Hájnikova žena

Hájnikova žena

Tato kniha ze zrodila z básníkova obdivu k oravské přírodě a slovenskému lidu. Zachycuje tragický příběh mladého hajného Michala Čajky a jeho ženy Hanky. Oba hrdinové prožívají hluboký otřes vinou mravně zkaženého šlechtice Artuše Villányho. Hanka se mu zalíbila natolik, že si ji chtěl odvést. Usiluje o její čest, až ji dožene k sebeobraně a Artuše zabije. Miško z lásky ke své ženě bere vinu na sebe. Dostává se do vězení, ze kterého ho vysvobozuje pomatená Hanka, která v den soubu vběhne do soudní síně a přiznává se k vraždě. Soud Mišku osvobozuje, Hanka se po čase uzdraví a do hájovny se opět vrací mír....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31015/hajnikova-zena-31015.jpg 3.827
Literatura slovenská
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

aquarius555

Sládkovič na nebavil, ale toto bolo super. Slovenčina mi vždy prišla ako trochu chudobnejší jazyk oproti češtine alebo angličtine, no Hviezdoslavova verzia je úchvatná, bohatá, je to taký slovenský James Joyce. Dielo má prepracované metafory ktoré skĺbujú realistický dej s opismi prírody a ľudovými popevkami. Pieseň o tom ako chceli neúspešne "zoťať horu" teda, pozotínať stromy v hore, predchádza neúspešnú snahu Artuša zviesť Hanku. Poľovnícke piesne predchádzajú zákernému zvádzaniu Hanky, poľovaniu na ňu. Vďaka tejto knihe budem nabudúce pozornejšie sledovať texty ľudoviek, lebo si teraz uvedomujem, že za ich textom sa môže ukrývať realistický a dospelý príbeh (tu: pokus o znásilnenie a vražda).

PS: knihu som čítal prvý krát ako 31 ročný. Aj to som musel mať neustále otvorený internetový slovník pravopisu a vyhľadávať význam slov pomaly na každej stránke. Neviem si predstaviť ako by som ju chápal pred piatimi rokmi, nieto ešte ako stredoškolák. Povinné čítanie podľa mňa len znechucuje vzťah mladých ľudí k literatúre.

Shindo
12.12.2017

Povinné čítanie, ktoré som narozdiel od mnohých iných mal celkom rád a tuším ešte aj dnes sa mi povaľuje doma vydanie Hájnikovej ženy z dôb dávno minulých.

Yarwen
08.02.2014

Na Hájnikovu ženu si dobře pamatuji i po dvaceti letech. Když jsem si vytáhl u maturity otázku "slovenská literatura", neopomněl jsem se pochlubit právě touto knihou. A byl to zásah do černého, náš skvělý učitel češtiny (profesor Slavík, teď už se na nás dívá shora) byl neobyčejně potěšen, že se najde student, který přečetl něco ze slovenské poezie - a přitom je to velmi dobré - povinná literatura v sobě nezřídka skýtala krásné věci.

Skjaninka
08.06.2013

Povinné čítanie, ktoré bolo pre mnohých utrpením, ale mne nikdy nevadilo. Lyricko epická báseň o tragickom príbehu Miška a Hanky, ktorú už dnes málokto prečíta. Je to škoda, pretože Hviezdoslav si právom zaslúži pozornosť, ako jedna z mála osobností slovenskej literatúry.