Bohové a hrdinové antických bájí

od:

Bohové a hrdinové antických bájí

Příručka, zpracovaná formou slovníkových hesel, zachycuje přes 500 postav řecké a římské mytologie, s jejichž jmény se moderní člověk stále setkává na stránkách tisku, v literatuře, výtvarném umění atd. Autor připojil k heslům i poznámky o dalším zpracování námětů a doplnil je reprodukcemi nejznámějších děl od antiky až po současnou dobu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/54689/bohove-a-hrdinove-an-54689.jpg 4.7109
Žánr:
Mytologie, Literatura naučná, Učebnice a slovníky
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Přidat komentář
Blancheerka
15.09.2016

Kniha je napsaná jakožto forma příručky, kde jsou abecedně seřazeny postavy, se kterými se setkáme v antických mýtech. Ke každé postavě je poté stručně sepsán její příběh i rodové souvislosti

Lessana
07.04.2016

Užitočná príručka, keď si človek potrebuje osviežiť pamäť, prípadne sa čo-to podozvedať.

yenda1
18.02.2016

Co se týče jmen, svazků rodinných, příběhů o tom kdo, kde s kým,proč a jak jsou antické báje slušný šmodrchanec. Kam se hrabou mýdlové opery z ulic a růžových zahrad. Proto mi na hromadě s Metamorfózami, Thegonií apod. nechybí ani Zamarovský. Je to takové to čtení na pár minut, když projdete kolem své knihovny.

tatjana1737
02.10.2015

Knihu jsem prachsprostě ukradla mamince z knihovny a pořád se z té krádeže tetelím a těším. Jedná se o slovníková hesla bohů a hrdinů, kteří se objevují v bájích antického Řecka a Říma, přičemž mnohá z hesel obsahují i obrazový doprovod vyobrazení příslušného Boha/hrdiny v dílech světového malířství a sochařství. Přestože jde o slovník, Zamarovský píše jednotlivá hesla čtivě, poutavě a s vtipem. Proto kolikrát po knížce sáhnu i jen tak, kdy nemám co číst a mám chuť se ponořit do řecké a římské mytologie. Hesla jsou sice stručná, ale obsažná a člověk se o osudech jednotlivých bohů/hrdinů dozví mnohem více, než kolik lze vyčíst z různých knižních zpracování či vidět ve filmových adaptacích mýtů. Stejně jako autoři jiných komentářů, i já jsem na knížku narazila jako děcko a i díky ní jsem si zamilovala antiku. Nicméně dílo doceňuji až nyní. Také musím podotknout, že když jsem v pubertě sledovala seriál Xena, který je kompilací nejen řeckých mýtů, ale tvůrci do něj postupně nasázeli i reálné historické postavy (i když dosti anachronicky - Xena měla styk s Caesarem, ale sama je biologickou matkou Solóna... a to už nemluvím o Keltech a starověké Číně ;-)), domnívala jsem se, že kupa dějových linií a postav je také autorskou licencí - proto jsem byla velice překvapená tím, že mnoho postav jsem nalezla i v Zamarovského slovníku a že první díly opravdu mají tendenci "popularizovat" antické mýty :-).

Malonida
28.05.2015

Vďaka tomu, že som na túto knihu narazila ešte v detstve v dedovej knižnici mám dodnes záľubu a aspoň minimálny prehľad v náboženstve Grékov a Rimanov antiky. Ku knihe sa minimálne raz do roka vraciam, či už kvôli príprave na skúšku, alebo len tak zo zaujímavosti a osvieženia si vedomostí. Pre mňa osobne jedna z najužitočnejších kníh.

Koka
23.05.2013

Prvá kniha, ktorá mi v detstve poodkryla antiku. Slovník bohov a hrdinov Homérových básní, ktorý je na konci, dodnes využívam, keď zabudnem, kto bol s kým v akom príbuzenskom vzťahu.
Kapitolu Poklad kráľa Priama Zamarovský končil slovami: "Dnes je tento poklad majetkom nemeckého ľudu a čo z neho po druhej svetovej vojne zostalo, opatrujú Štátne múzeá v Berlíne ako jeden z pokladov všeľudskej kultúry." (Mladé letá, 1976). Vtedy ešte nevedel, čo sa celý celý svet dozvedel až v roku 1994, že Priamov poklad sa stal vojnovou korisťou sovietskych vojsk a bol z Berlína bezprostredne po dobytí mesta odvezený do depozitárov Puškinovej galérie v Moskve a tam zamknutý "na sto západov".

Tento komentár samozrejmě nepatrí sem, ale k Zamarovského knihe Objavenie Tróje. Pri vkladaní som sa splietla, a tu je výsledok ! :-/

Yarwen
24.02.2013

Kniha obsahuje abecední seznam bohů a hrdinů, ke každému z nich pak stručný popis jejich role a skutků ve světě řeckých a římských bájí, včetně slavných událostí. Nechybí specifikace předků, ze kterých pocházejí - tímto způsobem se od kterékoliv postavy čtenář dostane až k ekvivalentu Adama a Evy (zde bohyně Gaia a Úran).

WEIL
03.09.2011

Jde jen o stručný zápis slavných bájí a nápadů Bohů.


Štítky

antika mytologie slovníky hrdinové bohové

Autor a jeho další knihy

Vojtěch Zamarovský

Vojtěch Zamarovský
slovenská, 1919 - 2006

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených146x
v Doporučených18x
v Knihotéce172x
v Chystám se číst22x
v Chci si koupit14x
v dalších seznamech1x