Dobrodružství v temných uličkách

Dobrodružství v temných uličkách - skalní "foglarovci" budou ten společný titul marně hledat ve své skvělé paměti, se Záhadou hlavolamu a s jejím pokračováním Stínadla se bouří to ovšem bude docela jiné. Proslulost tajuplného "ježka v kleci", jakož i nebezpečí neustále číhající ve stínadelské čtvrti jsou neoddiskutovatelné skutečnosti, a vzrušily už nejednu chlapeckou (ale i dívčí) generaci. Právem lze předpokládat, že tak budou činit i nadále, tím spíš, že příběhy v nich se odehrávající se tentokrát dočkaly i jakéhosi završení.To představuje třetí díl trilogie spojené událostmi kolem vynálezu Jana Tleskače, zešeřelými uličkami, rozechvívanými stále znovu hlasem zvonů, a samozřejmě postavami chlapeckého čtenářského klubu někdejšího časopisu Mladý hlasatel - Rychlými šípy - Tajemství Velkého Vonta. Po jeho odhalení, dramatickém stejně jako události předcházející, jako by však stále zůstávalo cosi nevyřešeného, nedořečeného. A je to logické, neboť dětské ideály, dětská touha po spravedlnosti, ale tady po dobrodružství, jsou stejně věčné. A tak tedy vzhůru - do vše dobrodružství v temných uličkách! Graficky upravil a obálku s použitím ilustrace Marka Čermáka navrhl Ivan Urbánek. Výtvarný redaktor Antonín Kalcovský. V tomto souboru 1. vydání, celkově: Záhada hlavolamu - vydání 6. Stínadla se bouří - vydání 2. Tajemství Velkého Vonta - vydání 1....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49788/dobrodruzstvi-v-temnych-ulickach-IAN-49788.png 4.8437

Stínadelská trilogie

Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Olympia

Kniha Dobrodružství v temných uličkách

godycz

Žlutá je barva naše
Jednou za deset let, si přečtu Foglarovu slavnou trilogii o Ježkovi v kleci.
Něco, mezi touto knihou a mým mozkem vyvolává nepopsatelný pocit uvnitř mého já, který po přečtení cítím.
Během toho týdně přelouskám těch 500 stran jedním dechem a na konci brzdím...aby to neskončilo.

Když jsem to četl poprvé, byl jsem u vytržení jak je to napínavé, dobrodružné, originální a KRUTÉ (všimli jste si někdy kolik tak bylo mrtvých ??).
Podruhé, to již jsem byl otcem, jsem žasnul jak je kniha výchovná, laskavá a romantická.
Letos jsem knihu dočetl potřetí. Right now. (22/4/07 23:22). Je mi 35 let...a vychutnával jsem si to krásné politikaření a volby Velkého Vonta.....
Dovoluji si citovat Jestřába z poslední kapitoly této trilogie:

"Děkuji vám všem, kdo jste mne Velkým Vontem zvolili.
Budu se snažit vést Stínadla tak, aby jste byli všichni se mnou spokojeni, i Dabinelovci a Uctívači Ginga, i Modrá hvězda a snad ještě i jiní odpůrci.
Velmi rád vyslechnu všechny rady, návrhy a nápady kohokoliv, i toho nejmladšího Vonta!
Nepřipustím, aby měl kdokoli pocit křivdy, bezmocnosti a nespravedlnosti.
Nechci být vaším pánem, ale služebníkem.
Tak slibuji při památce Vojtěcha Vonta tím končím. Buďme svorni! Nevyzradíme nic co víme! Žlutá je barva naše!"

Líbilo by se mi, kdyby můj poslanec sliboval ve své řeči to, co Otakar Losna svým Vontům.
A ještě lepší by bylo, kdyby se toho držel.
Jen by si museli na konci tu barvu změnit. Každý dle své stranické příslušnosti.

ps: btw i u nás roste Gingo !!! vedle starých lázní.....

Kory98

Ať si kdo chce, co chce říká... další moje srdeční ještě z dob dětství a dospívání, u filmové verze jsem se vždycky trochu bála. Před pár lety jsem si knihu přečetla poněkolikáté znovu - předčítala jsem ji svým synovcům, aby aspoň poslouchali, když samotným se jim moc číst nechce a odpoutala je tak od PC. I když jsem sama skautem nikdy nebyla, Foglarovy knížky jsem milovala a přečetla všechny. Ani mi nikdy nevadilo, že se to všechno odehrává mezi kluky.

hippiesak
18.11.2018

Super kolekce všech tří kniho o Rychlých šípech :) Myslím si, že tyto knihy jsou již spíše pro nostalgiky. Asi typickej mladej teenager roku 2018 po této knize nesáhne. Děj, linie, styl psaní není zkrátka dnešní. Já tuto kniho oprášil po více než čtvrtstoletí a užil si ji stejně jako v 10 letech :) Je pravda, že během čtení všech tří knih po sobě můj zájem lehce upadal. Záhada hlavolamu = 100%, Stínadla se bouří = 95%, Záhada velkého vonta = 85-90%, ale ve výsledku musím knihu hodnotit jako 95% a proto dám 5 hvězdiček :)

david5746
21.07.2018

Kniha, která se asi nedá hodnotit nějak extra objektivně. Záhada hlavolamu byla jedna z knih mého dětství, ještě to byla prastará, otrhaná knížečka plná úžasných ilustrací a jen to umocňovalo ten dobrodružný pocit při čtení. Druhý díl už nevím, kdy jsem četl a mám pocit, že třetí jsem teď četl poprvé. Každopádně výsledné hodnocení nebude ani zdaleka odpovídat dojmu, který jsem z toho pobral po přečtení s odstupem více než třiceti let. Ale, protože se na Losnu, Mažňáka, Bahňáka, Svatého Jakuba, ježka v kleci, Široka a tak dále, jen tak zapomenout nedá, tak se na knihy nedá ani aplikovat nějaké drsné hodnotící měřítko.

Příběh jako takový má sice sestupnou tendenci, ale jako celek je skvělý, pro chlapeckou dušičku každopádně. Nejprve hledáme Tleskačův hlavolam, pak hledáme znovunalezený Tleskačův hlavolam a ve finále odhalujeme, proč velký vont pustil Tleskačův hlavolam z ruky. Všemu dominují Rychlé šípy, dokonale organizovaný klub, který je kladný ze všech stran.

Při čtení v dospělosti ale nemohu než žasnout, jak je ten foglarův svět utopický a černobílý, nad organizací chlapců v každé čtvrti, no to je masakr. Absence děvčat dává o Foglarovi taky jakousi zprávu, je evidentní, že něžné pohlaví jen komplikuje život a nemá v tomto světě místo, je tak dobré jen k postávání na rohu při debatování o obsahu posledního tam-tamu. Že se v posledním dílu mihne pár evidentně hloupých a naivních Amazonek, to lze ignorovat, dohromady nemají víc jak 10 vět. Pak mi semtam vadilo to konání vyššího dobra. Rychlé šípy jsou dokonale kamarádští, nelžou a nejsou hrubí, ale pro vyšší dobro nemá Mirek Dušín problém poradit Losnovi, aby se uchýlil ke lži. Potažmo do tam-tamu se pravda "upravuje" docela často a v posledním díle to graduje a já byl vychovanej na tom, že Mirek Dušín nejen krásně běhá, ale taky že nelže. Nebo, že jen na základě neověřeného podezření vyloučej Červenáčka z klubu (a docela na pohodu se s tím vyrovnaj) a tak dále, dalo by se pokračovat, kroutil jsem dospělou hlavou docela často, ale zážitek to byl pořád, prostě nostalgie jako bejk.

Sice to sem moc nepatří, ale možná se na tomto místě dá ještě zmínit, že seriálová podoba z roku 1969 stojí docela za vidění, ikdyž je ho potřeba brát s opravdu velkým nadledem, protože předloze dává neskutečně na prdel.

Jo a pro skalní fanoušky, kteří rádi GC, že je na území matičky Prahy několik hodně slušných a povedených wherigo keší a že to opravdu stojí za odehrání. I ježek v kleci se pak třeba najde... ;) Ale to jen tak bokem. ;)

plqa
17.05.2018

Když jsem se rozhodl přečíst tuto knihu, tak jsem se moc netěšil. Ale po prvních 20 stránkách mě kniha nepustila. Hrozně mě zaujali Stínadla a jejich tajemnost.

dav110
20.02.2018

Kluci klukům. Osobní poznámka. Jedna z těch knížek, které mne naučily milovat knihy. Možná byla v tomto ohledu dokonce tou nejdůležitější. Vskutku, ne všechny z naší generace přivedl ke čtení onen obrýlený kouzelník, jehož jméno jistě netřeba připomínat. Ne, to vážně ne, třeba já se učil číst na Foglarových příbězích. Vyrůstal jsem vedle Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Rychlonožky, Červenáčka... Dost mne v dětském věku ovlivnily Štorchovi také Lovci mamutů, to už je však jiný příběh... Každopádně, a to je gró tohoto příběhu, za to, jak si mě tyto knihy zpracovaly, jak mě pohltily, jak mě připravily na svět tam venku, kde je tolik knihoven a tolik knihkupectví, za to jim musím, respektive chci být, jsem a budu navždy vděčný.

Ivo1973
14.01.2018

Jako kluk jsem tuto knihu četl několikrát. Vynikající příběh, který dokáže vtáhnout do děje.

Stupino
15.12.2017

Dostal jsem tuto knihu od strýce k narozeninám když jsem chodil na základnu. A až v pokročilém věku jsem ji otevřel a už 5x přečetl. Už na ni připravuji syna.