120 dnů Sodomy

120 dnů Sodomy https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/8802/mid_120-dnu-sodomy-Dbx-8802.jpg 3 661 186

Románové vyprávění proslulého markýze o hrůzných děních na zámku Silling. Detailně popisuje všemožné sexuální úchylky a anomálie, líčí bezmeznou lidskou krutost a morální zvrácenost. Slavný markýz měl život plný peripetií a dlouhá léta strávil v různých žalářích. V tom nejznámějším, v Bastile, vznikla tato kniha. Ve vězení neustále hrozilo zabavení popsaných papírů, proto de Sade z listů slepil přes dvanáct metrů dlouhý pás, který pak z obou stran popsal.... celý text

Literatura světová Romány Filozofie
Vydáno: , Cesty

Les Cent Vingt Journées de Sodome , 1785

jsemvlastovka
02.03.2024 1 z 5

Nikdy jsem nepochopila, co na tom všichni vidí. Když jsem Sodomu poprvé otevřela asi ve čtrnácti letech, připadala jsem si hrozně krutopřísně - a mám pocit, jako by tohle byl pocit, kvůli kterému tak vysoko hodnotí většina ostatních. Fakt nejsem puritánka a na dekadenci jsem zvyklá, žádný šok se nekonal, jen na tom prostě nevidím nic tak zajímavého. Knihy jako Venuše v kožichu, Příběh O, nebo i Lady F**kingham hodnotím mnohem výše.
(Jo a snad nemusím říkat, že s BDSM tohle nemá nic společného.)

Littlemonday
11.02.2024 1 z 5

120 dnů Sodomy - Markýz de Sade

Kniha, ke které jsem se dostala díky knižní štafetě.

Recenze:

Kniha, která je považována za první pokus o sepsání lidských sexuálních úchylek. Nejsem žádná puritánka, ale rozhodně jsem knihu brala do ruky s tím, že se asi občas začervenám, budu překvapená, šokovaná, protože všichni víme, že člověk je tvor velmi vynalézavý.

Nečekala jsem však, že mě čeká téměř 400 stran hnusu, humusu a násilí páchaného na lidech, dětech, zvířatech

Příběh čtyř pánů, kteří se rozhodnou udělat si na zámku orgie a vyprávění bordelmamá o všemožných úchylkách, které se pak nebáli vyzkoušet. Nevěřím, že to píšu, ale fekálie nebyly nejhorším, o čem jsem četla. Naivně doufám, že většina děje nebyla pro nikoho vzrušující a už vůbec ne inspirací.

Především vidím problém v nedobrovolnosti “souložníků, jak byly nazývány sexuální oběti na zámku. Nechutnosti, ke kterým byli chlapci i dívky nuceni, byly každou stránkou stupňovány a vedly až k opravdu brutálnímu mučení končícímu smrtí.

Když se budeme bavit o nějaké jazykové stránce knihy, tak tu nemluvíme o žádném šlágru, celkem jednoduchý jazyk, často se opakující slovní zásoba, protahovaný a opakující se děj a velmi uspěchaný, jen v bodech sepsaný konec.

Čekala jsem a doufala, že spravedlivě budou páni nakonec nějak potrestáni, z jejich konání mohla vzejít aspoň infekce nebo pohlavní nemoc, ale tihle čtyři gentlemani si prostě jen užili postupné umučení desítek lidí a navzájem se za to poplácali po zádech. Poučení nulové, žaludek se vám při čtení zvedne asi stokrát, popisy některých “scének mě až fyzicky bolely, když jsem si je představila.

Humus, odpad, příšernost. Moc nevím, co by to čtenáři mělo dát kromě šoku. A knihu opravdu nedoporučuji lidem se slabším žaludkem nebo narušenou psychickou rovnováhou.

Dávám jednu hvězdu za sloh, přečíst se to zjevně dalo.

1/5

Sukdolakus7
14.11.2023 2 z 5

Více než samotný obsah 120 dnů Sodomy mě spíše šokovala "kvalita" de Sadova psaného projevu. Rád bych věřil, že kdyby markýz de Sade měl možnost tuto knihu dopsat, dosáhla by alespoň minimálních literárních kvalit. V aktuálním stavu se ale bez pochyby jedná o nejhorší a nejmonotónnější knihu, která se mi kdy dostala do rukou.

Yarwen
27.10.2023 2 z 5

Zapomeňte u této knihy na reálnost příběhu - ten není podstatný, vše je podmíněno tomu, aby se vytvořil prostor pro realizaci těch nejperverznějších myšlenek autora. Nezačíná to špatně - některé pikantní situace mohou být vzrušující, následně to však sklouzne do pojídání exkrementů, následuje sadismus končící v naprosto brutální podobě, kdy se oběti mrzačí a mučí k co nejbolestivější smrti.

Děsí vás to? Myslíte, že podobné věci lidstvo již překonalo? Podívejme se na ruská zvěrstva páchaná na Ukrajině, na to, čeho je schopen Hamas na území Izraele. Lidstvo se neposunulo od dob markýze de Sada ani o píď.

Přemýšlel jsem o třech hvězdách - jsem v oblasti erotiky velmi tolerantní a brutalitu vnímám tak, že začíná i končí jen na papíře. Rovněž sloh je bohatý a vytříbený, neztratil se v překladu. Když jsem ale dočítal prvních 40 dní, přičemž jsem měl za sebou 80% knihy, začal jsem tušit zradu - autor zbylé dvě třetiny "příběhu" už sepsal víceméně jen v bodech, nenaplnil sliby z úvodu, a to se nedělá. V doslovu se sice čtenář dozví, že markýz, píšící knihu v Bastile, ztratil elán a nedoufal, že bude text číst někdo jiný než on sám, přesto nemohu jít výš než na dvě hvězdy. I tak si myslím, že kdyby chtěl něco podobného vydat současný autor, nejspíš by skončil ve vězení jako de Sade...

Jidu
30.08.2023 1 z 5

No, co vám mám jako asi tak říct. Chtěla jsem si knihu přečíst, takže nad odporností moc fňukat nemohu, ale tohle jsem nečekala. Exkrementy lítaly, kam se člověk koukl, někdy z nich byla večeře, někdy pomáda. Reálně se mi navalilo asi tak 20x.

S klidem prohlašuji, že jsem odpornější knihu nikdy nečetla. Fakt, tohle se nikomu normálnímu nemůže líbit. Přehled nejdivnějších a nejodpornějších praktik, kam se člověk podívá.

Při první půlce mi bylo opravdu zle, ale druhá půlka byla těžká nuda. Už jste čekali, co za humus kdo kde zbaští, čím se namatle, co vypije, ale příběh na bodu mrazu.

Nikdy neříkám, že kniha neměla vyjít, ale toto je výjimka. Fakt je to hnus a hodnocení, jaké jsem udělila, je jen za první půlku knihy a s vědomím, že jsem toto zkrátka měla čekat. Byla jsem varována dostatečně.

Knihu nedoporučuji, slabším povahám opravdu ublíží.

adevr
30.08.2023 4 z 5

Perfektní dílo, doporučuji! Mnohé jsem z něj vyzkoušel... .)

Rolada88
28.08.2023 5 z 5

Film jsem videl už dávno ovšem kniha je lepší grindcore

Luci-_-
26.08.2023 3 z 5

I když jsem věděla co mě zhruba čeká, tak autor se opravdu neštítí ničeho. Co se týče obsahu, prvních 300 stran to bylo poměrně zajímavé, jak se události na hradě stupňovali. Ale v dalších částech už jsem knihu přeskákala, zkrácených 150 příběhu v každé části nic moc.

Knihomolka97
10.07.2023 4 z 5

Knihu jsem měla možnost přečíst v rámci štafety, chtěla jsem si ji dlouho přečíst, ale zároveň jsem měla "strach", co to bude. :D
A takhle, já vůbec nevím, jak to nějak slušně zhodnotit. Jednoduše bych řekla prasárna plna prasáků.
Po počátečním šoku z prvních stran (a to byl hodně slabý odvar oproti zbytku knihy) jsem se na knihu dostatečně naladila a dostala jsem víceméně to, co jsem čekala.
Rozhodně to není pro slabší povahy, žaludky. Je to zvrácený, úchylný, silně nechutný.. takové hrátky s výkaly ... hmm ňamka.
Autor se nebál absolutně ničeho. Šokoval, znechutil a taky mě naštval opravdu na jedničku. Zároveň občas i pobavil.
V jeden moment jsem si říkala, že to začíná být poněkud nudné a šup, náš markýz vypustil další hov..chci říct bomby. Posledních cca 40 stran jsem se nezmohla na žádný komentář. Každopádně dávám 4/5. Účel splněn.
Jo a kdybych měla spočítat, kolikrát autor použil slovo zadnice, tak se nedopočítám.

sabina5156
16.12.2022 3 z 5

Kniha je v podstatě založená na lidské potřebě "být šokován", jako většina filmů v dnešní době. Neustálá potřeba probouzet v lidech primitivní pudy je základem tohoto díla. Každopádně, věřím tomu, že nebylo jednoduché napsat podobnou knihu v 18. století - v psychiatrické léčebně. Kniha je svým způsobem zlomová a boří určitá tabu. Otázka ovšem je, zda je to dobře.

Daduna
29.10.2022 4 z 5

Ani ve snu by mě nenapadlo,co vše se v knize dočtu. Ale jak sám autor uvedl,tak to beru. Někoho ta kniha může popudit,jiného potěšit. Já to brala objektivně.

AraVulpecula
13.10.2022 5 z 5

Inspirující, zvrácené, poutavé, krásné - víc říkat netřeba, miluji to.

Thalin
10.10.2022 2 z 5

Co říct... kniha má šokovat a znechucovat a to se u většiny lidí povede. Mě znechutí leda tak koprofágie, jinak mě kniha nechává chladnou. Ani jazykově to není žádný zázrak. Prostě to mělo na tu dobu (A asi vlastně v jakoukoliv) lidi šokovat a to se splnilo, nic víc.

Youn@n
29.07.2022 5 z 5

Tuto knihu miluji ️

Kira747
10.07.2022 odpad!

Tohle byla strašná nuda a nejhorší bylo, jak se to snažil stupňovat, což mě nudilo ještě víc. Takže nikdy více.

wielka
26.06.2022 odpad!

Tuto knihu nam odporucala precitat mlada pedagogicka na seminari na VŠ. Vraj, kym sme slobodne. Rozhodla som sa to skusit takmer o 20 rokov neskor a zvladla som tak prvu stvrtinu. Nie, toto nedocitam.

Cojekomupotom
23.06.2022 2 z 5

Obecně... mi nic, čeho se všichni zůčastnění účastní dobrovolně úchylné nepřijde. Osobně... se nebráním ničemu, kromě striktně gay záležitostí a hc fekálu. Pročež mi tohle připadalo prostě jen nudné. Prokousat se tím s trochou samosadomasochismu dá, a věřím, že ve své době chtělo odvahu, něco takového vydat, ale... Proč xD myslím, že i na pornhubu by člověk našel lepší zápletky, toužil-li by mermomocí po -s prominutím- sraní do huby. Proč xD

Youn@n
20.06.2022 5 z 5

tuto knížku miluji. Musí být v mé knihovně.

nemluva
18.04.2022 odpad!

Nedá se to číst.

Masoterian
08.03.2022 4 z 5

Dostalo mě, že na rozdíl od Passoliniho filmu, kde je zápletka zaobalená do srozumitelnýho podobenství - ať už alibisticky nebo ne -, je tohle prostě jenom psychopatická prasárna :)). Autor si na nic nehraje, jeho fantazie nezná mezí a když si říkáte něco ve smyslu "No, to je teda už docela hustý", tak další stránka ještě přitvrdí. Vždycky jsem byl svým způsobem hrdej na to, co dokážu vymyslet za bizarnosti, ale už po pár kapitolách mi bylo jasný, že proti panu markýzovi jsem přinejlepším amatér :D.

Nicméně, nejvíc mě zaujalo, že když necháte stranou veškerou kontroverzi, zjistíte, že je to fakt dobře napsaný a docela čtivý. Až mě trochu mrzelo, že všechny části mimo prologu a prvního aktu jsou braný vpodstatě rychloposuvem. Postavy sice - mimo ustřední čtveřici - nejsou nijak extra prokreslený, asi i vzhledem k jejich počtu, ale některý se zajímavě profilujou, bavila mě ta různorodost lidských povah v kontrastu s takhle extrémníma podmínkama a jejich adaptace na ně, zvlášť jsem si oblíbil Julii.

Podtrženo sečteno, asi je divný, říct o takovýhle knize, že se mi líbila, a těžko si jí někdy přečtu podruhý, ale hodnotit musim vysoko. Na takhle intenzivní zážitek se nezapomíná.