Yarwen Yarwen komentáře u knih

Ostrov Uctívačů Ginga Ostrov Uctívačů Ginga Svatopluk Hrnčíř

Stejně jako Dumas napsal mušketýry po dvaceti a třiceti letech, tak se Hrnčíř ujímá Foglarova odkazu Rychlých Šípů a jejich stínadelských příběhů. Jako téma si zvolil skupinu Vontů - Uctívačů ginga. Jednoduchý, zpočátku fádní příběh se zajímavou zápletkou se ke konci znamenitě rozvíjí, když skupina tří kluků + jedné holky pátrá po mnoha letech po odkazu Uctívačů. Z celé knihy mám pocit, že se autor snažil přistupovat k Foglarovu dílu s úctou, nehodlal dále rozvíjet jeho příběhy, ale spíše nepřímo navázat na postranní linie bývalých událostí. Suma sumárum dávám palec nahoru, pro kluky a holky ve věku, kdy jsem já sám Rychlé Šípy hltal, je to velmi příhodné čtení.

03.03.2014 3 z 5

Nulová pravděpodobnost je nulově pravděpodobná Nulová pravděpodobnost je nulově pravděpodobná Honza Průša

Mulat Asim, odvržený od ostatních a Veronika, jež spadla na šikmou plochu sama - ale možná už brzy zvedne svůj půllitr a odejde sama do temného lesa... Krátký příběh, který rychle ubíhá, se skvěle vypointovaným koncem. Výborné.

20.02.2014 4 z 5

Pohádky Pohádky Wilhelm Hauff

Četl jsem jako malý a strašidelnost obsažená v některých pohádkách pro mě znamenala silný emociální zážitek. Vynikající.

15.02.2014 5 z 5

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

John Francis Kovář se dostává do pararelního světa, ve kterém na jedné straně funguje magie, na straně druhé je technicky několik desítek let za tím naším. Do světa, ve kterém se Československo nepodřídilo Mnichovské dohodě a vydalo se cestou boje. Příběh je akční, jednoduchý, jedná se o oddechovou četbu, od které čtenář nemůže očekávat větší hloubku - přesto je dílko povedené a zabaví.

08.02.2014 3 z 5

Hájnikova žena Hájnikova žena Pavol Országh Hviezdoslav (p)

Na Hájnikovu ženu si dobře pamatuji i po dvaceti letech. Když jsem si vytáhl u maturity otázku "slovenská literatura", neopomněl jsem se pochlubit právě touto knihou. A byl to zásah do černého, náš skvělý učitel češtiny (profesor Slavík, teď už se na nás dívá shora) byl neobyčejně potěšen, že se najde student, který přečetl něco ze slovenské poezie - a přitom je to velmi dobré - povinná literatura v sobě nezřídka skýtala krásné věci.

08.02.2014 4 z 5

Legenda Legenda David Gemmell

Jedna z nejlepších fantasy knih, které se mi dostaly do rukou. Skvěle popsaná bitva, dobře napsané postavy, do jejichž emocí se čtenář dokáže vcítit. Kniha, která vás k sobě přitahuje tak dlouho, dokud ji nedočtete a pak se k ní ještě dlouho vracíte. Pokud ji máte doma.

03.01.2014 5 z 5

Sandokan. Příběh třetí: Malajští piráti Sandokan. Příběh třetí: Malajští piráti Emilio Salgari

První dva příběhy se spojují a vrcholí ve třetím. Sandokan s Yanezem a Kammamurim se pokoušejí zachránit zajatého Tremal-Naika z rukou Jamese Brooka, rádži ze Sarawaku, který tak vstupuje poprvé na scénu (ve filmové podobě je jednou z hlavních postav). Štěstí se přiklání střídavě na obě strany, aby se vše rozhodlo v závěru při velkém povstání Malajců.

12.12.2013 4 z 5

Sandokan. Příběh druhý: Tajemství černé džungle Sandokan. Příběh druhý: Tajemství černé džungle Emilio Salgari

Druhý z pěti Salgariho příběhů o Sandokanovi, byť zde je pouze vedlejší postavou - ta hlavní je Tremal-Naik se svým přítelem Kamammurim. Tremal-Naik, lovec hadů z indické džungle, se zamiluje do Ady Corishantové, bílé dívky vězněné sektou přívrženců bohyně Kálí, které chtějí Adu obětovat. A Tremal-Naik udělá určitě vše pro to, aby se ji pokusil zachránit.
Příběh byl zfilmován v podobě italského třídilného seriálu, který uváděla Česká televize pod názvem Záhady temné džungle a dlužno podotknout, že zatímco seriál o Sandokanovi je vůči své psané podobě na stejně vysoké úrovni, v tomto případě filmová podoba tu psanou výrazně předčí - příběh je hlubší, zahrnuje více postav a je tak nějak krásnější - řadím jej k těm nejlepším seriálům, jež jsem zhlédl.

Sandokan Sandokan Emilio Salgari

Kniha zde vyobrazená obsahuje první tři z pěti příběhů, které Salgari o Sandokanovi napsal, nicméně je zde prezentována jen jako první příběh a toho se týká i můj komentář. Sandokan, sultánský princ, kterému vyvraždili celou rodinu a vyhnali z jeho země, se stal pirátem ne kvůli loupení, ale z pomsty. Příběh byl zfilmován šestidílným seriálem a dlužno podotknout, že jak psaná, tak filmová podoba jsou výborné, byť se od sebe výrazně liší a setkávají se jen v některých hlavních bodech (a končí rozdílně). První příběh - Piráti z Mompracemu - vypráví o Sandokanově seznámení se s Mariannou, do které se zamiluje, z čehož pramení řada následků. Pokud někdo četl a neviděl seriál či naopak, doporučuji přečíst/zhlédnout, rozhodně se nesetkáte se zklamáním.

Lodivod Lodivod James Fenimore Cooper

V době boje Ameriky za nezávislost na Anglii připlouvají k britským břehům dvě americké lodě, za účelem zajmout některé z významných osobností nepřítele a později je vyměnit za své zajatce. Krom toho na dva emerické důstojníky čekají v Anglii i dvě ženy, které si s sebou chtějí odvézt do své země. A lodivod? Tajemná postava ve službách Američanů, jejíž jméno se čtenář do konce knihy nedozví.
Příběh je poměrně nevýrazný, děj se odvíjí od toho, na jakou stranu se štěstěna zrovna přikloní a která strana má zrovna navrch.

03.11.2013 2 z 5

Dům u hřbitova Dům u hřbitova Josef Volák

Knihy Sheridana Le Fanu se vyznačují jednak snadno předvídatelným dějem, kdy čtenář ještě v první polovině knihy odhadne hlavní zápletku, jednak osobitým slohem autora, který je čtivý a zabaví čtenáře i v případě, že tuší věci příští.
Tato kniha se trochu vymyká z hororových námětů tohoto spisovatele - jedná se spíše o detektivní román zasazený do Chapelizodu, městečka poblíž Dublinu, do 18. století. Pár strašidelných prvků se v knize nachází, ale jde spíše o pověsti, které nijak nezasahují do příběhu. Ten se točí okolo vyšetřování vraždy a sjednání spravedlnosti v rámci vraždy odehrané v minulosti, ovšem spojené s tou současnou jedním a tímtíž viníkem. Přemnoho postav, z nichž některé jsem si oblíbil a dobře vykreslená atmosféra dotvářejí tuto knihu. Četba potěšila, ale velkou výtku si zaslouží nakladatelství Dialog - desítky vět jsou nedokončeny, chybí slova anebo jsou ve větě zpřeházená.

06.10.2013 4 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Autor na pozadí historických událostí na konci prvního tisíciletí našeho věku staví příběh o Ilji Muromcovi, vysmívanému mrzákovi, jenž se nadpřirozeným řízením osudu stává mocným bohatýrem a vydává se po boku kyjevského knížete na válečné tažení proti Bulharům. Text se čte příjemně a svižně, mé první setkání se slovenskou fantasy tak dopadlo velmi dobře.

28.07.2013 4 z 5

Divoký pes Dingo aneb Příběh o první lásce Divoký pes Dingo aneb Příběh o první lásce Ruvim Frajerman

Krásný příběh dívky Táni, o chvílích štěstí, ztrát a hledání sama sebe. Četl jsem jako malý a pár slz uronil.

22.07.2013 4 z 5

Historie Svorné sedmy Historie Svorné sedmy Jaroslav Foglar

Historie svorné sedmy je dle mého soudu nejslabší Foglarovo dílo. Příběh je velmi jednoduchý až plytký a spíše se hodí pro nejmenší čtenáře.

15.07.2013

Přečetl jsem od Foglara téměř vše, ale cyklus okolo Stínadel je zřejmě to nejpovedenější, co napsal. Hned Záhada hlavolamu čtenáře okamžitě vtáhne do děje a nepustí ho, dokud se nedostane na poslední stránku. Absolutorium nejenom z pohledu dětské četby - z pohledu zážitku řadím toto dílo k tomu nejlepšímu, s čím jsem se při čtení setkal.

14.07.2013

Poslední hlídka Poslední hlídka Sergej Lukjaněnko

Bezpochyby nejpovedenější Hlídka (byť nejvíce se mi líbil příběh o Vitaliji Rogozovi z druhého dílu), jež důstojně zakončuje celou sérii. Lukjaněnko s odvahou rozjíždí velký námět o Merlinově mocném artefaktu, zavede čtenáře do Skotska, do Uzbekistánu a samozřejmě také do Moskvy. Autor příběh vhodně provázal s minulými díly a Anton se tak potkává s některými z postav přechozích příběhů.

28.06.2013 4 z 5

Temná hlídka Temná hlídka Vladimir Vasiljev

Výborná zápletka knihy vytváří naději na skvělý čtenářský zážitek, vše se slibně rozjíždí, aby následovalo poměrně uspěchané rozuzlení a nastavovaná kaše v podobě iniciací měst. Autor se měl více soustředit na boji proti Černým, tam byl potenciál - takto se mé hodnocení jen mírně převaluje přes průměr.

Poprvé a pak pořád znovu Poprvé a pak pořád znovu Lisa Moos

Čtenář si mnoho radosti při četbě této knihy neužije. Fandí hlavní hrdince, aby vybředla z prostředí, do kterého spadla a ta, když už má štěstí na dosah a opratě svého života začíná třímat ve svých rukou, se díky vině své či jiných, případně souhrnu náhod ocitá opět na dně. Beru tento příběh spíše jako potvrzení, že bez ohledu na různou startovací čáru se může člověk s pevnou vůlí dostat výše. Kniha obsahuje i pornografické prvky, které mi připadají, jako kdyby měly nalákat erotiky chtivé čtenáře, mě osobně nijak vzrušující nepřipadaly a jejich zařazení do příběhu nebylo nutné.

Císař a klaun Císař a klaun Dave Duncan

Rozuzlení výtečné fantasy série. Hra o slova vrcholí a Rap se musí postavit všem svým nepřátelům, aby uchoval naději na záchranu své země i princezny.

02.06.2013 5 z 5

Vzdálené obzory Vzdálené obzory Dave Duncan

Rap se přes kouzlené okno dostal do Faerie, unikne ze zajetí a s pomocí námořníka Gathmora se snaží dostat k Inosolan. Ta se ocitá ve zlaté kleci pouštního sultána Azaka společně se svou tetou Kade. Azak by rád Inosolan získal, ať už se jí to líbí nebo ne, ale sám nezmůže nic proti kouzelnici Rashe, která jeho zemi ovládá.