Bohové a hrdinové antických bájí

od:

Bohové a hrdinové antických bájí

Příručka, zpracovaná formou slovníkových hesel, zachycuje přes 500 postav řecké a římské mytologie, s jejichž jmény se moderní člověk stále setkává na stránkách tisku, v literatuře, výtvarném umění atd. Autor připojil k heslům i poznámky o dalším zpracování námětů a doplnil je reprodukcemi nejznámějších děl od antiky až po současnou dobu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/54689/bohove-a-hrdinove-an-54689.jpg 4.7117
Žánr:
Mytologie, Literatura naučná, Učebnice a slovníky
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Přidat komentář
tartan
30.11.2017

Niektoré Zamarovského knihy už možno podliehajú zubu času, to ale neplatí pre jeho encyklopedické príručky. Tie si zachovávajú svoju kvalitu a patria k základnej literatúre všetkých záujemcov o staroveké mytológie.

mulderka
02.11.2017

Přehledné, informativní,a navíc vtipně napsáno. Takovou příručku si dám líbit :-)

Ronnie68
22.10.2017

Kniha se mi líbila. Vybrala jsem si ji jako povinnou četbu, i když jsem věděla, že je to něco jako telefonní seznam ... ale nelituji ... kromě všech možných postav z řecké, římské i egyptské mytologie se dozvídáme, že se tyto postavy objevují i v dnešní době v malířství, sochařství, či jejich příběhy jsou ztvárněny jako opera .. zajímavé :)

Blancheerka
15.09.2016

Kniha je napsaná jakožto forma příručky, kde jsou abecedně seřazeny postavy, se kterými se setkáme v antických mýtech. Ke každé postavě je poté stručně sepsán její příběh i rodové souvislosti

Lessana
07.04.2016

Užitočná príručka, keď si človek potrebuje osviežiť pamäť, prípadne sa čo-to podozvedať.

yenda1
18.02.2016

Co se týče jmen, svazků rodinných, příběhů o tom kdo, kde s kým,proč a jak jsou antické báje slušný šmodrchanec. Kam se hrabou mýdlové opery z ulic a růžových zahrad. Proto mi na hromadě s Metamorfózami, Thegonií apod. nechybí ani Zamarovský. Je to takové to čtení na pár minut, když projdete kolem své knihovny.

tatjana1737
02.10.2015

Knihu jsem prachsprostě ukradla mamince z knihovny a pořád se z té krádeže tetelím a těším. Jedná se o slovníková hesla bohů a hrdinů, kteří se objevují v bájích antického Řecka a Říma, přičemž mnohá z hesel obsahují i obrazový doprovod vyobrazení příslušného Boha/hrdiny v dílech světového malířství a sochařství. Přestože jde o slovník, Zamarovský píše jednotlivá hesla čtivě, poutavě a s vtipem. Proto kolikrát po knížce sáhnu i jen tak, kdy nemám co číst a mám chuť se ponořit do řecké a římské mytologie. Hesla jsou sice stručná, ale obsažná a člověk se o osudech jednotlivých bohů/hrdinů dozví mnohem více, než kolik lze vyčíst z různých knižních zpracování či vidět ve filmových adaptacích mýtů. Stejně jako autoři jiných komentářů, i já jsem na knížku narazila jako děcko a i díky ní jsem si zamilovala antiku. Nicméně dílo doceňuji až nyní. Také musím podotknout, že když jsem v pubertě sledovala seriál Xena, který je kompilací nejen řeckých mýtů, ale tvůrci do něj postupně nasázeli i reálné historické postavy (i když dosti anachronicky - Xena měla styk s Caesarem, ale sama je biologickou matkou Solóna... a to už nemluvím o Keltech a starověké Číně ;-)), domnívala jsem se, že kupa dějových linií a postav je také autorskou licencí - proto jsem byla velice překvapená tím, že mnoho postav jsem nalezla i v Zamarovského slovníku a že první díly opravdu mají tendenci "popularizovat" antické mýty :-).

Malonida
28.05.2015

Vďaka tomu, že som na túto knihu narazila ešte v detstve v dedovej knižnici mám dodnes záľubu a aspoň minimálny prehľad v náboženstve Grékov a Rimanov antiky. Ku knihe sa minimálne raz do roka vraciam, či už kvôli príprave na skúšku, alebo len tak zo zaujímavosti a osvieženia si vedomostí. Pre mňa osobne jedna z najužitočnejších kníh.

Koka
23.05.2013

Prvá kniha, ktorá mi v detstve poodkryla antiku. Slovník bohov a hrdinov Homérových básní, ktorý je na konci, dodnes využívam, keď zabudnem, kto bol s kým v akom príbuzenskom vzťahu.
Kapitolu Poklad kráľa Priama Zamarovský končil slovami: "Dnes je tento poklad majetkom nemeckého ľudu a čo z neho po druhej svetovej vojne zostalo, opatrujú Štátne múzeá v Berlíne ako jeden z pokladov všeľudskej kultúry." (Mladé letá, 1976). Vtedy ešte nevedel, čo sa celý celý svet dozvedel až v roku 1994, že Priamov poklad sa stal vojnovou korisťou sovietskych vojsk a bol z Berlína bezprostredne po dobytí mesta odvezený do depozitárov Puškinovej galérie v Moskve a tam zamknutý "na sto západov".

Tento komentár samozrejmě nepatrí sem, ale k Zamarovského knihe Objavenie Tróje. Pri vkladaní som sa splietla, a tu je výsledok ! :-/

Yarwen
24.02.2013

Kniha obsahuje abecední seznam bohů a hrdinů, ke každému z nich pak stručný popis jejich role a skutků ve světě řeckých a římských bájí, včetně slavných událostí. Nechybí specifikace předků, ze kterých pocházejí - tímto způsobem se od kterékoliv postavy čtenář dostane až k ekvivalentu Adama a Evy (zde bohyně Gaia a Úran).

WEIL
03.09.2011

Jde jen o stručný zápis slavných bájí a nápadů Bohů.