willy9203 willy9203 komentáře u knih

Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství Lindsey Fitzharris

Jestli nemáte rádi literaturu faktu, tak zde se bát nemusíte. Kniha je podaná čtivě a vlastně i napínavě. Scény z operací jsou fascinující a ačkoli v reálu musely být naprosto úděsné, autorka udržela své popisy ve vkusné rovině. Řekl bych, že toto dílo má co sdělit jak laikovi, tak i lidem z oboru.

04.01.2022 5 z 5

Julius a Albert Julius a Albert Miroslav Horníček

Čekal jsem, čekal, jestli se ta kniha rozjede, a pár náznaků tam bylo, ale pak to zase usnulo. Buď jsem nepochopil nějakou skrytou hloubku, nebo tam žádná nebyla, ale dost jsem se nudil.

18.12.2021 2 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Absolutní finále mohlo být trochu méně vyhrocené, ale jinak celý ten příběh byl skvělý.

16.12.2021 5 z 5

Toto dílo pohltí člověka na pár prvních stránkách a ohromí ho, co všechno vlastně spánek ovlivňuje. Jenže míň by možná bylo víc - ke konci se již informace opakují a já, který jsem byl přesvědčený spánkofil již od první třetiny knížky, jsem se zbytečně prokousával dalším textem. Celkově ale doporučuji.

30.11.2021 4 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Nemohu říci, že by ta knížka nebyla napínavá a zajímavá. Ale v poslední čtvrtině jako by autor neukočíroval svou vzletnou představivost a dostal se do úrovně, které mi dělá potíž uvěřit.

27.11.2021 3 z 5

V nemilosti V nemilosti Dick Francis (p)

Od začátku napínavý příběh, kterému se daří v čtenáři vyvolat poměrně silné emoce. Vyvrcholení mi připadlo skoro až lehce ve stylu amerických akčních béček, ale zůstalo naštěstí alespoň trochu reálné.

22.11.2021 5 z 5

3x 87. revír 3x 87. revír Ed McBain

Všechny příběhy byly dokonalé a od začátku napínavé. U třetího jsem si poměrně záhy uvědomil, že podle něj byl napsán jeden díl mého oblíbeného seriálu Columbo. Ale i když jsem věděl, jak to dopadne, užil jsem si to.

05.11.2021 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

To, že Karel Čapek perfektně popsal problém, který by nastal s roboty (a nejspíše i nastane), o tom se obecně mluví. Ale jak dokázal popsat aktivistku Helenu Gloryovou, to mi vzalo dech. Přesně s tím se současný svět potýká (v dobrém i špatném). Prostě geniální.

23.10.2021 5 z 5

Divocí koně Divocí koně Dick Francis (p)

Jedna z nejlepších detektivek, které jsem měl v ruce. Krimizápletka je v pozadí vcelku nevinného příběhu natáčení filmu a to dělá to dílo dokonalým.

23.10.2021 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Řemeslně perfektně zpracované - napínavé, překvapivé i plné zajímavých informací anebo podnětů k zamyšlení. Někdy možná až trochu překombinované, ale to nebylo až tak rušivé. Rozhodně to stojí za přečtení.

30.09.2021 5 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Detektivní zápletka i postup vyšetřování opět skvělé. Jen mi trochu vadila závěrečná epizoda s Otou.

16.09.2021 4 z 5

Postrach Postrach Ed McBain

Pár pasáží trochu nudnějších sice bylo, ale celkově vyzněla ta detektivka skvěle a jak motivy pachatelů, tak vyšetřování byly logické. Nechybělo ani napětí a chvílemi jsem se i zasmál.

02.08.2021 4 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Tuto epizodu ze série hříšných lidí bych zařadil mezi nejlepší. Sice mě na začátku trochu iritovalo, jak se vše Oldřichovi kazilo pod rukama, ale pak to byla ohromná zábava a těšil jsem se na vyvrcholení, které nezklamalo.

22.07.2021 5 z 5

Případ sametových drápků a Zamilované tety Případ sametových drápků a Zamilované tety Erle Stanley Gardner

První případ mi trochu nesedl a chyběly mi tam hlavně pověstné soudní přestřelky, ale ten druhý to dohnal.

21.07.2021 4 z 5

Případ odvážně nastražené léčky Případ odvážně nastražené léčky Erle Stanley Gardner

Vše, co chcete od příběhů z Perry Masonem. Vražda, vyšetřování, soudní proces, překvapení.

21.07.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Je zajímavé, jak napínavě lze popsat osudy obyčejných lidí. A je zajímavé, kolik toho nevíme o vlastní historii. Dobře napsaná knížka, která rozhodně není určena jen pro ženy, jak zde bylo některými čtenářkami naznačeno.

21.07.2021 5 z 5

Třikrát Hercule Poirot Třikrát Hercule Poirot Agatha Christie

Po této sbírce jsem sáhl zejména proto, že jsem chtěl vědět, které filmové zpracování Vraždy v Orient expresu je nejvěrnější. A dozvěděl jsem se to (ale neřeknu, aby to nebyl spoiler). I ty další dva příběhy jsou velmi slavné, takže rozhodně mohu tento výtisk edice 3x doporučit. Je to typická Agatha - volně plynoucí, přesto velmi napínavé, skvěle promyšlené detektivky.

30.06.2021 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Úžasně vymyšlené příběhy, logické a nápadité. Zábavné od začátku do konce. A 3 zákony robotiky? Kéž by se jimi lidstvo při konstrukci robotů opravdu řídilo.

07.06.2021 5 z 5

Dějiny psané Římem Dějiny psané Římem Vojtech Zamarovský

Je fascinující, jak i přes svůj poměrně dávný původ je ta kniha stále čtivá. Nadčasově zpracované dílo člověka vtáhne do historie a pak již nebývá, než si antický Řím zamilovat. Mně se to tedy přihodilo.

03.06.2021 5 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Tento díl série sice nepokulhává v napínavosti a dobře vymyšlené zápletce, ale dle mého autor neukočíroval zcela logiku a některé prvky na mě působily trochu nesmyslně. Také vonduškovská šablona playboye Oty, supermana Oldřicha a "zlobivé" církve se dle mého pohybovala místy za hranicí přirozenosti. Ale i tak jsem se dobře bavil a ta knížka stojí za to.

01.06.2021 4 z 5