Yorika Yorika komentáře u knih

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Díky knize jsem získala nový pohled na slony. Slon je zajímavé zvíře. Inteligentní. Empatické. Toto se mi líbilo. Samotný příběh však už méně. Celé to vyprávění o ztracených matkách a dcerách mě příliš nenadchlo. Je to detektivka? Spirituální seance? Psychologické drama? Není těch dílků příliš mnoho, aby se z nich dal slepit dobrý příběh? Pak i ten závěr je takový chaotický a těžko uvěřitelný.
Má první kniha od této autorky. I přes menší rozpaky, ji dám ještě šanci.

11.06.2020 3 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Lízinka Tachecí. Adeptka, na první katyňi světa je děvče jako lusk. Co na tom, že její mozkovna je většinou někde na prázdninách a na slova je víc než skoupá. Má totiž jiné přednosti, které to všechno bohatě vynahrazují a které spolužáci i pedagogové dokáží jistě ocenit a využít. I když zdánlivě hlavní postava, v knize jde především o její pedagogy Vlka a Šimsu a jejich krvavý (jak jinak) příběh.
Není to lehká četba. Autor neustále přeskakuje v čase. Udržuje čtenáře ve střehu. Popis některých scén byl na mě až příliš sugestivní i když chápu, že vzhledem k tématu, se tomu dá jen těžko vyhnout.
Kniha napsána s humorem víc než černým, který však nemusí jít pod nos každému.

04.06.2020 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Dětství je pro charakter a budoucí život podstatné. Pokud čas malin nezralých není v pořádku, zanechá šrámy na duši, které se už nemusí nikdy zahojit. Něco o tom vím. Někteří lidé, by nikdy neměli být rodiči. Vybíjet si své frustrace na dětech je neomluvitelné. Bez debat.

29.05.2020 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Souhlasím s názory, že tato prvotina je Ziburovou nejlepší knihou. Není to klasický cestopis. Je to neotřelé a osvěžující. Ještě neokoukané. Zibura se nesnaží tolik podbízet čtenáři jako v pozdějších knihách.
Vydat se nazdařbůh přes Turecko do Jeruzaléma je sympatické a člověk musí hošanovi fandit.
Časem mi začaly vadit narážky na spořivost, které neustálým opakováním vyznívají spíše negativně, až jsem Ziburu začala podezírat ze skrblictví. Na druhou stranu, člověk toho ke štěstí potřebuje skutečně málo. Něco k snědku a místo na přespání. Obojí autor nalézal především u místních lidí a o tom je vlastně i celý ,,cestopis" Na první knihu to stačí. Na ty další však už ne.

28.05.2020 3 z 5

Léto, jako když vyšije Léto, jako když vyšije Eliška Horelová

Dívčí romány jsem nikdy nečetla. V dětství ani teď. Kniha se ke mně dostala úplnou náhodou během karantény. Přiznám se, že svět koňáků je mi cizí a koně od osla poznám jen stěží. Nikdy jsem neměla takový ten sen o koních, jako ho mají mnohé dívky.
Příběh však má hlavu i patu a myslím, že vnímavého čtenáře osloví. Troufám si říct, že i čtenáře dětským střevícům již odrostlého. Ostatně, kdo z nás by nechtěl putovat na voze taženým koňmi, nádhernou přírodou Vysočiny. Kdo z nás by nechtěl poznat partu podobně smýšlejících lidí a prožívat s nimi dobrodružství. Já tedy určitě ano.

28.05.2020 4 z 5

Rekviem za Nanking Rekviem za Nanking Cha Ťin

Člověk je nejkrutější tvor na této planetě. Nezabíjí totiž pouze z hladu ale i pro svou zábavu a potěšení.Nejlépe členy svého vlastního druhu. To bývá nejvíce vynalézavý. Pokud přežije, stále nemá ještě vyhráno. Má totiž city a emoce. A také paměť. Ta je jeho štěstím i prokletím.
Kniha mi zase trochu rozšířila obzory, neb o této události mnoho nevím. Je důležité si tyto události ale připomínat. Aby k nim už znovu nemohlo dojít. Alespoň na čas.

28.05.2020 4 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Tato žena je mi sympatická. Na nic si nehraje. Snaží se zůstat stále tou obyčejnou holkou z Chicaga. Možná proto, že si vše musela vybojovat sama. To, že v knize neustále naráží na afro-americký původ může být zarážející ale vcelku logické.Amerika je v tomto specifická a pro řadu lidí je to velké téma. Vlastními silami se vypracovala z chudinských čtvrtí až do právnických kanceláří ve vysokých mrakodrapech, na které se jako malá holka pouze dívala. Víceméně takovou zůstala i jako první dáma USA. V knize ukazuje, že je nejen cílevědomou právničkou ale především podporující manželkou, milující matkou a ženou s velkým Ž. Díky za tuto knihu.

28.05.2020 5 z 5

Osm hlav šílenství Osm hlav šílenství Anna Barkova

Zajímavá žena. Zajímavá osobnost. Neprávem opomíjená.
Zkušenost s ruskými lágry, zřejmě ovlivnila i její tvorbu. Kritika společnosti, která není schopna postavit se za své ideály a cíle. Ať už jde o společnost totalitní nebo demokratickou. Vždy to skončí stejně nezáživně až nudně.
V knize je i pár zdařilých básní, které činí knihu ještě více rozmanitou.
Zajímavá žena to byla

23.04.2020 5 z 5

Cizí dítě Cizí dítě Alan Hollinghurst

Nečekala jsem, že to bude jednoduchá četba a také nebyla. První část knihy je výborná. Příběh se dostává do tempa, jako dobře rozjetý vlak,aby ve finále první kapitoly vygradoval v závěr, který jsme tak nějak všichni očekávali.
A pak vše zvolní. Vlak-příběh se téměř zastaví a autor začíná zabředávat do několika stránkových rozsáhlých popisů, bez špetky dramatičnosti.
Čím více let v příběhu uplyne, tím více prvotní události ztrácí na lesku a je to tak přirozené.
Výborný popis charakterů mužských. U žen mám pocit, že všechny jsou nebo byly stejné čarodějnice.
Netroufám si říct, jestli autor ženám nerozumí, nebo to byl jeho záměr.
Každopádně.Pokud hledáte oddechovou četbu na dovolenou, sáhněte raději po jiné knize.

23.04.2020 4 z 5

Zápisky odstřelovače Zápisky odstřelovače Vasilij Grigorjevič Zajcev

Hrůzy války bez krve, násilí a zvěrstev.
Takový trosku politicky laděný příběh, kde více než o každodenní realitu a krutost bojů, jde o stranickou knížku.
Kniha je napsána poměrně jednoduše. Je to vše takové suché a jakoby bez života.
I když jde o dramatickou druhou světovou válku, působí nudně.
Příběh z pohledu německého odstřelovače, který jsem četla před touto knihou, mě bavil víc.

23.04.2020 3 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

,,Co kdybych tě drahá oběsil" Tuto větu si budu pamatovat asi dlouho. Kniha, ve které se zdánlivě mnoho neděje ale pod pokličkou to bublá a vře.
Pan Kopfrkingl je zvláštní člověk. Už jen to krkolomné příjmení, podivná mluva a podivné povolání. Ano. Někdo to dělat musí. Přesto však... Ten člověk asi nebude v pořádku.
Fuksovi se povedl napsat atmosférický horor, který postupně graduje,aby v samém závěru trochu ztratil ze své dramatičnosti. I tak dobrá četba.

22.04.2020 4 z 5

Aimée a Jaguár Aimée a Jaguár Erica Fischer

Láska nebo už posedlost? Kdo ví? Každopádně Lilly a Felice jsou velmi nesourodý pár. Láska dokáže být šílená. Pokud se odehrává v nacistickém Německu a jedna z dívek je Židovka, tušíte, že to nemusí dopadnout dobře.
Uvítala jsem popis života ve válečném Berlíně.
Zajímavý příběh, o to cennější, že je pravdivý.

10.03.2020 4 z 5

Jako amatérská běžkyně jsem nadšená. Autor mi často mluvil z duše. Těší mě, že podobné pocity prožívají zřejmě všichni běžci na světě.
Nesmírně mě to bavilo. Netroufám si ale odhadnout, jestli kniha působí podobně na lidi během nepolíbené.

08.03.2020 4 z 5

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky Jean-Michel Guenassia

Čekala jsem zajímavé čtení o lesbické rodině a jsem mírně zklamaná. Autor to pojal trochu jinak, než jsem si představovala. Ale to je můj problém.
Přesto mě kniha zaujala. Ta zápletka je originální a postavy mě nenudili. I to finále s Bowiem mě pobavilo.

08.03.2020 4 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Někdy si říkám, že je toho na jednoho člověka až příliš. Po traumatickém dětství, další děsivá událost. Kolik toho člověk ještě unese? Ten kluk je nesmírně silný. Některé by to zničilo.
Autor nás zahrnuje svými dojmy, slovy...Jen je to všechno jaksi studené.Odtažité. Jako by ztratil všechny emoce...

08.03.2020 4 z 5

20 let nového Polska v reportážích podle Mariusze Szczygieła 20 let nového Polska v reportážích podle Mariusze Szczygieła Mariusz Szczygieł

Kniha polských reportáží? To si musím přečíst! Vždy mě zajímal život a smýšlení našich severních sousedů. Kniha nezklamala. Poláci nejsou jiní. Jsou stejní jako my. Samozřejmě, církev ovlivňuje život Poláku velmi významně. To je asi největší rozdíl. Ale jinak... Také se po revoluci museli znovu učit demokracii, dělali podobné chyby, měli podobné sny a touhy. Reportáže se čtou vskutku velice dobře a mě jen mrzí, že se k nim český čtenář běžně nedostane. Mám Polsko prostě ráda.

08.03.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Pokračování veleúspěšného Medvědína aneb kujme železo, dokud je žhavé.
Nemůžu si pomoci. Mám pocit, že je to vše až příliš prvoplánové a psané jakoby na objednávku.
Autor velmi dobře ví, co se čtenářům líbí, co momentálně ve světě a ve společnosti frčí a dokázal toho náležitě využít. Neobviňuji. Vlastně si to zasluhuje jistou dávku obdivu. Ne každý to dokáže.

Na světě nejsou jen pomeranče Na světě nejsou jen pomeranče Jeanette Winterson

Zvláštní kniha. Těžko uchopitelná. Dětství ve fanatické věřící rodině asi člověka poznamená. Pokud pak zjistí, že je vlastně ,,jiný" musí to být velmi těžké.
Žanetina linka mě bavila. I přesto všechno zůstala svá a nenechala se manipulovat vlastní rodinou. Co mě rušilo byly vložené pohádky. Četla jsem je s nechutí. Tak nějak mi do toho příběhu neseděly.

Kainova kniha Kainova kniha Alexander Trocchi

Je to celé zmatené. Autor přeskakuje neustále od jedné myšlenky ke druhé. Autor obhajuje svobodu jednání a myšlení, bouří se proti pravidlům a většinové společnosti. Jeho rebelství však není sympatické. Stačí si jen šlehnout a z autora se stává směšná atrapa, která prostě nemá kontrolu nad svým životem. Pro někoho možná šokující, pro mě je to spíše smutné.

Prosinec už je takovej Prosinec už je takovej Donal Ryan

Být jiný se nevyplácí. Lidé to poznají a pak se z nich stávají chamtivci. Sobci. Lovci.
Hlavní hrdina zůstane po smrti rodičů odkázán jen sám na sebe. Na tom by nebylo zase nic tak zvláštního ale on toho rozumu skutečně příliš nepobral. Důvěřivý prosťáček, který neví, co si počít. Se svou situací. Se svým majetkem. A supi už se slétají....