkrátka tolik není). Odhodlá-li se přesto čtenář se do knihy ponořit, nemusí mít nutně dostatek pochopení s náměty nočních hrůz a děsů, které se (i přes jejich postupnou gradaci) trochu opakují. To trochu zkouší trpělivost čtenáře, tím spíš, když kniha je na popisech vlastně postavená (co si budeme, dějově náročné to zrovna není).

Zkrátka... Ti, kteří mají otevřenou mysl, případně ti, kteří jsou ochotni ji otevřít, si knihu stoprocentně užijí. Ostatně když se při čtení knihy dostane člověk do pasáže, kde si říká, "vždyť to jsem přesně já," hned ho to povzbudí ke čtení dalšího řádku.

martinstefko
16.04.2019

Vydávat knihy samonákladem je fajn, ale někdy se prostě hodí další osoba, která knihu přečte a řekne, že s ní něco není v pořádku. Kniha „Insomnie“ to bohužel potřebuje. Text je na horor místy hodně naivní, jako kdyby se Vašek bál zajít trochu dál, ale přitom tajemné, mysteriózní scény umí. Když pak použije sprosté slovo, najednou to zní divně a jaksi nepatřičně. „Insomnie“ má svoje hororové momenty, jsou dobré, ale pak má i nesmírně slabé momenty, kdy se nic neděje a popisy se jen opakují. Je to škoda, potenciál zde byl, nevadilo by pak ani, že se finále snaží o nějaké to lehké zamyšlení nad lidským bytím.

Sallka
21.01.2019

Mělo to atmosféru, nechyběl dobrý nápad, příběh odsýpal, ale to zpracování...
Pro mě je vždy trochu těžké komentovat knihy, když jsem nikdy žádnou nenapsala, co se týče zpracování a slohu. Ale zde mě až udivilo, jaké měl autor vyjadřování. Přišlo mi, že za každou cenu chce psát spisovnou češtinou, ale v přímé řeči to až bilo do očí. Málokdo asi řekne, že jede navštívit "strýčka". Přitom hlavnímu hrdinovy bylo kolem 30-ti let a nebál se říct i slovo kur.., takže proč tak strojeně?
Dalším mínusem byl Karel. To už mi přišlo úplně na hlavu postavený. Dobře, chápu, že autor měl k "situaci" kolem nějaký vztah, ale to je jako kdyby nám dával najevo - "Máme doma strašidlo, ale je to takový dobrák, ten náš Karel." Skoro jak domácí mazlíček.
Takže za tři, ať nežeru.

zoew
27.08.2018

Ty 4* jsou spíš za čtivost než obsah. Obsah byl spíš zajímavý než dechberoucí nebo snad dokonce hororový.

Zlajda95
22.08.2018

Asi jsem od insomnie čekala více, než mohla skutečně nabídnout. Byl to příběh, který bych čekala někde na blogu a ne přímo tištěný. Od autora jsem nic jiného nečetla, tak nevím, jak je na tom se psaním a jazykem, jeho styl mi připadal poněkud strohý, ale konec konců, bylo to psáno formou deníku... (nebo alespoň podkapitoly byly nadepisovány datem). I přes průměrné vyjadřování (nebo možná díky němu?) mi některé strašidelné pasáže připadaly celkem autentické a některé popsané pocity strachu znám sama, když si ze mě moje fantazie dělá občas srandu :-D Pokud po knížce sáhnete, pusťte se do čtení v noci, ať atmosféře trochu pomůžete ;-)

wlado
16.08.2018

Od knihy tohto typu som čakal viacej hororovej atmosféry. Autor mohol knihu podať ako román a nie ako vlastný denník, v ktorom sú len predkladané skutočnosti z jeho života. No a Karel vyznel skôr ako vtip než ako hororová postava.

Zabíjení
Zabíjení