Dějiny psané Římem

První vydání knihy Vojtěcha Zamarovského, ve které popisuje historii „Věčného města“ Říma, jeho vznik, rozpínavost jeho moci, zánik a obnovení do dnešních dní (myšleno do roku 1967). Autorovy práce náleží do oboru „literatury faktu“. V této knize, psané v Itálii a v zemích, kde kdysi vládl Řím, obsáhl období od jeho založení do r. 476, kdy byl podroben Germány. Látku rozvrhl na tři epochy, královskou, republikánskou a císařskou. Popisuje vládu jednotlivých králů, konzulů a císařů, sociální a třídní poměry, vývoj státního zřízení, vnitřní rozbroje, literární, stavitelské a sochařské dědictví....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40499/big_dejiny-psane-rimem-QPa-40499.jpg 4.6167

Kniha Dějiny psané Římem

J.P.S.
04. listopadu

Jak už napsali mnozí hodnotitelé přede mnou, největším benefitem této knihy je opravdu mimořádná ČTIVOST. Přestože má na první pohled jakoby "učebnicový" formát, patří jí zcela oprávněně titul populárně-naučná. Pravda, kniha nejde do úplných podrobností, každého fanouška antiky jistě napadne řada hlubších děl, nicméně jako základní přehled o klíčových událostech římských dějin je více než dostačující, a zejména má velký potenciál nadchnout i čtenáře, který se dějiny starého Říma dosud nezajímal.

Za velké plus považuji paralely k moderní době. V této souvislosti mnozí hodnotící zdůrazňují, že autor někdy nezastírá nadšení komunismem a neváhá citovat z Marxe. Je možné, že ve starších vydáních tomu tak bylo, nicméně vydání z roku 1995 (včetně audioknihy načtené Pavlem Soukupem) je od tohoto zřejmě už očištěno, protože já tento pocit neměl. Je-li např. v kapitole 8 citováno, co Marx napsal o římských proletářích, pak tuhle odbočku chápu spíše jako paralelu s problémy v časech překotných společenských změch, na které bylo 2. stol př. nl . v Římě podobně bohaté jako 19. století v Evropě (čili nehledal bych v tom vysloveně adorování Marxe). Naopak, v jiných částech knihy nalézám na svou dobu docela odvážná přirovnání, u kterých se skoro divím, že v době prvního vydání prošla. Například v kapitole 12 o počínající krizi v době vlády Severovců jsou uváděna (velmi přiléhavá) srovnání z moderní ekonomie, autor dokonce natvrdo říká, že znehodnocení měny v každém dějiném období přineslo problém (napsat toto v době, kdy lidé ještě pamatovali drastickou finanční reformu prezdienta Novotného, to chtělo docela odvahu). Nebo v kapitole 13 vylíčené poměry v době vlády Konstantinovců:
"Lid dostával své příděly chleba a občas i vína, měl své lázně a hry, práci si také našel, jestliže o ni stál, a o veřejné věci se nestaral. Nobilita - také už ne římská - považovala za nejvyšší politickou ctnost poslušnost a změnila službu státu za přisluhování císaři. Když jí plynuly výhody z odchodu na východ, bez váhání jich využila" (publikovat tahle slova v době normalizace bylo také docela odvážné).

Ale možná je to opravdu dáno tím, že jsem měl k dispozici pozdější vydání (proto nemohu srovnat s prvním vydáním, které zde zmiňují někteří hodnotící).

janka2000

Populárně-naučná kniha o dějinách Římu. Není to klasická učebnice, ale spíše popisuje život a dobu starého Říma. Samozřejmě se zmiňuje o hlavních historických aktérech.

willy9203

Je fascinující, jak i přes svůj poměrně dávný původ je ta kniha stále čtivá. Nadčasově zpracované dílo člověka vtáhne do historie a pak již nebývá, než si antický Řím zamilovat. Mně se to tedy přihodilo.

Vilonejaky

Perfektná kniha, ktorá síce „stručne“, no zato veľmi trefne popisuje celú genézu Rímskej ríše. Je to radosť čítať a následne si dohľadávať podrobnejšie načrtnuté veci, ktoré vás zaujímajú viac do hĺbky. Ak niekoho fascinujú dejiny Rimanov, je to jasná voľba pre začiatok.

Hodnotenie: 9.5/10
Vydanie: Dejiny písané Rímom, 2008.

Ivan F

Prečítaním Dejín písaných Rímom som si odškrtol v pomyselnom zozname jeden z mojich dávnych čitateľských restov a dobre som urobil. Ak by boli učebnice dejepisu, dejín, dejepravy a akokoľvek inak nazvané prehľady histórie písané takouto formou, bolo by učenie určite zábavnejšie. Zamarovský s nadhľadom a neraz aj s nadsádzkou veľmi pútavým, v niektorých častiach až románovým štýlom približuje dejiny jednej dávnej ríše, ktorej slávu neodvial čas. Všetko dôležité, čo sa v spojitosti s Rímom stalo je v knihe majstra pera a kto má chuť si bez problémov po zadaní príslušného hesla/názvu/mena/roku atď. do vyhľadávača nájde ďalšie informácie a mnoho obrázkov, fotografií a máp. To, že sa vo vydaniach tejto knihy spomína marxizmus (ten spomína aj Murakami, dokonca John Lennon sa vyjadril pochvalne o marxistických myšlienkach) vyplýva z kontextu doby, v ktorej bola napísaná. Ale ani trochu to nedevalvuje výpovednú a literárnu hodnotu knihy. Za mňa jednoznačne plný počet hviezdičiek (aj keď sú červené a päťcípe, čo vy na to, kritici?).

LordByron
24.09.2020

Fantastická kniha. Moja detstvo. Zamarovského knihy sú ten najlepší úvod aký len do dejín môžete dostať. Máte z nich hneď prehľad skoro o všetkom a viete hneď aj čo by ste mali čítať ak chcete vedieť viac.
Autor je neuveriteľne sčítaný a má prehľad ako nikto, vie famózne písať a jeho interpretácie sú realistické a zároveň epické ako máloktoré iné.

Rawen616
28.07.2020

Vše důležité o historii starého Říma pěkně přehledně, srozumitelně a chronologicky na jednom místě - přesně jak to mám rád. Dá se říci, že jde o takový základní kámen k dalšímu studiu římské historie. Ano, kniha už není nejmladší a výzkum dnes zase trochu pokročil, stejně tak by asi už dnes bylo méně citací Engelse apod. Ale ono to vůbec nevadí a na kvalitu knihy to nemá žádný vliv. Styl jakým pan Zamarovský píše jednoduše chytne a nepustí.

tygřík2
25.05.2020

I když kniha drobátko zastarala, například výzkum Etrusků pokročil a výběr odborníků na římské dějiny, od kterých jsou čerpány citace a teorie, také není zrovna trendy, pořád má co říci. Interpretace se ujal pan Pavel Soukup a jeho, tu mírně patetický tu jemně ironický, projev dodává tomuto dílu tu pravou atmosféru. Ráda se k tomuto stručnému shrnutí římských dějin, které znám od dětství a které autor v průběhu let postupně aktualizoval, vracím. Proč? Je poctivé a netváří se, že jen ono je to pravé.