wooloong wooloong komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

V poslední době jsem přečetla několik thrillerů a detektivek, ale žádná mě nedokázala přibít do křesla a otáčet stránky jednu za druhou, dokud jsem nepřečetla poslední. Příběh mladé vyzáblé bezzubé ženy s bílými vlasy, která dokázala ustát peklo koncentračních táborů, několik vážných nemocí a kterou srazil na kolena sžíravý pocit viny. Viny, za kterou stála dívčí naivita a zamilovanost, čiré zoufalství a vstřícné gesto.

25.02.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

(SPOILER) "Nejhorší je hrůza z obyčejných věcí."
Tak to byla jízda, vážení. Poslední dobou jsem přečetla několik hororů a žádný mě nedokázal vyděsit. Ani Kingovy obří krysy, ani duchové, ani příšery a ani hektolitry krve. Ale tahle knížka mě fakt dostala. Ano, přesně tak. Nejvíc vás dokážou vyděsit právě ty nejobyčejnější věci - ne duch, ale chlapík na fotografii, zápis ve vrcholové knize, skutečnost, že seběhnete z kopce a jste na známém místě, ale o kilometry jinde než byste měli být, obyčejné dveře ... ale to už bych prozradila příliš. Autor umí skvěle vystihnout pocity vyděšeného člověka ... stará vila a vysoké křeslo otočené od vás, ve kterém může někdo sedět. Pro mě asi nejděsivější okamžik příběhu.

Navíc autor nestaví svůj příběh na vlastní fantazii, ale na reálném základě. Ano, ve slovenském pohoří Tribeč opravdu mizí lidé a Slováci mu přezdívají Bermudský trojúhelník.

Trochu mi vadil překlad. Čeština a slovenština jsou si tak blízké, že občas v překladu ulítne nějaká ta koncovka, obrat, slovosled. Nejvíc mě vytáčel často opakovaný turistický (lesní) chodník místo cesta.

25.09.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Další detektivní román autorky opět nezklamal. Tentokrát mi přišlo, že bylo méně psychologie a více detektivky. Přesto byly jednotlivé postavy vykresleny barvitě, jejich osudy byly zajímavé a detektivní příběh dotažený do zdárného, dobře vysvětleného a překvapivého konce, i když náznaků, vodítek a "zavodítek" bylo dost.

21.08.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Mě to bavilo. Bavily mě dobře a věrohodně vykreslené charaktery hlavních i vedlejších postav (málokterá mi ale byla doopravdy sympatická, snad jen Veronika, a to s výhradami), bavila mě zápletka, bavilo mě hledání vraha, všechny ty slepé uličky a rozuzlení, které nebylo uspěchané a ve kterém se uzavřely příběhy skoro všech postav, nejen samotný případ. Od autorky to určitě nebude má poslední kniha.

13.09.2020 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Opět čtivý psychologický román s detektivní zápletkou. Dvě vraždy, několik možných pachatelů a překvapení na závěr. Líbí se mi, že se v autorčiných románech objevují kočky.

04.10.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Sport je mi celkem ukradený, zvlášť, když se sleduje pasivně u telky, ale na hokej se dívat můžu. Má napětí, rychlost, spád, energii, emoce. Stejně tahle knížka, která je o lásce k hokeji a také o lidských charakterech, které se odkrývají právě za vypjatých situací (nechci spoilovat). Je také o nekonečné rodičovské lásce a potřebě chránit svá mláďata i za cenu vlastního sebezničení a morálního selhání. Kdybych si měla vybrat nejmorálnější postavu z celého příběhu, pak by to byla Ramona. Na nočním stolku už mi leží druhý díl. Potřebuju nutně vědět, jak to bude dál.

01.07.2021 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Výborně napsaný příběh vsazený do reálných událostí divokých, nebezpečných, ale také svobodných a krásných devadesátek. Rozuzlení překvapivé a díky mnoha okolnostem také šokující. Jdu se pustit do dalšího Goffy.

15.10.2020 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Ano, Strach je další Karikova kniha, která mě dostala. Nejvíc asi ta cesta do prádelny (do sklepa u nás v domě mě nejmíň týden nikdo nedostane), a pak ten les. Doposud jsem si sama courala po pěšinkách v Píseckých horách, lovila kešky a jásala nad každou kytičkou, stromem, skalkou. No, asi změním na čas lokalitu (díky, Metlo, nejsem v tom sama). Ač se mi Trhlina líbila mnohem víc, ani tenhle příběh si nezaslouží méně než čtyři hvězdy.

20.11.2020 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Tenhle způsob laskavého a moudrého humoru mám prostě ráda. Některé fejetony byly skvělé a některé prostě jenom hodně dobré. Díky za krásné počtení, pane Ebene.

28.03.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Ani na dovolené v Norsku nemá Josef Bergman chvilku klidu od vražd a místo, aby lovil lososy a zúročil tak drahý lovecký lístek, musí lovit zločince za své méně schopné norské kolegy. Ten konec mohl být trochu dotažený, jinak příjemně vysoko zvednutá laťka z prvních knih stále drží na svém místě. A co ten sklep? Působil tak tajemně a strašidelně ...

20.02.2021 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

(SPOILER) Tak tohle byla jízda. Pro mě opravdu horor, protože, ač jsem spala v lese pod širákem mnohokrát, před nočním lesem mám respekt. Mnohem víc než duchové, příšery, hřbitovy a spousty krve mě vyděsí takové ty nenápadné odchylky od normálu, zastavené hodiny, tachometr, co se přetáčí pozpátku, mikina vlající na stromě, kterou tam nikdo nepověsil. Tyhle hororové prvky mi připomněly Trhlinu. Vypravěčský styl mi připomněl Blair Witch s působivou amatérskou kamerou. Autorčin vypravěčský styl je zdánlivě jednoduchý, ať už se týče dialogů, popisu postav, používání vtipů, které jsou notoricky známé jako meme na sociálních sítích, ale přesto drží čtenáře pod krkem, stupňuje napětí a nutí ho číst dál a dál. I konec byl v pohodě. To podstatné se vysvětlilo, pár otazníků zůstalo, ale to mi vůbec nevadilo, naopak. Výborný byl taky dobře zvolený prolog a epilog.

05.08.2023 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Spíše psychologický román s detektivní zápletkou. Tentokrát jako by příběh utíkal do mnoha stran a ne vždy se všechno načaté uzavřelo. Především ta linie s Radimem. Tak jak to s ním vlastně bylo? Žije? Jestli ne, kde je jeho tělo? Kdo ho zabil? Proč?

20.12.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Výborná knížka, velmi čtivá a zajímavá. Příběhy nejen jedné rodiny na pozadí historických událostí v letech 1894 - 1921. Tu tisícovku stránek (spolu s druhým dílem) jsem přelouskala za pár dní.

06.10.2021 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Knížka mě zaujala svou civilností a uvěřitelností. Dobře popsaný průběh vyšetřování, všechny možné postupy a fígle (je hodně znát, že autor byl policista). Po všech těch severských detektivkách, sériových vrazích a historických detektivkách bylo příjemné vrátit se do současné Prahy a sledovat postup vyšetřování bez supermanů, krkolomných zápletek, podivných motivů a nečekaných zvratů.

19.07.2020 5 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

Vysoká laťka z předchozích případů opět o kousek zvýšena. Krátké kapitoly, sympatičtí uvěřitelní vyšetřovatelé, známá místa především v Praze, smysl pro humor, čtivost a velké překvapení na závěr. Opět super počteníčko. Díky a pište dál.

25.08.2020 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Zápletka dobrá, sériový vrah až skoro do konce neodhalený, hlavní vyšetřovatelka celkem sympatická stejně jako její parta detektivů, na mě ovšem příliš explicitně zobrazené násilí a pár překladatelských "perel", které kazily celkový dojem. Jeden příklad za všechny - ... nechci se s ním dostat na nože ... , to by snad Čech nikdy neřekl.

06.07.2020 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Tohoto autora mi mé okolí tak vychválilo, že jsem sáhla alespoň po Alchymistovi, abych byla trochu v obraze. Knížka je to útlá a malá, čekala jsem, že to přečtu na jeden zátah. Ouha! Válela se mi na nočním stolku aspoň 14 dní. Asi jsem něco zásadního nepochopila, ale tak plytkou a mělkou knížku, která si hraje na hóch literaturu, jsem už dlouho nečetla. Hluboké a zasadní myšlenky (všechny do jedné převzaté a mnohokrát a lépe zpracované) podané takovým způsobem, jako bych se dívala na sochu Davida, kterou někdo přetesal na Mikimauze. Vadila mi časová neukotvenost. Zezačátku mi děj podle způsobu líčení zapadal div ne někam do středověku, pak se tam objevil závěs z igelitu (cca padesátá léta minulého století?) a podobně. U výroku "poušť ví vše" se mi chtělo zařvat: "Ale kdeže, poušť ví úplný kulový!" Ale bylo po desáté večer a dopustila bych se rušení nočního klidu. Místo toho jsem poctivě dočetla v očekávání, zda se nějaká ta spásná originální a úžasná myšlenka neobjeví alespoň na konci. Neobjevila. Aspoň vím, že jsem doposud o nic zásadního nepřišla.

04.10.2013 1 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Pokračování životní pouti hrdinů z předchozího dílu, tentokrát zasazených do dramatických historických událostí období 1921 - 1945. Čtivé, zajímavé, poutavé, můžu jen doporučit.

06.10.2021 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Člověk, který tuhle knížku napsal, miluje stromy a dokáže o nich krásně vyprávět. Jsou pro něj mnohem víc než polínky do krbu a materiálem pro výrobu poliček a stolů, jsou to přátelé, úchvatné živé bytosti, které mohou strádat hladem, trpět žízní, láskyplně pečovat o svůj dorost nebo o přestárlé sousedy. Tahle knížka byla jako pohlazení po duši, která mě opravdu zasáhla, a změnila můj pohled na tyto dlouhověké veliké obyvatele naší planety.

05.10.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Spíše psychologický a historický příběh, zajímavé pátrání v minulosti a odhalování dávného tajemství. Ta smrt je tam tak nějak navíc, aby to mohla být detektivka.

11.04.2022 5 z 5