Yarwen Yarwen komentáře u knih

Kouzelné okno Kouzelné okno Dave Duncan

První díl velmi povedené a originální série. Magie a kouzla zde souvisejí se SLOVY a nebudu prozrazrazovat více, abych nesnížil čtenářský zážitek. Po smrti krále Holindara vede nejsnažší cesta na trůn přes princeznu Inosolan. Rap, jenž je do ní zamilován, se vydává na strastiplnou cestu, aby zabránil zrádci trůn získat. Kouzelné okno v závěru zamíchá kartami a každé postavě rozdá nové - Rap se najednou musí postarat především sám o sebe, než bude schopen Inosolan nějak pomoct.

02.06.2013 4 z 5

Bouře Bouře Régine Deforges

Bezpochyby nejodvážnější erotický obsah, na který jsem při četbě knih doposavad narazil. Musím pochválit autorku za to, že si troufla překročit i jistá tabu v této oblasti. Příběh sám o sobě není příliš složitý, hlavní hrdinka nezvládne odchod svého milovaného partnera a její bolest ji táhne do propasti halucinací, hraničících s duševní chorobou.

26.05.2013 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Příběhy o řeckých bozích a hrdinech se hodí jak pro děti coby pohádky, tak pro dospělé jako výborné osvěžení znalostí o faktech, ve kterých by se měl vzdělaný člověk orientovat, aby si nepletl Hérakla s Héfaistosem a Artemidu s Athénou. Narazil jsem na drobné nepřesnosti v příběhu o trojské válce, jinak je ovšem vše v pořádku a kniha se čte příjemně. Pro zájemce o toto téma doporučuji knížku Bohové a hrdinové řeckých a římských bájí od Zamarovského, která má širší záběr a je krapet podrobnější.

05.05.2013 4 z 5

Šerá hlídka Šerá hlídka Sergej Lukjaněnko

Zatímco Denní hlídka byla velmi dobrá, ve třetím díle udělal autor krok dolů. Zábavnost se drží mírně nad průměrem, třetí povídka pak dlouho působí jako nastavovaná kaše, ze začátku je navíc trochu popletená. Na jedné straně pořád dobrá kniha, na straně druhé zatím nejslabší z Hlídek.

04.05.2013 3 z 5

Rokle zkázy Rokle zkázy Joe Dever

Ve čtvrtém díle o Lone Wolfovi má čtenář kromě Sommerswerdu k dispozici i osm disciplín Kai, s nástrahami v knize se tak potýká již bez velkých problémů, respektive obtížnost tohoto dílu patří k těm nižším. Osobně jsem knihu dohrál napotřetí.

01.05.2013 3 z 5

Stín na písku Stín na písku Joe Dever

Pátý díl výborné gamebookové série o Lone Wolfovi zakončuje základní část, po které se hrdina stává mistrem řádu Kai. Na pátý díl navazuje dalších sedm dílů ("magnakai"), kde příběh pokračuje dále.

Meč slunce Meč slunce Joe Dever

Třetí a poslední díl ze série "Legendy o Lone Wolfovi". Příběh popisuje děj, který měl čtenář možnost prožít ve druhém díle z gamebookové řady (Oheň na vodě). Ač jsem byl velmi zvědav, jak si s nástrahami poradil Lone Wolf (Oheň na vodě patřil k nejobtížnějším dílům z gamebookové řady), nakonec jsem byl trochu zklamán, poněvadž vyprávění bylo v některých místech dosti nereálné. I tak se jedná o nadprůměrnou fantasy.

01.05.2013 3 z 5

Kaltské jeskyně Kaltské jeskyně Joe Dever

Zatímco v prvním díle se čtenář prodíral lesy (a v závěru městem) a ve druhém se dostal (mimo jiné) i na moře, třetí díl ho/ji zavede do mrazivého sněhu na sever. Série si stále drží vysokou kvalitu, nicméně začíná se zde projevovat rozdíl mezi tím, zda postava vlastní či nevlastní meč Sommerswerd - vzniká tady určitá nevyváženost a aby byl závěrečný souboj pro vlastníka Sommerswerdu výzvou, je vlastně uměle znevýhodněn. Jinak samozřejmě skvělý zážitek.

Temno přichází Temno přichází Joe Dever

Druhý díl ze tří, které vyšly k sérii gamebooků o Lone Wolfovi. Děj Temna přichází odpovídá prvnímu dílu gamebooků Útok ze tmy a čtenář tak má možnost srovnávat svou cestu s tou, po jaké se vydal Lone Wolf.

Stíny nad řádem Kai Stíny nad řádem Kai Joe Dever

Jedná se o první ze tří dílů o Lone Wolfovi, které na českém trhu vyšly. Tyto tři díly však nejsou gamebooky, nýbrž klasickými knihami; v případě Stínů nad řádem Kai zde děj představuje jakýsi prolog, popis událostí, které vedly ke zničení kláštera Kai, v kterémžto momentě začíná první díl ze série gamebooků (Útok ze tmy). Kdo se chce tedy dozvědět o zrodu celého příběhu, nechť šáhne po této fantasy knížce.

Oheň na vodě Oheň na vodě Joe Dever

Druhý díl ze série o Lone Wolfovi považuji za nejobtížnější (z těch sedmi, které jsem doposavad hrál). Přes tunel se čtenář dostane jen díky použití konkrétní volitelné schopnosti anebo pomocí magického kopí, které musí vybojovat v těžkém souboji. Zatímco první díl jsem dal napodruhé (a pak se k němu mnohokrát vrátil), ten druhý až napotřinácté. Nutno ovšem dodat, že obtížnost je vyvážena kvalitou. Meč Sommerswerd je pak zásadní změnou v sérii - v následujících dílech jdou s ním veškeré souboje snáze, čímž trochu trpí vyváženost.

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

V polovině 90. let jsem narazil na knihu, se kterou čtenář může příběh prožít sám a ovlivnit jej svými rozhodnutími. Byl to můj první "gamebook" a byl jsem jím nadšen. Pak už bylo jen otázkou času, kdy narazím na Dračí doupě a zcela mu propadnu.
Útok ze tmy je první knihou ze série o Lone Wolfovi; gamebooky z této série pokládám za jedny z nejlepších, které na českém trhu vyšly. V tomto příběhu se snaží Lone Wolf dostat ze zničeného kláštera ke králi. Čtenář si vybere pět z deseti schopností (po každém úspěšně dohraném dílu si může přibrat další jednu) a pak už záleží jen na něm, jak se popasuje s nástrahami, které na něj čekají.

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Název knihy velmi přesně vystihuje i svůj obsah - jedná se o akční sci-fi s jednoduchým, ale čtivým dějem, takovou příjemnou oddychovku. Mně se do ruky dostalo třetí vydání, ke kterému autor přidal bonusové povídky vážícími se k původnímu příběhu. Z kreseb různých bojových droidů a ručních palných zbraní jakožto ze jmenného seznamu všech 37 členů čety je zřejmé, že na knize bylo důkladně zapracováno, což je nutno autorovi přičíst ke cti.

30.04.2013 4 z 5

Sláva pro dva Sláva pro dva Boris Vasiljevič Dědjuchin

V 80. letech se po úspěšném filmu Phar Lap zvýšil zájem o příběhy koní a tak vydání této knihy dobře časově zapadlo. Jedná se opravdu o příběh se skutečnými postavami, které se okolo Anilina pohybovaly, samozřejmě doplněný o reálie. Uprostřed knihy je příloha s dobovými fotografiemi, jež se k Anilinovi vážou.

14.04.2013 3 z 5

Základy mužského šovinismu Základy mužského šovinismu Josef Hausmann

Postřehy v knize jsou trefné, na některé ženy padnou jako ulité a je určitě zajímavé o nich číst a dobré si je uvědomovat; na druhé straně jsem poznal řadu žen, na které popisované způsoby zcestného myšlení neplatí, případně jen z malé části - a dodávám naštěstí. Myšlenky knihy tak není možné zobecňovat, což je hlavní výtka z mé strany, byť autor na několika místech připouští, že jsou ženy, jež se chovají jinak. Název knihy je malou nadsázkou, neboť text sám o sobě ženy nezavrhuje, nesnaží se tedy o nějaký protipól feminismu - ten je tady spíše ukazován ve své nahotě, coby manipulace feministek s veřejným míněním, schovávání skrytých zájmů pod nablýskané pseudopravdy. A nelze říct, že my muži zde vycházíme jako "ta správná" polovina lidstva - každé pohlaví je své, tyto knihy by měly posloužit spíše k zamyšlení se nad sebou samým a k vyšší toleranci.

24.03.2013 3 z 5

Bohové a hrdinové antických bájí Bohové a hrdinové antických bájí Vojtech Zamarovský

Kniha obsahuje abecední seznam bohů a hrdinů, ke každému z nich pak stručný popis jejich role a skutků ve světě řeckých a římských bájí, včetně slavných událostí. Nechybí specifikace předků, ze kterých pocházejí - tímto způsobem se od kterékoliv postavy čtenář dostane až k ekvivalentu Adama a Evy (zde bohyně Gaia a Úran).

24.02.2013 3 z 5

Kterak si stvořit ženu Kterak si stvořit ženu William Saroyan

V knize je na jednoduchém a zvolna ubíhajícím příběhu rozebíráno místo ženy v životě muže - ať už se jedná o matku, babičku, dívky a zvláště pak životní partnerku.Arak Vahramjan alias Rock Wagram je úspěšný holywoodský herec a v okamžiku dosažení kristových let začíná přemýšlet o tom, že by si založil rodinu. Vybere si tedy z žen "tu svou", ovšem po návratu z války se potýká s osobní krizí a rodinný život se rozpadá - o věcech kolem pojednává právě tento příběh.Kniha je prokládána poetickými vložkami, které jsou na jedné straně barvité a květnaté, na straně druhé však postrádají logiku a smysl. Pro mě osobně měly hloubku až poslední dvě stránky knihy a poslední větu si budu pamatovat.Celkově se kniha stěží blíží průměru, vzhledem k tomu, jak mám Saroyana rád, byla pro mě zklamáním.

24.02.2013 2 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Rutinně napsaný postkatastrofický román s hororovými prvky, odehrávající se na území USA. 99% americké populace vymře na superchřipkový virus a ti, kteří přežijí, stanou na straně dobra nebo zla proti sobě. Čtenář si při otáčení stránek vzpomene na Wyndhamův Den trifidů nebo film 28 dní poté, nicméně zápletka je zde originální a značná obsáhlost dovolí autorovi poměrně široký záběr, pomocí kterého splétá množství dějových linek do velkého klubíčka. Knihu řadím mezi lepší polovinu Kingových děl, byť zde ani tu druhou půlku nelze považovat za slabou.
A musím říct, že mě těší množství hodnocení k této knize, že se lidé ještě nebojí tlustých bichlí. Já si ovšem musel Svědectví půjčit v knihovně nadvakrát...

23.01.2013 3 z 5

U-A, král opic U-A, král opic Félicien Champsaur

U-A je kříženec člověka a opice, je tudíž nadán vyšší inteligencí oproti ostatním lidoopům, kterým vládne. Lidská civilizace ho však udivuje svou vyspělostí a touží mít alespoň zlomek z té krásy - třeba v podobě Mabel Smithové, dcery jednoho z místní smetánky. Román je to fantaskní, ale čte se dobře a příjemně.

25.11.2012 3 z 5

Učebnice zelených potravin (Chlorella Pyrenoidosa) Učebnice zelených potravin (Chlorella Pyrenoidosa) Václav Rathouský

Rathouský se v knize o řase nevyvaroval stejné infantility, s jakou psal o zeleném ječmeni. Nyní zde přiřazuje řase lidské vlastnosti, které ten, kdo řasu užívá, z ní přebírá do vlastností svých. Rathouský rozlišuje společnsot otrokářskou, feudální atd., přičemž ta poslední, nejvyšší, bude vegeteriánská... Podobných nesmyslů je v knize více, zatímco zajímavé a exaktní informace se musí téměř hledat mezi řádky - některé odstavce tak mají blízko k šarlatánství, což je škoda, protože užívání chlorely je vynikající věc a skutečně dokáže člověku pomoci ke zdraví.
Celkově nelze knihu hodnotit jako špatnou; ukazuje cestu zdravého životního stylu, přispívá k vědomí, že záleží právě na nás, na naší životosprávě, jak dlouho budeme žít a do jaké míry bude náš život kvalitní. Protože žít s nemocí, která vám toho už moc nedovolí, dvakrát výhrou není. A podlehnout tlaku farmaceutických reklam, že nějaká tabletka všechny nemoci vyřeší za vás, je jeden z největších omylů. Pokud čtenář dokáže odfiltrovat některé naivity a utopie zmíněné výše, může se o řase dozvědět řadu potřebných informací a snad se i navnadit k tomu, aby řasu vyzkoušel - pokud vydrží, bude za své rozhodnutí určitě rád.

11.11.2012 2 z 5