Dějiny psané Římem

První vydání knihy Vojtěcha Zamarovského, ve které popisuje historii „Věčného města“ Říma, jeho vznik, rozpínavost jeho moci, zánik a obnovení do dnešních dní (myšleno do roku 1967). Autorovy práce náleží do oboru „literatury faktu“. V této knize, psané v Itálii a v zemích, kde kdysi vládl Řím, obsáhl období od jeho založení do r. 476, kdy byl podroben Germány. Látku rozvrhl na tři epochy, královskou, republikánskou a císařskou. Popisuje vládu jednotlivých králů, konzulů a císařů, sociální a třídní poměry, vývoj státního zřízení, vnitřní rozbroje, literární, stavitelské a sochařské dědictví....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40499/dejiny-psane-rimem-Ft9-40499.jpg 4.6111
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Dějiny psané Římem

Jaruš7

Obdivuhodné zpracování, pro fandy hotová encyklopedie historie kultu Řím.
Od Tróje k Římu, res-publika 500 let p.n.l. po zrušení království, kodexy pro zákonodárství dodnes trvale platné.
Zdroje informací z archiválií, rytin na sloupech, deskách, z archeologických nálezů, stavební památky, vítězné oblouky, kolosea, lázně, silnice.
Citace :"Nezadatelné právo - odstranit tyrana měl jen senát."
Výbojné vojenské války rozsévaly kulturu, všude kam se dostaly, jakoby násilím pro zušlechtění.
Řád a zákony, písmo a rétoriku, poezii a eposy, moudra z citátů a východní hráz, to vše má cejch - Římské říše.
Vděčnost je na místě.
Audiokniha skvěle načtená P.Soukupem 5*

Litocha
31.10.2018

V mnoha směrech fascinující a čtivě napsané shrnutí starověkých římských dějin. Poutavý je přerod a proměny římské říše i osudy císařů, ale neméně zajímavé pro mě bylo si uvědomit, do jak velké míry závisel osud Říma na válečném umění, jak ovlivnil celou Evropu a jaká to byla nemilosrdná doba. Škoda jen, že nebylo více prostoru na to, aby se autor více věnoval umění (hlavně slovesnému) nebo běžnému každodennímu životu. Vzhledem k obsáhlosti tématu působí někdy text trochu zkratkovitě.

Sudeda
23.09.2018

Skvělá kniha popisující jedno ze zajímavých a historicky důležitých mezníku našeho světa. Zamarovský tyto události píše v duchu vypravování a nevynechá žádný celek, který by měl chybět, jak od kulturního vyžití, tak politických aktů. Není spravedlivé zde odsuzovat menší ochutnávku bitev a konkrétních výprav díky které se Řím stal impériem. Je nemožné do 380 stránkové knihy zahrnout veškeré sledy událostí a zavděčit se každému. I proto tuto knihu hodnotím jako celek, která stojí za přečtení, pokud člověk chce znát dějiny antického Říma.

flanker.27
18.01.2018

Prvně přečteno někdy v době mých středoškolských let a od té doby minimálně třikrát. právě jsem uprostřed čtvrtého cyklu :). Je to sice první vydání, ale mám k němu prostě vztah. Zamarovský se tu předvedl jako historik i jako vypravěč. Dodnes má nejoblíbenější kniha o Římu.

natalie94
10.01.2017

Velice čtivé a poutavé. Kniha mi sice trvala delší dobu, ale vůbec volby nelituju :). Ke konci mi bylo až líto, že už to nepokračuje. Doporučuju jak ze zajímavosti, tak klidně i pro studijní účely! (mně to pomohlo)

Ranuncul
31.03.2016

Velice dobře napsaná knížka.Myslím,že by to měla být povinná četba do dějepisu.

tarasnica
18.08.2015

Jako zdroj informací k nějaké práci určitě vhodná kniha, nicméně pro obyčejného čtenáře je v knize - dle mého názoru - příliš mnoho dat, jmen a dalšího, tudíž člověk čte pouze a jenom toto. Osobně jsem čekal jednodušší pojetí dané problematiky, která mi dá představu o tehdejší době a Římu. Po přečtení 100 stran jsem přestal číst, protože jsem zjistil, že i na dalších stránkách jsou pouze data a jména.

woodward
18.08.2015

Opravdu dobré, důkladné zpracování římských dějin pro laického čtenáře. Myslím, že už jen za tuhle knihu si Zamarovský zaslouží velkou úctu jako popularizátor historie.