OnlineYarwen

Ocelový oř a tři další obrázkové příběhyOcelový oř a tři další obrázkové příběhyLjuba Štíplová

Nejpovedenějším kouskem z tohoto čísla je bezpochyby Komisař Drábek - zdařilé rýmy vytvářel někdo, kdo se narodil se solidním básnickým střevem (****). V příběhu Čtyřlístku dostane Fifinka "hlavní roli" ve filmu z Divokého západu, ale celá parta se bude muset postavit záludným filutům - kovbojům (***). Hloupý Honza je sice hezky malovaný, ale dějově mi moc nesedl (**). Co se opravdu nepovedlo, je Rendlík a Hopík. Nevadí mi, že si vzali předlohu z průměrného seriálu - ostatně sami se k tomu přiznávají - ale kresba špatně ukazuje, co se doopravdy děje a příběh sám je prostě špatný (*).

Odplata 2 - Vzpoura vyvolenýchOdplata 2 - Vzpoura vyvolenýchJan Hlávka

Autor pokračuje ve svém provedeném příběhu o zničené Dorově a hledání Ultimativního oddělení v Agentuře. Ano, vše mohlo být v jedné knize. Bývá nepěkným zvykem kouskovat v sérii JFK jednotlivé příběhy do více dílů. K Anně a Johnovi se k vyšetřování připojuje Vega a Annin přítel Dwaken. Jsem zvedav, zda se s některou z nových postav v některém z příštích dílů ještě setkáme.

CestaCestaJack London

Jack London čerpá námět pro tuto knihu z doby svého trampování, dlouho předtím, než začal psát knihy a stal se slavným. Představuje čtenářům nuzný svět věčných černých pasažérů, homelessáků a žebráků. Jistojistě zajímavý náhled, přesto mám s knihou malý problém - v textu zaznívají velkohubé hlášky jako "svoboda" a "volnost", ale ve skutečnosti jde o příživníky, kteří vše, co mají a jedí, buďto vyžebrají od pracujících lidí, nebo ukradnou. Za doby mamutů by zřejmě rychle umřeli hlady, neboť by jim nikdo zadarmo nic nedal. Proto dávám o jednu hvězdu méně...

Dáma s krokodýlemDáma s krokodýlemM. Štípl (pseudonym)

Tak, a máme tady Čtyřlístek v novém hávu, tato podoba obálky vydržela dalších dvacet let. Většina příběhů osciluje okolo průměru, nad něj se pozvedá především rýmovaný Komisař Drábek, povedl se i Martínek a také samotný Čtyřlístek - detektiv Sherryk Holmepes, ten, který vyčmuchal ty, kteří padělali padesátníky, mi vykouzlil úsměv na líci. Dnešním dětem by asi bylo nutné vysvětlit, čemu se říkalo padesátník, a padělat je by už možná bylo i legální - přinejhorším by dotyčné nezavřeli do vězení, ale do blázince...

Andělské drápkyAndělské drápkyAlejandro Jodorowsky

Příběh Andělských drápků je nezřetelný, nějaký filozofický přesah žádný, kniha místy působí spíše jako zmatený kaleidoskop sexuálních snových výjevů. Hrdinka se na každé druhé stránce "definitivně" oprošťuje od všeho, co ji doposud svazovalo, aby o kousek dále nacházela něco dalšího, co ji stále drží při zemi. Kresba dílku ani neubírá, ani nepřidává, Moebius se zde dopouští pikantních logických kiksů, neboť velikost poprsí hlavní hrdinky je na různých stránkách brutálně odlišná - kdyby tohle fungovalo v reálu, nevyráběly by se prsní implantáty. Nakonec dávám dvě hvězdy, ale s odřenýma ušima. (33%)

Prázdniny na sněhuPrázdniny na sněhuLjuba Štíplová

Vtipné, veselé, z mého pohledu nejlepší číslo z prvních 12 vydání. Je poslední se starým formátem obálky - od příštího čísla už vycházel Čtyřlístek v podobě, v jaké ji známe dodnes. Toto číslo obsahuje pouze jeden velký sněžný příběh Čtyřlístku bez nijakých dalších komiksů, což je také naposled, stejně jako částečně černobílá kresba na některých stránkách - holt prvních 12 čísel mělo nejspíš úspěch a Čtyřlístek se tak etabloval coby projekt se slibnou budoucností - a dost možná tenkrát ani největší optimista nepředpokládal, že bude tak dlouhá a úspěšná.

Octárna ... a jiné příběhyOctárna ... a jiné příběhyEdward Gorey

Roztomile morbidní, to je z mého pohledu asi nejvýstižnější sousloví o této knize. Černobílé kresby mají svůj styl, hororová tématika se nebojí ani takových témat, na které by si leckteří umělci netroufli (třeba rozšmelcovat líbezná dítka, že). Co je naopak trochu škoda, je přílišná útlost knížky, kterou přelouskáte za půl hoďky. Osobně jsem nepochopil povídku Západní křídlo, které je bez textu, ale tak to dost možná autor zamýšlel. Ale kde je ta Octárna?:) Celkově spokojenost, nadprůměr (57%).

Nádraží PerdidoNádraží PerdidoChina Miéville

Velké dílo - jeho záběr je opravdu úctyhodný, autorem vybudovaný svět se všemi rasami, krásou a nedostatky vypadá reálně, tady smekám klobouk před kreativitou. Co bych naopak vytknul, je slabé napětí - román je příliš popisný, ne že by byl nudný, ale pohltit mě dokázal jen na jednom místě. Přesto bych hodnotil nadprůměrnými třemi hvězdami, nebýt poslední kapitoly - autorovo pojetí spravedlnosti mi přijde pokrytecké a trest nesouměrný s proviněním - a to jsem sám spíše přísnější povahy. Nicméně je to jen můj názor, který nikomu nevnucuji, ale kazí mi výsledný dojem a nutí mě jít s hodnocením níž na 50%.

Věčný luňákVěčný luňákDavid Gemmell

Autor zde snad poprvé nakousl sci-fi tématiku v podobě cestování mezi prostorem a časem. Nicméně hlavní osa napínavého příběhu se opět točí kolem vysoké Druin a horalů. Sigarni zde ovšem není hlavní postavou, nýbrž Caswallon a jeho adoptovaný syn Gaelen. S ostatními horaly stojí proti armádě krutých Aeniřanů a úspěch jejich vzdoru visí na vlásku... Přidal bych i čtvrtou hvězdu, ale pacifistický až fatalistický epilog mi vskutku nesedl, zůstanu tak na 70%.

Letem kulatým světemLetem kulatým světemJaroslav Němeček

Jedna věc je dětská pohádková naivita, jiná věc pak pohádková stupidita. Čtyřlístek měl ve své rané fázi nevyrovnanou kvalitu, a tento kousek bohužel míří právě k té stupiditě - těch nesmyslů, podivných (ne)návazností v ději a logických kiksů je prostě příliš mnoho, abych to mohl odbýt tím, že je to jen pohádka pro děti.

Odplata 1 - Země prokletýchOdplata 1 - Země prokletýchJan Hlávka

Druhý autorův příspěvek do série JFK a na rozdíl od toho prvního úspěšný - Kovář je psychologicky správně uchopený, je přesně takový, jakého ho známe, navíc se nachází v poměrně originálním prostředí. Zajímavá zápletka a dokonce i rozšíření universa JFK (nová postava jako Hawkův učitel) pak vyznívá jasně pro vynikající čtyři hvězdy. (75%)

Dcera Železné rukyDcera Železné rukyDavid Gemmell

Větší polovinu knihy jsem si myslel, že je to snad nejslabší dílo mého oblíbeného autora. Ne příliš sympatická hrdinka, táhnoucí se děj, který se posouvá přesně tím směrem, jakým jsem očekával. Teprve v průběhu druhé půlky se příběh rozeběhne naplno a začíná vzbuzovat ve čtenáři zájem a emoce. Takže i když to nebude to nejlepší, co Gemmel napsal, přesto jde o nadprůměrné dílo. Závěrečná bitva strhující, ale krátká, postavy jako obvykle slušně psychologicky vykreslené, mně byl nejsympatičtější Fell a Ballistar.

Pivař a blondýnaPivař a blondýnaDaniela Kovářová

Tato kniha je určena pro začínající pivaře/pivařky, kterým poodkryje obdivuhodný svět různorodých stylů a chutí piva a obeznámí je se základními věcmi okolo. I já jako člověk, který piva recenzuje podobně jako knihy na těchto stránkách, jsem se pár věcem přiučil. Zároveň by si knihu měli přečíst i pivaři, kteří si myslí, že ví o pivu všecko, zatímco celý život chlemtají jen to jedno svoje. Pivní rozmanitost je totiž velkolepá a vydat se poznávat její různé podoby a krásy je hotová dobrodružná cesta.

Jeden den v BubákověJeden den v BubákověJaroslav Němeček

Pokud se jedná o čistě pohádkové téma, umí Čtyřlístek zabodovat - je to milé a hezké, tohle by u začínajících čtenářů mělo zabrat. Z toho důvodu bych možná zkrátil samotný text a dal více prostoru komiksu, přesto celkově vnímám toto číslo jako nadprůměrné.

19.12.2021

Ke třem planetámKe třem planetámLjuba Štíplová

Fifinka se nám konečně vybarvila a už nevypadá jako vysušená mumie, časopis pokračuje v nastoleném trendu z minulého čísla a celý sešit věnuje jen a pouze dobrodružství Čtyřlístku, opět vesmírnému. Je to až příliš infantilní, zákony fyziky musejí jít stranou, ale jedná se o čtení pro děti a takto je to třeba brát.

Tomb Raider: Archivy S.1Tomb Raider: Archivy S.1Dan Jurgens

Autor kreseb v předmluvě uvádí, že nebýt tak výtečného scénáře, ani jeho malba by tolik nevynikla. Ani s jedním nesouhlasím. Scénář je místy naivní, místy stupidní, s kresbou pak závodí o to, kdo udělá více logických kiksů. Kresba je samo o sobě velkorysá - a to je hlavní důvod, který vytahuje kvalitu knihy přes 30% ke druhé hvězdě. Nicméně je třeba připustit, že Lara Croft v sobě vždy skrývala i jistý sex appeal - a přestože kreslíř nemaluje špatně, jeho neschopnost vtisknout Laře tento náboj je přímo žalostná - velká prsa ještě nejsou zárukou toho, že výsledkem bude přitažlivá kráska. Starší děti, případně náctiletí, tak dostanou v tomto komixu akční prostoduchou zábavu, pro mě to ale bylo poněkud plytké.

28.11.2021

LobkowiczovéLobkowiczovéPetr Mašek

Sice jsem v knize neobjevil žádný větší detail k Marii Leopoldině, ale vzhledem k široce rozvětvené dynastii ani není možné jít u méně významných Lobkowiczů hlouběji. Vcelku se jedná o precizně odvedené dílko, které nabízí přesně to, co bylo jeho záměrem.

28.11.2021

Krvavá mořeKrvavá mořeSteve Jackson

V tomto gamebooku se čtenář stává pirátem, což znamená drancování pobřeží, vraždění nevinných lidí, nebo aspoň jejich zajetí do otroctví - nic povznášejícího. Krom toho je kniha brutálně obtížná, ale ne tím zábavným způsobem - autoři se - mnohdy neférovými praktikami - neustále snaží čtenáře zničit nebo alespoň oslabit. Zapomeňte na to, že byste si na začátku naházeli parametry postavy a posádky - i s maximálními hodnotami je potřeba spousta štěstí a neuhýbat z optimální cesty. Říkal jsem si, že za tento nepodařený gamebook dám jednu hvězdu s odřenýma ušima, ale závěr mě nakonec dostal - váš soupeř v sázce o největšího padoucha všech moří celou cestu dá samozřejmě napoprvé, překoná všechny nástrahy levou zadní a přinese takový poklad, že si říkáte, jestli je možné ho někde v knize vůbec nabrat. Autoři po nezábavné a frustrující četbě si na konci udělali ze čtenářů kašpárky - a za to se dá dát jen jedno hodnocení...
Za mě nejhorší gamebook v sérii Fighting fantasy - jak by řekla Kelišová: "To je hnus, velebnosti!"

16.11.2021odpad!

Vzpomínky leduVzpomínky leduS. Erikson (pseudonym)

Velké, mistrovské dílo! Téměř tisícistránková bichle, nabízející napětí, velkolepé bitvy, vítězství i pocity marnosti, statečnost skromných lidí i chvíle k zamyšlení. Spousta příběhů v široce rozvětveném vyprávění, které autor dokázal všechny precizně uzavřít, a mnohé dosavadní náznaky vysvětlit (snad jen Buka mi tam ještě někde poletuje). Těžko hledat slova chvály, abych vystihl zážitek, který mi kniha dala. Kvůli tomuto třetímu dílu bych si koupil celou sérii, kdyby to bylo ještě možné. Třeba to vyjde někdy znovu...

16.11.2021

Létající koberecLétající koberecJaroslav Němeček

Podruhé věnovali autoři celé číslo jednomu velkému příběhu Čtyřlístku - psaný úvod i závěr jsou sice trochu zvláštní kombinací ke komiksu, ale budiž. V kreslené podobě pak sledujeme osudy jednotlivých postav ve světě pohádek, smysluplnost zde opět dostává občas na frak, nicméně číst se to dá a děti těch pár chyb řešit nebudou.

16.11.2021

Velké dobrodružství ČtyřlístkuVelké dobrodružství ČtyřlístkuLjuba Štíplová

Na první pohled se může zdát hezké, že celé číslo je věnováno dlouhému příběhu Čtyřlístku (Pinďa a Fifinka tentokrát v hlavní roli), ale co je to platné, když se jedná o tak bezduchý a hloupý příběh ve stylu Toma a Jerryho. Jedna věc je napsat komiks pro děti, druhá pak zachovat určitý mantinel dětské naivity, pod který by neměl výtvor klesnout. Tady se to nepodařilo.

Futurama-o-RamaFuturama-o-RamaMatt Groening

Skvělý humor, často nekorektní, ale takto to mám rád. V knihovně se na mě divně dívali, když mě posílali pro tuhle knížku do dětské sekce, ale tento komix je skutečně pro dospělé, nebo aspoň pro starší náctileté (a může za to často Bender:). Autor má tendenci dávkovat do sci-fi příběhu zrcadlové odrazy pokrytectví našeho reálného světa, podobně jako South Park. Krásně jsem se bavil a chytal se za hlavu nad Fryem, jak skvělou ženskou v podobě Turangy Leely má blízko sebe, a přesto se chová tak, že tam zůstává odstup - ale právě kvůli tak dobře psychologicky uchopeným postavám a interakcím mezi nimi je Futurama tak skvělá.

07.11.2021

Řetězová reakceŘetězová reakceF. Kotleta (pseudonym)

Důstojné zakončení celé série. Smekám klobouk před tím, na jaké dno nechal autor Alici spadnout, a jak ji přesto nechal překonat všechny překážky, aniž by se snížil k logickým kiksům nebo k množství "tuze šťastných náhod". I přesto, že jsme přišli o hlavní postavu z minulých dílů, a nejeden čtenář si mohl myslet, že po zničení sekty Grabježců bude tohle jen nastavovaná kaše, tak se tak nestalo a příběh je skvělý.

Hlava SmrtihlavaHlava SmrtihlavaZbyněk Dach

Povedený příběh z pera českého autora, který čtenáře zavádí na území nemrtvých, skrz které se musí dostat k hlavnímu zlosynovi - Smrtihlavovi. Jen ten závěrečný souboj je krutopřísný, jinak dávám palec nahoru.

06.11.2021

Muž pro OklahomuMuž pro OklahomuMirko Pašek

Tato kniha mi přinesla velké překvapení, navíc příjemné - nečekal až tak vydařený kousek ze série KOD, kde kvalita knížek má poměrně široký rozptyl. Ale tady - příběh Quanaha, který se stává obětním beránkem lupičů, filutů a falešných lidí, příběh, ve kterém pro mě doposavad neznámý autor utrousil i pár kapek moudrostí a kde má i mladý čtenář šanci postřehnout kvality i zákeřnosti lidské povahy, ten (příběh) se mi líbil. Vynikající čtyři hvězdy.

05.10.2021

Čtyřlístek v polárních krajíchČtyřlístek v polárních krajíchJaroslav Němeček

Hlavní příběh je tentokrát o Fifi - tady chápu, že je komix určen pro děti, ale nasekat v něm tolik logických kiksů je i tak příliš a výsledný dojem je špatný, stejně jako u komixu o Arthurovi. Co je třeba vyzvednou nejvýš, je psaný text o záchraně lodi v Indickém oceánu - velmi mi to připomíná Batličkovy povídky. Povedený je i příběh o výletu do Mamutova, který hezky nakreslil Adolf Born. Co si naopak zaslouží značku "odpad", je tradičně Pidivízek a tentokrát i Svetřík se svým Flikem. Celkově lepší jedna hvězda.

04.10.2021

Naganty a vlčí mákyNaganty a vlčí mákyFrantiška Vrbenská

Exotické prostředí, řada zajímavých reálií, ať už s ohledem na místo či čas, ale k čemu je to vše platné, když se nepovede Kovář? Zásadový chlap, který jde okamžitě do akce kvůli přesvědčení pro dobrou věc, tentokráte myslí jen na to, aby mu za jeho práci dobře zaplatili. Boha jeho! Namísto tvrďáka, který nejde pro ránu daleko, tady máme naservírovaného otloukánka, kterého ustavičně zachraňují ostatní, a kterému málem zuby drkotají strachem a z úst se line nářek. Mám z toho dojem, že autorka, namísto aby si nastudovala elementární vlastnosti hlavního hrdiny, o něm slyšela z druhé ruky tři věty a podle toho knížku napsala. A jak říkal Bram Stoker, co je od začátku špatné, to nemůže být nikdy dobré. Kdyby se jednalo o neznámého hrdinu mimo řadu JFK, přidal bych druhou hvězdu (první polovina knihy je docela nudná a při četbě jsem si říkal, že bych si raději přečetl něco naučného o Mongolsku v té době, než se proplétat nezáživným příběhem, druhá půlka je už lepší), takto ale musím zůstat u jedné.

30.09.2021

Čtyřlístek dobývá vesmírČtyřlístek dobývá vesmírJaroslav Němeček

Vesmír je pro děti vždycky vděčným tématem, autoři tak nejenom vybrali zajímavé prostředí hlavního příběhu, ale zúžili jej pouze na dvě postavy Čtyřlístku (Myšpulín se tu jen mihne a na Fifinku se jaksi nedostalo - dneska by se řeklo, že to není genderově vyvážené:). Za vesmírné dobrodružství tak tři hvězdy, stejně jako za další z (psaných) příběhů ze života plavčíka na československé lodi. Další komiksy už jdou kvalitativně dolů - strašidelný příběh z hradu (**), Svetřík s Flikem bojují proti alkoholu (*) a Pidivízek míří k odpadu jako vždycky. Celkově tak mírný podprůměr za dvě hvězdy.

01.09.2021

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníkyDračí doupě: Pravidla pro začátečníkyMichael Bronec

Výborně a komplexně napsaná pravidla české verze D&D. Dělám PJ už desítky let a mohu opravdu jen chválit. Je samozřejmě škoda, že dnes je to už taková uschlá větev ztepilého stromu her na hrdiny, nicméně mnoho let k pravidlům vycházely jednotlivé moduly, časopisy (Dech draka, Zlatý drak pro klub Hexaedr), byly zde vytvořeny celé světy (Tara, Asterion, Almir), o které je dnes na burzách obrovský zájem, nicméně Altar už dotisky nechystá a svět DrD tak zůstává bez podpory vydavatele, ale i přesto se má k životu. Před pár lety zde byl nový pokus s Dračí hlídkou, který na DrD navázal, nabídka tohoto typu her je stále široká a kdo chce, ten si najde to své ořechové. S touto hrou jsem strávil nádherné zážitky (a stále jednou za rok se starou partou hrajeme, i když už je nám přes 40) a dávám tak absolutních 100%.

29.08.2021

Dračí Doupě II - Hry mocnýchDračí Doupě II - Hry mocnýchKarel Černín

Pro mě, coby dlouholetého PJ, kdy vycházím z původních pravidel DrD, byla tato kniha mým prvním setkáním s novými pravidly DrD II - a musím se přiznat, nijak nadšený jimi nejsem. Přijdou mi kostrbaté a zbytečně složité. Avšak k samotné knize - vytvářet nová dobrodružství na vyšších úrovních při zachování napínavosti a výzvy pro hráče je velmi těžké. Tato kniha nastiňuje cesty, kterými je možné se ubírat, ale vyžaduje zároveň i velmi aktivní přístup samotných hráčů v rámci tvorby hry, světa a zápletek - což nebývá pravidlem. Přese všechny výtky představuje kniha inspiraci pro každého PJ, který občas těžce přemýšlí o tom, s čím novým přijít, aby i příští jeskyně byla stejně kvalitní té předchozí. (45%)

31.07.2021